Reklama:
FANTAZIE: Gold Whey protein jen za 249 Kč!
Vyzkoušejte nový lahodný protein za zaváděcí cenu! Více zde.

Arnold Schwarzenegger
- velký profil legendy (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jméno: Arnold Schwarzenegger
Země: Rakousko / USA
Datum narození: 30. července 1947
Startů na Mr. Olympia: 8
Vítězství na Mr. Olympia: 7
Konec kariéry: 1980

Za 63 let života toho dokázal více, než si ostatní lidé dokáží vysnít. Vybojoval tituly Mr. Universe a Mr. Olympia, stal se úspěšným obchodníkem, dosáhl vrcholu v herecké profesi a jako politikovi se mu podařilo obhájit mandát guvernéra státu Kalifornie.

Arnold Schwarzenegger je i třicet let po ukončení kariéry mnohými považován za nejlepšího kulturistu všech dob. Nejen, že zdvihl nad hlavu všechny významné trofeje, ale také pomohl změnit postoj široké veřejnosti, která kulturisty dosud chápala jako podivíny a členy sociálně deviantní subkultury.

Arnold se stal inspirací pro mnohé. Mnohé toho také o jeho fantastické cestě na vrchol bylo již napsáno. Na našich stránkách však ucelený pohled na život kulturistické legendy dosud chyběl, a tak jsme se rozhodli tento nedostatek napravit. Na počest Arnolda Schwarzeneggera vznikly následující řádky, které mají ambici stát se na českém internetu jedním z nejucelenějších pohledů na jeho obdivuhodnou cestu ke slávě.

Život v Thalu

Arnold Alois Schwarzenegger se narodil 30. července 1947 rodičům Gustavovi a Aurelii v malé rakouské vesnici Thal vzdálené několik kilometrů od Štýrského Hradce. Schwarzeneggerovi obývali v Thalu dobře stavěný dům, který byl původně určen pro potřeby hraběcího rodu. Později bylo stanoveno, že 300 let staré stavení budou obývat dva lidé: policejní šéf pro oblast Štýrského Hradce a okolí a správce místních lesů. Arnoldova rodina žila v poschodí.

Nutno říci, že ačkoliv dům svým vzhledem odpovídal postavení Arnoldova otce a jeho pozici policejního náčelníka, postrádal jakékoliv moderní vybavení. Vile chyběly vnitřní instalace, lednička i ústřední topení. K vytápění celého kamenného stavení musely postačit kamna a krby, vodu Arnold se svým o rok starším bratrem Meinhardem denně donášel z nedaleké studny. O co skromnější bylo vybavení domu, o to bohatší měli Schwarzeneggerovi výhled z jeho oken. Panorama tvořené zelenými kopci, klikatými cestičkami a štíty chalup dotvářely dnes částečně zrekonstruované ruiny hradu Unterthal ze 13. století, které oba chlapce lákaly ke hře na rytíře a loupežníky.

Thal v době Arnoldova dětství čítal kolem dvanácti stovek obyvatel. K vybavenosti obce kromě kostela patřila i lidová škola, kde místní žáci včetně Arnolda absolvovali primární vzdělání. Za dalším studiem bylo nutno cestovat do Štýrského Hradce.

Arnoldův vztah s otcem a hledání toho pravého sportu

Na základní i střední škole nás učitelé literatury zásobovali informacemi o rodinách známých spisovatelů. Určitě si sami vzpomínáte: "Pocházel z dělnické rodiny, jeho otec byl vyučený zámečník..." Jako teenager jsem tyto informace považoval za zbytečnost. S postupem času jsem si však začal uvědomovat, že rodina je pro formování osobnosti každého jedince tím nejdůležitějším prostředím. Arnold Schwarzenegger by se možná nikdy nestal špičkovým kulturistou, hercem ani politikem, nebýt přísné výchovy jeho otce.

Gustav Schwarzenegger bezmezně věřil v disciplínu, kterou svým dvěma synům odmala vštěpoval. Věřil, že z nich strádání a bolest udělá silné a odolné jedince. Arnoldův otec, který za druhé světové války sloužil v německé armádě jako člen úderných oddílů NSDAP, svým dětem naordinoval vojenský režim. Oděvy i obuv museli udržovat čisté a urovnané. O víkendech vstávali časně ráno a věnovali se domácím pracím a studiu náboženství. Dny pracovního volna v rodině Schwarzeneggerových rovněž sloužily k návštěvě muzeí, divadelních her a koncertů. Pro oba mládence však bylo obtížné si kulturní program jakkoliv užít. Věděli, že doma dostanou od otce úkol: V eseji, která měla mít obvykle deset stran, museli napsat, čemu novému se přiučili. Gustav pak texty pečlivě pročítal a červenou tužkou podtrhával sebemenší chyby. Špatně napsané slovo či nesprávně formulovanou větu následoval trest - napsat daný výraz padesátkrát správně.

Arnoldův otec mezi oběma syny dělal rozdíly. Dával najevo, že jeho oblíbencem je starší Meinhard, který byl silnější, obratnější a společenštější. Arnold byl proti tomu jako malý častěji nemocný, nosil brýle a měl odstávající uši. Plachý a ustrašený chlapec se přísného otce bál. I při zmíněných slohových cvičeních dělal více chyb než bratr a musel pak čelit otcově výsměchu a opovržení.

Gustav považoval za důležitou i atletickou průpravu. Arnold i Meinhard od útlého věku plavali, běhali, jezdili na kole a věnovali se turistice. Otec v obou dětech podporoval soutěživost. Téměř každá činnost se stala příležitostí ke vzájemnému měření sil. Ať už se jednalo o běh, lyžování, box nebo domácí práce, Arnold neustále soupeřil se svým bratrem o otcovo uznání. Téměř vždy však v Gustavových očích zůstával až jako druhý. Mnohem lepší vztah měl se svou matkou, která pečovala o jeho zdraví a vždy jej dokázala vyslechnout.

Ačkoliv byl mladý Arnold také výborným fotbalistou, táhlo jej to k individuálním sportům. Nechtěl sdílet slávu s ostatními členy týmu. Toužil po tom aby, nad ostatními vyčníval a dostalo se mu respektu a uznání jako jedinému vítězi. I proto začal zkoušet disciplíny jako plavání, box a nebo hod oštěpem. U žádného z těchto sportů však neměl pocit, že je tím, kterému by se chtěl skutečně věnovat. Svůj sport objevil až ve třinácti letech, když jej trenér fotbalu zavedl do posilovny. Arnold tehdy poprvé v životě viděl někoho zvedat železo a bylo mu jasné, že to je to, co hledal. Činkám propadl a rozhodl se stát kulturistou.

První kulturistické krůčky

Mimo otce Arnoldův osud formovalo i setkání s dalšími muži. K těm nejvýznamnějším bezpochyby patřil Kurt Marnul. Marnul začal s tréninkem v roce 1952 a počátkem šedesátých let byl v Rakousku nejznámějším bodybuilderem.

V Thalu toho kromě kostela a školy v 60. letech mnoho nebylo. Kino, obchod s potravinami či lékařskou ordinaci byste zde hledali marně. Deset minut cesty od domu Schwarzeneggerových se však rozprostírá nádherné jezero. Perfektní k plavání, rybaření i veslování. Thalská vodní plocha hrála pro Arnolda významnou roli po celé jeho dětství a podle některých zdrojů byla také místem, kde se poprvé setkal se svým mentorem. V roce 1962 se od svého učitele plavání dozvěděl, že se přátelí s Kurtem Marnulem. Schwarzenegger neváhal a jako fanoušek rakouského kulturisty nemohl odolat, aby svého učitele nepoprosil o seznámení se svým idolem. V červenci Marnul do Thalu dorazil a pozval stále ještě 14letého Arnolda i jeho bratra k tréninku v jeho posilovně.

Do činkárny fungující od roku 1958 docházeli Arnold s Meinhardem po následující čtyři roky. Arnold na svůj první opravdový trénink nezapomněl dodnes. Nedal na rady zkušenějších borců a při cvičení šel až na pokraj úplného vyčerpání. Kolo, na němž do Athletic Union Graz dojel, musel zpátky domů dotlačit. Nemohl šlápnout do pedálů, protože necítil nohy. Nemohl se držet řídítek, protože byl slabý jako moucha. Přesto, nebo možná právě proto, si trénink zamiloval.

Krátce po první návštěvě posilovny Schwarzenegger viděl Rega Parka ve snímku Herkules ve středu Země a Mr. Universe z roku 1958 mu učaroval. Ukazujíc na Parkovu fotografii v kulturistickém časopise, řekl hubený patnáctiletý mladík Marnulovi: "Takhle chci vypadat!" Marnul se jen zasmál. Zároveň ale od té doby vedl svého žáka k ještě tvrdším tréninkům, ve kterých mladý Arnold přesahoval samotný práh bolesti.

Dřina přinesla chlapci z Thalu ovoce dříve, než by kdokoliv předpokládal. V roce 1964 vyhrál pětatřicetiletý Marnul mistrovství Rakouska, a přesto nebyl mužem, o kterém by se po soutěži mluvilo nejvíce. Zastínil jej jeho žák. Teprve šestnáctiletý Arnold na soutěži vybojoval třetí místo!

Přestože některé zdroje uvádí, že Schwarzenegger na téže soutěži ovládl kategorii juniorů, jiné hovoří o tom, že tato kategorie součástí závodů vůbec nebyla. Informace o prvních Arnoldových soutěžních sezónách se vůbec poměrně různí. Ne ze všech klání existuje původní reportáž otištěná v novinách či časopise. Často se o jeho účasti na závodech poprvé psalo až s odstupem let či dokonce desetiletí. Přesto se pokusme jít po stopách, které zanechaly první Schwarzeneggerovy kulturistické krůčky.

Podle některých bylo první Arnoldovou soutěží právě zmíněné mistrovství Rakouska. Podle jiných budoucí Mr. Olympia poprvé závodil již v roce 1963 na soutěži v hotelu Steirer Hof, který byl k soutěžím v bodybuildingu využíván po několik let. Jisté je jedno. Kulturisté zde měřili síly i v roce 1964, a to nejen v rámci mistrovství Rakouska, ale i při mistrovství Štýrska a soutěži Mr. Herkules. Schwarzeneggerovo umístění na prvně jmenovaném klání již známe. Na mistrovství Štýrska pak obsadil čtvrté místo, ze závodů nesoucích jméno antického hrdiny Arnold odcházel s bronzovou medailí. Zajímavostí je, že se všechny tři soutěže konaly v jeden den.

Druhá část článku bude věnována prvním výraznějším úspěchům začínajícího kulturisty.

Arnoldovu autobiografickou knihu můžete zakoupit zde: Total Recall.


Použitá literatura:

 • Krasniewicz, L., Blitz, M. Arnold Schwarzenegger: A Biography. Santa Barbara: Greenwood Press, 2006. ISBN 0313338108.
 • Sexton, C. A. Arnold Schwarzenegger (Biography). Minneapolis: Lerner Publications, 2004. ISBN 978-0822522232.

  Použité elektronické zdroje:

 • McGough, P. From boy to man: over a 40-year period, Arnold Schwarzenegger went from being an 18-year-old kid with a dream to Mr. Olympia to Hollywood megastardom to the governorship of California. Close friend Albert Busek was there every heady step of the way. This is his story of that incredible journey. [online] [cit 2010-11-15]. Dostupné na http://findarticles.com.
 • Merrit, G. Roots of an Oak: in celebration of Arnold Schwarzenegger's 60th birthday on July 30, FLEX journeys back to where he and his bodybuilding dreams were born. [online] [cit 2010-11-15]. Dostupné na http://findarticles.com.
 • Robson, D. Arnold Schwarzenegger: A Tribute To A Great Champion. [online] [cit 2010-11-15]. Dostupné na http://www.bodybuilding.com.
 • Weik, M. A Tribute Fit For A King: Arnold Schwarzenegger! [online] [cit 2010-11-15]. Dostupné na http://www.bodybuilding.com.
 • Arnold Schwarzenegger’s competitive bodybuilding history 1963 - 1966. [online] [cit 2010-11-15]. Dostupné na http://www.gmv.com.au.

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  25.01.18:13flora - ale ze zobe od 15 skoro nikde nepisou ...*80* +1
  18.12.11:59richard - i když to známe všichni pomalu nazpamět ... kdy bude pokra..
  06.12.11:34ballantinesss - úžasný člověk a osobnost,která se nerodí každým dnem, s ná..+2
  26.11.13:46jgoodman - Tak nějak jsem se začetl a vzpoměl si na moje první setkán..+3
  25.11.14:42P.E.P.A. - takovéto články o Arnoldovi nikdy neomrzí, spíš naopak, js..+4
  25.11.14:30fajso - V tom odseku o jeho prvej sutazi sa o nom pisalo ako keby ..+3
  25.11.13:44Libor.Stoklasek - V Thalu jsem byl letos o prázninách. Byli jsme přímo v dom..+3
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLadislav Kurčík (II.): Trenérství, tr...
  1boris111 (19:37) • To už rovnou Putina,to vyjde na stejnou.🥶
  magazínLadislav Kurčík (II.): Trenérství, tr...
  Arnold Strong (13:12) • Za mě filip grznar ten by určitě prijel
  magazínLadislav Kurčík (II.): Trenérství, tr...
  LOPO (12:07) • Jednoznačne Lukáš Osladil by bol super hosť a Pavol Jablonicky , Štefan Orosz ,Jaro Hor...
  magazínLadislav Kurčík (II.): Trenérství, tr...
  petrpolak (11:29) • Děkuju za milou zpětnou vazbu. Pár dalších hostů je už předdomluvených, ale zase vyzývá...
  magazínLadislav Kurčík (II.): Trenérství, tr...
  petrpolak (11:22) • Kdyby na nás Kryštof za kamerou nemával, že místo vyhrazené hodiny natáčíme už 2 hodiny...  Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie