Reklama:

Arnold Schwarzenegger
- velký profil legendy (III.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

První dva díly rozsáhlého článku věnovaného Arnoldu Schwarzeneggerovi se zaměřily na jeho život v rodném Thalu a na jeho první kulturistické úspěchy. Třetí část článku je věnována Arnoldovým prvním zkušenostem z pódia Mr. Olympia i začátkům jeho podnikání v USA.

Úspěšná sportovní kariéra v USA a podnikatelské začátky

Začátek života v USA byl pro Arnolda jako pro nezkušeného Evropana se špatnou angličtinou krutý. Bez pomoci by se obešel jen stěží. Schwarzeneggerovi se dostalo finanční podpory od Joea Weidera, který se stal jeho sponzorem. Nový mecenáš mu v Kalifornii zajistil apartmán, týdenní plat i volný vstup do Gold's Gymu ve Venice. Arnold na oplátku propůjčil svou tvář, jméno a tělo Weiderovým reklamám a účastnil se nejrůznějších veřejných vystoupení. Další významnou pomoc v počátcích zámořské kariéry Schwarzeneggerovi poskytli Joe Gold, Dave Draper a fotograf Art Zeller.

Krátce po příjezdu do USA Arnold začal přesvědčovat Joea Weidera, aby pomohl i Francu Columbovi, který zatím zůstal v Evropě. Za malého Sardiňana obdařeného neuvěřitelnou silou se přimluvil i Albert Busek, jenž byl názoru, že přítomnost věrného kamaráda Arnoldovi pomůže při usazování se v nové zemi. Weider souhlasil a Franco do států v roce 1969 dorazil. Když byli oba kulturisté znovu pohromadě, rozjeli nejen společné tréninky, ale i podnikání v zednictví, aby si přilepšili k příjmům, kterých se jim dostávalo od Weidera. Zvláště Arnold hýřil aktivitou. Později k práci a tréninku začal studovat obchod a marketing na univerzitě ve Wisconsinu. Studium zakončil získáním bakalářského akademického titulu v roce 1979. Arnold postupně se získáváním zkušeností v USA spustil i zásilkový obchod, v němž se věnoval prodeji tréninkových příruček a suplementů. Věděl, že pouze aktivita jej může dovést k úspěchu.

Vraťme se ale ke kulturistické kariéře Arnolda Schwarzeneggera. V roce 1969 obhájil titul na profesionálním NABBA Mr. Universe (v kategorii porazil Denise Tinerina a Serge Nubreta), připsal si triumfy na soutěžích Mr. International a Mr. Europe pořádaných federací IFBB a na druhý pokus zvítězil na IFBB Mr. Universe. Poslední jmenované klání se konalo spolu s dalšími dvěma významnými závody 13. září v brooklynské hudební akademii. Předcházelo mu měření sil v rámci Mr. America a celý den měl skončit dosud nejnapínavějším ročníkem Mr. Olympia v její krátké historii.

Úřadující Mr. Olympia Sergio Oliva měl v roce 1968 snadnou práci. Jako jediný účastník byl vyhlášen vítězem soutěže. Přestože se před Olympií 1969 v rámci předsoutěžního hecování objevovaly nejrůznější klepy o tom, že je Arnold tlustější než kdykoliv dříve, Sergio nebyl žádný hlupák. Věděl, že pokud jej mladý Rakušan vyzve k souboji o titul, musí být tentokrát perfektně připraven.

Na místo konání soutěže Oliva dorazil brzy dopoledne a prozatím usedl k ostatním do hlediště. Jako tradičně byl elegantně ustrojen a ověšen nezbytným zlatem. I přes oblečení se dalo usuzovat, že jeho postava od uplynulé sezóny prodělala několik změn. Byl masivnější a z rysů jeho obličeje se dalo vyčíst, že je v perfektní formě. O několik chvil později, akorát když účastnící Mr. America bojovali o trofej za nejlepší paže, se s lehkostí, s jakou se jen 109 kg vážící obr může usadit, uvelebil do sedadla za Sergiem Arnold. "Monstrum, jsi ve formě?" zasyčel na Olivu. Sergio zamumlal něco o tom, že Arnold potřebuje lekci, pokud jde o chování ke starším a úspěšnějším, a v podobném duchu vzájemné pošťuchování pokračovalo dalších dvacet minut, dokud nenadešel čas, aby se účastníci Mr. Universe šli připravit na semifinále.

Po přechodu z potemnělého sálu do prosvětlené rozcvičovny bylo i přes teplákovou soupravu patrné, že se jedná o zcela jiného Arnolda Schwarzeneggera než na Mr. Universe 1968. Jeho měkký nafouklý vzhled byl pryč, stejně jako široký pás a příliš světlá pokožka. To nejlepší ovšem samozřejmě přišlo, až když Arnold svůj oděv odložil. Jeho břišní svaly, hrudník, záda, ramena, serraty, lýtka, hamstringy i kvadricepsy byly perfektní, navíc se vyznačovaly doslova obludnou ostrostí. A jeho paže? Byly prostě neuvěřitelné! Všem v tu chvíli bylo jasné, že se ze soutěže stala pouhá formalita.

Po semifinále Mr. Universe následovala krátká přestávka na oběd. Arnold ji opět využil ke vzájemnému hecování se Sergiem. Odpoledne znovu nastoupil na pódium a při volné sestavě nabídl fanouškům fantastickou podívanou. Za normálních okolností již tak rozvášněné publikum ztratilo jakékoliv zábrany. Sál ovládla pekelná vřava! Arnold nastoupil na stupínek určený k pózování a během tří póz diváky zcela ohromil. Pokud během semifinále vypadal obrovský a impozantní, tak nyní vypadal vyloženě kolosálně, jako nádherná pohybující se bronzová socha, inspirativní více než nejlepší díla věhlasných antických sochařů.

V souboji o absolutního vítěze si Schwarzenegger bez větších problémů poradil s Rickym Waynem i Francem Columbem a krátce poté oznámil, že jako vítěz Mr. Universe federace NABBA využije svého práva a večer bude bojovat o titul Mr. Olympia. Zprvu nadšenému publiku nyní Arnold naservíroval pořádnou hrst hořkých pilulek. Chystal se jít Sergiovi po krku a to mnozí v sále nemohli spolknout.

Sergio, stejně jako kdysi před ním Larry Scott, určil, že na pódium jako první půjde jeho vyzyvatel, a sám zmizel někde v zákoutích budovy, kde se připravoval na bitvu s mladým soupeřem. Arnold zatím zcela ponořen do svého klidu mlčky seděl na kulisách. Sálem se začal v pomalém rytmu rozléhat potlesk. Netrpělivé publikum tak vyjadřovalo naléhavé očekávání, které svíralo každého v místnosti. Hlas konferenciéra obnovil určitou míru pořádku a oznámil: "Arnold Schwarzenegger nyní bude pózovat o titul Mr. Olympia 1969."

Arnold, který stál nyní na pódiu, naháněl mnohem více hrůzy než ten, který se před několika desítkami minut představil na Mr. Universe. Pár sekund zůstal čelem k divákům nehybně stát, usmál se a prásk! Zaujal neuvěřitelnou dvojitou bicepsovou pózu a publikum zcela uzemnil. Rázem by bylo slyšet spadnout špendlík. Arnold se otočil k divákům bokem, napnul svaly v póze hrudník z boku a pohrával si s nimi podle své vůle. "Jak může mít někdo tolik mohutný tak úzký pás?" dalo se číst z oněmělých tváří v sále. "A ta definice!" Účinek Rakušanova příchodu na jeviště byl omamující. Levá paže se začala pohybovat směrem nahoru, předloktí zamířilo k hlavě a Arnold zatnul nejúžasnější biceps na světě. Přesto publikum stále mlčelo. Schwarzenegger se otočil, ukázal svá neuvěřitelná záda a zasel další zrnko strachu do davu Sergiových fanoušků, kteří byli svým idolem natolik pobláznění, že přišli v tričkách s obrovským nápisem "Sergio je král“. A mělo být ještě hůře! Arnold se pomalu, se sadistickou rozvážností začal pohupovat na špičkách. Jeho lýtka, která donedávna byla terčem množství nejapných vtipů, si nyní zasloužila pozornost. A také ji dostala! Arnold si pohrával s lýtky tak dlouho, že se publikum již nemohlo dále kontrolovat.

Soudě podle udivených reakcí v průběhu Schwarzeneggerovy volné sestavy to vypadalo, jakoby úplně všichni v sále byli fanoušky Sergia Olivy a přišli se podívat, jak jejich miláček zdrtí dalšího soupeře. Najednou jim ale Schwarzenegger seslal jasnou zprávu: Jsem tady a Sergio konečně narazil na pořádného soupeře! Hledištěm se začal nést křik, jásot a prosby, ať Arnold pózuje dále. Po jeho tváři se rozprostřel úsměv a předvedl nejsvalnatější pózu, která trhala dům na kousky. Pak se uklonil, ignoroval prosby fanoušků o přídavek a skryl se v šeru kulis.

Řada byla na soupeři. Sergio po pětiminutovém skandování jeho jména nastoupil na pódium. Byl mohutnější než kdykoliv dříve. Začal se pohupovat po pódiu, jako by tancoval na divokou melodii, seslal polibek svým věrným fanouškům a pozvedl paže ke své typické vítězné póze. Ačkoliv rozhodčí později mezi oběma borci při vzájemném porovnávání dlouze vybírali vítěze, dav Olivových fanoušků měl jasno. Sergio si soutěž užíval. Svým vlastním nenapodobitelným způsobem seslal publiku jasné poselství: "Já vás nezklamu!" Fantastické pózy střídal s ještě neuvěřitelnějšími a fanoušci se doslova plazili kolem jeviště ve snaze být na blízku svému hrdinovi ve chvíli, kdy je nejvíce potřeboval. Jak známo, Oliva nakonec byl tím, kdo ze soutěže odcházel jako vítěz. Arnold dal však najevo, že má potenciál stát se nejlepším kulturistou všech dob. Podle některých jím už dokonce byl. A ve dvaadvaceti letech si mohl dovolit čekat, než jej svět přijme jako kulturistického krále.

První tituly Mr. Olympia

V roce 1970 Arnold do třetice triumfoval na profesionálním NABBA Mr. Universe, kde v nejvyšší kategorii nastoupil proti Regu Parkovi. Arnold svému dětskému idolu přichystal teprve třetí porážku v jeho pětadvacetileté soutěžní kariéře, když jej ve výsledkové listině odsunul na druhé místo.

V polovině září se v Columbusu před pěti tisíci nadšených fanoušků konala soutěž AAU Mr. World. Závodilo se mezi amatéry i profesionály. Startovní listina profesionálního Mr. World byla senzační. V nižší výškové kategorii nastoupili Boyer Coe, Franco Columbu, Zabo Koszewski a Čechoslovák Ladislav Szalai, ve vyšší kategorii se představili Dave Draper, Dennis Tenerino, Sergio Oliva a Arnold. Zatímco Arnold na pódium nastoupil tvrdý, ostrý a symetrický, jako by jeho tělo bylo stvořeno rukou sochaře, Oliva udělal několik chyb, které se mu nakonec staly osudnými. Na své tělo nanesl příliš silnou vrstvu oleje, který z něj doslova ztékal po kapkách. V záři silných reflektorů pak vypadal příliš měkký a plochý. Podle některých možná také Sergio jako trojnásobný Mr. Olympia podlehl pocitu uspokojení a přípravu na soutěž podcenil. Zbylo na něj až druhé místo. Arnold, radující se z triumfu, dostal velkou stříbrnou trofej a hodinky, pořadatel soutěže Jim Lorimer mu rovněž předal šek na pět set dolarů.

Počátkem října pak Schwarzenegger přicestoval do New Yorku, aby zde na druhý pokus zkusil vybojovat jediný velký titul, který mu dosud chyběl - titul Mr. Olympia. Na klání se tentokrát kromě obou největších rivalů posledních dvou sezón představil i Reg Lewis z USA. Lewis se u publika setkal s vřelým přijetím, a to i přesto, že podle mnohých nedosahoval standardu účastníka Mr. Olympia. Diváci jej ocenili především z úcty k jeho dosavadní dlouhé a úspěšné kariéře. Reg odešel z pódia a konferenciér Bud Parker začal uvádět dalšího závodníka. Ovace, jichž se při nástupu na pódium Arnoldovi dostalo, se nedají popsat. Usmál se a odstartoval nejneuvěřitelnější volnou sestavu, kterou do té doby lidstvo vidělo. Schwarzenegger byl perfekcionista a dával si záležet na každé póze. Byl si vědom, že jeho postava má stále dost slabin, on však své vystoupení postavil na prezentaci předností. Každá póza byla dokonalá, každý jeho pohyb byl signálem pro publikum pro další potlesk a výkřiky uznání. Jeho prezentace dávala vyniknout jeho postavě, byla naprosto profesionální a precizní.

Pak se divákům představil Sergio. Zaujímal stejné pózy jako poslední tři roky a sálem se začal nést hlučný potlesk. Zdálo se ale, jako by mnozí tleskali jenom ze zvyku, jako by to byla věc, která se očekává, když je Oliva na pódiu. Ve skutečnosti trojnásobný vítěz soutěže ten večer vypadal jako poražený muž. Byl sice ještě mohutnější než před čtrnáct dny na Mr. World, jeho temperament, který byl kdysi neodmyslitelnou součástí jeho prezentace na pódiu, se ale vytratil. Olivovo amatérské pózování navíc nesneslo srovnání s fantastickou prezentací Arnolda Schwarzeneggera. Zdálo se, že Sergio přišel na pódium unavený, apatický a že potřebuje odpočinek.

Fanoušci mezitím vedli svou vlastní bitvu. Jejich dva tábory současně skandovaly jména obou borců. Rozhodčí ale stále neměli jasno. Někoho v sále napadlo, aby se oba soupeři, podobně jako vloni, postavili ke vzájemnému porovnávání. Souboj začal. Každá póza obou borců vyvolávala hlasitou reakci publika, když v tom najednou Sergio odešel a nechal Arnolda samotného na pódiu. Schwarzenegger se otočil za odcházejícím soupeřem a zklamaně pokrčil rameny. Fanouškům se muselo zdát, že Oliva vhodil ručník do ringu, a mnohým se to nelíbilo. Nyní pro všechny existoval pouze Arnold. Mnozí z nich dokonce Sergia vypískali. Pak se Oliva vrátil. Ještě několik póz a rozhodčí po několika minutách oznámili, že Sergio Oliva byl poražen a Arnold Schwarzenegger je novým Mr. Olympia.

Později poraženého vyzpovídal Rick Wayne a některé z Olivových názorů na průběh soutěže stojí za zmínku. Sergio předně uvedl, že nemá nic proti Arnoldovi, vždyť s ním po soutěži dokonce sdílel pokoj. Věřil ale, že jej Arnold porazil hlavně proto, že sbor rozhodčích byl složen z Arnoldových příznivců, kteří navíc jako běloši upřednostnili muže bílé pleti jako svůj tělesný ideál. Své letargické působení na pódiu pak Oliva vysvětloval tím, že se ještě zcela nezotavil z chřipky, která jej postihla tři nebo čtyři týdny před závody. Sergio také vzpomněl okamžik, kdy jej diváci při posedownu vypískali. Byl zrovna zaměstnán pózováním, tak aby držel krok s Arnoldem, když mu jeho sok navrhl, aby pódium oba opustili. Protože už byl docela unavený, souhlasil. Začal odcházet a čekal, že Arnold půjde za ním. Až příliš pozdě si uvědomil, že je to jen další trik, který mu měl uškodit v očích rozhodčích i fanoušků.

V roce 1970 se Arnold také poprvé objevil na velkém plátně ve filmu Herkules v New Yorku, kde ztvárnil antického hrdinu. Tragédie zasáhla jeho rodinu v Rakousku. Starší bratr Meinhard zahynul při dopravní nehodě. Arnold, soustředěn na svou kariéru v USA, se pohřbu nezúčastnil.

V roce 1971 absolvoval jedinou soutěž. Na Mr. Olympia byl korunován vítězem, aniž by musel změřit síly s jediným soupeřem. Sergio Oliva chtěl svůj titul zpět a v červenci podal přihlášku k účasti na soutěži. Samozřejmě, že byla přijata, ale ve chvíli, kdy Sergio oznámil svůj záměr startovat na neschválené soutěži, mu byla vrácena. Přes prosby Bena Weidera i samotného Arnolda, který chtěl s Olivou znovu závodit, odjel Kubánec na profesionální NABBA Mr. Universe do Londýna. Účast na Mr. Olympia mu tak byla v souladu s novou úpravou pravidel IFBB zakázána a Oliva se ve Francii na pódiu Olympie představil pouze v rámci exhibice.

Arnold se tak Sergiu Olivovi znovu a zároveň naposledy v kariéře postavil až v roce 1972 při Mr. Olympia v německém Essenu. Svého rivala porazil, stejně jako zbytek startovního pole tvořeného Sergem Nubretem, Frankem Zanem a Francem Columbem. V sále se na Arnoldovo vystoupení díval i jeho otec, který poté koncem roku zemřel.


V poslední části článku se zaměříme na zbytek Arnoldovy kulturistické kariéry
a ohlédneme se za dalšími etapami jeho života, v nichž působil jako herec a politik.

Arnoldovu autobiografickou knihu můžete zakoupit zde: Total Recall.


Použitá literatura:

 • Hise, B. Thrill-By-Thrill Report Of The Sensational 1971 Ifbb Mr. Universe - Mr. Olympia Contest! In: Muscle Builder, 1972, vol. 13, no. 3, p. 24.
 • Kennedy, R. Mr. America Contest. In: Mr. America Magazine, 1970, vol. 11, no. 4, p. 78.
 • Krasniewicz, L., Blitz, M. Arnold Schwarzenegger: A Biography. Santa Barbara: Greenwood Press, 2006. ISBN 0313338108.
 • MR. World - Amateur - Professional In: Muscular Development, 1970, vol. 7, no. 12, p. 8.
 • Sexton, C. A. Arnold Schwarzenegger (Biography). Minneapolis: Lerner Publications, 2004. ISBN 978-0822522232.
 • State, O. MR. World - Amateur - Professional. In: Muscle Builder, 1971, vol. 12, no. 10, p. 13.
 • Wayne, R. From where i sat. In: Muscle Builder, 1970, vol. 11, nu. 3, p. 25.

  Použité elektronické zdroje:

 • McGough, P. From boy to man: over a 40-year period, Arnold Schwarzenegger went from being an 18-year-old kid with a dream to Mr. Olympia to Hollywood megastardom to the governorship of California. Close friend Albert Busek was there every heady step of the way. This is his story of that incredible journey. [cit 2010-11-15]. Dostupné na http://findarticles.com.
 • Merrit, G. Roots of an Oak: in celebration of Arnold Schwarzenegger's 60th birthday on July 30, FLEX journeys back to where he and his bodybuilding dreams were born. [cit 2010-11-15]. Dostupné na http://findarticles.com.
 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [cit 2011-01-14]. Dostupné na http://www.musclememory.com

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  26.01.14:33dzordn2 - Máš pravdu, nějak jsem u toho překládání zapoměl přemýšlet..+2
  26.01.14:00Petr_k - \\`V sále se na Arnoldovo vystoupení díval i jeho otec, kt..+2
  25.01.13:57ka-r-los - to ťuťuňuňu: Pokud se nepletu, tak v pozdějších letech ..
  25.01.13:53Mr.Trewas - nemůžu si pomoct ale na tý fotce se Sergiem mi příjde že S..
  25.01.13:20ťuťuňuňu - na par fotkach ma ty nohy ze predu fakt perfektni, tak dob..
  25.01.12:59EX.man - chtelo by udelat takovyhle clanek treba i o Colemanovi neb..+3
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
  Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
  bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
  Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
  práce Hledáme instruktory/ky
  Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
  seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
  Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
  bazar Chodící pás - Walking program
  Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra