Reklama:
Protein Scitec jen za 333 Kč!
Navíc při koupi 3 kusů mléčná rýže ZDARMA!

Adam Ondra: "Miluji svobodu,
kterou při lezení cítím."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní


Jméno: Adam Ondra
Datum narození: 5. 2. 1993
Znamení: vodnář
Bydliště: Brno
Sport: lezec
Výkony: Golpe de Estado 9b, Siurana
Světový pohár v lezení na obtížnost 2009, 1. místo
MS v lezení na obtížnost 2009, 2. místo

Adam Ondra - zázračné dítě, světový fenomén, ten, kdo popírá gravitaci a tvoří novou historii lezení... To vše se můžete dočíst o sedmnáctiletém českém lezci a není divu. Rodičům vytřel zrak už v deseti měsících, kdy použil poprvé svého lezeckého talentu a uprchl z vysoké dětské postýlky, v osmi letech už svým lezeckým umem předčil rodiče, ve dvanácti se dostal mezi desítku nejlepších lezců světa.

Svůj výjimečný talent dokázal i během svého debutu na světovém poháru mezi dospělými. Ač teprve sedmnáctiletý, nandal to svým mnohem zkušenějším lezeckým kolegům a shrábnul zlatou medaili pro sebe. Tím ale výpis jeho úspěchů zdaleka nekončí. V březnu tohoto roku celou lezeckou obec obletěla zpráva, že Adam přelezl ve Španělsku cestu Golpe de Estado, která je považována za nejtěžší cestu na světě. Neuvěřitelné! „Jsme svědky zrození nové legendy,“ říká jeden komentář pod Adamovým lezeckým videem na youtube a já myslím, že vůbec není daleko od pravdy.

Začnu tradičně - jak ses dostal k lezení? Přivedli tě k němu rodiče, nebo ses už odmalička plazil po všem, po čem se dalo?

K lezení mě přivedli rodiče, odmalička jsem s nimi jezdil do skal. Ve 4 letech jsem se tedy začal tak nějak pohupovat na laně a od šesti let jsem už začal opravdu lézt.

Jak vypadaly tvé začátky? Kde jsi začínal lézt?

Nejvíc jsem lezl na skalách, a to hlavně v Moravském Krasu. Svou první cestu jsem ale vyvedl v Chorvatsku, to mi bylo sedm let.

Kdy jsi v lezení předčil své rodiče?

Myslím, že to bylo tak v osmi.

Kdo je nejčastěji tvým lezeckým parťákem?

Občas jezdím do skal se svými vrstevníky, ale to hodně málo, protože s nimi nemohu tam, kam bych chtěl já, a tam, kam chtějí oni, já už zase nemám co lézt. Takže stále ještě jezdím nejčastěji s rodiči, kteří mě také při lezení jistí.

Bál ses někdy pádů, nebo máš hranici strachu trochu posunutou?

Nikdy jsem neměl nějaký enormní strach, ale samozřejmě mám obavy, pokud se dostanu do objektivně nebezpečné situace, při které hrozí úraz. Pokud ale člověk padá třeba i 15 m, ale do prostoru, tak se není čeho bát.

Je ti teprve 17 let a přesto už patříš mezi nejlepší lezce světa. Co tě dle tvého názoru dělá o tolik lepším, než jsou ostatní?

Zřejmě jsem dostal do vínku velký talent, který jsem ještě podpořil tím, že jsem se lezení věnoval už od velmi mladého věku.

Je lezení spíš o fyzičce, nebo o psychické síle a odolnosti?

Mám na lezení rád, že tam jde o obojí. Je to o atletice, ale zároveň se u toho musí přemýšlet a občas i zabojovat se strachem. Když pak přijde nějaký problém, místo, které se stále nedaří přelézt, tak člověk musí vytrvat, zkoušet to a hlavně musí věřit, že je možné ten krok udělat.

Myslíš, že tě lezení nějak zformovalo, psychicky posílilo?

Myslím, že jsem díky němu k sobě přísnější a poctivější.

K lezení potřebuješ mnoho dovedností. Musíš mít sílu, vytrvalost, techniku… Co je podle tebe tvá silná stránka a kdy bys naopak řekl, že máš slabinu?

Mým velkým plus je, že dokážu každý krok udělat nejlehčím možným způsobem a tedy s vyplýtváním minimální možné energie. Rezervy mám oproti tomu asi v té čisté síle, kterou jsem nikdy speciálně netrénovat.

Lezeš hodně intenzivně, potkaly tě už také nějaké úrazy?

Vážnější úrazy se mi naštěstí prozatím vyhnuly.

Lezení jsi už odmala věnoval mnoho času. Jak jsi to zvládl skloubit se školou? Máš individuál?

Individuál nemám, chodím normálně do školy. Když jsem pryč, musím prostě učivo dohnat a písemky dopsat. Nemám s tím ale výraznější problém. Štěstí jsem měl vždy i na učitele, kteří se mi snažili pomáhat a vycházet vstříc.

Díky svým lezeckým schopnostem ses asi vždy pohyboval spíš ve společnosti dospělých. Máš si vůbec co říct se svými spolužáky?

Přátele mezi nimi mám, ale nemáme stejné zájmy, takže se většinu času opravdu pohybuji spíš ve společnosti starších. I když teď několik spolužáků a spolužaček začalo lézt...

Ty jsi teď na gymplu, pak přijde určitě vysoká. Už tušíš, co bys chtěl studovat?

Já bych si chtěl dát po maturitě tak na rok pauzu a věnovat se naplno lezení a cestování. O oboru ještě nemám představu.

Hezký plán. Ty ale kromě lezení venku závodíš také na umělých stěnách. Kdy jsi nervóznější, před těžkou cestou na skále, nebo před závody?

Obvykle jsem víc nervózní před závody, protože cítím větší zodpovědnost. Tam má člověk jen jeden pokus, a když udělá chybu, nebo mu smekne noha, má prostě smůlu. Když ale zkouším už dlouho nějakou cestu ve skalách a pořád nejde, tak jsem možná ještě víc nervózní, protože mě to už jednoduše štve.

Máš nějaké své rituály, kterými se před lezením uklidňuješ?

Ona už příprava k lezení je takový rituál. Nejdříve se navážu na lano, potom si obuji boty a nakonec si pořádně namáguju. To je taková opravdu uklidňující činnost.

Dělají se při lezeckých závodech také dopingové kontroly?

Dopingové kontroly se dělají, ale pokud je mi známo, doping se v lezení neobjevuje. Tedy až na několik případů, kdy byla detekována marihuana nebo kokain.

Ty jsi hodně na očích, a to nejen na závodech, ale i při lezení ve skalách. Dokáží tě lidé, kteří se na tebe přijdou podívat, znervóznit nebo v tobě vyvolat pocit, že zvolenou cestu prostě dát musíš?

To ani ne. Největší tlak mám v sobě já sám. Chci tu cestu vylézt kvůli sobě a ne kvůli tomu, že se někdo dívá. Takže i kdyby tam nikdo nebyl a já to nedal, byl bych naštvaný.

Nedávno jsi ve Španělsku vylezl cestu Golpe de Estado, o které se mluví jako o nejtěžší cestě světa. Jak ji ty osobně hodnotíš?

Byla to určitě nejtěžší cesta, jakou jsem dosud vylezl, a jestli je to nejtěžší cesta na světě, to by bylo na subjektivním zhodnocení. Na světě existují 4 cesty hodnocené stejným stupněm obtížnosti.

V čem tkví obtížnost cesty Golpe de Estado?

Hlavně v tom, že první část je hodně bouldrová (kroky vysoce náročně technicky i silově), takže rychle ubývají síly, navíc kroky jsou velmi nejisté - v jednom kroku jsem tam spadl snad desetkrát. Druhá část cesty je zase hodně vytrvalostní, a i když jednotlivé kroky samy o sobě nejsou tak obtížné, člověk už je hodně unavený.

Nedokážu si vůbec představit, jak vypadají chyty v cestě klasifikace 9b.

V téhle cestě nejsou chyty zas tak malé, ale jsou hrozně daleko od sebe. Obecně ale platí, že pokud je cesta bouldrovější a ne tak převislá, bývají tam chyty tak na půl, čtvrt článku dvou prstů.

Cestu Golpe de Estado vytvořil světoznámý lezec Chris Charma a ty jsi byl vůbec první, komu se podařilo její přelez zopakovat. Dočkal ses od Chrise nějaké odezvy?

Napsal mi SMS, že mi gratuluje.

Tak to je hezké. Cesta obtížnosti 9b je dnes opravdový extrém. Kde jsou ale hranice lidských možností. Myslíš, že v budoucnosti půjde lézt ještě něco těžšího?

OČIMA AUTORKY

Vypadá trochu jako Harry Potter a na skalách opravdu provádí pravé divy. Ale i takový talent má své slabé stránky. Já osobně jsem ho poznala jen jako milého usměvavého kluka, o to víc mě překvapilo při sledování některých jeho videozáznamů, jak se tenhle hubený a někdy až poněkud plaše působící kluk dokáže rozvztekat, když se mu zrovna nedaří. To je teda fakt nářez! Jestli má ale takovou sílu i jeho touha po úspěchu, tak to ještě uvidíme věci!

Tak určitě. Lezení je stále relativně mladý sport a může se ještě hodně vyvíjet. Myslím, že se v budoucnu určitě dočkáme třeba obtížností klasifikace 10 a, 10 b.

A poslední otázka, máš nějaké informace o tom, že by se lezení mohlo stát olympijskou disciplínou?

Je velmi zvláštní, že lezení ještě olympijským sportem není, přesto, že je to stejně přirozený pohyb jako třeba běh nebo plavání. Ale začíná se rýsovat, že by se to v roce 2020 mohlo změnit.

Tak celému lezeckému sportu přeji, ať to s olympiádou klapne, a tobě ať se i nadále daří překonávat těžké linie a uchovat si přitom pevné zdraví.


Záběry z připravovaného filmu o Adamovi

ADAM ONDRA - a few shots from the movie from BERNARTWOOD on Vimeo.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.06.15:30Lucie - Tak to jo, on je v lezeckém světě velmi dobře známý a to i..
28.06.14:14tyboo - moc pěkný rozhovor. mladý nenápadný kluk a má takové úspěc..
28.06.10:15Lucie - jsem ráda, že jsem tu mohla představit takový výjimečný ta..
26.06.19:22daymoon - Jsem rad, ze se tady neco takoveho objevilo.
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie