Co bylo až donedávna spekulací, je nyní již oficiální. Legenda kulturistiky Ronnie Coleman chystá dlouho očekávaný návrat na pódium Mr. Olympia 2010. Comeback 46letého Colemana je již nyní považován za největší od doby, kdy se na soutěžní pódia vrátil po pětileté pauze v roce 1980 Arnold Swarzenegger.
Údajně jsi prohlásil, že chystáš návrat na soutěžní pódia a zúčastníš se Olympie 2010, je to tak?
Ano, to souhlasí.
Jaká je tvoje motivace k návratu ve 46 letech?
Věk je jen číslo! Motivací je moje láska ke kulturistice. Miluji ten sport a je to moje největší záliba. Copak si člověk nemůže prostě jen užívat to, co ho baví? To je všechno, co chci… kromě toho, že chci vyhrávat, samozřejmě.
S jakým cílem se vracíš na soutěžní pódium Mr. Olympia?
Nemám určený žádný konkrétní cíl, mým cílem bylo dosáhnout osmi vítězství, stejně jako má Lee Haney.
V současné době se s počtem osmi vítězství na Olympii dělíš o rekord s Leem Haneym. Jak důležité je pro tebe rekord překonat a dosáhnout ještě jednoho vítězství?
Není to pro mne rozhodující. Vždy jsem vzhlížel k Leeovi Haneymu a obdivoval jsem, co dokázal. Vždy bude společně s Arnoldem tím největším Mr. Olympia v historii.
Jakou roli hrálo tvoje 4. místo na Olympii 2007 ve chvíli, kdy jsi hledal motivaci pro návrat?
Cože? Já jsem skončil na 4. místě? Úplně jsem na to zapomněl až do chvíle, kdy jsi mi to připomenul. Vůbec si to nevybavuji, takže si budu muset pořádně prohlédnout tabulku výsledků a pak ti k tomu teprve něco řeknu.
Bude mít tvoje umístění v roce 2010 vliv na to, jestli budeš pokračovat, nebo ukončíš kariéru?
Ne, protože nemůžu předvídat budoucnost. Jedno ale vím jistě: „Nikdy neříkám nikdy.“
Z jakého důvodu ses rozhodl soutěžit až v roce 2010 a ne již o rok dříve?
Zúčastnil bych se Olympie 2009, pokud bych uzavřel smlouvu s firmou MuscleTech. Jednal jsem s MuscleTechem, ale BSN mi nakonec udělali lepší nabídku, takže jsem uzavřel smlouvu s nimi. Ve smlouvě s BSN nebyl podmínkou můj start na Olympii, kdežto ve smlouvě s MuscleTech ano. V roce 2010 již nebudu vázán žádnou smlouvou, a tak se můžu v tomto ohledu svobodně rozhodnout.
Bude tvoje příprava po pauze a ve věku 45 let stejná jako v předchozích letech?
Ne, vzhledem k tomu, že zdaleka nejsem tak silný jako kdysi, bude odlišná. Budu používat menší zátěže, bude to pro mne bezpečnější. Zařadím také některé nové cviky, což bude skvělá změna pro moje svaly.
Jaký má vliv rostoucí věk na to, jak tvoje tělo reaguje na trénink a dietu?
Nezpozoroval jsem žádný rozdíl, jak moje tělo na tyto věci postupem času reaguje. Jediný rozdíl je, že zdaleka nejsem tak silný, jak jsem býval zvyklý. Když říkám zdaleka, myslím tím rozdíl zhruba 50 kg na některých cvicích, které používám.
Cítíš, že máš na své straně nějakou výhodu oproti mladším účastníkům Olympie?
Moje velikost, kvalita svalů, struktura těla, to jsou kvality, díky kterým jsem se stal osminásobným vítězem Olympie a které stále mám.
Jaký je tvůj názor na současný stav profesionální kulturistické scény?
Stále se vyvíjí, je lépe hodnocená a větší než kdykoliv předtím. Jen se podívejte na finanční prémii pro vítěze letošní Mr. Olympia - 200.000 $.
V květnu tohoto roku jsi byl zadržen policií, protože ses vydával za policistu ve službě. Řekni, jak se celá věc seběhla.
Obvinění byla po třech týdnech stažena, celkem nic se ve skutečnosti nestalo. Zastavili mě kvůli překročení dovolené rychlosti a ten policista mi řekl: „Já Vás znám, býval jste u policie v Arlingtonu.“ Já jsem odpověděl, že ano. Poté se mě zeptal, jestli mám odznak, a já řekl, že ano. On zavolal na dispečink v Arlingtonu a ptal se jich, jestli jsem ještě v aktivní službě. Oni mu řekli, že ne, a tak mě zadržel s tím, že mám stále služební odznak a vydávám se za policistu. Jen tak mezi řečí, v Texasu je legální ponechat si odznak, pokud jste pracovali pro policii. Ten idiot to věděl, a přesto mě zadržel. Vsadím se, že se diví, proč slouží ve městě, kde žije sotva 2000 obyvatel.
Ta událost je již zcela vyřešená, nebo má ještě nějakou dohru?
Ne, zkrátka mě propustili a tím to skončilo. Nějaký hlupák si tím chtěl ve svém rajónu udělat jméno, to je celé. Zadržet člověka, který denně chránil své město a nasazoval život každý den, kdy přišel do práce, to zkrátka nepochopím. Příště nejspíš ten idiot zadrží válečné veterány, protože stále nosí na krku své „psí známky“.
Jak vypadá běžný tréninkový den Ronnieho Colemana?
Trénuji stále téměř stejně, pouze používám menší váhy. Stále stejná intenzita a zábava, stejné počty sérií a opakování, stejné cviky. Stále si dávám snídani, po které následuje trénink a pět dalších jídel v průběhu dne. I jídlo je stále stejné - kuře s rýží, steak a pečené brambory a omeleta k snídani.
Jak vypadá tvoje celková dieta v předsoutěžním období? Máš nějaká tajemství, která ti dopomohla k úspěchu?
Tohle všechno jste mohli vidět na mých tréninkových DVD a nic z toho se nezměnilo, vše zůstává i nadále při starém. Grilované kuře, grilované plátky hovězího, krůtí prsa a proteinové koktejly jako zdroje bílkovin. Rýže a brambory jako zdroje sacharidů. Tohle je tajemství. A samozřejmě omeleta k snídani.
Ke kterým kulturistům jsi vzhlížel na počátku své kariéry?
Lee Haney a Arnold.
Když jsi začínal s kulturistikou, co tě motivovalo právě k tomuto sportu a jak sis udržel motivaci po celou dobu své kariéry?
Začal jsem s kulturistikou, když mi bylo 13 let. K tomu, abych vzal poprvé do ruky činku, mne motivovalo, že se mě lidé neustále ptali, jestli trénuji. Říkali, že mám na svůj věk hodně svalů. Já jsem byl unavený tím, jak jsem neustále odpovídal, že ne, že netrénuji, a tak jsem se prostě rozhodl, že to zkusím a uvidím, co se stane. Chtěl jsem prostě odpovídat pro změnu „ano“ na otázku, jestli zvedám činky a trénink jsem si od první chvíle zamiloval. Udržel jsem si motivaci, protože jsem dělal celou dobu to, co miluji a co mě baví.
Jsi pravděpodobně největším kulturistou všech dob. Čemu připisuješ největší podíl na svém úspěchu?
Zaprvé lásce k tréninku. Zadruhé je tohle jednoduše to, čím mne Bůh pověřil. Tohle je mé životní poslání, proto jsem byl úspěšný. V životě máte nějaké zaměstnání - kariéru a nějaké poslání. Mojí kariérou byla práce policisty a mým posláním bylo bezpochyby být kulturistou. Rozdíl mezi těmi dvěma věcmi je, že nějaké poslání má Bůh pro každého, a pokud nás povolá k nějakému úkolu, pak se to prostě stane. A my to poslání musíme jednoduše přijmout, soustředit se na něj a snažit se o jeho naplnění.
Nic není v životě zadarmo, zejména pokud to jsou věci, které mají skutečnou hodnotu.
Který moment považuješ za vrchol své kariéry?
Získání prvního titulu Mr. Olympia v roce 1998 v New Yorku. Ještě před tímto vítězstvím to byl také moment, kdy mi Brian Dobson nabídl volné členství v jeho posilovně - MetroFlex Gym, které mi tehdy nabídl pod podmínkou, že budu o několik měsíců později startovat na soutěži Mr. Texas.
Exhibiční vystoupení Ronnieho Colemana v Praze v roce 2006
Pro zobrazení videa ve vysokém rozlišení klikněte zde
Zdroj:
www.prosource.net