Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Jan Kareš: světová jednička
ve shybech na hrazdě

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Honza Kareš - lezec, osobní trenér, držitel několika titulů Ocelový muž a světový rekordman ve shybech, je člověk nevšední. Říká o sobě, že je magor, a já, když vezmu pozitivní význam toho slova, musím souhlasit. Taková přímost se totiž jen tak nevidí. Neváhá natvrdo říct, že za všemi jeho úspěchy stojí jen pořádná dřina, protože příliš talentu do vínku nedostal, klidně vypustí z pusy, že světového rekordu dosáhl proto, že je díra v Guinessovce. Tím mě totálně odzbrojil. Většina lidí by se tvářila smrtelně důležitě, vypočítávali by, co všechno museli k dosažení rekordu udělat, co všechno museli obětovat… Honza ne. Řekne jen: „Dostal jsem to nějak moc zadarmo na to, že to měl být světový rekord.“

Ale zadarmo to určitě nebylo. Když jsem poslouchala, s jakým odhodláním trénoval, jen aby překonal kamaráda, jak visel 6 hodin na hrazdě, jen aby dodělal dávku 1000 shybů, které si předsevzal udělat každý týden… Tisíckrát jsem měla strašnou chuť se v něčem zlepšit, něco víc se naučit, něco dokázat, ale k realizaci mých přání mi chyběla vůle. Ta Honzovi skutečně nechybí. Myslím, že on by mohl být přímo ztělesněním rčení: Kde je vůle, tam je cesta. Snad bude rozhovor s ním pro Vás zajímavou inspirací a možná i motivací.

Jméno: Jan Kareš
Datum narození: 29. 9. 1973
Bydliště: Praha
Zaměstnání: osobní trenér v hotelu Hilton
Sportovní úspěchy: vicemistr ČR v lezení
17. místo na světovém poháru v lezení
3 tituly Ocelový muž
světové rekordy ve shybech za 30 min., 1 hod., 6 hod., 12 hod.


Honzo, jak to máš se sportem? Měl jsi k němu pozitivní vztah už odmalička?

Ke sportu mě vedl táta. Byl lezec, takže mě asi od mých čtyř let tahal do skal každý víkend, co to šlo. Ve dvanácti jsem ale začal dělat šerm a lezení šlo stranou. To mi vydrželo do 15 let, pak jsem se k němu vrátil. Byl jsem tehdy totiž na zájezdu s kamarádem, který dokázal udělat 30 shybů a já na něj zíral jako na zjevení. Řekl mi tenkrát, že kdyby měl techniku jako já a já sílu jako on, tak bychom mohli dobře lézt. Já byl v té době schopen udělat tak sedm shybů podhmatem a ještě celý nakřivo. Přesto jsem se ale rozhodl, že svého kamaráda porazím.

Kdo by si pomyslel, že z kluka, který udělá horko těžko 7 shybů, se stane světový rekordman. Co za tím je? Jen trénink, nebo také příznivé genetické dispozice?

Je vidět, že mě neznáš! (smích)

Tak se představ.

Dobře, myslím, že tahle historka mluví za vše. Poté, co jsem se tehdy rozhodl porazit toho kamaráda, jsem k němu přišel na trénink a on řekl, že si zkusíme udělat 200 shybů. Jemu se to povedlo asi za 15 minut, já se s tím trápil snad 4 hodiny. Tak vypadal můj první trénink. Byl jsem úplně hotový, na rukách krvavé mozoly... Přesto jsem si řekl, do půl roku budu já ten lepší a naordinoval jsem si za tím účelem 1000 shybů týdně. Tenkrát jsem po škole býval třeba 4 hodiny na hrazdě. Jednou dokonce 6 hodin, v týdnu, kdy jsem nestíhal, a tak jsem svých 1000 shybů dotahoval v neděli večer.

Kde jsi bral motivaci k takovému tréninku? To jsi shyboval 6 hodin na hrazdě, jen abys byl lepší než nějaký kluk?

No, chtěl jsem ho prostě porazit, být stejně silný jako on. Přesně si pamatuji, když jsem udělal poprvé v kuse 20 shybů. Musím se tomu teď smát. Má přítelkyně předvedla stejný výkon poté, co trénovala shyby tak desetkrát. Já na to cvičil 3 měsíce!

Takže to je vydřené…

No, u mě totálně. Vždycky jsem byl naštvaný, když jsme zkoušeli shyby s kluky na intru a oni jich dali třeba 28 a netrénovali vůbec. Po prvním roce shybování jsem se hodně zlepšil a začalo mě zajímat, kam se člověk může dostat dál. Našel jsem si tedy shyb na jedné ruce. Když jsem zvládnul shyb na jedné ruce, vymyslel jsem si shyb na malíčku.

Honzo, proč sis, prosím Tě, vybral právě shyby, když jsi věděl, že musíš tvrdě dřít, abys dosáhnul něčeho, co ostatní dokáží i bez tréninku? Většinou spíš lidé hledají to, v čem jsou nadaní a talent se pak snaží rozvíjet. Ty to máš úplně obráceně!

Shyby jsem začal dělat, jak jsem řekl, abych dohnal kamaráda. V patnácti jsem hrozně koktal, ale když jsem začal cvičit, během 3 měsíců jsem se strašně změnil. (Pozn. red.: teď už Honza nekoktá vůbec (úsměv). Když jsem potkal kamarády ze školy, skoro mě nepoznávali. Hodně jsem totiž narostl, přibral jsem asi 8 kg. Byl to dobrý pocit. A to jsem přitom dělal jenom kliky a shyby.

Jak vypadá Tvůj trénink dnes?

Trénuji hlavně tak, aby mě to bavilo. Zacvičím si v posilovně, ale nesmím moc intenzivně, nebo moc dlouho, protože pak nemám energii na lezení. Cvičení vyjde třeba jen na 20 minut, ale napálím to absolutně bez pauzy. No a pak ještě tentýž, nebo druhý den si jdu zalézt. Lezeme tak hodinu, hodinu a půl a pak si ještě dáme sérii shybů, nebo nějaké posilovací cviky na žebříku. Takhle trénuji asi 5 let.

Takže kolikrát týdně je posilovna?

Podle situace, ale většinou tak dvakrát týdně dvacet minut…

Jéé, tak to naši čtenáři asi nebudou chtít slyšet!

Víš, asi před 8 lety jsem zkoušel jíst jako kulturista, cvičit jako kulturista, všechny moje snahy vedly k tomu, abych nabral svaly. Dobře jsem jedl, zkoušel všechny možné doplňky a přibral jsem na nějakých 85 kg s tím, že už jsem byl i trochu oplácaný. Kdybych byl vyrýsovaný, měl bych možná tak o kilo víc než teď. Tak jsem si řekl, že to pro mě nemá žádný smysl a najel jsem na systém tréninku, o němž jsem mluvil. A vůbec jsem nezhubnul, vypadám pořád stejně. Vypiloval jsem si ale techniku každého cviku, každý sval dokážu naprosto perfektně izolovat a od doby, co to dělám, se mi perfektně zlepšila hustota a prokreslenost svalů. Takže proč bych měl v posilovně trávit víc času, když efekt je i tak stejný? Neměl jsem tehdy větší biceps, neměl jsem větší prsa, neměl jsem nic. Ještě teď mám deníky, kde jsem si přesně psal, co jsem jedl, jak jsem cvičil a jak jsem se při tom cítil. Každý doplněk jsem vyzkoušel, u každého jsem si udělal hodnocení, jestli má pro mě smysl. Výsledkem je, že já dnes z doplňků používám už jen protein.

A co jídlo, dáváš si na něj pozor, nebo jej příliš neřešíš?

No, já jsem takový výživový magor, na jídlo si dávám pozor pořád. Nejím sice tolik masa jako v dobách, kdy jsem chtěl být velký a silný, maso mám tak jednou za 3 dny, ale zase zařazuji hodně tvarohu, vajíček... k snídani, po lezení a před spaním si dávám proteinový koktejl. Vím, že bez proteinu bych rozhodně neměl 80 kg, jako mám teď, ale možná tak 74. Jsem ten typ…

Ty jsi někdy chtěl mít svaly? Myslela jsem, že pro lezce je naopak důležité být co nejlehčí.

To je pravda. Také jsem během své závodní lezecké kariéry vážil asi 68 kg. Vyzkoušel jsem snad všechny diety. Pak už jsem ale byl z těch věčných diet unavený, také se mi stala řada úrazů, tak jsem začal cvičit v posilovně a udělal si trenérský kurz.

Můžu se zeptat, co jsi měl za úrazy?

31 zlomenin…

Z lezení?

Ne, dělal jsem výškové práce a 80 % zlomenin jsem si přivodil právě tam. Vždycky se něco semlelo a… Měl jsem brutální smůlu i štěstí zároveň, snad 4x jsem vlastně přežil svou smrt. Třeba jsem spadl 26 metrů na plechovou střechu z továrního komína a přežil jsem to. Nebo jsem pracoval na komínové lávce, která byla úplně nová, jenže špatně přidělaná. Takže když jsem se opřel o zábradlí, lávka se otočila a já jel po střeše dolů a přistál v Liberci na náměstí. Nic se mi nestalo. Ale jak jsem vstával, tak mi ta lávka spadla na záda. Výsledkem bylo 7 zlomených žeber, propíchlá plíce, zlomená lopatka a já nevím, co ještě…

Vidím, že pro Tebe je moc dobře, že jsi změnil zaměstnání! Práce osobního trenéra je snad bezpečnější. Ale zpátky ke sportu. Jak bys sám sebe definoval, jsi spíš silový typ, nebo vytrvalec?

Rozhodně mi jdou víc věci silově vytrvalostní. Pamatuji si, že při svém prvním tréninku jsem dělal s jedním atletem test. Řekl, že zkusíme maximální sílu a naložil mi 80 kg na bench. Nedal jsem ani jedno opakování. Zato s 60 kg jsem udělal opakování 30. Ten člověk vůbec nevěřil. Na bench se mi později podařilo dát 138 opakování s 50 kg a 18 opakování se 100 kg.

Jdou Ti tedy víc disciplíny silově vytrvalostní, takže shyby jsou pro Tebe přesně to pravé. Tam je potřeba síla i vytrvalost. A co technika?

Technika také, ale i taktika. Když jsem se připravoval na dvanáctihodinovku, věděl jsem, že musím vymyslet systém, abych vydržel. Takže jsem se naučil dělat shyby čistě, ale strašně rychle, mezitím pauzy. Každý jsme jiný, někomu vyhovují série po pěti, někomu po deseti. Já už se přesně znám, vím, že se nesmím se unavit. U toho se prostě nesmíš unavit.

Tak to je dost těžká představa. Já udělám 3 shyby a už nemůžu, jak se mám neunavit?

Tak si vezmi příklad. Ty třeba uděláš 30 kliků na zemi. Ale když pojedeš po třech 2x do minuty, tak jich uděláš třeba taky 500. A o tom to celé je.

Tak to tedy musím vyzkoušet. A co klientům? Těm také zařazuješ shyby do tréninku?

Ano, ale někteří je samozřejmě chtějí víc, někteří méně. Navíc k tomu, aby zapojili správné svaly, je technika opravdu důležitá. Takže když to někomu opravdu nejde, spíš, než abychom se snažili o shyb za každou cenu, jdeme raději dělat něco jiného.

Na fotkách z Tvé akce jsem si všimla perfektně vyrýsovaných břišních svalů, tuk nikde žádný, to asi nemlsáš, viď?

Všichni se mě ptají, jak to dělám, že jsem celý rok vyrýsovaný. Oni si myslí, že si nic nedám. Ale já si klidně dám ledovou kávu, zmrzlinu nebo pizzu. Jen vím, že když si dám tohle, tak už si nedám ještě tamto. S klienty to dělám tak, že je vezmu na večeři a tam si tu výživu řádně probereme.

A co jim radíš?

Aby jedli málo, často a co chtějí. Oni nebudou závodníci. Hlavně jim říkám, že jídlo je nesmí obtěžovat. Když všechno budou muset počítat a vážit, tak je to vždycky od do. I pro mě to bylo od do a to jsem magor. To nelze vydržet celý život. Člověk se prostě musí naučit jíst.

Doporučil bys lidem, kteří chodí do posilovny, lezení jako doplňkový pohyb?

Ano. Byl jsem u jednoho fyzioterapeuta, který tvrdí, že nezná lepší doplňkový sport k posilování než lezení. Jsou to totiž pohybové aktivity naprosto opačné. Při cvičení se snažíš svaly unavit v relativně krátkém čase, při lezení musíš naopak vydržet co nejdéle, komplexně při něm posiluješ celé tělo a ještě u toho musíš přemýšlet. Mě prostě nejvíc baví lezení a cvičení. Nemůžu nelézt a nemůžu necvičit.

Dobře. Takže nám závěrem zkus ještě osvětlit, jak to, že jsi vytvořil světový rekord ve shybech právě Ty. Jak už víme, žádný mimořádný talent v Tobě není, tak v čem tkví tajemství Tvého úspěchu?

No, to je moje věčná otázka, proč zrovna já, proč nějaký Honza z Liberce udělal svěťák? Shybům se sice věnuji už dlouho, ale myslím, že je prostě díra v Guinessu…

To snad není možné! Který jiný rekordman by tohle řekl? Myslím, že za Tvými úspěchy není jen díra v Guinessu, ale podle toho, co jsem slyšela, tak hlavně Tvoje neuvěřitelná býčí vůle. A co plánuješ dál? Děláš si zálusk na nějaké nové rekordy?

Chtěl bych se pokusit překonat rekord na počet shybů za 3 minuty a také mě láká zkusit, kolik udělám shybů, aniž bych se dotknul nohama země. Ale co bude jinak, nevím. Uvidíme, co mě zase napadne…

Honzo, přeji Ti, ať se Tvé plány daří realizovat a hlavně, ať se Ti v budoucnu už všechny další úrazy vyhnou!

Kdo by chtěl od Honzy získat nějaké rady ohledně tréninku, popřípadě využít jeho trenérských dovedností, může jej kontaktovat na e-mailové adrese jkares@seznam.cz.



Jan Kareš - světový rekord ve shybech




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.03.03:30thomass - no ted jsem se díval na you tube a co se týče té techniky ..
12.03.19:59Smile04 - měkejš co to je kurva 6 hodin delat shyby :D slabýýý :D
08.01.09:04DTaus - Kde je ta stěna na fotkách? Zašel bych to zkusit.
14.08.15:16dunnoWayne - Nevíte někdo co je to za ženskou co to na začátku uvedla???
31.08.13:36siorac - Projev je skutečně sympatičtější než u mnohých kulturistů...+1
30.08.15:25sphere - je to fakt borec !!!!
30.08.14:51thenitrix - je běsný no..:)
30.08.14:27bbvka - jj je to maser ;)
30.08.14:20Martin Dohnal - je to borec
30.08.13:00BUFU - Tohle je pro mě fakt borec největší. A skvělej rozhovor, ú..+2
29.08.14:07ph0bi4 - Netuším, jak je to v případě lámání rekordů, ale osobně ne..-1
29.08.12:47JASNÝ TYGR - Pokud vím, tak se za platný shyb počítá pohyb, kdy začínáš..+1
29.08.12:40JASNÝ TYGR - Super rozhovor, držím Honzovi pěsti!
29.08.12:29Iron.Pumping - Borec..o tom zadna,ale ta technika neni zrovna predpisova...
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie