Reklama:

Tréninková poradna (07/2010)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Dnes trochu netradičně začnu nikoliv konkrétním dotazem, ale inzerátem, který se objevil v diskusním fóru Ronnie.cz:

Dobrý den všem, chtěl bych touto cestou oslovit schopného trenéra, který mi bude schopen splnit následující podmínky: trénink 3x týdně, vždy PO-ST-PÁ, v jiné dny nemohu. Hledám člověka, který poradí se vším potřebným a je to profesionál! Už nechci platit trénera, který během hodiny proklábosí 30 minut s kamarády ve fitku, dvakrát týdně trénink přeloží a jednou zruší. Chci mít pevný režim a plnit ho.

Problematice kvality a přístupu osobních trenérů jsem se chtěl věnovat již několikrát, ale vždy jsem toto téma odložil s tím, že jej rozeberu v samostatném článku. Nyní se naskytla příležitost, a tak se na vztah "trenér - klient" podíváme trochu podrobněji.

Za služby osobního trenéra jako jeho klienti platíte, a tak máte právo za své peníze dostávat také maximální péči. Stejně jako ve všech jiných profesích a oborech, i zde najdete lidi, kteří svoji práci dělají dobře, méně dobře, nebo dokonce ty, kteří by za to, co se svými klienty provádí, zasloužili odebrat trenérskou licenci a měl by jim být vstup do fitka pro bezpečí všech trénujících pro jistotu zcela zakázán. Jak tedy poznat, komu se svěřujete do péče a komu platíte nemalé peníze? Existuje mnoho kritérií, podle kterých můžete poznat přístup a kvalifikovanost osobního trenéra. Pokusím se Vám alespoň rámcově popsat, na co se zaměřit a co sledovat.

Časová flexibilita a komunikace

Tady je zapotřebí spolupráce obou stran - trenéra i jeho klienta. Stejně tak jako Vy máte svoji práci a potřebujete, aby se Vám trenér pokud možno přizpůsobil, tak i trenér má více klientů a ti dlouhodobí a stálí již mají některé časy a termíny "rezervované". Je tedy zapotřebí hledat určité kompromisy. To platí nejen při domlouvání termínů tréninku, ale při jejich zrušení nebo přeložení. Jako klienti mějte na paměti, že pokud trénink zrušíte nikoliv s dostatečným předstihem, ale třeba jen půl hodiny předem, trenér již většinou nemá možnost během tak krátké doby volné místo přenechat někomu jinému. Samozřejmě, že ve výjimečných a neočekávaných situacích lze zrušení tréninku omluvit, ale pokud by to bylo pravidlem, pak je právem trenéra požadovat v takovém případě finanční kompenzaci za tréninky, které takto s nedostatečným předstihem zrušíte. Stejně tak by měl být seriózní i přístup osobního trenéra k Vám.

Kvalifikace a znalosti

Pochopitelně, člověk, kterému se svěřujete, by měl své práci rozumět opravdu dobře. Určitým vodítkem je to, jestli je Váš trenér absolventem trenérského kurzu, nebo má přímo vzdělání ve sportovním oboru. Není to ale vždy podmínkou, protože zkušenosti a praxe jsou stejně důležité jako teoretické znalosti. Jsou lidé, kteří třeba trenérský kurz nikdy neabsolvovali, ale mohou se pochlubit dlouhou a úspěšnou kariérou závodníka i trenéra. V každém případě by Vám trenér měl být schopen srozumitelně zodpovědět Vaše otázky k tréninku, stravě a dalším souvisejícím tématům. Nebojte se svého trenéra zeptat, jak dlouho v tomto oboru působí a jakou má praxi a vzdělání v tomto oboru. Velmi dobrým vodítkem jsou pochopitelně také reference jeho dalších klientů.

Profesionální přístup

Tady je největším prostor k úvahám, jak by měla práce trenéra v praxi vypadat. Přístup se liší podle toho, jaká je osobnost trenéra i jeho klientů. S některými bude spolupráce skutečně čistě na profesní úrovni a někdy budou vztahy přátelské a více osobní. Určitá pravidla by ale v situaci, kdy jako klienti za trénink platíte, měla platit skutečně vždy.

Pokud máte placenou tréninkovou lekci, pak se má osobní trenér věnovat pouze Vám. Pokud si během tréninku stihne vyřídit 5 hovorů, odeslat 10 sms, popovídat si se všemi přáteli ve fitku, poobědvat a přečíst si časopis, pak s takovým trenérem ukončete co nejdříve spolupráci. Trenér má celou dobu dohlížet, jestli vše děláte správně, má vysvětlit vše potřebné, kontrolovat Vaši techniku cvičení, což lze jen tehdy, pokud se opravdu soustředí na svoji práci.

Osobně jsem se setkal skutečně s neuvěřitelnými přístupy osobních trenérů ke svým klientům. Byl jsem svědkem toho, kdy se trenér věnoval najednou třeba čtyřem, nebo pěti lidem a od každého inkasoval částku odpovídající platbě za individuální trénink. Viděl jsem i trenéry, kteří během půlhodinového psaní sms zpráv klienta vždy pouze nasměrovali na další stanoviště a s pohledem upřeným na displej mobilu jen počítali opakování (aniž by věnovali nejmenší pozornost tomu, co jejich svěřenec vlastně provádí). Někteří se zase během tréninku bez nejmenších okolků naobědvají. Výše uvedené postupy jsou skutečně neprofesionální a značí jediné - takový osobní trenér nedělá svoji práci dobře.

Odbornost a spolupráce

Každý trenér preferuje trochu jiné postupy, používá trochu jiné metody a má jiné názory na některé cviky nebo dietní postupy. To je samozřejmě v pořádku, protože v tréninku ani ve výživě není nic zcela exaktní a často je zapotřebí vyzkoušet různé metody, než se dopracujete k tomu, co Vám maximálně vyhovuje. I zde ale existují určitá pravidla.

Komunikace mezi trenérem a klientem při tréninku se nemusí omezovat pouze na téma cvičení, ale vždy mne překvapí situace, kdy trenér se svým svěřencem diskutuje nikoliv v pauze mezi sériemi, ale přímo během série. Trenér samozřejmě může (a měl by) klienta během provádění cviku instruovat o tom, co má dělat, ale vést během cvičení rozhovor, to tedy skutečně vhodné není. Skutečně existují trenéři, kteří nevědí, že prvním a základním předpokladem pro správné cvičení je především správná poloha těla a správné dýchání? Evidentně ano, byl jsem toho svědkem několikrát. Viděl jsem v akci osobní trenérku, která se svými klienty konverzovala nonstop 60 minut čistého tréninkového času. Pozorovat situaci, kdy klientka při tlacích jednoruček na šikmé lavici vytočí hlavu stranou, aby si mohla se svojí trenérkou popovídat o prospěchu svých školou povinných dítek, pečení borůvkového koláče, nebo dějových zápletkách oblíbené telenovely, je pro mne jako pro osobního trenéra skutečně deprimující.

Na jednu stranu jde skutečně jen o preference lidí, kteří si osobního trenéra zaplatí. Pokud si chtějí místo tréninku pouze dobře popovídat a výsledky v podobě změny postavy a tělesné kondice pro ně nejsou důležité, pak nelze proti výše uvedenému postupu nic namítat. Pokud to ale s tréninkem myslíte vážně, doporučuji se podobným "trenérům společenské konverzace" vyhnout velkým obloukem.

Určitou představu o kvalitě přístupu si ale můžete udělat již před prvním tréninkem, protože osobní trenér by měl před zahájením spolupráce provést pohovor a diagnostiku a získat od Vás dostatek informací. Pokud se jedná o začátek dlouhodobější spolupráce, měl by se trenér zajímat v první řadě o Váš zdravotní stav, měl by se Vás zeptat na veškerá zdravotní omezení, na která je třeba při tréninku brát ohled. Měl by se zajímat o Vaše tréninkové cíle, denní režim, stravovací zvyklosti a další veci, které s tréninkem úzce souvisí. Před prvním tréninkem by měl alespoň zevrubně zkontrolovat Vaše držení těla.

Tolik stručné shrnutí základních pravidel, která osobně považuji za důležitá. Věřte, že dobrý trenér Vás toho může naučit během několika měsíců víc, než kolik byste se jinak naučili během několika let, pokud byste se na vše pokoušeli přijít metodou "pokus omyl". Pečlivě se tedy rozhodujte, s kým budete spolupracovat, abyste z tréninků vytěžili opravdu maximum.


Dobrý den, cvičím 4 roky, vždy s trenérem, původně 4x, nyní 3x týdně. Měřím 177 cm, vážím 62 kg, z doplňků užívám aminokyseliny a protein. Chtěla bych ještě nabrat na nohách, cvičím je jednou týdně a bohužel pořád stejně. Můj trenér si do toho nenechá moc kecat, já bych chtěla cvičit nohy 2x týdně a ostatní partie chvíli "šidit". Můžete mi poradit? Jídlo celkem držím, ale těžko přibírám. Připadá mi i díky tomu, co jsem si přečetla na Ronnie.cz, že asi cvičím úplně špatně - pořád stejně. Nyní spolupracuji se třetím trenérem, rok jsem byla spokojená, ale nyní už nevidím žádné změny, pouze dohady, když mu do toho mluvím. Děkuji za odpověď, jen doufám, že mi neporadíte jednou větou "ať vyměním trenéra". Eva

Popravdě, změnit trenéra byla první věc, kterou jsem chtěl poradit (ne z důvodu, že by trenér musel nutně dělat svoji práci špatně, ale především kvůli tomu, že změna přístupu nemusí být čas od času na škodu).

Situace, kdy si trenér do ničeho "nenechá kecat", je pochopitelná v případě, že se svému svěřenci věnuje zdarma a připravuje jej na závody. Pak je výsledná forma závodníka také vizitkou trenéra, který jej připravoval. V této situaci by tedy svěřenec měl mít k trenérovi maximální důvěru, měl by být disciplinovaný a neměl by mu do jeho práce mluvit (a pakliže trenérovi nedůvěřuje, měl by spolupráci ukončit).

Pokud jste ale v pozici platícího klienta, pak by se měl osobní trenér řídit podle Vašich přání a tréninkových cílů a měl by se snažit Vás k nim dovést. Pokud chcete změnu v tréninku, měl by to trenér respektovat a nabídnout Vám něco nového. Stagnace nemusí být jen chybou tréninkového programu, možná chybí i dostatek disciplíny z Vaší strany, ale komunikace mezi trenérem a klientem by měla být v každém případě vždy oboustranná.

Tolik k přístupu trenéra. Abych odpověděl taky konkrétně na otázku tréninku - častější trénink nohou, pokud je chcete zlepšit, je samozřejmě logická a správná úvaha. Dva tréninky v týdnu, jeden těžší a jeden lehčí, pokaždé s použitím jiných cviků a jiného schématu sérií a počtu opakování budou optimální. Konkrétněji bohužel poradit nemohu, protože nemám více informací, ale jedno je jisté - se stále stejným tréninkem nohou 1x týdně se výsledků rozhodně nedočkáte.


Své dotazy můžete posílat prostřednictvím tohoto formuláře:

Vaše jméno / Nick:
Váš e-mail:
Váš dotaz do poradny:Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.04.18:33magistr - to Michal Muller : `Klienty si tedy i vybírám nebo odmí..+1
22.02.09:41kernel - ***-5
22.02.04:24Reichenberk - Nezlob se ale po roce s trenérem jsi nevěděl jak a co cvič..+2
21.02.22:20kernel - Já jsem po roce s trenérem rád koukal okolo sebe a cizopas..-2
21.02.11:24Mr.IuS - Takoví lidé kazí jméno trenér... Když budu zedník, tak př..+1
19.02.08:25Michael Müller - Já s tím souhlasím, hlavně s tím `trošku`, v určitém věk..+2
19.02.07:30Reichenberk - A trenéři mě někdy dost vadí, zvlášť když demonstrativně o..+1
19.02.07:24Reichenberk - Ono je to těžké, většinou si trenéra vezmou začátečníci co..
18.02.22:47popshoit - Myslím že každý kulturista je trošku egoista, ale takoví l..+4
18.02.18:19timian123 - nebo kolika existujícím přibude klientů, což jsem rád, bud..+1
18.02.18:17Bosi - Jsem zvědav kolik trenérů po zveřejnění tohoto článku přij..+2
18.02.11:03timian123 - tahle problematika tu bude pořád, někdy mě padají oči z dů..+2
18.02.10:54Michael Müller - Já jenom něco málo, trenuji asi 15 let, z toho oficiáln..+2
18.02.10:22mysH - myslim ze ne, me bije a jeste mi krade hamburgery
18.02.10:12tarzos - To bych chtěl asi každej *2*
18.02.09:59spider1029 - no takeho trenera ako Cizo by som chcel *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínWings of Strength Tampa Pro 2020: výs...
70mMyW!53 (16:57) • btw: Gordon s Shawem jednoznacne nejlepsi stavba, zel Shaw zkoncil presne tam kde sem t...
magazínWings of Strength Tampa Pro 2020: výs...
70mMyW!53 (16:50) • tak beru zpet, ja myslel ze treti zkoncil Ronald Gordon a on je az 5.??? WTF dokazacal...
magazínWings of Strength Tampa Pro 2020: výs...
70mMyW!53 (16:30) • Ten Iain vypada nejaky plochy-prazdny,nevyrazny byt je lip staveny. Osobne bych na druh...
magazínWings of Strength Tampa Pro 2020: výs...
tomášekp (12:53) • Hunter Labrada vyhrál zaslouženě. Zbytek závodního pole slouží k tomu aby mohlo dělat k...
magazínSlavoj Bednář - trénink zad
LeToucan (20:55) • Ilumináti tě smazali. Na povel Billa Gatese, který si to tu přečetl.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra