Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Arnold Schwarzenegger
- velký profil legendy (II.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

V minulém díle článku věnovanému obdivuhodnému příběhu Arnolda Schwarzeneggera jsme Vás seznámili s jeho životem v rodném Thalu i s jeho úplnými kulturistickými začátky. Dnes Vám nabízíme pohled na další léta jeho kariéry.

Rakouský dub na cestě za prvními vítězstvími

První vítězství v kulturistické kariéře si Arnold podle informace z časopisu Kraftsport Revue připsal na jaře roku 1965, kdy v pouhých sedmnácti letech ovládl mistrovství Štýrska. V létě téhož roku bylo Arnoldovi osmnáct let. Začínající kulturista počátkem října narukoval do tankové jednotky rakouské armády k plnění povinné vojenské služby.

U velitele se jeho záliba v práci s činkami nesetkala s pochopením a bylo mu zakázáno opustit útvar kvůli účasti na "hloupé" kulturistické soutěži. Dobře, Arnold se tedy rozhodl neopustit základnu kvůli nějaké hloupé soutěži. Ale o pořádné soutěži přeci nikdo nic neříkal, že? A tak jednoho dne vyklouzl z tábora, skočil na vlak do Stuttgartu, nastoupil na pódium a vyhrál trofej. Když jeho velící důstojníci zjistili, že zběhl, jednali rychlostí střely. Než Schwarzenegger stačil říct slovo na svou obhajobu, skončil za mřížemi. Trest trval sedm dnů. Během nich ovšem zvědavost Arnoldovým nadřízeným nedala a začali se zajímat o jeho trofej. Byla obrovská, těžká a významná. Osmnáctiletý Arnold vybojoval titul na Junior Mr. Europe!

Po propuštění z vězení byl Arnold za "trest" zbaven povinností u tankové jednotky a byl oficiálně přeřazen k armádním sportovcům. Překvapený a pochopitelně nadšený Schwarzenegger se snažil, aby vypadal ze změny zařazení co nejvíce zdrceně, a po celý zbytek své služby v armádě se věnoval tréninku a přípravě na další soutěže.

V roce 1966 mu skončila povinná vojenská služba a na krátko se vrátil do Thalu. Brzy mu však jako nadějnému juniorovi přišla pozvánka z mnichovské posilovny Rolfa Putzingera, aby zde trénoval a k tomu pracoval. Mladý kulturista se věnoval klientům, zároveň však dělal vše, co bylo potřeba. Nevyhnul se mytí podlahy ani čištění sprch. Pro Arnolda byla práce s klienty do jisté míry frustrující. Své znalosti o tréninku totiž sám považoval za nedostatečné a věděl, že se v této oblasti ještě musí mnohému naučit. Navíc jej práce se zákazníky připravovala o čas, který mohl strávit tréninkem. Nezbývalo, než si trénink rozložit do dvou jednotek denně. Ráno se tak například Arnold dvě hodiny věnoval pažím a ramenům, večer po práci procvičoval stejně dlouho hrudník, břicho a stehna.

Pro 19letého závodníka se jednalo o úspěšný rok. Koncem září se v Londýně zúčastnil NABBA Mr. Universe, kde obsadil druhé místo v nejvyšší kategorii. Schwarzeneggera předčil pouze Chet Yorton, který se prezentoval lepší kresbou svalstva. Právě zde Arnold získal, kvůli své mohutné postavě a příběhu o tom, jak dělal u thalského jezera shyby na větvi dubu, přezdívku "The Austrian Oak" (Rakouský dub).

O dva týdny později si Arnold spravil chuť a bez větších problémů zvítězil na soutěži Best Built International Athlete pořádané pod hlavičkou IFBB v Kolíně. Druhé místo obsadil Guiseppe Deiana, čtvrtou příčku rozhodčí přisoudili Francu Columbovi. Podobným výsledkem skončila i Schwarzeneggerova poslední soutěž v roce 1966. Na klání s názvem Best Built Athlete of Europe, mnohými označované jako mistrovství Evropy, mladý Rakušan vybojoval nejcennější medaili a na čtvrté příčce opět skončil Franco.

S Columbem se Arnold v té době již znal. K jejich prvnímu setkání došlo v roce 1965. Podle některých zdrojů se oba borci seznámili na zmíněném podzimním Junior Mr. Europe ve Stuttgartu, podle jiných si oba budoucí přátelé poprvé pohlédli do očí už na rakouském šampionátu ve vzpírání, jenž se konal v létě. Oba závodníci spolu začali trénovat právě za Arnoldova pobytu v Mnichově a odstartovali tak nejznámější přátelství v historii kulturistiky.

V roce 1967 vzal Arnold všechny své úspory a koupil Putzingerovu posilovnu. Přestože předcházející sezónu zakončil vítězně, prohru z Londýna nemohl dostat z hlavy. Ačkoliv na klání odjížděl jako outsider, nezávodil proto, aby skončil druhý. Arnoldovi jeho vítězná mentalita velela jediné - pokořit všechny soupeře a stát se nejlepším na světě. Po návratu ze soutěže začal na své postavě pracovat jako sochař. Porážka od Cheta Yortona mu ukázala, že vystoupit na pódium jako hora masa nestačí. Do tréninku zařadil nové cviky a snažil se zapracovat na separaci jednotlivých svalových skupin. Ke své druhé účasti na NABBA Mr. Universe Schwarzenegger odlétal mnohem lépe připraven a věděl, že Yortonovi může porážku oplatit.

Souboj s Yortonem se nakonec nekonal. O sedm let starší závodník na klání nedorazil. Objevil se ovšem nový soupeř. Do Londýna přiletěl Dennis Tinerino, který byl čerstvým vítězem Mr. America, a stal se okamžitým favoritem soutěže. Všichni, včetně Arnoldových nejbližších přátel, mysleli, že Rakušan nemůže souboj s hvězdou z USA vyhrát. Schwarzenegger měl na věc jiný názor. Ráno v den soutěže se Tinerino Arnolda jen ze zvědavosti zeptal, jak se cítí. Mladý závodník se k sokovi naklonil a se svým typickým úsměvem zašeptal: "Fantasticky! Dnes je takový den, kdy víš, že si jdeš pro vítězství."

Druhé londýnské závody se staly pro Arnolda okamžikem, kdy si uvědomil, že k vítězství nestačí jen obrovské svaly a dobrá forma. Zjistil, že musí mít také nejsilnější vůli. Přestože Tinerino předvedl na pódiu strhující výkon a fantastickou formu, Schwarzenegger jej doslova smetl z pódia. V pouhých dvaceti letech dosáhl svého snu. Díky své impozantní postavě a neuvěřitelné touze po vítězství se stal nejmladším šampiónem Mr. Universe v historii.

Arnold však záhy přišel na to, že být amatérským vítězem NABBA Mr. Universe ještě nemusí znamenat, že je nejlepším na světě. V té době existovaly celkem tři soutěže Mr. Universe. Ve federaci NABBA se o titul Mr. Universe totiž bojovalo i v profesionální divizi, závody se shodným názvem měla také federace IFBB. Mladý šampión se navíc dozvěděl, že existuje soutěž Mr. Olympia. Pokud se chtěl stát skutečně nejlepším kulturistou planety, musel zmíněné závody vyhrát všechny!

Soutěže federace NABBA se konaly v Evropě. Zde Arnold s cestováním neměl problém. Do USA na IFBB Mr. Universe a Mr. Olympia by se však zřejmě nikdy nedostal, nebýt pozvání spoluzakladatele soutěže Joea Weidera. I přes svůj triumf na Mr. Universe však Arnold tuto šanci zatím nedostal. Věřil však, že jednou přijde.

Rok 1968 byl v Arnoldově kariéře důležitým milníkem. Jeho další cesta do Londýna znamenala zisk titulu na NABBA Mr. Universe mezi profesionály. Německý redaktor a fotograf Albert Busek krátce před soutěží poslal aktuální Arnoldovy snímky do Států Joeovi Weiderovi. Ten sice už o Arnoldovi určitou dobu věděl, ale teprve progres mladého závodníka, který byl z fotografií patrný, jej přesvědčil o jeho obrovském potenciálu. Krátce po vítězství na Mr. Universe Arnoldovi přišla pozvánka do USA a peníze na cestu. Weider chtěl, aby Schwarzenegger nastoupil na IFBB Mr. Universe v Miami.

Arnold do USA dorazil s bídnou angličtinou a dvaceti dolary v kapse. Na závodech znovu okusil hořkost porážky. Porazil jej mnohem subtilnější, ale zato vysekaný a symetrický Frank Zane. Někoho by možná neúspěch odradil. Nikoliv Schwarzeneggera, který v každém neúspěchu dokázal najít něco pozitivního. Zpětně prohraný souboj se Zanem hodnotí jako to nejlepší, co se v dané chvíli mohlo stát. Jistě, bylo to tvrdé, ale Arnold si uvědomil, že ačkoliv je již dostatečně mohutný, potřebuje více detailů a lepší vyváženost. Jenom tak bude moci být v silné zámořské konkurenci skutečně úspěšný.

Přestěhování do USA znamenalo pro Arnolda také ukončení jeho jinak poměrně úspěšné kariéry v silových sportech. První soutěž ve vzpírání absolvoval již v roce 1963. Jeho umístění ze závodů, které se konaly v Grazu, není známo. Podle dostupných údajů však nad hlavu dostal činku o hmotnosti 75 kg. Prameny neuvádí, v jaké konkrétní disciplíně se závodilo. Schwarzenegger se v průběhu let začal více než vzpírání věnovat powerlifitingu. V roce 1966 při mezinárodním šampionátu v silovém trojboji předvedl výkon 585 kg. O dva roky později, když se s kariérou powerliftera loučil, Arnold na německém mistrovství v trojboji nasbíral 725 kg za dřep 215 kg, bench-press 200 kg a mrtvý tah s činkou o hmotnosti 310 kg.


Ve třetí části článku se zaměříme na Arnoldovu rozvíjející se kariéru v USA. Nebudou chybět ani další snímky, které sedminásobného Mr. Olympia zachycují v průběhu 70. let a později.

Arnoldovu autobiografickou knihu můžete zakoupit zde: Total Recall.


Použitá literatura:

  • Krasniewicz, L., Blitz, M. Arnold Schwarzenegger: A Biography. Santa Barbara: Greenwood Press, 2006. ISBN 0313338108.
  • Sexton, C. A. Arnold Schwarzenegger (Biography). Minneapolis: Lerner Publications, 2004. ISBN 978-0822522232.

    Použité elektronické zdroje:

  • McGough, P. From boy to man: over a 40-year period, Arnold Schwarzenegger went from being an 18-year-old kid with a dream to Mr. Olympia to Hollywood megastardom to the governorship of California. Close friend Albert Busek was there every heady step of the way. This is his story of that incredible journey. [online] [cit 2010-11-15]. Dostupné na http://findarticles.com.
  • Merrit, G. Roots of an Oak: in celebration of Arnold Schwarzenegger's 60th birthday on July 30, FLEX journeys back to where he and his bodybuilding dreams were born. [online] [cit 2010-11-15]. Dostupné na http://findarticles.com.
  • Robson, D. Arnold Schwarzenegger: A Tribute To A Great Champion. [online] [cit 2010-11-15]. Dostupné na http://www.bodybuilding.com.
  • Arnold Schwarzenegger’s competitive bodybuilding history 1963 - 1966. [online] [cit 2010-11-15]. Dostupné na http://www.gmv.com.au.
  • Mr. Everything. [online] [cit 2010-11-15]. Dostupné na http://www.schwarzenegger.com


  • Související články:

    Diskuse k článku:
    Reklama:
    Uživatelské jméno:
    Heslo:
    Text:
    ...
    Upozornit na novou odpověď e-mailem.
    Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

    24.12.08:01honzajimi - správně cvičit.V roce 1993 jsem udělal na vojně v přijímač..
    20.12.13:04jakub25 - super článek, doufám že profil `legendy` bude kompletní, v..+1
    20.12.12:30richard - díky za pokračování a hlavně za některé né moc známé fotky.+1
    Zobrazit všechny příspěvky







    Jméno: pamatovat
    Heslo:
    NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
    Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
    magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
    havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
    magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
    mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
    magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
    Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
    magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
    Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



    Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
    Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
    Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
    MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
    Vyhledávání:
    RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie