Reklama:

Nové účinné látky v efektivní
suplementaci u silových sportů

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

[Text: Ing. Jan Smejkal] Doba, kdy trh nabízel pouze proteinové koncentráty, gainery, aminokyseliny, či některé rostlinné extrakty, je již dávno za námi - a tím skončila doba snadné orientace zákazníka v nabídce jednotlivých produktů. Začaly se objevovat stále nové a nové účinné látky, některé výrobky jich obsahují desítky a v podstatě již nedokáže nikdo zhodnotit, do jaké míry mají kombinace těchto složek smysl a zda vůbec zvyšují výkon, popřípadě jestli se jejich účinek sčítá (synergický efekt).

Nyní Vám představím suplementy, o jejichž účinnosti není pochyb, jsou dlouhodobě sledovány a prověřovány, jak laickou, tak odbornou veřejností. Produkty, které obsahují tyto suplementy, představují výrazný posun v jejich funkčnosti.

ISOMALTULÓZA

Začněme sacharidy, které jsou stále středem pozornosti kulturistů. Jaké jsou ovšem nejvhodnější - o tom stále probíhá diskuze. Na jedné straně cukry jednoduché (např. glukóza), které jsou velmi rychle vstřebatelné, a proto často nežádoucím způsobem zvyšují hladinu krevního cukru, a na druhé straně cukry složité (škroby, maltodextriny), které se naopak vstřebávají příliš pomalu a trvá tedy velmi dlouho, než se dostanou na místo určení. Obě skupiny mají své výhody a nevýhody. Máme nějaké optimální řešení? Ano, v podobě speciálního cukru isomaltulózy (např. obchodní označení Palatinose) slučuje výhody obou skupin! Představme si ho: v „rodném listě“ má sice uveden rok 1957, kdy byl objeven v medu a cukrové třtině, ale trvalo až do doby nedávné, než si odborníci na výživu povšimli jeho unikátních vlastností. Chemická struktura je téměř identická ve sportu s málo oblíbenou sacharózou (tedy cukrem řepným), ale to Vás nesmí odradit! Stačí malá přesmyčka chemických vazeb a z obyčejného sladidla se stává hit sportovní výživy. Díky této malé změně metabolizuje pomaleji než glukóza, bez výrazného zvýšení její hladiny v krvi. Isomaltulóza je prvním pomalu stravitelným cukrem, který poskytuje svalům a mozku stejné množství energie jako glukóza nebo sacharóza, ale v delším časovém intervalu. Zatímco běžný cukr nebo glukózu využije tělo velmi rychle a hladina krevního cukru klesne na původní úroveň asi po 60 minutách, isomaltulóza je metabolizována mnohem pomaleji a hladina krevního cukru se vrátí na původní hodnotu až po dvou hodinách. Isomaltulóza se také vyznačuje nízkým glykemickým indexem (GI), má tudíž adekvátní inzulínovou odezvu, je šetrná k zubům a vhodná i pro diabetiky.

KASEIN, PeptoPro®

Když se řekne kasein,okamžitě se každému vybaví tvaroh, popřípadě pamětníkům ne příliš chutný kaseinát, jeden z prvních proteinů ve sportovní výživě u nás. Následovaly již o něco chutnější proteinové koncentráty na této bázi, ale stále to byl ten těžko stravitelný a žaludek zatěžující kasein. Nepříjemné zážitky s kaseinem ale mohou být pro Vás minulostí! A to od nedávné doby, kdy se objevil PeptoPro® - hydrolyzovaný kasein, který je směsí di- a tripeptidů. A jaká že to je výhoda? Do tohoto stupně rozštěpená bílkovina se může přímo vstřebávat a nemusí se trávit, v rychlosti působení bychom ji mohli přirovnat ke glukóze. Je to jakási „Formule 1“ mezi bílkovinami: vstupuje do krevního oběhu přes střevní stěnu během několika minut, prudce zvýší hladinu aminokyselin, což je stav, který jsme chtěli tímto přípravkem dosáhnout: ideální podmínky pro tvorbu svalové hmoty. Pro kulturisty, jejichž trávicí trakt je soustavně přetěžován enormními dávkami bílkovin až za hranici enzymatické kapacity, znamená hydrolyzát obrovské ulehčení a stoprocentní vstřebatelnost, což se o ostatních zdrojích bílkovin rozhodně nedá říci. O trávicích problémech vyvolaných doslova hnijícími bílkovinami v tlustém střevě by každý z nich mohl vyprávět… A bonus navíc? Každý, kdo kdy ochutnal hydrolyzát bílkovin, již nikdy nezapomene na odporně hořkou chuť. Stačí ho více než 10 % v proteinovém koncentrátu a hořkost se projeví i přes všechna ochucovadla a sladidla. Díky unikátní technologii výroby se podařilo dosáhnout neutrální chuti. Takže dobrou chuť s PeptoPro®.

GUGGULIPID®

Rostlinná říše nám nabízí téměř nepřeberné množství biologicky účinných látek a každým rokem se objevují stále nové. Jmenujme alespoň některé za všechny: pravý a sibiřský žen-šen, diosgenin, maralí kořen, guarana, notoricky známá káva, yohimbin, tribulus, synefrin atd. Jejich výčet je téměř nekonečný a my ho ještě rozšíříme. Tvrdit o výtažku z pryskyřice stromu guggul rostoucí v oblasti Indie, že se jedná o nějakou novinku, by byla zjevná nepravda. Tato pryskyřice s obsahem guggulipidů se používá v indické medicíně již 2000 let. Jen v moderní době se na ni jaksi pozapomnělo (jako ostatně na mnoho jiných a znovuobjevených rostlinných výtažků). Aktivní složky guggulsterony tvoří pouze 2 % váhy pryskyřice, ale jejich účinky jsou obdivuhodné: snižují hladinu LDL cholesterolu a celkové množství triglyceridů v krvi, stimulují činnost štítné žlázy a tím i celkově aktivizuji metabolismus. V Indii se používá k léčbě artritidy a dalších zánětlivých procesů.

BIOPERINE®

Další rostlinný výtažek rozhodně ještě nevstoupil do podvědomí nejenom široké veřejnosti, ale ani kulturistů, kteří se vždy jako první zajímají o novinky v oblasti výživy. BioPerine® (ochranná známka) si ovšem naši pozornost zaslouží, obsahuje 95 % účinné složky piperinu (nám všem dobře známý pepř černý), u které bylo rozsáhlými studiemi prokázáno, že zvyšuje využitelnost současně podávaných doplňků výživy o 30 až 60 %! A na jaké složky potravy BioPerine® působí? Jedná se o rostlinné extrakty, vitamíny rozpustné ve vodě i v tucích, antioxidanty, minerály a stopové prvky.

GARCITRIN®

Naopak kyselina hydroxycitronová (HCA) je spolu s garcinolem již velmi osvědčeným rostlinným výtažkem z citrusu podobným plodům stromu „Garcinia cambogia“ v boji proti tukům. Pod ochrannou známkou GarCitrin® brzdí již v relativně malém dávkování tvorbu tuků ze sacharidů blokací enzymu, který je nutný k jejich přeměně v tuky a tak tento enzym vyřadí z činnosti. A co víc, chrání v období diet, kdy se často spotřebovává až 30 % svalové hmoty, tělesné bílkoviny, protože brzdí tvorbu tuků z aminokyselin v játrech. Ovšem HCA nejlépe funguje s „vlajkovou lodí“ všech suplementů na spalování tuků, a to s L-karnitinem. Vytváří synergický efekt, a proto je často v přípravcích kombinován. Nezbývá než zopakovat okřídlenou frázi: bez L-karnitinu nevyužijete jako zdroj energie ani jeden jediný gram tělesného tuku! Proč? Je totiž přenašečem mastných kyselin do mitochondrií svalových buněk, kde probíhá vlastní spálení (oxidace). Je potřeba si uvědomit, že s intenzitou tréninku a s aplikací redukčních diet prudce stoupá spotřeba L-karnitinu, vlastní tvorba zdaleka nestačí. Již méně známá je skutečnost, že používání L-karnitinu zvyšuje počet androgenních receptorů a tím se zvyšuje účinnost testosteronu. Takže L-karnitin přispívá i k tvorbě svalové hmoty. L-karnitin, ale také působí jako ochránce buněk proti působení volných kyslíkových radikálů. Čím vyšší zatížení (redukce hmotnosti), tím větší produkce volných radikálů v organismu - tomuto oxidačnímu stresu je potřeba se bránit.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 27 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Elite Pro Czechia 2021 - fotogal...
PrivateBlueVenusTV (12:27) • `Je mi ho líto, ale nemá tam chodit.` ... Keď toto niekde napíšeš o 5 rokov, nie je vyl...
magazínIFBB Elite Pro Czechia 2021 - fotogal...
PrivateBlueVenusTV (12:23) • K tomu získal tretie miesto a zároveň bol posledný, nakoľko súťažili v kategórii len tr...
magazínWorld´s Strongest Man 2021 - výsledky
Bucci (06:50) • fotek i videí je zatím málo, vesměs je dobře, že tam jsou fotky letošní :-) JF Caron m...
magazínWorld´s Strongest Man 2021 - výsledky
decarabas (21:07) • To bude fotka zo základnej skupiny, tam mali drepy/deadlift.
magazínWorld´s Strongest Man 2021 - výsledky
moab (20:26) • A proč ten borec na fotce dělá dřepy???
NOVÉ INZERÁTYseznamka Hledám odvážnou bojovnici, Sparring
Hledám šikovnou holku, ženu, paní na společné fitko. Mám své malé středně vybavené „fitness“ v ob...
bazar Posilovací set
Posilovací set: Multifunkční posilovací stojan -Robustní, stabilní a tuhá konstrukce -Velmi kv...
bazar Prodam vybaveni fitness studia
Prodam vybaveni studia. Vse nove. Trampoliny, bosu, kettlebelly. Idealne vse jednomu zajemci.
práce Osobní trenér pro VIP klientelu
Do týmu BodyBody Home & Office hledáme osobního trenéra se zkušenostmi, vynikajícím přístupem ke klientům a ochotou učit se nové věci. Hledáme trenéra, který bude jezdit za klienty domů nebo do kanceláře.
práce Trenér do domu
Hledáme nové kolegy na spolupráci v projektu „Trenér do domu“. Přidejte se do našeho týmu a začn...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie