Reklama:

Nepřehánějte to s kofeinem

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Pořádně silná káva před tréninkem? Proč ne? To všichni jistě dobře znají.

Spousta z nás ale ví i to, že k té před tréninkem se přidá časem jedna po probuzení (potřebujeme přece nastartovat, že?), jedna dopoledne, po obědě taky, protože jsme ospalí… taková konzumace kávy, resp. kofeinu ale nepřináší jen pozitivní účinky, jak jinak.

Akutní lehká intoxikace kofeinem vyvolává nervozitu, úzkost, neklid, nespavost a žaludeční nevolnost, při předávkování hrozí závratě, třes, silné bušení srdce a samozřejmě riziko infarktu. Kofein má ovšem i další nepříjemné stránky, které nejsou patrné na první pohled a nejsou spojeny s okamžitou intoxikací.

Celá řada lidí pracujících hlavou zmiňuje, že konzumace kofeinu u nich potlačuje hlubší a kreativní přemýšlení a zvyšuje tendenci k tomu věci „dostat ze stolu“, nikoliv je efektivně řešit s ohledem na jejich důsledky. Kofein se tedy jeví jako efektivní při procházení rutinních, resp. manuálních úkonů, nikoliv už při řešení věcí, které vyžadují hlubší přemýšlení a rozhodování.

Dalším negativem nadměrné a pravidelné konzumace kofeinu je ono známé „vystřílení munice“. Jednoduše kofein po čase nebude fungovat tak dobře a Vy již nebudete zažívat ten pocit nabuzení. Naopak, budete se cítit unavení, pokud kofein mít nebudete.

Posledním negativem, které zmíním, je kvalita spánku. Pravidelná a nadměrná konzumace kofeinu Váš spánek rozhodně neprohloubí, přesně naopak. Odpočinek pro Váš organismus nebude tolik efektivní a ráno se nebudete budit čerství a plní energie. A co uděláte, když se probudíte a nemůžete se probrat? Půjdete si přece uvařit tu svou ranní…

Konzumaci kofeinu zkrátka není dobré přehánět. Všichni známe rčení „všeho s mírou“ - a to tak, aby negativa nezačala převažovat přínosy.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.05.14:30Tyrael - Nekur, nechlastej, nepij kavu, nehraj hry, nehraj poker, n..+1
25.05.12:53TheStrongBoy - na tohle téma napsal personal developer for smart people S..
25.05.12:07badevil - at jen nekritizuju *1* Smrtelná dávka kofeinu je při o..+2
25.05.11:43TheStrongBoy - Konkrétní dávky jsou samozřejmě vždycky individuální a kaž..
25.05.11:19badevil - aspon par cisel ohledne mnozstvi by tomuhle clanku sluselo..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra