Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

12 legendárních osobností
železné hry (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

[Text: Steve Colescott] Je jedno, jestli hovoříme o silovém trojboji, kulturistice nebo o závodech strongmanů. Obecně totiž platí, že těmto sportům se věnují lidé, kteří jsou vzorky celé společnosti. Mezi těmito doslova milióny lidí, jejichž profily si fanoušci mohou pročítat každý měsíc v oblíbených časopisech o svalech nebo síle kdekoli na světě, se nalézá hrstka těch, kteří z tohoto davu vyčnívají. Ať už pro jejich novátorský přístup k silovým disciplínám, pro jejich jedinečnou osobnost nebo pro jejich závodnickou nadvládu. Všichni tito jedineční sportovci byli hnáni dopředu neutuchající touhou po tom být větší a silnější. Ze všeho nejdůležitější ale je, že každý z těchto železných ikon vyniká svou schopností inspirovat lidi kolem. Z tohoto důvodu jim budeme říkat... dvanáct vyvolených!

Barbaři (The Barbarians)

David a Peter Paulovi mezi oněmi dvanácti vyvolenými nejsou jen kvůli tomu, čeho dosáhli, ale také proto, jak se podíleli na zpopularizování tohoto sportu. Nebudeme se bavit o jejich neobvyklém oblečení, ačkoli jejich cvičební úbor, jestli to tak lze vůbec nazvat, složený z roztrhaných košil, vytahaných triček a těžkých okovaných pracovních bot je stále možné vidět v opravdových hardcore posilovnách všude na světě. Skutečný styl, který Barbaři razili a zpopularizovali, se vůbec netýkal oblečení a společenského vystupování. Šlo o jejich životní postoj - zaměřili se jen na to být větší a silnější. Barbaři trénovali pro trénink jako takový. Nebudovali svá těla do monstrózní velikosti, aby vyhrávali trofeje, oni trénovali, protože milovali cvičení s až nebezpečně velkou zátěží a udělali by cokoli, jen aby zvedali větší a větší váhy. Jestli pro překonání svého maxima potřebujete, aby Vám někdo vrazil pořádnou ránu do tváře, není nic jednoduššího! Jeden ze starých článků o barbarských bratrech hovořil o bratrech Paulových jako o vyvrhelích jejich rodného města na Rhode Islandu.

Barbaři se nikdy nezúčastnili žádné soutěže v kulturistice, ačkoli se je k tomu řada lidi pokoušela přimět. Proč ztrácet svaly pro nějaký titul? Nikdy se nezúčastnili žádné soutěže v powerliftingu. Každý den v posilovně byl pro ně soutěží. Naproti tomu všemu představovali jedny z největších siláků v kulturistice pro ty z nás, kteří jsme je zažili. Když šlo o zvedání železa, neuznávali žádné limity. Při svých asi 115 až 120 kilogramech používali na všech strojích maximální zátěže a pokud to bylo málo, přidávali buď další kotouče, nebo si jeden z nich na stroj třeba i stoupl nebo sedl. Jejich výkony hovoří za vše - dřepy s 210 kg po dvaceti opakováních, tlaky za hlavou s více než 140 kg, přítahy s T-držákem s jedenácti 20kg kotouči a nebo bicepsové zdvihy se 120 kg na velké čince byly naprosto
běžnou věcí. Neustále posunovali svoje limity a nás tím nabádali, abychom se pokusili o to stejné.

Neexistuje přetrénování, existuje jen nedostatek jídla, spánku a vůle.
Peter a David Paulovi

Nezapomenutelná historka: David se snažil namotivovat před těžkou sérií. Zařval na Ali Mallu a chtěl po něm, aby ho praštil do obličeje. Ali mu vrazil facku, ale pro Davida to bylo málo, necítil tolik bolesti, kolik si přál. Řekl mu, ať to zopakuje. Ali přiběhl a vrazil mu takovou ránu, až se David svalil k zemi. Úder byl tak silný, že mu vyhrkly slzy z očí. On se ale smál, teď byl totiž dokonale připravený na svou sérii. (získáno z rozhovoru s Mikem Christianem)

Na Davida a Petera Paulovy, kteří si zahráli ve filmu s názvem (jak jinak) Barbaři se můžete podívat zde.


Ed Coan

Jako odpověď na otázku, jak přesně dosáhnout na hranice svých možností, můžeme často slyšet slova jako důslednost, vášeň a odhodlání. Když se dále zeptáme na nejlepší příklad takového přístupu v praxi, není třeba dlouho hledat, abychom našli odpověď v osobě nejlepšího liftera své doby Eda Coana. Ed vede celý svůj život ve znamení maximálního odhodlání v tréninku a snahy získat z něj co nejvíc, následně se z něho správně zotavit a s tímto vším se posunovat kupředu den za dnem.

Coan přišel do powerliftingu s jemností řízené střely. V roce 1983 omráčil celý svět liftu, když na závodech USPF Nationals skončil druhý za legendou Mikem Bridgesem v kategorii do 82,5 kg, ovšem stále jako junior! Od té doby svému sportu jednoznačně dominoval - sesbíral celkem 13 národních titulů, 11 světových prvenství a přibližně 60 světových rekordů. Dosáhl rekordního součtu v trojboji: 1117 kg při svých necelých 100 kilogramech tělesné váhy. Jeho rekord v dřepu je 470 kg. Jeho nejlepší soutěžní výkon v bench-pressu je úctyhodných 262 kg (v tréninku dokázal zvednout dokonce ještě o 3 kg více). V mrtvém tahu zatáhnul dech beroucích 408 kg. Třebaže tyto výkony byly časem pokořeny, je nutno poznamenat, že Coan závodil v době, kdy se nepoužívaly trojvrstvé benchovací dresy a další pomůcky pomáhající zvýšit výkon až o desítky kilogramů.

Mimoto, že je jakýmsi Michaelem Jordanem silového trojboje, zaujal Coan své fanoušky tím, že dokázal být v chování k ostatním soupeřům vždy opravdovým šampiónem. Je navíc zapáleným učitelem a trenérem, který věnuje spoustu energie předávání znalostí a zkušeností dalším lifterům na všech úrovních.

Natrápil jsem se bojem se zatraceně hodně soupeři, když jsem dřepoval
kolem 700 liber. Kupodivu už jich není tolik, když dřepuju 800...
odposlechnuto z rozhovoru s kamarádem a také závodníkem
z posilovny Robem WagneremRonnie Coleman

Když Ronnie Coleman vstoupil na profesionální scénu, nikdo nepochyboval o tom, že má skvělé genetické předpoklady, ale nikdo (včetně mě) netušil, že se stane kulturistickou legendou. Jeho vstup mezi kulturistickou elitu byl postupný. Mistrovství světa federace IFBB vyhrál v těžké váze v roce 1991 a poté již začal válčit jako profesionál. Ovšem první profesionální vítězství zaznamenal až v roce 1995.

Na úplnou špičku se Coleman dostal roku 1998, když vyhrál celých pět z šesti profi soutěží a odsunul borce velkých jmen, jako jsou Kevin Levrone a Flex Wheeler, do pozadí. Toho roku už Dorian Yates o obhajobu titulu neusiloval, neboť svou kariéru už ukončil. Jen hrstka lidí věřila, že Coleman dokáže vyrvat sošku Sandowa z náručí Yatesova očekávaného nástupce Wheelera. To se mu ale povedlo. Od té doby si ji hlídal více než pozorně a u toho zvětšoval své tělo až k monstrózním soutěžním 130 kilogramům.

Jeho genetické vlohy jsou nepopiratelné, ovšem byla to jeho až sparťanská pracovní morálka, která ho jednoznačně vyzdvihla nad konkurenci. Zmiňme namátkou některé jeho běžné výkony v posilovně: výpady přes celou délku parkoviště se stokilovou činkou na ramenou, série mrtvého tahu po dvou opakováních s 365 kg, tlaky na rovné lavici s obrovitými 90kg jednoručkami po 12 opakováních, série bench-pressu po pěti s 225 kg, zadní dřepy s 360 kg a přední pětkové série s 265 kg, plně naložený legpress s více než tunou závaží pro 8 opakování, přítahy v předklonu také po osmi s váhou 225 kg, devět opakování v sériích pro přítahy s T-držákem naloženým 265 kg a nebo střídavé bicepsové zdvihy s pětatřicítkami pro série o 16 opakováních. Coleman vykoval každičké kilo svalů na svém těle neskutečně intenzivní dřinou.

V průběhu série osmi vítězství na nejprestižnější kulturistické soutěži Mr. Olympia si Ronnieho trénink začal vybírat svou daň a začala přicházet zranění. To ho v roce 2006 odsunulo v této soutěži na druhé místo a v roce 2007 dokonce až na čtvrté. Ronnie se ale nedá a díky své soutěživé povaze nás neustále nechává na vážkách, zda se někdy vrátí na soutěžní pódia. Jeho neustálý tvrdý trénink v nás pořád živí naději, že ho ještě na prknech přece jen uvidíme.

Lehká váha, kámo. Lehká váha!
Ronnie Coleman

Nezapomenutelná historka: Od dob, kdy se na soutěži Mr. Olympia neumístil ani v první patnáctce (rok 1992), až po roky 1998 - 2005, kdy jednoznačně dominoval, ukázal svou nezlomnou skromnost a vytrvalost, kterými si vydobyl skutečný respekt mezi ostatními kulturisty. Když se při vyhlašování svého prvního vítězství doslova poroučel k zemi, každý jeho fanoušek v sále měl pocit, jako by získal vítězství společně s ním.Toto je pouze část článku. O dalších třech "železných legendách" se dočtete ve druhém díle.

Původní článek: The Hardcore Twelve
Autor: Steve Colescott
Zdroj: RX Muscle.com
Překlad: Petr Dvořák
Přeloženo se svolením autora.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

16.09.11:30LOU - Díky za takový články. Moc.+1
08.09.15:32marekC. - Coleman byl nejlepší, je to pravá legenda *33*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 77 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínArnold Strongman Classic Europe Amate...
lipkofil (09:05) • pred chvilou som slecnu videl na czechcastingu a dnes sutazi na arnold classic
magazínŽeny, nehoňte se za nereálnými ideály...
maymilton (20:37) • Moc krásně napsaný článek hned se mi udělalo líp Děkuji 😊
magazínIFBB Elite Pro Madrid 2019 - kompletn...
amoresPE (05:41) • Turek mozno o priecku vyssie, slusna forma mu vysla. Roman potrebuje hmotu, inac forma...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
PavelV (15:13) • Je to přesně naopak. Díky za Matěje, Vláďu Žižku a další, že na tu pohárovku jdou a uká...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
Hockey1000 (11:29) • Vždyť to je právě naopak super, že jde on i jemu podobní borci na českou pohárovku. Cel...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra