Reklama:

Ivan Horáček: "Závodní kulturistika je tvrdá řehole."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

[Text: Martin Jindra] Na serveru Ronnie.cz jste měli možnost číst již dříve rozsáhlý rozhovor s Ivanem Horáčkem, jedním z našich nejúspěšnějších závodníků masters, mnohanásobného mistra ČR veteránských kategorií a vicemistra Evropy 2008. Dnes se můžete začíst do krátkého rozhovoru, směřovaného nejen na vzpomínky na MS 2009, ale také na názory na kulturistiku.

Jak byste hodnotil svoji formu na GP PEPA Opava 2009? Jak jste spokojen s výsledkem? Nečekal jste lepší umístění?

Na GP PEPA Opava jsem byl dost unavený, zřejmě po velmi náročném tréninku a dietě. Přestávku mezi semifinále a finále jsem v šatně prospal na židli, což mi také v krátkém rozhovoru potvrdil Dušan Kraus, protože mě pozoroval a měl obavy, abych se ještě vůbec probudil. Pak se rychle omlouval za špatný vtip, ale ujistil jsem ho, že v našem fitcentru jsou podobné vtípky na denním pořádku.

Forma tedy nebyla optimální, při rozcvičování chyběla energie, nemohl jsem se ani dobře napumpovat. Nevím, zda bych se při lepší formě dostal na třetí místo před Petra Hamerníka, řekl bych, že spíše ne, byl dobře připraven. Se čtvrtým místem mohu být spokojený. Před odjezdem do Opavy jsem nepočítal ani s finále, ale naše kategorie nebyla tak silně obsazena jako např. kat. nad 90 kg.

Líbí se Vám v dnešní kulturistice spíše velké svaly na úkor vyrýsovanosti, nebo preferujete spíše estetický vzhled těla?

Preferuji estetický vzhled, přiměřeně velké a vyrýsované svaly. Velké, nevyrýsované svaly na soutěži nepůsobí takovým estetickým dojmem jako svaly méně objemné, ale vyrýsované. Pokud ovšem svaly jsou objemné a vyrýsované, pak je to na soutěži velká přednost. Tomu se není co divit.

Jaký máte názor na kategorii klasické kulturistiky na soutěžích?

Klasická kulturistika vznikla zřejmě proto, aby při určité výšce nebylo nabíráno příliš mnoho svalové hmoty. Je to zkrátka další odvětví kulturistiky. Musím říci, že soutěžící této kategorie jsou vždy velmi dobře připraveni a až obdivuhodně vyrýsovaní. Myslím, že je přístupnější širšímu okruhu lidí, kteří se chtějí této kulturistické kategorii věnovat.

Dnes všichni víme, že je stále menší zájem o soutěžní kulturistiku. Sledujeme také stále menší zájem o cvičení ze strany mladých kluků, než tomu bylo v minulých letech. V čem si myslíte, že spočívá tento problém? Myslíte si také, že je možné tuto tendenci nějakým způsobem zlepšit?

Závodní kulturistika je skutečně tvrdá řehole, a když lidé v okolí připravujícího se závodníka vidí, co všechno musí podstoupit, čeho se musí vyvarovat, tak ani někteří nechápou, proč to daný člověk vůbec dělá. Navíc do toho vráží peníze, které se nikdy nevrátí.

Myslím, že posilovny navštěvuje stále ještě dost mladých lidí, kteří se sebou chtějí něco dělat, ale všeobecně se nadšení pro sportování nějak vytratilo. Dříve byl sport zábavou, mohli jsme ho provozovat téměř kdekoliv, dnes je sport sportem, tedy v klubech, a zábavou je něco úplně jiného. Zodpovědět tuto otázku není ovšem tak jednoduché, jak jsem teď naznačil. Myslím, že kulturistice dost ubližují média, která si v případě nějakého průšvihu v této oblasti vyberou největšího vygumovance, kterého ukazují jako představitele všech kulturistů. Naštěstí se v současné době situace výrazně mění, když ze soutěží probíhají přímé přenosy po internetu a reportáže jsou také i v televizi. Konečně širší veřejnost vidí a slyší, že kulturisté jsou také normální lidé.

S jakými ambicemi jste jel na mistrovství světa? Tušil jste alespoň, kdo ze závodníků se připravuje a bude na MS startovat?

Na MS jsem odjížděl vcelku slušně, lépe řečeno standardně připravený. Mohlo by to být lepší, ale nechci se zbytečně příliš trápit a riskovat svoje zdraví. Před MS jsem absolvoval tři pohárové závody, na Pražském poháru a v Čelákovicích jsem šel do dvou kategorií a tříměsíční dieta před začátkem soutěží, to všechno dalo docela zabrat. Těšil jsem se, až budu mít MS za sebou.

Skončil jste na výborném druhém místě. Bodový rozdíl mezi Vámi a polským závodníkem, který nakonec získal zlatou medaili, byl velmi malý. Překvapilo Vás také, že Manuel Valbuena Andes ze Španělska letos obsadil až čtvrtou příčku?

Po předchozím druhém místě na MS a druhém místě na ME, kdy se kolem mě obtočili Valbuena a Coopr jsem si říkal, že postup do finále by neměl být tak velkým problémem. Také jsme si dělali legraci, že kdybych porazil oba najednou, nebo kdyby tam nebyli, mohl bych vyhrát. To jsem o startovním poli ještě nic nevěděl. Při rozcvičování a následném seřazení jedenácti dobře připravených startujících jsem marně hledal těch pět jistých, kteří musí skončit za mnou, abych se do finále dostal. Tak dva tři asi ano, ale pak už jsem se raději nedíval a soustředil se sám na sebe. Postoupil jsem jako pátý.

Druhý den ve finále jsem při porovnávání buď já vypadal lépe než první den v semifinále, nebo se ostatní zhoršili, protože jsem byl hodnocen se ztrátou čtyř bodů na druhém místě. Volnou sestavou jsem tři body stáhnul. Tyto informace jsou však známé až po vyhlášení výsledků, takže jsem do poslední chvíle nevěděl, jak celý závod dopadne. Tipoval jsem se na 4. - 5. místo. Čtvrté místo Valbueny vidím tak, že kdyby bylo pořadí na prvních čtyřech místech jakkoli promíchané, nikdo by se nemohl zlobit, každý z nás měl nějaké přednosti a nedostatky. Rozhodčí to vidí ze svých pozic nejlépe a já jejich rozhodnutí respektuji.

Jste vždycky perfektně připraven, jaké používáte ve své celoroční přípravě doplňky výživy?

Spolupracuji s firmou Promil, takže dostávám každý měsíc během celého roku proteiny, které používám i před závody, 2 měsíce před soutěží začnu ještě s karnitinem. Z dalších suplementů beru kreatin a vitamíny, někdy aminokyseliny. To je asi vše, moc doplňků nepoužívám.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

11.12.13:32regi09 - Měla jsem tu čet poblahopřát panu Horáčkovi téměř hned po ..
10.12.17:23mashula - Spolu s panem Zálešákem je pan Horáček dalším nestorem čes..+1
10.12.16:29reveira - Mistr Horáček je živoucí důkaz toho,jak je Náš sport prosp..+2
10.12.13:24mr.kvadriceps - Obdivuju pana Horáčka a fandím mu.*79* Gratuluju k 2.místu..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra