Reklama:
Akční slevy na fitness stroje!
Rotopedy, běžecké, veslovací a eliptické trenažery. Více zde.

Váš příběh:
Moje první sacharidové vlny

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Pod minulým příběhem Tomáše Dlouhá cesta k ujasnění priorit se rozpoutala vášnivá diskuze, uvidíme, zda jste někdo zkoušel podobné pokusy - omyly jako Marek, který se s Vámi podělí o svůj příspěvek dnes. Chcete-li i Vy sdělit čtenářům nějaký zážitek, veškeré informace, jak se zúčastnit a získat za svůj text odměnu, načerpáte v počátečním článku cyklu s názvem Máte i Vy svůj příběh?

Jméno: Marek
Nick: CrazyLom
Věk: 22 let
Zaměstnání: student
Koníčky: rekreační sport, literatura a film, natáčení amatérských videí, dobrá společnost
Říká o sobě: Pokud se nedokážete zasmát sami sobě, vysmějí se vám jiní... třeba já.

Možná se všichni závodníci v kulturistice budou v začátku příběhu na Marka kvůli jeho slovům zlobit, ale doufám, že je zloba čtením řádků postupně přejde a již v průběhu se budou usmívat zdařilým obratům autora. Ano, je to vskutku zkušený stratég, vytrénovaný téměř dvěma roky v šachovém kroužku, a povedla se mu velmi dobrá příprava. :-) Přejme mu někdy v budoucnu jeho zasloužené vítězství.

Sám autor na sebe prozradil: "Studuji PedF MU. Začal jsem cvičit v sedmnácti letech, beru to spíše jako užitečného koníčka a rekreaci, sleduji však i závodní kulturistiku. Myslím si, že můj příběh je určen hlavně pro lidi, kteří podlehli současné podle mě až přehnané honbě za ideálem, přičemž si často dávají nesplnitelné cíle, jejichž jediným důsledkem je frustrace z neúspěchu a ztráta motivace."

Třeba se v Markově příběhu pozná spousta z Vás, kteří jej budou číst, mnoho z Vás došlo až ke svému cíli, na mnoho z Vás třeba ještě čeká. Přeji příjemné čtení.

Sacharidová dieta neboli sacharidové vlny jsou velmi komplexní tématikou pro spalování tuků. Chcete-li se naučit sestavovat jídelníčky pro sacharidové vlny pro ženy i pro muže, podívat se na vzorové jídelníčky nebo se naučit, jak získané výsledky dlouhodobě udržet, nepřehlédněte publikaci Sacharidové vlny od autora Michala Kulštejna, kterou najdete v našem internetovém obchodě. Kniha Sacharidové vlny 1. a 2. díl (Michal Kulštejn) k dostání v e-shopu Ronnie.cz.


Dietu jsem nikdy nepovažoval za zvlášť obtížnou. Protože cvičím velmi rekreačně, vždy mi stačily velmi rekreační výsledky. Proto moje jarní úpravy stravy spočívaly vždy v zavedení snídaně, odmítnutí druhé večeře a nočního vyjídání ledničky, vynechání sladkých jídel (stejně mi nikdy moc nechutnaly) a omezení těch tučných a smažených (s pár výjimkami, samozřejmě, člověk po sobě nesmí chtít moc). Chutě jsem se vysmíval lidem, kteří se trápili svou přehnanou obezitou, protože tři taková jara mě dostala na úroveň, při které bude mít řeči o tloušťce jen skutečně drzý jedinec, nevážící si pořádné večeře.

Jednu věc jsem ale nechápal nikdy - reportáže kulturistů o jejich předsoutěžních trápeních, o depresích, věčném hladu a podobně. Působili na mě tímto jako nějací vyschlí upíři, kteří se zoufale těší, až minutová ručička završí svůj líný maraton a oni budou konečně moci aspoň na hodinku utišit svoji neuspokojitelnou touhu sáčkem rýže či něčím podobně výživným. Pravda, s oblibou jsem takové stavy hrál pro publikum, kterým se stal každý, kdo se mě zeptal, jak se mám. Ale v duchu jsem se cítil dobře, tři kila za měsíc roztála jako sníh i bez vynechání sobotního pětipiva a já začal sám sebe tiše označovat za guru mírného hubnutí v mezích zdravého rozumu.

Protože ale už Darwin dokázal, že člověk nestagnuje, ale vyvíjí se, po těch několika letech jsem zatoužil - jak by řekl fanoušek počítačových her - dostat se na „vyšší level“. Relativně ploché břicho, zlehka vykreslená stehna a v dobrém stínu viditelná žíla přes malý kopeček Biceps už moji estetickou touhu po těle antického Řeka nesplňovaly. V mysli jsem začal mířit výš, jen výš, k pověstnému radiátoru (nebo vánočce, jak říkají lidé, kteří myslí na jídlo, místo aby se oddali odříkání a askezi), jenž je nesplněným snem tisíců kondičních sportovců a výsměchem bleskurychlým metabolismem nadaných flinků. Šest kostiček, to je moje Mekka, můj Nový svět, můj výlet do vesmíru - takto a podobně jsem uvažoval během vánočních svátků. Ono se koneckonců uvažuje velmi dobře, když se před vámi na pánvi provokativně válí smažený kapr a kulisu mu dělá cukroví, že?

Jako zkušený stratég, vytrénovaný téměř dvěma roky v šachovém kroužku, jsem dobře věděl, že základem úspěchu v každé bitvě je především výborná příprava, v tomto případě ideově-matematicky-psací. Prvním úkolem byla volba diety. Nabízely se dvě možnosti, extrémní cyklicko-ketogenní jízda na horské dráze, nebo pomalé a klidné surfování na sacharidových vlnách. Jistě jste z předchozích vět pochopili, že nejsem fanouškem radikálních řešení a zajídání klobás lžičkami oleje mi připadalo jako něco téměř neslušného. Takže po zralé úvaze padla volba na vlny.

Jako teoretický úvod mi výborně posloužila kombinace hned několika článků z rozličných zdrojů. Jejich zkombinováním vznikla naprosto vražedná dieta v rozpisu 0-50-100-200-300, protože jsem si říkal, že nějakých šest jídel denně musí v těle něco nechat, a navíc, usoudil jsem, že lepší méně jíst než hodně běhat. Slabší stránkou celé věci byla matematika, ale nakonec jsem si sáčky rýže rozpočítal a se lstivostí hodnou důchodce jsem ve slevách nakoupil kuřecí maso, zeleninu a devadesátkové proteiny za směšnou cenu. Trénink jsem se rozhodl zvolit silový, protože méně je často více a znalostí sebe sama jsem moc dobře tušil, že dobývat série po deseti opakováních se mi zrovna dvakrát chtít nebude. Takto připraven jsem s napoleonskou touhou po vítězství očekával začátek diety, symbolické datum 1. března, kdy zazní nad Slavkovem první výstřel.

Začátek měl proběhnout skutečně v ostrém tempu, nula gramů sacharidů není nic pro duševně slabé jedince. Nicméně, ve svalech se pořád proháněl glykogen z předchozího rautu, takže jsem začal den pořádně ostrým tréninkem. Dřepy jsou paradoxně cvikem, který mi dost vyhovuje, možná je to tím, že jej skoro nikdo nedělá a já se rád cítím výjimečný, možná také tím, že v předsériovém rituálu vypadám v tendenčním fitnesscentrovém zrcadle naprosto skvěle. Takže jsem v potu tváře dřepoval pětkové série s pocitem člověka, který háže uhlí do obrovského spalovacího kotle. Potom bench, váha na čince na mé poměry velmi slušná, několik doplňkových cviků, dvacetiminutovka rotopedu a ve sprše už jsem se prohlížel v zrcadle, jak moc že jsem hubenější. Šokující změnu jsem sice nezaznamenal, ale i tak jsem se cítil jako muž, který položil první cihlu na stavbu Velké čínské zdi.

Potom návštěva pár přednášek (nic vám nezajistí tolik času na sport jako studium humanitní VŠ), kde jsem po senzaci lačným spolužákům s ledabylým výrazem házel verbální střípky z mozaiky mého strašlivého dietního utrpení, a nakonec večer strávený z menší části u zrcadla a z větší u televize - odpočinek je přece základem úspěchu! S egem olympijského rekordmana jsem nakonec zalehl a spal.

Druhý den už byl horší, cítil jsem únavu z tréninku a hlavně z toho, jak si hladový metabolismus začal po kouscích uždibovat z mé tukové tkáně. Trénovat jsem ale nemusel, ráno jsem celé prospal, odpoledne uteklo jako voda a další fáze byla za mnou. Třetí den, stogramový, se už optimisticky usmíval a já si (po tvrdém tréninku, samozřejmě) chutě dopřával rýže a těšil se na zítřek.

Problém nastal po prvním týdnu. Pochopil jsem jednu věc. Nula sacharidů po dni, kdy se pořád docpáváte, je vítaným ulehčením. Po dni, kdy máte třístovku, která ve vašem těle shoří jako síra na zápalce, už to tak vtipné není. U dřepů jsem se mračil, na benchi udržoval čísla jen s vypětím všech morálních sil a doplňkové cviky musely projít pečlivým zvážením, zda je nevynechat. Nakonec jsem silou vůle celý trénink odcvičil, váha mi ukázala o dvě kila méně, a tak jsem pořád zůstával na své trati a ego mi hladily obdivné pohledy spolustudentek, které na humanitním oboru moc vysportovaných těl opravdu nevidí. Druhá padesátka mnou sice slušně zamávala, ale kde je touha, tam je cesta, takže jsem se přenesl i přes ni.

Třetí nula na mě téměř křičela krásné české přísloví „třikrát a dost“! Nic naplat, že na váze bylo o čtyři kilogramy méně. Stejně jsem na ta čísla pořádně ani neviděl. Zrcadlo mi ukazovalo obličej, který spíš než sportovce silně připomínal narkomana na dojezdu, a závaží na benchi působila dojmem, že zatímco já hubl, ona tloustla. Spolužákům jsem nic nevyprávěl. Popravdě, musel jsem se silně ovládat, abych je neposlal na neslušná místa jen za otázku, jak se mám. A probouzet se ráno unavený, to se mi stalo v životě jen několikrát, a to po dost dlouhých a významných večírcích.

Nebudu vás napínat. Čtvrtý týden se stal pro mě posledním. Již jsem nesnesl nátlak věčného hladu, jako upír jsem vypadal i se cítil a i přes kilogramy, stále ve svém tempu lezoucími po schodech dolů, na mě v padesátigramový den přišla tak mocná deprese, že jsem ji musel okamžitě zahnat několika specialitami, které by do diety nezařadil ani naprostý výživový laik. Tím moje vlnová etapa v „sezóně“ definitivně skončila a já zůstal sám, sice slušně hubenější, ale stále bez svého snu.

Jistě si říkáte, proč vám to píšu. Tohle přece není příklad hodný následování. Tohle je selhání vůle, hořká porážka. Ale nechte mě, ať vám odpovím. Co je v rámci života jedna porážka? Bojoval jsem a z určité části své tělo dál ke svému ideálu posunul. Získal jsem cennou zkušenost. Letos vím, co zlepšit a jak se dostat ještě dále, možná až k cíli. A to je moje poselství pro vás - není důležité, že prohrajete. Důležité je, že se dokážete zvednout ze země, poučit se ze svých chyb a znovu bojovat - stejně hrdě a se stejným elánem jako předtím. Někde v dáli na vás určitě čeká zasloužené vítězství.


Máte i Vy svůj příběh? Umíte jej poutavě napsat a chcete se o něj podělit s ostatními čtenáři? Povzbudit je v jejich snažení a boji s nadváhou či nárůstem svalové hmoty, vylíčit překonání Vašich rekordních zvednutých vah, nebo jste vyhráli nad svými zdravotními problémy? Pošlete nám jej! Více informací naleznete zde.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.04.17:11Radizzo - Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli mám počítat se s..
02.03.20:47doubalkacz - Moc hezky napsaný článek :) Díky za fajn počtení :)
29.06.07:23Adict - Nemyslim ze je to blbost a priznam sa ze mozno to nieje an..
28.06.19:12vycitalos - myslis, ze je blbost jet stylem 100 200 300 400 100 200 30..
15.05.21:25Adict - To áno. Sacharidové vlny. Dieta plna kontroverzie.Pravda j..
21.12.15:03Petey - jednoduche,cena.kto na to ma,ten tlaci stale kvalitne hova..
21.12.14:33bikeman880road - Dobrý den, Je tu někdo kdo my vysvětlí proč pořád kulturis..
23.02.19:49winterspoon - Je to krasa jak to pises, mluvis jak kniha :D Dost jsem se..
15.02.15:37Lunreal - Proc bych se mel v diete vyhybat koreni a dochucovadlum? V..
15.02.15:31Jakoubek88 - Beru 5 kg pytle rýže Basmati nebo jasmínové, jsou tak dobr..
12.02.15:29Roumec - V tom narkomanovi sem se taky poznal, jednou kdyz sem po 1..-1
12.02.14:54rul3r - Tak musim rict, ze se mi opravdu libilo jak to autor naps..+1
12.02.14:36Honza! - Ilustrační obrázek mě přivedl k otázce - nezná někdo z Vás..+1
12.02.10:55Pažout - Pěkný článek. Když čtu do chvíle, než se dostaneš k vlnám,..+2
12.02.10:40Denis7 - při těch vlnách je zcela zbytečné davát 0! stačí vlnit 100..+2
12.02.10:40BUGIS - Přiznám se,zažil jsem něco podobného,když jsem se poprvé r..+1
12.02.09:38hooliganko - a já si myslel , že na léto prostě nasadím jen tak sachari..+1
12.02.09:24Oddo - `nic vám nezajistí tolik času na sport jako studium humani..+3
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 82 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie