Reklama:
100 % Whey Protein v akci 2+1 ZDARMA
Výjimečná akce na špičkový britský syrovátkový protein s trávicími enzymy. Více zde.

Taurin pod mikroskopem

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

[Text: Leigh Penman] Skutečnost, že je taurin často při výběru suplementů přehlížen, je myslím pádným důvodem, abychom si o něm řekli něco víc. Suplementace taurinem totiž může mít pozitivní vliv nejen na Váš trénink, ale i na Vaše zdraví celkově. Bývá často nazýván podmíněně esenciální aminokyselinou, přestože aminokyselinou není. Důvodem pro toto označení je fakt, že si ho tělo dokáže samo syntetizovat ze dvou aminokyselin - methioninu a cysteinu. Pouze tyto dvě aminokyseliny ovšem nestačí. Další nezbytnou podmínkou je dostatečné množství vitamínu B6.

Trochu širší pohled na taurin

Taurin je druhá nejběžnější aminokyselina kosterního svalstva, srdečního svalu a mozku. Je nezbytně důležitý pro správnou funkci mozku, srdce, plic a krve. Je také nutný pro funkci jater, slinivky břišní a žlučníku. Ačkoli, jak už víme, je tělo schopno si vytvořit svůj vlastní taurin, je pro něj samozřejmě mnohem jednodušší získat ho přímo ze stravy. Kvalitní zdroje taurinu jsou:

 • sýr cottage
 • ovesné vločky
 • plnotučné mléko
 • jogurty
 • vejce
 • krůtí maso
 • kuřecí maso

  Nyní Vás asi napadlo: „Hurá, všechno tohle jím, takže nemusím utrácet za taurin samotný.“ Není to ovšem tak jednoduché. Schopnost těla absorbovat taurin z potravy je silně závislá na stavu trávicí soustavy, hlavně střev. Jak stárneme, schopnost absorbovat taurin bohužel klesá. Je tedy vhodné dobře uvážit suplementaci taurinem, neboť poté nejsme závislí jen na jeho obsahu v potravinách. Přesto, že nyní už znáte úplné základy, pořád se asi ptáte, proč tělu dodávat taurin v podobě suplementu. Pojďme se blíže podívat, jak může tento komplexní doplněk ovlivnit náš život uvnitř, ale i vně posilovny.

  Vliv taurinu na cvičení

  Cvičení samo o sobě výrazně snižuje množství taurinu v kosterním svalstvu. Pravděpodobně jste už v životě mnohokrát pili nějaký z energetických nápojů, u nichž je taurin jednou z klíčových složek. Protože většina těchto drinků obsahuje relativně vysoké množství kofeinu, mohli jste usoudit, že jejich účinnost je způsobena právě kofeinem, ať už se jedná o znovunabytou energii nebo zvýšenou vytrvalost. Ve skutečnosti má značnou část těchto účinků na svědomí právě obsažený taurin. Taurin je také na pomyslném žebříčku účinných zbraní proti slabosti a vyčerpání například před kreatinem. Aby toho nebylo málo, taurin pomáhá zvýšit výkonnost tím, že se chová jako jakýsi katalyzátor inzulínu, a tedy umožňuje zabudovat více glukózy do svalové tkáně, čímž opět přispívá k větší síle a vitalitě.

  Taurin a síla

  Taurin hraje veledůležitou roli v prevenci svalového vyčerpání a zvýšení síly. V průběhu cvičení hladina taurinu ve svalových vláknech klesá stejně, jako klesá síla. Pokud však přijmeme taurin před tréninkem, pokles síly se téměř neobjeví a není dokonce neobvyklé její mírné zvýšení. Tím, že je taurin schopen snížit množství mléčné kyseliny produkované ve svalech, dokáže zvýšit vytrvalost. Dalším projevem působení taurinu je zvětšení objemu buněk, neboť do nich dokáže, podobně jako kreatin, dostat vodu.

  Taurin jako diuretikum

  Uvnitř buňky pomáhá taurin udržovat rovnováhu mezi draslíkem a hořčíkem, zatímco vně buňky udržuje přebytečný sodík. V tomto smyslu může být přirovnán k diuretiku. Taurin také zlepšuje funkci ledvin a je užitečný proti nadýmání a zadržování tekutin. Díky tomuto účinku může být výrazně nápomocen při snížení krevního tlaku, pokud je způsoben retencí vody. Výhodnou vlastností je, že dokáže utlumit a omezit křeče.

  Absorpce živin z potravy

  Asi jste už mnohokrát slyšeli, že nezáleží tolik na tom, kolik toho sníte, ale spíše na tom, kolik je Vaše tělo schopno z potravy využít. To může být často limitujícím faktorem úspěchu. Například zánětlivá střevní onemocnění (charakteristická průjmem, břišními křečemi, horečkou, únavou a ztrátou hmotnosti) mohou vést k špatnému využívání živin z potravy, dále mohou způsobit bolestivost kloubů a kožní potíže. Léky, které mají tlumit bolest a léčit zánět (například ibuprofen), mohou zase způsobit vředy. Taurin na tomto místě poskytuje ochranu trávicího traktu vlivem svých antioxidačních vlastností. Pokud Vám tedy záleží na schopnosti zpracovat živiny z potravy (a Vás, jako kulturistu, by to mělo zajímat především), je příjem taurinu spolu s dobrými probiotiky a vlákninou dozajista velmi zodpovědnou volbou.

  Taurin a cholesterol

  Cholesterol se vyskytuje v krvi ve dvou formách: lipoproteiny s nízkou (LDL) a vysokou (HDL) hustotou. Zvýšená úroveň LDL může vést k široké řadě kardiovaskulárních onemocnění, včetně infarktu a ucpání cév. Na druhé straně HDL slouží k ochraně srdce a cévního systému. Pokud byl pacientům podáván taurin, došlo u nich k významnému snížení hladiny cholesterolu LDL. U cholesterolu HDL došlo naopak k jeho zvýšení, což je nejlepší zpráva pro zdraví našeho srdce. Vedle toho taurin napomáhá také správné funkci žlučníku.

  Taurin a stárnutí

  Proces stárnutí organismu vede ke snížení obsahu taurinu v orgánech, jako jsou játra, ledviny, mozeček (malý mozek), oči, slezina, dále v krvi a v kosterním svalstvu. Při suplementaci dochází ke zvýšení obsahu taurinu až na úroveň běžnou u zdravých mladých lidí. Jak stárneme, hladina našeho IGF-1 (inzulín podobný růstovému faktoru 1) výrazně klesá. Protože IGF-1 má zásadní vliv na růst svalů, cokoli uděláme pro jeho zvýšení, bude jednoznačně pozitivní. Taurin také pomáhá zachycovat vitamíny E a A. Všechno dohromady jednoznačně vede k omezení vlivu stárnutí.

  Závěrem

  Dostali jste několik důkazů toho, že zařazení taurinu je velmi užitečné. Doporučená dávka je 1 až 3 gramy denně a pokud se jedná o tréninkový den, je nejlepší brát polovinu denní dávky 30 - 60 minut před tréninkem a druhou polovinu okamžitě po tréninku. Jediná výjimka platí pro osoby, které bojují s žaludečními vředy, neboť taurin může zvýšit kyselost žaludku.


  Původní článek: Taurine... Under the Spotlight!
  Autor: Leigh Penman
  Zdroj: RX Muscle.com
  Překlad: Petr Dvořák
  Přeloženo se svolením autora.


  Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

 • Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  Víte, že...
  ...poslední objednávka v obchodě
  Ronnie.cz byla před 62 sekundami?  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra