Reklama:
Kupte 3x Protein Break a máte mléčnou rýži ZDARMA!
Akční cena na oblíbený Protein Break a skvělý dárek k tomu! Více zde.

Zdeněk Razák: "Chtěl bych
se stát mistrem světa!"

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Rozhodla jsem se vyzpovídat juniorského závodníka v kulturistice Zdeňka Razáka, který má na svůj věk za sebou už pěknou řádku úspěchů na soutěžních pódiích a jistě jich má ještě mnoho před sebou. Mezi ty poslední úspěchy patří 1. místo v kategorii juniorů na soutěži Internationaler Österreich Cup, jež se konala 24. října v rakouském Sankt Pöltenu. Na Pražském poháru 2010, který se uskutečnil 30. října, skvěle obstál ve velké konkurenci a v kategorii mužů do 80 kg obsadil krásné třetí místo.

Se Zdeňkem jsem se sešla v Rumburku v posilovně Extrifit Gym, za jejíž tým závodí. Je třeba zmínit, že jeho trenérem není nikdo jiný než známý český kulturista Petr Března. Náš rozhovor jsme zaměřili hlavně na Zdeňkovu letošní závodní sezónu a přípravu na mistrovství světa juniorů, které se uskuteční 10. prosince 2010 v Turecku a kde bude jistě opět výborně reprezentovat Českou republiku. Dočtete se však i o jeho začátcích v posilovně, o jeho stravě a tréninku. Na konci rozhovoru si také můžete prohlédnout fotogalerii ze Zdeňkova tréninku.

Nejprve bych ti chtěla pogratulovat k tvým úspěchům jak v Rakousku, tak na Pražském poháru. A poprosím tě, abys mi o sobě prozradil nějaké základní údaje - kolik je ti let, odkud pocházíš, jakou jsi vystudoval školu, čím se nyní živíš...

Narodil jsem se 11. srpna 1989, je mi tedy 21 let, pocházím z Varnsdorfu a celý život jsem strávil zde na severu. Nyní bydlím v Jiříkově. Vystudoval jsem Střední odbornou školu cestovního ruchu a služeb ve Varnsdorfu, obor informatika v ekonomice. Tomuto oboru se však nevěnuji, pracuji v posilovně Extrifit Gym v České Lípě.

Kdy ses poprvé dostal ke kulturistice nebo k posilování vůbec? A kdy sis poprvé uvědomil, že tohle je sport, který chceš dělat?

Už od dětství jsem se rád díval na akční filmy například se Sylvestrem Stallonem nebo Arnoldem Schwarzenegerem. A věděl jsem, že svaly jako oni chci mít někdy taky. V patnácti letech jsem začal cvičit, pokud se tomu tedy tak dá říkat. (smích) Posilovnu jsem navštěvoval dvakrát do týdne, cvičil jsem však pouze horní část těla a nohy jsem vůbec neřešil. Jednoho dne jsem si řekl, že bych chtěl zkusit závodit v kulturistice. Posilovnu, do které jsem toho času chodil, shodou okolností navštěvoval i můj nynější trenér Petr Března, kterého jsem tedy oslovil, sdělil mu své plány a on se mě ujal. Takže posilování jako takové začalo až právě s Petrem Březnou, to mi bylo 17 let. Petr Března mě vlastně všechno naučil a zasvětil mě do kulturistiky.

To, že chceš závodit v kulturistice, tě tedy napadlo jen tak z ničeho nic?

Ano, napadlo mě to prostě ze dne na den. Nikdy předtím jsem ani nesledoval žádnou kulturistickou soutěž v rámci České republiky. Jediné, co jsem viděl, byly fotky profesionálních kulturistů ze soutěží.

A řekl sis tedy, že chceš jednou vypadat jako oni?

Přesně tak.

Máš v kulturistice nějaký vzor? Ať už mezi amatéry nebo profesionály?

Tak samozřejmě, že mám. Nemůže to být nikdo jiný než osoba, ke které mám v tomto sportu nejblíže - Petr Března. Jinak je plno borců, co se mi líbí. Z česko-slovenské scény to je například Vojta Koritenský, dále Jaroslav Horváth, Štefan Havlík, z bývalých juniorských závodníků se mi líbí Lukáš Topinka a Milan Šádek. Ze zahraniční scény to je například Daniel Toth a z profi scény jich je víc. Z bývalých to jsou Kevin Levrone, Ronnie Coleman, Aaron Baker, dále potom Phil Heath, Dexter Jackson, Kai Greene atd. Je jich mnoho a na každém se mi líbí něco jiného.

Věnoval ses dříve nějakému jinému sportu, než jsi začal s kulturistikou?

Ano, čtyři roky jsem hrál fotbal. Při fotbale jsem si však poranil koleno, se kterým mám problémy dodnes, bohužel zrovna i v tuto chvíli, kdy se připravuji na mistrovství světa. Na fotbal se teď už dívám jen v televizi, na prvním místě je posilovna.

Kdy jsi tedy poprvé stál na soutěžním pódiu? A můžeš mi povědět o tvých předchozích závodních úspěších?

Svoje první závody jsem absolvoval pod vedením Petra Březny v roce 2007, jednalo se o mistrovství Čech dorostu. Soutěžil jsem v kategorii do 65 kilogramů, vážil jsem 57 kilogramů a v této kategorii jsem zvítězil. O týden později jsem se zúčastnil mistrovství České republiky, tam jsem skončil na druhém místě. Rok 2007 byl můj poslední rok v dorostu. Rok nato jsem tedy již závodil v juniorech, na mistrovství Čech jsem opět ve své kategorii zvítězil a na mistrovství České republiky jsem získal bronzovou medaili. Pak jsem měl dva a půl roku pauzu a opět jsem začal závodit v letošním roce.

V roce 2008, kdy jsi závodil poprvé v juniorech, jsi byl v jaké váhové kategorii? Nabral jsi nějak výrazně za ten rok?

Byl jsem opět v nejlehčí váhové kategorii - do 70 kg. Závodil jsem s váhou okolo 64 kg, takže jsem měl o nějakých 6 - 7 kg víc.

Jaký byl důvod tvé dvouapůlleté závodní přestávky?

Hlavním důvodem bylo, že jsem dělal maturitu, takže jsem se chtěl soustředit na učení. Ale také jsem si chtěl i odpočinout, nabrat nějakou svalovou hmotu a zkvalitnit ty svaly. Musím ale říct, že těch dva a půl roku uteklo hrozně rychle.

24. října 2010 jsi zvítězil na mezinárodní soutěži v Rakousku v kategorii juniorů. Počítal jsi s prvním místem? A jaká byla konkurence? Porovnával sis formu se svými soupeři?

S prvním místem jsem určitě nepočítal a překvapilo mě, že jsem vyhrál. Popravdě jsem si myslel, že skončím druhý. Svoje soupeře jsem viděl až na pódiu, jinak jsem si jich vůbec nevšímal. Jak jsem však nastoupil na pódium, tak mi Petr Března řekl, že vítězství máme v kapse.

Takže do Rakouska s tebou jel tvůj trenér Petr Března?

Nejen on, jelo nás tam víc. Jel s námi i Vladimír Dostál, závodník v kategorii masters nad 60 let. Je to borec, na této soutěži skončil druhý. Dále s námi do Rakouska jel i Jaroslav Havel, také závodník Extrifit Gymu.

Popiš mi trošku průběh soutěže, atmosféru atd. Líbila se ti tato soutěž?

Líbilo se mi to hodně, atmosféra byla super a také se tam o nás závodníky krásně starali. Dostali jsme například lístky na jídlo, takže jsme se tam výborně najedli. Stala se nám tam však jedna nepříjemná věc se soutěžní barvou. Před vstupem na pódium mě Petr namazal klasickou barvou Dream Tan, jenže pořadatelé nám sdělili, že tato barva je v Rakousku zakázaná! Já už jsem však byl celý namazaný, za dvacet minut jsem měl jít na pódium a hlavně jsme jinou barvu neměli. Naštěstí však za námi přišel přímo ředitel soutěže a prezident celého rakouského svazu pan Wolfgang Schober a dal nám barvu, která je tam povolená, a to i se štětečkem a zadarmo, což bylo velmi pěkné gesto. Než jsme odjížděli, tak jsem se u SKFČR informoval, jestli s barvou Dream Tan můžeme do Rakouska jet, protože tyto barvy jsou od letošního roku zakázané na mistrovství Evropy a světa, a bylo mi řečeno, že s ní jet můžu, že to nebude problém. Bohužel v Rakousku s ní problém byl.

Týden nato ses zúčastnil další soutěže - Pražského poháru 2010, kde jsi v kategorii můžu do 80 kilogramů skončil na 3. místě. Jsi spokojený s tímto umístěním? Nemyslel sis po úspěchu v Rakousku na lepší pozici?

Tak určitě jsem spokojený. Splnil se mi sen, a to být na těchto dvou soutěžích na medailové pozici, což se mi povedlo. Bylo to super, měl jsem v kategorii mistra světa Pepu Furína a závodit s ním byla skvělá zkušenost. Dále byl v mé kategorii „Pan Kulturista“ Milan Bodlák a jsem rád, že se mi povedlo ho porazit. Navíc moje forma nebyla už taková jako v Rakousku. Měl jsem asi o dvě kila víc. Takže s výsledkem jsem opravdu spokojený.

Jaké soutěže tě tedy letos ještě čekají?

Čeká mě mistrovství světa juniorů, které se koná 10. prosince v Turecku a na které směřuji svou vrcholnou formu. Do této soutěže zbývá ještě relativně dlouhá doba, zhruba 40 dní, takže snad se mi ještě podaří si formu vylepšit. Vím, že na Pražském poháru jsem neměl úplně nejlepší formu, ještě tam bylo co zlepšit. Ale já jsem si chtěl před MS hlavně zazávodit, tu nejlepší formu směřuji právě na to mistrovství. Je to vlastně můj poslední rok v kategorii juniorů, takže se chci předvést, jak nejlépe to půjde. Třeba se stát i mistrem světa.

Jak probíhá tvoje příprava na letošní závodní sezónu? Kdy jsi začal s dietou a kdo ti pomáhal?

Příprava probíhá už celkem dlouho. Jídlo jsem upravil už někdy začátkem června, s tím, že jsem si nehlídal počet gramů sacharidů, tuků a bílkovin, ale snažil jsem se jíst pouze dietní jídlo. Takže žádné sladkosti nebo slazené limonády a podobně. Co se týče tvrdé diety, tak tu jsem začal v půlce srpna.

Kolikrát do týdne chodíš trénovat a jak dlouhou dobu v posilovně strávíš? Jak jsi upravil trénink v přípravě na závody?

Chodím trénovat čtyřikrát do týdne, trénink trvá maximálně hodinu a půl včetně rozcvičení a závěrečného strečinku. Když mi začala dieta, přidal jsem jednu tréninkovou jednotku a ještě jednou jsem zařadil trénink nohou. Takže teď trénuji pětkrát týdně. Před závody v Rakousku jsem zařadil i kardio. Cviky jsem nijak výrazně nezměnil, jenom jsem zařadil víc opakování a dbal více na techniku provedení.

A co strava, dodržuješ ji striktně i mimo závodní sezónu?

Nedodržuji, ale snažím se nejíst zase až tolik špatně. Jelikož jsem výškově malý, jsem pak v mimosoutěžním období hrozný balón. (smích) Samozřejmě si dám jídlo, na které mám chuť, ale základ jídelníčku stále tvoří rýže a maso.

Jídlo si připravuješ sám?

Mě baví vařit, takže pokud jsem doma a mám čas, tak si vařím sám. Ale jinak mi vaří moje máma, protože jezdím do práce na dva, tři dny a to nemám čas si jídlo připravovat. Takže to mi vždycky navaří ona.

Jaké jídlo máš nejradši? Teď nemyslím dietní jídlo. A které oblíbené jídlo pro tebe bylo v závodní přípravě nejhorší vynechat?

Rád si zajdu na kebab, mám rád těstoviny se smetanou a také grilované maso. V dietě mi ani nevadilo tyhle jídla vynechat. Mě je vcelku jedno, jestli jím maso na vodě, nebo maso z grilu. Spíš mi vadí to množství. Těsně před závody už totiž jím minimum sacharidů a právě hodně masa.

Kolik gramů masa denně tak sníš?

V mimosoutěžním období to nějak extra nehlídám. Většinou mám základ 500 gramů kuřecích prsou. Tohle množství doplním například proteinovými koktejly, vejci nebo dalším masem, které se mi dostane pod ruku. Teď v dietě mám každý den 700 gramů kuřecích prsou a jednu odměrku 90% proteinu od firmy Extrifit.

Jaké bude první jídlo, na které si po mistrovství světa zajdeš?

Tak po těch závodech je to vždycky taková euforie. Určitě ale navštívím nějaký fast food. Víc než na nějaké konkrétní jídlo se však těším na ten klid. Nebudu muset každé jídlo tolik řešit a vyčítat si, že jsem si třeba dal trošku větší porci.

Míváš v dietě někdy stavy, kdy si myslíš, že to nezvládneš?

Určitě, tím si asi projde každý závodník. Myslím si ale, že tahle příprava je zatím nejlehčí z těch dvou předešlých, co jsem absolvoval. Bude to asi tím, že jsem o něco starší, a taky jsem už věděl, do čeho jdu.

Když už mluvíme o tvých předchozích závodních přípravách, byly pro tebe hodně náročné?

Ano, byly opravdu náročné. Díky takovým maličkostem, které když se seskupily, tak to bylo prostě těžší než teď. Chodil jsem do školy, neměl jsem řidičák, nevydělával jsem si peníze a podobně.

Co doplňky stravy, jaké užíváš?

Užívám doplňky stravy od firmy Extrifit, jelikož je to jedna z nejlepších značek u nás. Teď v dietě užívám BCAA na ochranu svalové hmoty, 90% protein a kloubní výživu, vše tedy od firmy Extrifit. Ještě donedávna jsem užíval hovězí aminokyseliny od Extrifitu, ty jsem teď před závody vysadil, ale během tohoto měsíce je začnu užívat znovu. Ze začátku diety jsem používal také spalovače tuku, ty už teď ale užívat nepotřebuji, protože se domnívám, že moje forma je dobrá.

Jaké jsou tvé plány a cíle do budoucna, co se týče závodění v kulturistice?

Určitě chci v závodění pokračovat, ale teď přesně nevím kdy. Všechno záleží na tom, jak to půjde finančně a jak na tom budu zdravotně, protože mě pořád zlobí to koleno. S největší pravděpodobností si po mistrovství světa dám rok pauzu. Na další soutěže půjdu buď příští rok na podzim, nebo až další rok na jaře. Ale to všechno ještě uvidím.

Chtěl bys na závěr někomu poděkovat?

Určitě bych chtěl poděkovat mému trenérovi Petru Březnovi za jeho rady a podporu. Dále mojí rodině - mámě a babičce, které mi pomáhají s vařením a také se mnou vydržely nelehkou závodní přípravu. Velký dík patří také panu Jindřichu Šnekovi, který mi pomáhal jak finančně, tak i s doplňky stravy. A také chci poděkovat všem, kteří mi drželi palce a podporovali mě. Vím, že to se mnou v dietě nebylo vždy lehké vydržet.

Já ti moc děkuji za rozhovor a budu držet palce na blížícím se mistrovství světa!


Fotogalerie z tréninkuLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.11.16:46Blade - Jo Zdendo, na me si zapomel taky :-)
17.11.10:42BouncesCZ - Nazdar Zdendo dlouho jsem tě neviděl a snad doufam že tě d..+1
17.11.08:06ZdenekRazic - heavyBEE: tak za 1. ano, jsem trpaslik, ale nezapomeň, že ..
16.11.15:20heavyBEE - To bude asi tím, že je trpaslík a na těch fotkách je sám. ..+1
16.11.06:46prochm - No to bude asi tím,že měří jen 165cm*2* Vyšku má Zdenek na..
15.11.23:42chainy - Takto obrovsky objem jen s 80kg? Ja mam stejnou vahu pri n..+1
15.11.22:01Johncreasy - Chtěl jsem poprosit, aby jste v rozhovorech s kulturisty z..
15.11.20:57Nasser - Dobrý rozhovor Zdeňku a drž se, už se to blíží *22*
15.11.19:32heavyBEE - Na mě si zapomněl, Zdeněčku ...*1* Ale jinak držím palce. ..
15.11.17:33HaniisLevrone - Zdendo, super rozhovor. Držím palce na MS a hlavně se drž ..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 16 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínDavid Bednář - trénink nohou před Arn...
torturer (22:52) • Uživatel squatinho98…u posledního videologu Milana Šádka jsi psal, že na multipressu dř...
magazínIFBB European Cup 2021 - kompletní vý...
petrpolak (14:43) • Boris Pavlovič zbytečně nevyužívá svůj potenciál, když kategorii vozíčkářů nechal netkn...
magazínJaroslav Jeníček - trénink zad a bice...
torturer (09:37) • Taháme
magazínMartina Sletsjoee - trénink zad a noh...
fobo (00:11) • tvl kategorie physique masters. Moc trapnějších věcí ve fitness už nemáme, než starší p...
magazínJaroslav Jeníček - trénink zad a bice...
Valasekjakub123 (22:37) • To nafoukly břicho to je fakt hnus! Kazí to celej dojem jestli si toho rozhodčí vsimnou...
NOVÉ INZERÁTYpráce Trenér / clever fit Fitness Coac...
Clever fit s více jak 400 pobočkami v Evropě přichází do Ostravy a hledáme právě vás: Osobní tren...
práce Trenér na HPP
Do našeho týmu hledáme nového kolegu na pozici trenér-obsluha baru a balneo provozu. Licence: Ins...
bazar Časopisy Muscle & Fitness (1992-2004)
Daruji hromadu časopisů Muscle & Fitness z let 1992-2004. Nejvíce čísel za sebou je z let 1993 a 2003. Osobní předání v Praze u Náměstí Míru. Pokud byste chtěli nějaké konkrétní číslo, tak napište.
seznamka Osud a život
Hledám holku se sport postavou, s humorem, s citem a rozumem, milující život. Holku která si nest...
seznamka Najdu tě?
Hledám ženu,nejlépe České Budějovice a okolí,se zájmy v posilování,relaxování,dobrém jídle a obča...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie