Reklama:

Ten, který křičel na Doriana

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

[Text: Kris Gethin] S trochou nadsázky by se dalo tvrdit, že pokud by jistého Leroye Davise někdo obvinil, nebylo by se čemu divit. A pokud by poté porota zhlédla jako důkazní materiál dnes již legendární video Blood and Guts (1996), pak by jeho hrubé zacházení a nadávky v posilovně, které byly mířeny na sparing-partnera, určitě nezůstaly bez odezvy. To by však jeho obětí musel být někdo jiný než ten, na kterého drsné nadávky a konstantní řev měly naprosto opačný účinek - hnaly jej kupředu a motivovaly k neskutečné demonstraci síly, intenzity a výdrže daleko za hranice bolesti a vyčerpání. Řeč je o Dorianu Yatesovi, šestinásobném Mr. Olympia (1992 - 1997).

Ti z Vás, kteří měli možnost dokument zhlédnout, možná dostávají při vzpomínce na legendární černobílé záběry husí kůži i po letech. Žádné podobně laděné hardcore tréninkové video do té doby neexistovalo a v mnoha ohledech bylo naprosto unikátní. Dokument byl natáčen na jediném možném místě - v Dorianově vlastní sklepní posilovně Temple Gym v anglickém Birminghamu.

O některých věcech se příliš nemluví, ale nemalý podíl na Dorianově úspěchu patří Leroyi. Pro Doriana obětoval mnoho, včetně své dobře se rozvíjející kariéry ve světě kulturistiky. Vše bylo podřízeno jedinému cíli, kterým byl úspěch Doriana. Leroy navždy zůstal mužem v pozadí, což si také přál. Následující interview s Leroyem Davisem bylo spácháno na místě činu při příležitosti poměrně významné události pro oba aktéry - ti se zde totiž sešli po dlouhých 5 letech.

Jako první měl dorazit Leroy, na kterého jsem čekal v mrazivém počasí venku před Temple Gymem v úzké uličce lemované smetím a jiným místním harampádím. Tohle počasí rozhodně neodradilo místní borce - zvířecí zvuky z posilovny se ozývaly až sem. V 11 hodin dopoledne dorazil Leroy. Vrátil se do míst, kde, jak později prozradil, nebyl celých pět let. „Tohle místo vypadá jako ještě větší díra, než když jsme sem chodili my,“ přivítá mě na úvod a rázně nakopne jeden z povalujících se odpaďáků. Takhle má asi smrdět pořádný hardcore, pomyslím si.

Mezitím, co oba čekáme na klíčníka posilovny - Doriana, začínám v Leroyově paměti oživovat dobu, kdy sem docházel a později také vedl tuhle sklepní mučírnu. „Pamatuji si, že většina lidí byla příliš vystrašená jít tady dolů mezi nás, protože jsme fakt vypadali jako skupinka nehorázných hovádek,“ začíná s úsměvem a pokračuje: „Všechen ten řev, nadávky a urážky se ozývaly až sem nahoru do ulice jako psychotické echo, které nechávalo kolemjdoucí ve zkamenělém úžasu a lidi, kteří měli v plánu sem třeba jen na chvíli zaskočit a pobavit se s kámoši, kteří tady cvičili, se museli často vnitřně nakopávat, aby sem vůbec šli. Občas jsem si odskočil na vzduch a viděl tam nervózně poskakovat kluky, co se navzájem hecovali a dodávali odvahu jeden druhému jen k tomu, aby sešli schody. Z toho jsme měli fakt legraci.“ Následují další historky, které zanedlouho přeruší parkování černého BMW - Dorian je tady. Po velmi přátelském přivítání a objetí obou hlavních hrdinů po pěti letech, doprovázeném ránami do ramenou a zad a úsměvy obou na důkaz toho, že pouto zůstalo nepřerušeno, Dorian všechny pobídne: „Jdeme na kávu.“ Nikdo nepochybuje, kdo je tady šéf.

V teple místního Starbucks coffee ze začátku jen tiše sedím a napjatě poslouchám, jak se Dorian a Leroy spolu vrací do svého světa, kde nikdo jiný neměl přístup. Je mi opravdovou ctí být toho svědkem. Krátce na to si Mr. Yates musí někam narychlo odskočit a já téhle chvíle využívám, vytahuji diktafon a vše, co poté následovalo, máte možnost si přečíst níže. Vzpomínání u kávičky může začít...

Co vás vlastně vedlo k tréninku HIT (High Intensity Training)?

Dorian už takhle cvičil dříve, takže já jsem se jenom přidal. Předtím jsem jel klasický typ tréninku 8 - 12 opakování, základní cviky. V prvním roce, kdy jsem naskočil na HIT a snížil počet sérií ze 3 na 1, jsem nabral 5 kg čisté svalové hmoty.

Byli jste s Mike Mentzerem, jakožto tvůrcem a hlavním propagátorem HIT, v kontaktu? Dohlížel na vás nějakým způsobem?

To ani ne. Dorian pár tréninků s Mikem v minulosti absolvoval, ale všechno ostatní jsme si určovali a sestavovali sami. Dorian byl v tomhle velmi zkušený, uměl výborně odhadnout, co funguje dobře a co ne. Experimentoval tak dlouho, než našel ten nejefektivnější způsob.

Musím se na to zeptat hned zkraje: Porazil by Dorian Ronnieho, pokud by oba byli v nejlepší formě?

Je smutné, že to musím říct, ale já vlastně nikdy Doriana v jeho nejlepší formě neviděl. Ale bez obav mohu prohlásit, že pokud by Dorian svého vrcholu dosáhl, Ronnie by se musel sklonit. Je známo, že Dorian si, co se zranění týče, vytrpěl svoje a hlavně díky tomu měla jeho kariéra relativně krátké trvání. Nebýt zranění, Dorian by to dotáhl mnohem dále - zlepšoval se neustále. Zranění měl opravdu mnoho, známý utržený biceps jej nemohl zastavit (pozn. překl.: Dorian s tímto zraněním, o němž v tu dobu věděli jen nejbližší, vyhrál v roce 1994 Mr. Olympia), ale pozdější utržený triceps byl velkou ránou, která v podstatě ukončila jeho stále se rozvíjející kariéru. Kulturistický svět neměl nikdy možnost vidět tuhle bestii na vrcholu.

Lituješ někdy toho, že ses nikdy nesoustředil na svou vlastní kariéru?

Neměl jsem aspirace v kulturistice, dokud mě Dorian nezačal přesvědčovat, že bych to měl zkusit. Kdysi jsem, ještě jako junior, jednou závodil, ale hlavní motorem pro mě byl vždy hardcore trénink - zuřivý maximálně intenzivní hardcore trénink. Na pódium jsem znovu vystoupil až o pár let později při britské kvalifikaci a všechny jsem je svou formou smetl, totéž se opakovalo následující rok.

Proč jsi se tedy nikdy neúčastnil britského mistrovství, jehož vítězství by znamenalo zisk IFBB profi karty?

Ten důvod byl jednoduchý - termíny vždy kolidovaly s termínem Mr. Olympia. Vlastně jsem ani po profi kariéře kulturisty nikdy netoužil. Někomu se to může zdát nepochopitelné, ale když přišel pro Doriana čas předsoutěžní přípravy, a tedy nastolení přísné diety, aniž bych musel, šel jsem s ním do toho a dietu absolvoval jako on. Mé priority však vždy zůstaly v maximální přípravě Doriana na Mr. Olympia, to byl můj hlavní cíl.

Když jste jezdívali na závody do USA, trénovali jste někdy i s ostatními profíky?

Jo, to jo. Často s Milošem Sarčevem, Flexem Wheelerem nebo Kevinem Levronym. Už si ani nepamatuji všechna ta jména, tohle už odvál čas.

Patřil mezi ně také Shawn Ray?

Ne, Shawn to vždycky nějak zařídil, aby zůstal daleko od nás.

Používali ostatní profi kulturisté podobné tréninkové principy, nebo jste byli v tomhle extrému úplně specifičtí?

B je správně, vždycky jsme dělali všechno úplně jinak.

Můžeš to přiblížit?

Ty jejich tréninky, to podle mne nebyl žádný hardcore. Takhle jsem já taky cvičil, ale tak možná když jsem byl junior. Ve slavné posilovně Gold’s gym jsem jednou viděl cvičit nohy jednoho slavného profíka: Odjel pohodlnou sérii dřepů, začal se vykecávat s někým vedle, pak se pomalu v relax náladě dobral k další sérii a tak to pokračovalo. Já si fakt nepamatuji, že bychom se za celou dobu, co jsme s Dorianem spolu trénovali, mezi sériemi zastavili a dali se s někým do řeči. Pro někoho je to asi extrém, ale pro nás to byl ten pravý hardcore přístup.

Není sporu, že i tihle profíci disponovali neskutečnou hmotou a formou, čemu to tedy přisuzuješ, když ne hardcore tréninkům?

No, je jasné, že něco správně dělat museli, když to dotáhli až na pódium Mr. Olympia. Pak ale jejich dychtivá touha po vítězství jakoby upadla a něco tam prostě chybělo. Dorian vždycky dřel více a tvrději než ostatní - ti byli nejspíš už spokojení s tím, co mají. Za ta léta jsem viděl mnoho borců s neskutečným genetickým potenciálem. Dovedeš si představit, kam až by to mohli dotáhnout, kdyby měli mentalitu a přístup jako Dorian? Flex Wheeler je typickým příkladem toho, o čem mluvím. Pokud by jeho srdce a mysl měly stejný přístup v tréninku a dietě, jako tomu bylo celoročně bez výjimky u Doriana, pak bychom teprve poznali pravý potenciál Flexe Wheelera.

Co si tedy myslíš - jaké jsou hlavní atributy, které Doriana udělaly tím, čím byl, když válcoval všechny ostatní jako na běžícím pásu?

Jak už jsem řekl, jeho intenzita a agresivní přístup byly neslýchané, co však dále hrálo významnou roli, byl fakt, že Dorian prostě neznal oddych a pracovní volno. Typickým příkladem byla doba vždy po soutěži Mr. Olympia, kdy si většina závodníků dávala větší nebo menší pauzy a na nějakou dobu úplně přestali cvičit. Je nasnadě, že po téhle pauze jsou o notný kus zpátky a musí tedy svým způsobem znovu makat na něčem, co ztratili - a úplně zbytečně. Proč proboha? Aby si nabírání svalů mohli zopáknout ještě jednou? Nikdy jsem tenhle přístup nepochopil a domnívám se, že to byl jeden z důvodů, proč víceméně stáli na místě a nebyli schopni zařadit další rychlostní stupeň. Kulturistika je full-time job a musí se k tomu takto přistupovat. Není možné si vzít jen tak několik měsíců oddych od své práce, zkuste to v zaměstnání a uvidíte, jak uspějete. Řekl bych, že tyhle móresy chytli od někoho jiného a řekli si: „To se mi líbí, tohle vyzkouším taky.“ Co se Doriana týče, vzal si po Mr. Olympia pouze jeden jediný den volna, další den byl zpátky v „práci“ a mohla začít příprava na další rok. Jako ta cedule „Provoz nepřerušen!“ na obchodech.

Jaký máš pocit, když tě lidé nazývají nejlepším sparing-partnerem v historii?

Prostě jsem byl jen tréninkovým partnerem, to je vše. Měl jsem štěstí být u toho, být v zákopech s nejlepším kulturistou světa. Nikdy jsem se nepovažoval za nejlepšího sparinga světa, to určitě ne. Jsem si jist, že pokud by Dorian trénoval s někým jiným, dosáhl by stejných úspěchů i tak. Jeho touhu mohla zastavit jen síla rozjetého nákladního vlaku. V sobě mám dobrý pocit, že jsem pravděpodobně něčím přispěl také a je milé vědět, že fanoušci to vidí podobně.

Jak dlouho jste spolu cvičili?

Pět let.

Co tě inspirovalo k udržení tak vysoké intenzity a pohánění Doriana po celou tu dobu?

Já ale Doriana nepoháněl. Motivátorem byl vlastně on. Mít za sparinga několikanásobného vítěze Mr. Olympia je inspirace docela solidní, nemyslíš? Když vám Mr. Olympia do ucha řve: „...ještě jedno zasr*né opakování,“ věř tomu, že někde hluboko v sobě prostě vždycky najdeš sílu to opakování udělat. No a já mu to vlastně jen vracel zpátky. Cítil jsem, že je mou povinností být při něm, když to potřebuje nejvíc. V momentě, kdy Dorian dorazil do posilovny, jsem bral jako svou povinnost vytvořit mu maximální podmínky pro nejlepší možný trénink.

Můžeš uvést, co běžně předcházelo typickému brutálnímu tréninku? Jaké byly přípravy a co zahrnovaly?

Už jeden den dopředu jsem naložil činky a stroje na odpovídající váhy s ohledem na partii, kterou jsme se chystali cvičit. Cestou do posilovny už jsem promýšlel všechny cviky a pořadí, v jakém je pojedeme, čímž narůstala motivace a nervozita současně. Ke vzájemné motivaci jsme nepotřebovali třískat do zdi nebo jeden druhého. Samotné uvědomování si, jakým peklem si znovu projdeme, bylo dostatečnou motivací. Pokud k tomu přidáme samotný vzhled a atmosféru posilovny Temple Gym, nebylo co řešit. Když se pak na schodech objevil Dorian, jen jsme na sebe letem něco zamumlali, pokývali hlavami, dali si sachariďák a šlo se na věc. Dalších 45 minut šlo o ryzí mučírnu o maximální možné intenzitě, stejně jako v Blood and Guts.

Vzal si u tebe HIT tréninkový systém svou daň v podobě zranění stejně jako u Doriana?

V mém případě tomu tak nebylo. Dorian byl silnější než já, ale domnívám se, že ten hlavní důvod jeho mnoha zranění byl jinde. Dorian prostě neznal způsob, jak se přinutit s blížícím se závodem ubrat plyn. Všichni tvrdí, že na vině byl HIT systém, ale já si to nemyslím. Dorianova mentalita byla jasná: všechno, nebo nic. Vždycky byl na závody připraven už dávno před termínem. Pokud máte na těle minimální procento tuku a udržujete stejnou extrémní intenzitu a tréninkové váhy, prostě si říkáte o malér. Linie hraničící se zraněním je pak velmi tenká. Kdyby byl schopen v posledních 4 - 5 týdnech trochu ubrat, jsem přesvědčen, že by k těm zraněním nedošlo. Tohle však šlo proti jeho teorii, že v posilovně musíte nechat všechno.

Byl jsi přítomen, když v roce 1993 za Dorianem dorazil slavný fotograf Kevin Horton a nafotil do dnešních dnů legendární snímky Doriana v jeho neméně slavném prádle a ponožkách?

Jo jo, byl jsem u toho.

Vzpomeneš si na první reakce Kevina, když si Dorian svlékl tréninkové tričko a tepláky a ukázal tak neuvěřitelnou transformaci, kterou uskutečnil mezi léty 1992 a 1993?

Kuriózní na tom všem je, že to focení nebylo nijak dopředu plánované. Prostě jsme měli jeden z normálních tréninků, do toho dorazil náhodou Kevin a zeptal se, jestli může udělat pár fotek. Myslím, že Kevin si hodně rychle uvědomil, jakou důležitost tyhle jeho fotky budou brzy mít. Do dnešního dne jsou mé nejoblíbenější a jsou dokonalým svědectvím doby a toho, co jsme spolu v Temple Gymu za ta léta tvořili. Visí v mnoha posilovnách světa a pro budoucí generace jsou svým způsobem testem času.

V tu dobu jsme všichni okolo Doriana tušili, že roste a zlepšuje se, ale teprve v momentě, kdy se Kevinovy fotky porovnaly s jeho formou z minulého roku, všem spadla brada. O vítězi Mr. Olympia 1993 tak bylo rozhodnuto předem. Publikování se poprvé dočkaly v časopise Flex a nikdo nečekal, že monstrum, jakým Dorian už tehdy byl, uskuteční za rok takový progres a nabalí na sebe takové množství svalové hmoty. Lidé byli právem ohromeni. Pamatuji si, jak si tehdy svůj roční pokrok porovnávali i další žhaví kandidáti na titul - Paul Dillet a Kevin Levrone - a ani v nejmenším se nepřibližovali k tomu, co mezi čtyřmi studenými stěnami za 12 měsíců uskutečnil Doz - tak jsem Doriana oslovoval.

Víš, Dorian nebyl z těch, kteří by svlékali tričko kdykoliv se naskytla příležitost, ale po celý rok jsem tušil, co se pod jeho vrstvou oblečení děje. Jeho tělesná váha rostla stejně jako váha železa, které zvedal. Ačkoliv jsem jej viděl den co den, byly momenty, kdy jsem nevěřil vlastním očím. Nikdy jsme si navzájem neukazovali formu, ale kdykoliv měl při tréninku potřebu si propocené tričko vyměnit za nové, viděl jsem jej a v duchu si říkal: „Do *rdele!“

Věnuješ se stále kulturistice?

Už ani ne, ale kdykoli jdu se ženou na nákupy, nějaký ten časák si koupím. Vím zhruba, co se na profi scéně děje, kdo přichází a kdo odchází, ale to je asi tak vše.

Dnes existuje hodně lidí, kteří se rádi nechávají nazývat guruem nějakého sportu. Co na to říkáš?

Tohle závisí na daném člověku. Jak může takový guru přesně vědět, čím si kulturista prochází, když třeba tímhle procesem nikdy ani sám neprošel? Třeba já... Já si prošel fází předsoutěžní diety se vším všudy, vím kdy jakou fázi zařadit atd. Cítím se tímto kvalifikován říkat někomu, co má dělat? Vůbec ne! Pokud je někdo připraven naslouchat, pak nějaké rady v rukávu mám, ale každopádně to ze mne nečiní experta nebo gurua. Kdo je to vůbec guru? Víš co, já se jim vlastně ani nedivím; pokud je někdo ochoten jim platit, tak proč nebýt pro někoho guruem. Nikdy jsem toho příznivcem nebyl a pokud se zeptáš Doriana, dostaneš stejnou odpověď.

OK, otázka na závěr. Čistě hypoteticky - pokud by se Dorian vrátil, byl by jeho comeback úspěšný?

Řekl bych, že ano. Jeho mysl je pořád stejná, rozhodně by měl spoustu fanoušků, kteří by jej v tomto podporovali, nicméně zranění, kterými si prošel, byla natolik vážná, že jeho comeback je téměř nemožný. Jak jsem už zmiňoval - jeho přístup je všechno, nebo nic. Dorian by nemířil nikde níže než na samotný vrchol.


Původní článek: Leroy Davis Interview: Behind The Shadow
Autor: Kris Gethin
Zdroj: Bodybuilding.com
Překlad: David Havlíček
Přeloženo se svolením autora.
Chcete-li se dozvědět více o autorovi, navštivte www.krisgethin.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.09.05:37spekounP - K intenzite treninku profiku. Kdyz si projdete videa souca..+1
04.09.23:00Mikuc - Tak jsem ji našel, převrátil jsem barák vzhůru nohama! Nes..+1
04.09.13:32Mikuc - Pátral jsem po té fotografii Platze (samozřejmě už jí mám ..+1
04.09.00:27metlak - to Mikuc: takych ludi ako si ty, si vazim...+1
03.09.23:33reveira - Mě tady zaujalo jak popisuje,že v Americe profíci nejdou ..+1
03.09.21:31Mikuc - Oprava: MUDr. Veselý!!! Promiň Pepo!!!:(
03.09.21:30Mikuc - Začal jsem cvičit v r.1981, obdivoval Arnolda, líbil se mi..+3
03.09.18:35dunnoWayne - ..než aby jste napsali něco do diskuze o Dorianovi, cokoli..+3
03.09.15:57maxpoint97 - No buhví od koho to pochytili...Jestli od Kevina, tak to j..-1
03.09.08:42MikeJ Mezomorf - ja som pisal tez uzivatelom ktory sa do toho prd rozumeli ..
03.09.07:00jari - Já narozdíl od tebe použiju vulgární výraz dvakrát v nějak..
03.09.05:11MikeJ Mezomorf - minule si mi pisal tez nejaku taku hovadinu, ze na nekoho ..
03.09.04:16jari - móresy máš akorát ty a tvoje chytrácký příspěvky-2
02.09.23:08Chozraščot - že kulturistika není full-time-job pochytili od Levroneho*..+2
02.09.20:35jari - Ony legendární fotky v ponožkách z roku 1993 jsou fenomená..+3
02.09.19:35dunnoWayne - ..opravdové a objektivní,k Dorianovi i jeho soupeřum. ....+1
02.09.17:47TRICEPS 3M - super rozhovor, ako som to čítal som dostával strasnu chut..
02.09.17:37Ambrose - Pepa: Přesně tak, ta brutalita tréninku mě fascinuje dodnes.+2
02.09.14:44Pepa - Taky dekuji za tohle cteni, Dorian byl borec a video s nim..+4
02.09.14:04metlak - Super clanok, som ho zhltol na jeden sup. Ani neviem ako a..
02.09.13:08Powerhouse - Opravdu skvělé počtení.
02.09.11:55No_pain - Super článek!!! ta atmosféra v Teple gymu byla asi nezapom..
02.09.11:52PavelV - Výbornej článek,rozhovor.*79* +1
02.09.10:57JoeC - Pěknej článek.*79* +2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra