Reklama:

Dolph Lundgren alias Ivan Drago se vrací! (II.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

[Text: Marika Johannsen] V první části rozhovoru Dolph zavzpomínal na své začátky, střípky z natáčení Rockyho IV a další historky, v části druhé, která je před Vámi, mj. zmiňuje svůj vztah k MMA/UFC, jeho filozofii udržení se v kondici, proč žije ve Španělsku, a ne v Americe atd. Slovo má Dolph...

Mohl bys přiblížit svůj typický tréninkový den?

Problém je v tom, že něco jako typický den v tomhle businessu neexistuje. Pokud filmuji, jsem hodně na cestách a vše se odehrává podle přesného časového harmonogramu. Jinak je můj den o poznání volnější. Tréninky mívám zpravidla ráno ještě před snídaní. Na prázdný žaludek to ale není, protože ještě před tréninkem si zpravidla namíchám nějaký vhodný mix. Moje zkušenost je taková, že ranní trénink pořádně nakopne na celý den a udržuje tělo v lepší kondici. Dalším důvodem, proč preferuji brzké cvičení, je skutečnost, že v 6 h ráno už musím být na scéně a nestihnu-li trénink před snídaní, tak po snídani už prostě necvičím. S jedinou výjimkou, a to pokud je na programu trénink s velkými váhami. Obecně jsem tedy velkým zastáncem ranního pumpování.

Nepochybuji, že suplementy ti nejsou cizí. Které preferuješ?

Hlavním z nich je pochopitelně syrovátkový protein, přesně takový, jaký teď popíjím. Hodně také důvěřuji preparátům, které pomáhají mým kloubům, takže Glukosamin, a nezbytností je také vitamín C. Pracovní nasazení je často velmi vysoké, proto se snažím občasný stres snižovat přípravkem Echinacea. Dbám také na pravidelnou stravu, suplementy jsou pouze suplementy a zdaleka jich už neužívám tolik jako v minulosti.

Jak odpovídáš fanouškům, kteří touží po stejné postavě, jakou máš ty - jaké máš pro ně rady a tipy?

Víš co, celé je to otázka priorit v životě. V téhle moderní společnosti je velmi snadné zabřednout do životního stylu, ve kterém na pravidelný pohyb prostě nezbývá čas. Fast foody jsou na každém rohu, lidi dokonce nemusí ani opustit své auto, aby se najedli, televizních kanálů je více než kdy jindy a tak bych mohl pokračovat. Jasně, není to žádná převratná zpráva o dnešním stavu světa, chci tím jen říct to, že pokud dovedete ve svém nabitém dni věnovat jednu jedinou hodinu nějaké formě pohybu nebo tréninku, pak jste na nejlepší cestě nebýt jako ti ostatní a tohle je vlastně moje rada. Zbylých 23 hodin si můžete užívat života jako dříve. Takže zpátky k mé odpovědi - je to skutečně otázka priorit. Jak jsem již zmínil, jsem skutečně příznivcem brzkých vstávání a začít den co možná nejdříve. Okamžitě se nakopne metabolismus a tělo tak má delší časový prostor ke spalování tuků.

Není tajemstvím, že se chystáš vydat knihu. Můžeš alespoň trochu prozradit její obsah?

Ano, to je pravda. Na této knize pracuji už hodně dlouho. Bohužel jsem dosud neměl dostatek času ji dokončit. Nejspíš nebude překvapením, když prozradím, že nemalá část knihy se týká tréninku a vhodné suplementace. Věřím, že v dohledné době si trochu odpočinu od natáčení a aktivit kolem filmování a budu se moci plně soustředit na věci mimo filmový svět včetně této knihy. Čím déle mi ale trvá její dokončení, tím více mě paradoxně motivuje zůstat v dobré kondici, protože je nutno ji prokládat aktuálními fotkami mé formy. (smích)

Kde nyní žiješ?

Žiji v přímořském městě Marbella, což je nádherné místo na jihu Španělska. Společně se ženou jsme se rozhodli, že nechceme, aby děti vyrůstaly v Hollywoodu. Potkali jsme se v New Yorku a krátce poté jsme se přestěhovali do Los Angeles. Když bylo naší první dceři 12 let, přestěhovali jsme se nejprve zpátky do New Yorku, pak do Londýna a nakonec jsme skončili ve městě Marbella. Má žena trvala na tom, že se s dětmi vrátíme zpátky do Evropy. Rád pracuji v Los Angeles, ale stejně rád se pak vracím domů. Pro naše dcerky je určitě lepší, když budou vyrůstat v menším městě než v amerických velkoměstech. Rozhodnutí vrátit se na starý kontinent bylo jednodušší, než by se mohlo zdát.

Napadá mě - je v Evropě obtížnější udržet tvé přísné stravovací návyky než v Americe?

Vlastně docela ano. Lidé ve Španělsku mají ve zvyku často jíst smažené věci, a to zejména v pozdních nočních hodinách. Nicméně, tenhle styl života mě nechává víceméně klidným, protože spolu s dětmi vstáváme poměrně brzo ráno a naše dny mívají zpravidla jinou rutinu, než je typický den Španělů.

Některé věci jsou lepší tady, jiné zase ve Státech. Např. suplementy a zdravé výrobky obecně - v tomto jasně dominuje nabídka v Americe. Pokud však srovnáme uvědomění lidí, co se týká stravy, kterou jí, pak jsou na tom o dost lépe naopak Evropané. Zboží je zde kvalitnější, zdravější, ovoce a zelenina čerstvější. Jeden z faktorů je určitě zeměpisná poloha Španělska a také skutečnost, že v menší zemi se na stůl dostanou potraviny ještě čerstvé, kdežto ve Státech se spousta věcí dováží, a to je mnohdy problém. Obchodníci musí udržet cenu na trhu nízkou, všechno balit a převážet v obrovských množstvích a nákladech a toto je nutně na úkor kvality a čerstvosti. Tady jsou trhy s ovocem a zeleninou na každém rohu, tohle v Americe chybí.

Domníváš se, že kulturistika a faktor disciplíny, který je s ní neslučitelně spojen, přispívá k dosažení i jiných cílů v životě? Důvod, proč se ptám, je ten, že lidé jako ty, Arnold, Sylvester, Jean-Claude aj. se stali velmi úspěšnými i v jiných oblastech svého života. Málokdy je však toto k vidění např. u golfových hráčů, automobilových závodníků apod.

Jednoznačně souhlasím. Fyzický trénink a vše, co je s ním spojeno, je skvělý základ do mnoha jiných životních oblastí, včetně rodinného života nebo toho profesního. Mnoho herců, kteří začínali v 80. letech a měli původně co do činění se sportem, se pak plynule přesunulo do světa filmu. V dnešní době už tento fenomén moc neplatí. Ale zpátky k odpovědi - tenhle sport si dovede vzít hodně, ale taky mnoho dává, mj. obrovskou disciplínu, která se v životě, zvláště v tom moderním, opravdu hodí. Dříve chodili muži na vojenskou službu, všichni bez výjimky, povinně. Ať se to někomu líbilo, nebo ne, tohle byla nemalá životní lekce a učila respektu a disciplíně. Taky učila umět se o sebe postarat, což v danou chvíli člověk vůbec nevnímá a nechápe, ale nevědomky se takto budují silné základy, na kterých člověk staví v budoucích etapách života.

Podobně je to se sportem a kulturistika učí disciplínu více než jakýkoliv jiný sport, protože v životě kulturisty se téměř vše nonstop točí kolem tohoto sportu. Jídlo, cvičení, další jídlo atd. Kulturistou člověk není jenom pár hodin týdně v posilovně, ale musí jím zůstat i mimo ni. Logicky, pokud tuhle železnou disciplínu člověk použije i v jiných životních oblastech, je úspěchu určitě blíže než ten, kdo disciplínu v krvi prostě nemá.

V minulosti ses velice zajímal o bojová umění. Závodil jsi také, nebo jsi pouze dohlížel a na závody připravoval jiné závodníky?

Když jsem byl mladší, závodil jsem docela hodně a často a vyhrál nejeden titul. Dělával jsem taky různé karate exhibice na světových turnajích. Nyní se spíše pohybuji v trenérské rovině, tady ve Španělsku např. působím ve federaci Kyokushin.

Sleduješ dění a zápasy v MMA/UFC?

Ano, to určitě. Nedávno jsem byl pozván do televizní show Inside the MMA, kde byli hosty světový mistr v UFC Base Rutten a světoznámý černý street-fight zápasník Kimb (Kimbo Slice), ten je fakt skvělý chlapík.

Zápasy UFC jsou mi hodně blízké, kdysi jsem takto zápasil i já, spousta full-contactu, to se mi líbí. Můj nynější sparing v ringu je jeden známý bulharský MMA zápasník a stále mě učí nové triky, pohyby a údery. I po všech těch letech stále pociťuji vzrušení ze zápasu i z tréninku a kdykoliv jsem v Los Angeles, zajdu se na nějaký zápas kouknout. Lidé přece jenom více touží vidět opravdový zápas, a ne ty filmové bitky na modrém pozadí. Možná jsou tou technikou už trochu znuděni a chtějí vidět reálný boj a asi i krev. Zápasy MMA/UFC jsou napínavé, zajímavé, zábavné a já osobně tipuji, že tenhle sport tady s námi vydrží dlouho.

Zmínil jsi setkání s Kimbo Slicem - nevyzval tě náhodou na zápas?

(smích) Ne, ne! Člověk by to do něj neřekl, ale byl docela plachý a ke mně velmi zdvořilý.

Nemáš ambici zkusit si zápas v kleci (cage fighting)?

(smích) To by záleželo, kolik by promotér nabídl peněz. (smích)

Dobrá odpověď! A teď zpátky k boxu, protože to je věc, kterou ti už nikdo neodpáře. Rocky IV je legendární snímek a ty díky němu už navždy zůstaneš ruskou mašinou. Boxoval jsi někdy po skončení natáčení tohoto filmu?

Tak to tě překvapím. Před pár lety jsem v Moskvě dělal exhibiční zápas v reality show The king of the ring. Zvou si různé herce a nechávají je mezi sebou mlátit. Řeknu ti, že ti Rusáci jsou docela ostří hoši. Ten den zůstalo v ringu docela hodně krve, protože někteří zápasit uměli a někteří vůbec, což je vražedná kombinace. Já vyfasoval ruského MMA bojovníka jménem Oleg Katarov. Byl to pro mě pořádný zápřah, protože před 5000 diváky jsem ještě nikdy nebojoval. Tohle člověka totálně vybudí a celý zápas dostává zcela jiný nádech. Pro mě osobně to byla vynikající zkušenost.

Máš v téhle oblasti nějaké plány do budoucnosti?

Částečně mě to inspirovalo, hlavně Moskva jako vhodná lokalita. Vznikl snímek, který jsem režíroval - Command Performance. Hraji tam bubeníka z jedné rockové kapely. Scénář je postavený na tom, že v Moskvě se koná velký rockový koncert, na kterém vystupuje známá americká zpěvačka - něco ve stylu dnešní Beyoncé. Na koncert přijde sám ruský prezident ještě se svými dvěma dcerami a dorazí také jedni moc zlí chlápci, kteří zajmou všechny diváky jako rukojmí. No a to je čas pro mě, nastupuji na scénu a ve stylu Smrtonosné pasti je postupně likviduji. (smích)

Trénuješ jinak, když se připravuješ na film, a jinak, když zrovna nemáš filmařské závazky?

To ano. Pokud jsem ve filmovém zátahu, je všechno dopředu podrobně naplánováno a ten časový rozvrh je velmi striktní, takže se musím spíše hlídat, abych z toho stresu a pohybu neztratil příliš ze své hmotnosti a doslova se neztenčoval. Více tedy používám základní cviky, vyšší váhu a méně opakování. Nepřekvapí, když prozradím, že základy v posilovně tvoří dřepy, mrtvé tahy a vzpěračské nadhozy. Také délka tréninku je menší: takových 45 - 60 min. Tímto způsobem přibírám více na váze. Např. v těchto dnech se naopak více zaměřuji na kardio trénink, časté karate sparingy v ringu apod. Pokud potřebuji svou postavu trochu vyrýsovat, stačí zařazovat tyhle hodinové karate tréninky a hned začnu odbourávat tuk a lépe formovat postavu.

Dolphe, myslím, že jsme probrali tvé hlavní milníky poměrně zevrubně, a bylo to velmi příjemné povídání. Velmi děkuji za strávený čas.

Taky děkuji, bylo mi potěšením a snad se budou fanouškům líbit i mé novější filmy.


Autor: Marika Johannsen
Zdroj: Bodybuilding.com
Překlad: David Havlíček
Přeloženo se svolením autora.
www.mjviking.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

21.10.12:46ar - *79* -1
20.10.17:42I.N.G. - Naprosto skvělý rozhovor, jeden z nejlepších, jaký jsem od..+2
20.10.17:38Dragoun - Hurá, už jsem ani nedoufal že bude pokračování. +1
20.10.15:57Michael Müller - lze vycítit pohoda, je vidět, že to má v životě srovnané. ..+1
20.10.15:02Arnie(CZ) - Jen malinká poznámka,mám pocit že boxoval s Olegem Taktaro..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra