Jaká byla sezóna 2010
kategorie profesionálů 202?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Kategorie profesionálů do 202 liber má za sebou třetí úplnou sezónu. Počet soutěží zatím každým rokem roste. V roce 2007 se uskutečnila první a pro tento rok jediná soutěž Europa Supershow, kterou tehdy vyhrál Silvio Samuel. Rok 2008 měl v kalendáři již 4 kvalifikační soutěže a vrchol sezóny Mr. Olympia. Loni se mohli lehkotonážníci utkat na 7 soutěžích a tento rok již na 10.

Na prvních dvou soutěžích roku kategorie 202 se nesešla příliš početná konkurence, na pódia soutěží se postavilo pouze 6 závodníků. Soutěž ve Phoenixu vyhrál Rashid Shabazz a v Orlandu loňský objev Eduardo Correa. Stejně jako loni přišel hned na začátku sezóny, zvítězil a nadále se koncentroval pouze na Mr. Olympia, kde stejně jako v minulém roce obsadil třetí místo.

I Kevin English si ordinuje každý rok stejný model přípravy: start na New York Pro a poté koncentrace na Mr. Olympia. Kevin v New Yorku vždy vyhrál a v Las Vegas nevyhrál pouze v roce 2008. Letos i loni se stal Mr. Olympia. První Mr. Olympia kategorie 202 liber profesionálů IFBB v roce 2008 se stala kořistí Davida Henryho, se kterým se Kevin English dělí o druhé místo v našem žebříčku.

Žebříček roku 2010 vyhrál nejaktivnější závodník Jose Raymond, který ovšem ke své aktivitě přidal i perfektní výsledky, což vysvětluje náskok, s jakým žebříčku kraluje. Výsledky Jose Raymonda šly soutěž od soutěže nahoru. Po bronzu v Orlandu následovalo stříbro z New Yorku a pak přišla dvě vítězství na PBW Championships a Europa Battle of Champions, kde získal skalp i Davida Henryho.

Dalším závodem v kalendáři byl Jacksonville, kde absolvoval svůj návrat na pódia Jaroslav Horváth. Ten zaznamenal svou životní sezónu: Dvakrát měl na dosah své první vítězství mezi profesionály, avšak na soutěži Jacksonville se musel sklonit před Davidem Henrym a na Europa Supershow před nováčkem sezóny Feroce Sethem. Jaroslav Horváth zakončil sezónu skvělým šestým místem na Mr. Olympia!

Soutěž John Simmons patřila Stanu McQuayovi, který se svým výsledkem zařadil mezi favority Mr. Olympia. Nakonec skončil sedmý za již zmíněným Jaroslavem Horváthem. Páté místo ukořistil zkušený Jason Arntz. První čtveřici na Mr. Olympia obsadili závodníci, kteří si během sezóny udržovali od ostatních závodníků mírný odstup. Trio English, Henry a Correa patří již druhým rokem k absolutní špičce a tento rok se k nim zaslouženě přidal i Jose Raymond. Pořadí Mr. Olympia bylo: 1. English, 2. Henry, 3. Correa, 4. Raymond.

Body z Mr. Olympia tvoří základ našeho žebříčku, ale aktivní borci typu Raymonda se dostávají do výhody. Z dalších borců, kteří hýří aktivitou, se nesmí zapomenout na Tricky Jacksona, který se zúčastnil poloviny soutěží tohoto roku, tedy pěti. Jose Raymond šesti. Tricky Jackson dokázal vyhrát závěrečnou soutěž roku v Sacramentu.

10. Rashid Shabazz 20 ( 8. )

Zajímavý je pohled na historickou tabulku této mladé kategorie profesionálů IFBB, která má za sebou třetí kompletní sezónu. Ve všech třech sezónách se o vedení přetahují David Henry a Kevin English. Henry je aktivnější, ale English je úspěšnější, jelikož má již 2 tituly Mr. Olympia. Jak jsem již zmínil, neuvěřitelně aktivní je Tricky Jackson, který se zúčastnil 14 z 23 uskutečněných soutěží. Druhý za ním je Jose Raymond s 10 účastmi.

Za těmito jmény je skvělý Eduardo Correa a tento rok absentující James Lewis, který se celý tento rok věnoval nabírání hmoty a chtěl by jistě v roce 2011 vystoupit ze stínu Henryho a Englishe. Naopak Eduardo Correa chce zkusit své štěstí v kategorii open.

Z dalších jmen v první desítce nesmíme jistě zapomenout na slovenského reprezentanta Jaroslava Horvátha, kterému patří 8. místo za Jasonem Arntzem. TOP 10 uzavírá Stan McQuay a Mark Dugdale, kterému tato sezóna příliš nevyšla.