Reklama:

Dolph Lundgren alias
Ivan Drago se vrací! (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

[Text: Marika Johannsen] „Musím tě zničit." Tak zněla legendární slova ruské lidské mašiny, která měla v následujících několika kolech v ringu převálcovat amerického chlapíka jménem Rocky Balboa. Řeč je o legendárním snímku Rocky IV. Dolph Lundgren (1957) alias kapitán Ivan Drago se po uvedení tohoto dílu v roce 1985 stal stejným poznávacím znamením čtyřky jako hlavní představitel Rockyho - Sylvester Stallone. 196 cm vysoký Švéd byl záhy katapultován mezi elitní filmové představitele akčních filmů. Oba dva se nyní po 25 letech opět setkávají na filmovém plátně bok po boku - do kin přichází snímek The Expendables - Postradatelní.

Následující interview bylo pořízeno v Los Angeles, v posilovně Equinox, která Dolphovi nabízí ideální podmínky pro trénink. Ten se v jeho případě vždy skládá ze dvou částí: z tréninku ne nepodobnému kulturistickému a z tréninku, při kterém musí jeho osobní trenér nosit chrániče ledvin a karate pady, protože Dolphovy kopy a údery neztratily s jeho věkem nic na síle. Být svědkem intenzity, s jakou v 53 letech cvičí a mlátí do boxovacího pytle, byl nezapomenutelný zážitek sám o sobě. Toto bez větších přestávek praktikuje již 35 let. Po tréninku zasedá velmi přátelsky naladěný a usměvavý Dolph ke stolu před posilovnou k připravenému diktafonu. Jiné celebrity by nejspíše popíjely drink, kapitán Drago si s sebou přinesl proteinový koktejl. Velmi osobní a dlouhé interview může začít.

Mnozí lidé možná nevědí, že máš za sebou poměrně velké úspěchy ještě před érou, kdy se z tebe stala filmová hvězda. Můžeš trochu přiblížit tuto historii, tvé vzdělání a úspěchy, kterých jsi dosáhl v bojovém umění ještě před svým vstupem před kameru v Hollywoodu?

Takže, jak je známo, pocházím ze Švédska. Tam jsem začal studovat na univerzitě strojírenskou fakultu a jelikož byla možnost využít studijního stipendia, odjel jsem studovat do Spojených států a Austrálie. Zhruba ve stejný čas jsem se začal více zajímat o bojové umění, přesněji styl Kyokushin karate, což je full-contact verze. Můj život se začal točit kolem tří věcí: studia, tréninků a závodů. Soutěžení mi docela šlo, začal jsem vyhrávat a vlastním několik titulů z té doby. Díky stipendiu jsem se dostal do New Yorku a jak to tak bývá, zamiloval jsem se do jedné dívky. Za vším totiž stojí žena, že ano? Jednalo se o poměrně známou zpěvačku 80. let - Grace Jones. Začali jsme spolu chodit a později se z nás stal pár. Vlastně díky ní jsem se dostal do show-businessu. Nemohu říct, že bych o tom nesnil už jako malý kluk; celé to pro mě tehdy bylo velmi vzrušující období. Ještě když jsem byl ve Švédsku, dělal jsem docela aktivně divadlo a taky muziku, dá se tedy bez nadsázky říct, že můj vstup do show-businessu šel přirozenou cestou, a cítil jsem se jako ryba ve vodě. To byl taky hlavní důvod, proč jsem v New Yorku zanechal studií a stal jsem se hercem na volné noze. Představa, že bych se měl celý život motat kolem strojírenství, se mi dvakrát nezamlouvala, a tak jsem ještě před odjezdem do Los Angeles začal brát soukromé hodiny herectví.

Co mnoho lidí také jistě neví, je fakt, že jsi měl v mládí poměrně značný talent i jako muzikant.

No, nyní už bych se opravdu nenazýval muzikantem, ale pravdou je, že hudbu mám stále velmi rád a na své oblíbené bicí si také rád zahraji.

Na to, že jsi dělal bojové umění, jsi vynikal poměrně značnou muskulaturou. Myslíš si, že je to pro bojovníka spíše výhodou, nebo nevýhodou?

Je pravda, že příliš velké svaly začnou být od určitého bodu zlomu spíše na obtíž a zpomalují pohyb. Při tomto sportu je kromě rychlosti nutná velká vytrvalost a výdrž a k tomu je potřeba i jiných svalových vláken než těch, které zvětšují opticky objem. Každopádně určitá úroveň svalového rozvoje je v tomto sportu žádoucí.

Svou postavu jsi v té době budoval kvůli karate, nebo pro zvýšení šancí na případných filmových castinzích?

Ze začátku byl cíl jasný - stát se lepším bojovníkem. Cvičil jsem hodně základní cviky jako dřepy, mrtvý tah a zejména cvičení na nohy. Na svou výšku jsem nebyl nijak objemný, byl jsem spíše hubený, mé nohy však už tehdy byly nadprůměrně silné. V karate provádí vršek těla rychlé výpady a je nutno držet balanc; silné nohy k tomu významně napomáhají. Stačí se podívat na současné bojovníky ve sportu - v tričku vypadají docela průměrně, ale jenom co jde triko dolů, hned poznáte, že se nejedná o obyčejného chlápka od vedle. V karate je nutný excelentní krouticí moment a ten jde ruku v ruce se svalovým rozvojem. Moje postava a tréninky celkově se totálně změnily v momentě, kdy bylo jasné, že protivníkem Rockyho budu ve čtvrtém díle já. Když si mě Sylvester vybral, jasně mi naznačil, že musím nabrat na horní polovině těla a celkově navýšit svalovou hmotu. Začaly tedy pravé kulturistické tréninky - 6x týdně s přesně rozdělenými tělesnými partiemi.

Jako Ivan Drago ses objevil v obdivuhodné formě. Je jasné, že tohle byl požadavek na roli. Kolik kilo svalů jsi kvůli filmu přibral?

Sylvesterův požadavek byl nabrat tak 10 kg. Za 6 měsíců poctivé kulturistické přípravy jsem zvládl 5 kg, poté jsem začal cvičit společně se Sylvestrem a přidal další 2 kg. Hlavně jsem dosáhl výrazné vyrýsovanosti, takže těch nových kil sice v koncovce nebylo tolik, ale opticky to vypadlo přesně podle představ.

Jaký to byl pocit sdílet posilovnu a zvedat železo se Stallonem, který byl již tehdy prvotřídní filmová hvězda, zatímco ty jsi byl ve světě filmu úplný nováček?

Ve filmu jsem byl nováčkem, to ano, ve světě bojových umění jsem však žádným zajícem nebyl. Samozřejmě, že jsem byl z něho v údivu, zejména z jeho obrovských znalostí a zkušeností ohledně cvičení a stravy. Vzhlížel jsem k němu a velmi jej respektoval.

Přibliž nám trochu způsob tréninku pro tuhle roli.

Se Sylvestrem jsme společně cvičili po dobu 5 měsíců, jednalo se o dvouhodinový kulturistický trénink vždy ráno. V podstatě se jednalo o klasické splity, zpravidla dvě partie na trénink. Každé odpoledne jsme pak dvě hodiny věnovali boxu. Po takto intenzivním tréninkovém období na sebe dokonalé vyrýsování nenechalo dlouho čekat.

A co výživa a suplementace?

Oproti mému předchozímu způsobu stravy a suplementace došlo také k výrazným změnám. Já vlastně kdysi ani žádné pořádné nutriční plány neměl, pamatuji si, že jediné, co jsme praktikovali, byly velké příjmy sacharidů vždy před každým zápasem. Nejprve jsme sacharidy vyloučili úplně na tři, čtyři, někdy dokonce i na 5 dní, přijímali jsme pouze proteiny a pak den před termínem zápasu jsme tělo totálně nasytili komplexními sacharidy. Nutriční příprava na film probíhala samozřejmě v úplně jiném duchu. Sylvester byl a dodnes je velkým zastáncem kvalitní stravy, takže pod jeho vedením jsem okamžitě nastoupil na dietu s vysokým obsahem proteinů na úkor sacharidů a tuků. Sylvester dbal také na to, abych jedl pravidelně a minimálně 5-6x denně. V podstatě se to rovnalo stravě, kterou praktikují kulturisté.

Scény v ringu mezi vámi dvěma jsou legendární dodnes. Došlo u někoho z vás k nějakým zraněním?

Ano, ale vlastně ani ne tak při filmování jako spíše při přípravě a v trénincích. Každý z nás měl asi 20 stran skript, ve kterých byl detailní popis boxovacích scén a ten vypadal zhruba takto: levý hák - levý hák - pravý punch - pravý krátký - levý krátký apod. Šlo o to se tyto popisy naučit nazpaměť, stránku vedle stránky. Takže je jasné, že pokud někdo učení odfláknul a nezapamatoval si posloupnosti, jednu schytal, ani nevěděl jak. Špatně nebo pozdě sklonil hlavu a už ji měl na bradě. Ze začátku jsme se tímto způsobem nechtěně mlátili docela pravidelně. Chtěli jsme, aby souboj vypadal maximálně reálně, takže i pohyby byly maximálně rychlé a natočit scény pomaleji ani nešlo. Obzvláště při oněch známých scénách úderů se stříkajícím potem, které jsou ve filmu zachyceny zpomaleně, bylo v reále nutno ty rány opravdu schytat. V praxi to vypadalo tak, že po filmování jsme každý zobli aspirin proti bolesti hlavy a šlo se domů. Docela jsme si pak na to i zvykli. (smích)

Nemohu nepřipomenout další skvělý akční film, který vznikl o několik let později - Univerzální voják. Tam ses sešel s dalším akčním hrdinou Jeanem-Claudem Van Dammem. V tomto filmu dostaly tvé herecké schopnosti větší prostor. Neuvažoval jsi v tu dobu, že bys trochu upravil svou postavu a lehce shodil na váze?

Vlastně máš pravdu. Tohle mě samotného napadlo mnohokrát, ale pravda je taková, že je nutné řídit se tím, co se od tebe požaduje. Působit v show-businessu akčních filmů s sebou pochopitelně přináší jistá pravidla. Show-business je odvozen od slova show, něco ukazovat, no a business proto, že jde o vydělávání peněz.

Na rovinu, raději sáhnu po roli, u které vím, že přinese peníze, místo toho, abych experimentoval s něčím, u čeho je výsledek nejistý. Moje postava dovedla peníze vydělat, proto jsem se objevoval v rolích, které si publikum žádalo. Řeč je samozřejmě o akčních filmech, nicméně v poslední době jsem já sám začal s režírováním a více zábavy mi přináší vytváření různých charakterových postav a příběhů. Ve svých filmech přidávám více komediálních prvků a podobně.

Vím o tobě, že vlastníš produkční společnost „The Thor Production“. Cítíš větší satisfakci, když se objevuješ před kamerou a zároveň tvorbu celého filmu řídíš?

To ano. Mám za sebou hraní ve více než 45 filmech a získal jsem jistou zkušenost. Herci před kamerou je jedno, jestli se jedná o nízko rozpočtový film nebo film s masivní finanční podporou, jeho práce je nebo by alespoň měla být stejná v obou případech. Jako režisér, který celému kolotoči velí, mám však jiné pocity a jedná se o větší výzvu. Režisér je ten, kdo vypráví příběh a kdo v koncovce ovlivňuje pocity diváků. Co film, to jiné pocity při jeho tvorbě. To jsou věci, které mě momentálně velmi baví a uspokojují mé potřeby.

Je známo, že všechny kaskadérské kousky jsi natáčel sám - bez dublérů. Byly svaly a fyzická síla, kterou disponuješ, hlavními základy pro tvou schopnost zvládat náročnější scény bez větších obtíží?

Tak to každopádně. Celý život se motám kolem sportu a vždy jsem z toho dovedl velmi těžit. Tak zaprvé, svaly dovedou vaše tělo, klouby a kosti skutečně ochránit v momentě, kdy ve scéně potřebujete například spadnout. Také se domnívám, že díky fyzické kondici neztratily mé reakce s věkem na rychlosti. Svým způsobem máte větší víru v sebe sama a můžete se díky svým schopnostem na sebe lépe spolehnout. Pokud se něco nepovede podle představ, a můžeš mi věřit, že skoro vždycky něco selže, pak se mohu na sebe spolehnout, že včas uniknu nebezpečí a zabráním větším zraněním. Prostě lépe reaguji a lépe se přizpůsobuji nenadálým situacím.

Zranil ses někdy?

To ano, vždycky dojde k nějakým drobnějším škrábancům, alespoň si pak doma připomínám, že natáčím nějaký film. (smích)

Nemohu to nezmínit. Na chlapa, kterému je přes padesát, nevypadáš ani náhodou. Podle vzhledu ses zasekl někde ve čtyřiceti. Čemu vděčíš více: správné výživě, suplementům a tréninkovým rutinám, nebo excelentní švédské genetice?

Díky, asi kombinaci obou. (smích) Rozhodně si myslím, že dobrá výživa a trénink mají velký podíl na udržení pevného zdraví a svým způsobem brzdí biologické roky. Věřím taky, že sport, který do krve dovede pumpovat adrenalin, tělu jednoznačně přidává na zdravějším vzhledu.

Chcete se dozvědět, jaký má Dolph vztah k zápasům UFC, proč žije ve Španělsku, a ne v USA,
které suplementy používá a mnoho dalších zajímavostí? Zůstaňte na příjmu!
Pokračování rozhovoru Vám přineseme v následujících dnech.


Autor: Marika Johannsen
Zdroj: Bodybuilding.com
Překlad: David Havlíček
Přeloženo se svolením autora.
www.mjviking.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

21.10.08:031jaeny - nádherný chlap...má krásné árijské črty ...*79* -1
21.10.05:18Johncreasy - Že se Dolph vrací? O tom vždycky rozhodoval jeden jediný č..-1
21.10.01:33Mr.Rob.Zombie - ikdyž ho nezakryješ, tak bych řekl, že na fotce je třicátn..-1
18.10.10:20katushka - páni, vypadá dobře!!! a fajn článek*79* -1
17.09.12:46I.N.G. - Parádní foto v tom bazénu. Když mu zakryješ obličej, tak b..+1
16.09.16:38Dragoun - Díky za super článek!*79* Je to můj vzor a nejoblíbenější ..
16.09.15:48Michael Müller - pokud si odmyslím jeho herecké zaškatulkování, je poměrně ..+1
16.09.13:07Č174 - Na 53 let opravdu nevypadá *22*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 3 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra