Reklama:

Profily závodníků před
Mistrovstvím světa žen
a fitness mužů 2010 (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

V této sérii článku bychom čtenářům rádi představili naše reprezentanty, kteří budou hájit české barvy na nadcházejícím Mistrovství světa žen a fitness mužů 2010, které se uskuteční již 1. - 4. 10. v Mexiku.

Kompletní seznam české výpravy naleznete v tomto článku a nyní Vám již představíme prvního reprezentanta, kterého pravidelní čtenáři našeho serveru jistě znají. Je jím dlouholetý úspěšný závodník v kulturistice, který v minulé sezóně "oprášil" dovednosti sportovního gymnasty a při svém premiérovém startu v kategorii fitness na MS 2009 vybojoval 4. místo - Luboš Koumal.

Luboš Koumal

Od té doby, co jsme tě mohli vidět při exhibičních vystoupeních na jarních mistrovských soutěžích, uplynul nějaký ten měsíc. Jak probíhá trénink gymnastiky? Už minule jsi říkal, že se cítíš při akrobacii lehčí a jistější než v minulém roce. Dařilo se ti tak i v posledních měsících přípravy?

Trénink gymnastiky je v přípravě na fitness hodně specifický. Na začátku přípravy, kdy mám nadváhu více než 10 kg, se zabývat gymnastickým tréninkem moc nedá a jedná se spíše o protahování a zvyšování flexibility vazů. S ubývající hmotností zařazuji tzv. gymnastickou silovku - různé tahové a rovnovážné cviky ve stoji na rukou, posléze jednodušší akrobacie s důrazem na orientaci a prostorové vnímání. Teprve potom se může přidávat klasická akrobacie ve formě přemetů, fliků a salt se spojováním do různých vazeb a skokových řad.

Čím častější je trénink, tím je orientace v prvcích lepší. Díky tomu, že se této disciplíně věnuji už druhým rokem, dostávám se do gymnastické formy daleko dříve než vloni, kdy to pro mě byla po 17 letech opravdu španělská vesnice. Ale nutno zmínit, že potréninková bolest je v mém věku stále stejná :-) .

Kde si myslíš, že máš ještě rezervy? Spíše co se týká soutěžní formy a celkové připravenosti, nebo právě v gymnastice?

Svých rezerv vidím poměrně dost. Pokud zmíním svalový rozvoj, tak bych potřeboval zapracovat na středu těla a hloubce břicha. Co se finální připravenosti týče, stále mi dělá problém zadržování vody. Zatím jsem nenašel přesný recept, který by stoprocentně fungoval v každé přípravě, a tak mám konec přípravy prakticky pokaždé mírně odlišný. Ale o tom je náš sport, je to cesta hledání a zkoušení. V sestavě mám rezervy v projevu, protože to není jen o prvcích, gymnastice a akrobacii, ale o celkovém a mnohdy hereckém pojetí celého volného programu a také udýchat takovou porci cviků následujících hned po sobě není žádná legrace.

Kolik a jakých tréninků týdně obnáší příprava ve fitness?

S postupující přípravou přibývá na četnosti gymnastických tréninků: Od frekvence dvakrát týdně až po denní střídání s tréninkem v posilovně. To ovšem přináší fyzické problémy, protože svalové partie, které jsem cvičil předchozí den, jsou ztuhlé a trénink je mnohdy bolestivý, až nepříjemný. Takže ke konci přípravy jsem v zápřahu každý den a těším se na odpočinek při cukrování před soutěží :-) . Rád bych při této příležitosti zmínil také kvalitní doplňky výživy, které mi právě v této fázi přípravy velmi pomáhají. Od jara tohoto roku spolupracuji se společností Extrifit, která mi v tomto ohledu poskytuje vše, co k přípravě potřebuji.

Vše se vždy rozhodne až na pódiu, ale přesto, jaké máš ambice nebo s jakým umístěním bys byl spokojený?

Vzhledem k tomu, že se letošní MS koná v dalekém a atraktivním Mexiku, očekává se vysoká účast těch nejlepších z celého světa. Mám zjištěno, že se chystá velké množství vítězů i medailistů z posledních mistrovství Evropy i světa. Takže finále by bylo určitě úspěchem.

Jaký je plán na udržení formy během dlouhého letu na MS?

Za svoji jedenáctiletou kariéru v kulturistice a fitness jsem absolvoval soutěže pouze na starém kontinentě, takže let přes oceán před soutěží bude pro mě krokem do neznáma. Ještě se poradím s trenérem, co udělat a na co si dát pozor, a uvidím, jak to dopadne.

Luboši, děkuji ti za rozhovor a přeji ti mnoho úspěchů na mistrovství světa!


Luboš Koumal - aktuální forma před MS z 19. 9. 2010


Dalším členem reprezentačního týmu je devětadvacetiletá Veronika Šmardová, která je na soutěžních pódiích nováčkem, a přestože její soutěžní kariéra trvá teprve rok (poprvé startovala minulý podzim na mezinárodních závodech v Rakousku a poté na soutěži Miss & Mr. Fitness 2009), má nyní díky velmi dobré formě, kterou předvedla reprezentačním trenérům, možnost hájit české barvy na mistrovství světa.

Veronika Šmardová

V jaké výškové kategorii se představíš a jakou plánuješ soutěžní váhu?

Měřím 168 cm, takže jsem přesně na rozhraní dvou kategorií, ale raději bych se vešla do nižší, tedy do 168 cm. Současná váha je 59 kg a soutěžní bude pravděpodobně stejná jako minulý rok, kdy jsem závodila s hmotností 57,5 kg. Ale samozřejmě se to může i lišit, vše se bude odvíjet podle aktuální formy.

A váha v objemové fázi byla jaká? Jak dlouhá byla dieta?

Shazovala jsem ze 67 kg, takže 8 kg dolů. Dieta trvala čtyři měsíce. Je to dlouhé, ale myslím si, že je lepší začít raději dříve a mít formu s předstihem, než se pak snažit vše dohánět na poslední chvíli. Startovní váha byla vyšší, než jsem plánovala. Původně jsem se totiž chtěla připravit na jarní soutěže, ale plány mi překazila autonehoda, která si vyžádala několik týdnů klidu. Takže jsem se mezitím trochu "rozpapala" (smích) a teprve když jsem byla zdravotně 100% v pořádku, začala jsem se připravovat na podzimní soutěže a nyní se mi naskytla možnost startovat právě na mistrovství světa, což byl můj velký sen, ale rozhodně jsem nečekala, že ta možnost přijde tak brzy.

Jak vypadal tvůj trénink v přípravě?

Aerobní trénink byl celou dobu 2x denně, nejdříve po 30 a pak po 45 minutách. Volný byl každý osmý den, kdy jsem necvičila ani ve fitku ani aerobku. Klasický trénink byl pak ve stylu 3 + 1 a dokud jsem měla dostatek energie, trénovala jsem dvoufázově, tedy vždy ráno posilovna + aerobka a večer druhá fáze, opět to samé. Jak ale s postupující dietou energie ubývala, zařazovala jsem posilovnu už jen jednou denně a dvoufázový zůstal jen aerobní trénink. Někdy už toho bylo opravdu hodně a i když má člověk velkou motivaci, tak únava z diety a tréninku bývá velká.

Kdo ti pomáhal s přípravou? Měla jsi i nějakého sparingpartnera, nebo jsi trénovala sama?

Určitě bych chtěla zmínit mého trenéra Michala Šašinku, který mě připravoval na závody už minulý rok. Trénovala jsem s Katkou Kyptovou a také s Petrem Tatarkou a byly to skvělé tréninky, kdy jsme si navzájem dávali opravdu zabrat. Ve chvílích, kdy jsem byla opravdu vyčerpaná, to byli skvělí "tahouni". V přípravě mi velice pomohla svými doplňky výživy firma Nutrend, dále posilovna Hammer Strength Fitness, kde jsem trénovala, a nesmím zapomenout ani na reprezentační trenérku Zdenu Razýmovou, za kterou od prvního reprezentačního srazu pravidelně jezdím na tréninky, pomáhá mi s pózováním a dalšími věcmi v přípravě a skvěle se mi s ní spolupracuje. Poděkovat bych chtěla také všem svým klientům a kolegům ve fitku, že to se mnou celou přípravu vydrželi, a také mému příteli, bez kterého bych to také měla opravdu těžké.

Jak hodnotíš svoji formu, své silné a slabé stránky a s jakým výsledkem na MS bys byla spokojená?

Rezervy mám v rozvoji zadních deltů a ramen celkově a slabinou je také zadek, kde se jako asi u většiny žen tuk drží nejdéle i v dietě. To druhé jsem se v tréninku snažila zlepšit velkým množstvím dřepů, výpadů a výstupů na lavičku, tak snad bude oproti minulému roku znát nějaké zlepšení. Nejlepší partie budou asi záda a břicho, ty na trénink reagují nejlépe.

Co se týká mých ambicí, soustředím se pouze na to, abych se představila v nejlepší formě, jakou dokážu předvést - se kterou budu spokojená já sama i reprezentační trenéři. Zbytek už pak bude jen na rozhodčích.

Veroniko, děkuji ti za rozhovor, přeji ti, ať forma vyjde podle tvých představ a ať zaujme i rozhodčí na MS 2010!


Veronika Šmardová - aktuální forma 2 týdny před MS
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.09.14:06Culda13 - a kde je Bartoš ? Jakou formu má on ?
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínEVLS Prague Pro 2023 - výsledky a fot...
ShDW (13:04) • No jeho komentář byl určitě přínosnější než tyhle výkřiky do tmy :) . Souhlasím s tím,...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - pozvánka...
Milan A. (21:17) • 13 profi karet a startuje jenom 72 závodníků. Je mi pořadatele líto, tohle celé musí st...
magazínVýsledky tipovací soutěže - Mr. Olymp...
Paulie02 (19:24) • podruhé 4. místo v tipovačce Olympie *24*
magazínVýsledky tipovací soutěže - Mr. Olymp...
dzordn2 (19:23) • Plusové body se počítají do první chyby. Tzn. pokud je v tiketu nesprávně vítěz, je to...
magazínVýsledky tipovací soutěže - Mr. Olymp...
supros (18:47) • Můžu se zeptat myslím že jsem měl určitě druhé a třetí místo a mám nuluErasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie