Reklama:
Vánoční dárky? Klikněte tady!🔥
Suplementy, knihy, fitness stroje.

Střípky ze světa... zdraví: Intenzita fyzické aktivity vs. zdravá tělesná hmotnost

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Je známo, že množství a kvalita fyzických aktivit významně ovlivňuje zdraví a hmotnost jedince. Nadměrné množství tělesného tuku představuje zvýšenou zátěž kloubů i ostatních tkání a dále zvyšuje riziko výskytu některých typů rakoviny (vnitřností, prsu a ledvin), cukrovky a onemocnění srdce. Jedinci, kteří pravidelně cvičí a sportují, si udržují zdravou hmotnost, snižují nebezpečí vývoje chronických onemocnění a rovněž mají zdravější kosti a klouby.

Zdravá hmotnost těla

Tělesná hmotnost může být rozlišována ve třech kategoriích - podváha, normální hmotnost a nadváha nebo obezita - s využitím hodnot BMI (Body Mass Index). BMI lze vypočítat dělením tělesné hmotnosti (kg) čtvercem tělesné výšky (m2). Například jedinec vysoký 1,82 m s hmotností 75 kg má BMI 75 / 1,822, tedy 22,64 kg/m2.

Kategorie BMI pro dospělé jsou následující:

BMI Kategorie
pod 18,5 podváha
18,5 - 24,9 normální
25 - 29,9 nadváha
nad 30 obezita

Při užívání ukazatele BMI je důležité si pamatovat, že se nebere v úvahu, jak je jedinec svalnatý nebo kolik má tuku. Osoby v dobré fyzické kondici mají velké množství svaloviny a mohou být hodnoceny jako obézní vzhledem k jejich vyšší hmotnosti, i když podíl tukové tkáně je nízký. Odborníci proto většinou souhlasí s názorem, že množství tělesného tuku je lepší indikátor než celková hmotnost. Je proto vhodné doplnit BMI změřením obvodu pasu, což je indikátor množství břišního tuku, který je vhodným ukazatelem rizika různých nemocí. Čím více tuku je nahromaděno v břišní oblasti, tím vyšší je nebezpečí výskytu diabetu II. typu, vysokého tlaku krve a onemocnění srdce. Obvod pasu zdravého muže má být do 102 cm, zdravé ženy pod 80 cm.

Tuková tkáň a fyzická aktivita

Tuková tkáň je tvořena tukovými buňkami. Hormonální vlivy jsou příčinou toho, že přebytek tuku u mužů je většinou ukládán v pase, zatímco u žen tvoří tenkou podkožní vrstvu a dále se ukládá v bocích a stehnech. Čím větší množství přebytečného tuku je akumulováno v oblasti pasu, tím větší je riziko vzniku zdravotních problémů.

Úroveň fyzické aktivity (PAL - physical activity level) jedince je vypočítána jako poměr celkového výdeje energie a výdeje energie v klidovém stavu v průběhu 24 hodin. Stručně řečeno, čím je jedinec aktivnější, tím má vyšší hodnotu PAL. Nízká hodnota PAL je definována jako nižší než 1,49, střední je 1,5 a vysoká je vyšší než 1,9.

Silná fyzická aktivita je spojena se stabilní hmotností těla. Silná aktivní činnost je taková, která zvýší srdeční tep, zrychlí dech a vyžaduje podstatné úsilí. Příklady takových činností jsou rychlá jízda na kole, aerobik, běh a sporty jako fotbal, hokej a volejbal. Děti a mladí lidé, kteří tyto činnosti vykonávají, mají podstatně méně tuku ve srovnání s těmi, kteří je nevykonávají.

Zveřejněné studie uvádějí, že hodnota PAL okolo 1,8 je nezbytná pro minimalizaci váhového přírůstku. Tato hodnota odpovídá mírným aktivitám, tj. převážně práce vestoje nebo v chůzi, jako jsou domácí práce, práce prodavače, číšníka, opraváře a pod. Porovnáním těchto poznatků s doporučením WHO, (tj. 30 minut fyzické aktivity pokud možno každý den) potřebuje většina jedinců zvýšit svou každodenní fyzickou činnost. Ti, kteří každý den intenzivně cvičí, mají vyšší hodnotu PAL, neboť spotřebují více energie.

Naopak bylo prokázáno, že nízké a střední hodnoty PAL jsou ve zřetelném vztahu se zvýšením obsahu tělesného tuku, a to u žen i mužů. Jedinec tedy potřebuje 60 - 90 minut rychlé chůze, nebo ekvivalentní množství jiné aktivity denně pro zachování své stabilní hmotnosti. Snížení kalorického příjmu může rovněž přispívat k zajištění energetické rovnováhy, nenahradí však příznivý vliv na zdraví spojený s fyzickou aktivitou.

Závěr

Pravidelné tělesné činnosti snižují množství tělesného tuku a příznivě ovlivňují zdraví, proto bychom se měli pokusit zařadit je do naší každodenní činnosti. WHO doporučuje alespoň půl hodiny pravidelné tělesné činnosti střední intenzity denně k snížení rizika kardiovaskulárních chorob a cukrovky, rakoviny tlustého střeva a prsu a pro řízení své hmotnosti.

Pro získání většího množství informací o důležitostech vyrovnaného příjmu a výdeje energie zřídil EUFIC na svých webových stránkách novou sekci „Rovnováha energie“ (Energy Balance), kde lze zjistit vše o vztahu mezi energií a fyzickými aktivitami.


Zdroje:
1. Erlichman J, Kerbey AL, James WP. Physical activity and its impact on health outcomes. Paper 2: Prevention of unhealthy weight gain and obesity by physical activity: an analysis of the evidence. In: Obesity Reviews, 2002. 3:273-287.
2. Ruiz JR, Rizzo NS, Hurtig-Wennlöf A, Ortega FB, Wärnberg J, Sjöström M. Relations of total physical activity and intensity to fitness and fatness in children: the European Heart Health Study. In: American Journal of Clinical Nutrition, 2006. 84(2):299-303.
3. Ekelund U, Sardinha LB, Anderssen SA, Harro M, Franks PW, Brage S, Cooper AR, Andersen LB, Riddoch C, Froberg K. Associations between objectively assessed physical activity and indicators of body fatness in 9- to 10-y-old European children: a population-based study from 4 distinct regions in Europe (the European Youth Heart Study). In: American Journal of Clinical Nutrition, 2004. 81(6):1449-50.
4. Gutin B, Humphries MC, Barbeau P. Relations of moderate and vigorous physical activity to fitness and fatness in adolescents. In: American Journal of Clinical Nutrition, 2005. 81(4):746 -50.
5. Black AE, Coward WA, Cole TJ, Prentice AM. Human energy expenditure in affluent societies: an analysis of 575 doubly-labelled water measurements. In: European Journal of Clinical Nutrition, 1996. 50:72-92.
6. German Nutrition Society, Austrian Nutrition Society, Swiss Society for Nutrition Research, Swiss Nutrition Association. Reference values for nutrient intake. Frankfurt/Main: Umschau/Braus: German Nutrition Society, 2002.
7. http://www.who.int/dietphysicalactivity/pa/en/index.html


Převzatý článek
Původní název: Vztahy mezi intenzitou fysické aktivity a zdravou tělesnou hmotností
Zdroj: www.vupp.cz
Použito se svolením vydavatele.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 154 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Pavel Beran (07/...
torturer (23:47) • “Sezóna asi nedopadla podle tvých představ…” “Jaktože ne?” Tak to jsem vyprsk pívo *2...
magazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie