Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.
Poslední dobou se mi tu nahromadilo několik dotazů od převážně začínajících mladých kluků, kteří se ptají, zda-li skutečně posilování zastavuje růst, zda-li se skutečně ve stáří svaly mění v tuk, zda-li budou chodit ve třiceti o holi či zdali budou cvičící holky vypadat za chvíli jako kluci. Abych řekl pravdu, když mi bylo o pár let méně, měl jsem z těchto věcí také pěkně hlavu pomotanou. Dokonce ještě nedávno mi kamarád ve chvíli, kdy jsem upíjel proteinový koktejl, zcela vážně řekl, že když budu pořád tyhle *** pít, tak mi vypadají zuby. A vysvětlil jsem mu, že mluví totálně z cesty? Snažil jsem se, ale mnoho lidí si za svými byť sebeabsurdnějšími tvrzeními skutečně pevně stojí. Je mi jasné, že jim to nevysvětlím, ale pevně věřím, že vy, čtenáři těchto stránek, jste mnohem vstřícnější a v mnoha následujících tvrzeních mi dáte jen a jen za pravdu.
Svaly se ve stáří mění v tuk
Toto je jedno ze skalních tvrzení a tak ho úmyslně dávám hned na začátek... Osobně jsem ho slyšel skutečně nespočetně mnohokrát a vedlo to i k tomu, že jsem mu někdy ve svých patnácti letech skutečně věřil. Jak to je ale doopravdy? Svaly se v žádném případě nemohou měnit v tuk a stejně tak se tuk nemůže měnit ve svaly. Tyto dvě látky jsou naprosto odlišné a nezaměnitelné!
Co se tedy stane s kulturistou, který se ve svých třiceti rozhodne pověsit sport na hřebík? Mohou nastat dva případy. První z nich je ten, že se bude i nadále alespoň trochu držet pravidel správné výživy a alespoň mírně se bude držet ve formě. To je velmi častý případ, protože pokud něčím žijete deset či více let, pak se toho jen tak nevzdáte. Ovšem může nastat případ druhý a v něm možná koření naše úvodní lživé tvrzení. S postupem věku se totiž lidský metabolismus zpomaluje, což má za následek, že tělo potřebuje k udržení svojí stávající váhy méně energie. Ovšem mnoho lidí si tento fakt neuvědomuje a tedy neupravuje svůj kalorický příjem tak, aby nedošlo k nadměrnému ukládání tuku. Ono kulturista si za svojí aktivní kariéru vybuduje kvalitní chuť k jídlu, vždyť jíst každé dvě nebo tři hodiny, to zvládne málokdo. Ovšem toto obrovské množství energie se v aktivních létech lehce spotřebovalo a to buď při tvrdých trénincích a nebo při budování nové svalové hmoty. Co ale s takovou energií nyní, když tréninky nejsou, svalová hmota nemá důvod růst a energetické nároky jsou nižší? Ano, nyní se skutečně tato energie bude ukládat v podobě tuku. Výsledkem je tedy tlustý bývalý kulturista. Jak se ale k této postavě dobral? Naprosto stejně, jako každý běžný tlouštík - přejídáním, tzn. jeho svaly se na tomto rozhodně v žádném případě nepodepsaly!
Jsou to neohybné hroudy masa
Spíše jsem měl napsat neflexibilní, ale vy mě chápete. Je toto pravda? Zčásti. Zde totiž hodně záleží na konkrétním jedinci. Pokud totiž budete aktivně posilovat a k tomu budete zanedbávat potréninkový strečink, pak se skutečně může stát, že si časem nezavážete ani tkaničku. Ovšem pokud se držíte pravidla, že každou procvičovanou sérii vždy po tréninku protahujete, pak byste nejenže neměli mít s flexibilitou problémy, ale dokonce byste na tom měli být mnohem a mnohem lépe než běžní lidé.
S tímto se váže ještě jedna věc, díky které tento názor může pochytit vaše okolí. Ono totiž když jeden den absolvujete kupříkladu trénink nohou, děláte skutečně poctivé a tvrdé dřepy a neslevíte jim, dokud v nich je jen maličko síly, pak druhý, třetí a někdy i čtvrtý den vypadá vaše chůze skutečně divně a pokud si máte třeba dřepnout, pak je to v mnoha případech nemožnost. A nebo mě napadá další příklad a to je trénink ramen, kdy si po něm v šatně mnoho lidí není schopno ani sundat triko, protože se ruce odmítají patřičně ohnout. Toto ale nemá s omezenou flexibilitou nic společného.
Holky budou mít paže jako Arnold
Ani kdyby chtěli! S dívkami v posilovně jsem toho zažil skutečně už mnoho a mnoha z nich jsem pomáhal při jejich prvních krůčcích v tomto světě. A proto vím dobře, že tuto obavu má každá z nich! Cvičit nohy, abychom je vytvarovaly, vystupovat na schůdek, aby byl pevnější zadek, dělat zkracovačky, pro pevnější břicho... ano, to všechno ano. Ale bicepsové zdvihy? Bench-press? Proboha to ne! Vždyť já nechci mít 40cm paže!
Jak jsem napsal už v úvodu. I kdyby se našla dívka, která by 40cm paže chtěla mít, těžko by toho jen běžným posilováním mohla dosáhnout. Biochemie ženského těla toto prostě neumožňuje! Jistě, podíváte-li se na profesionální závodnice, začnete o mém názoru pochybovat, ale v tomto případě za tím stojí skutečně hodně chemie, kdy se díky anabolickým steroidům dívky mění svojí ženskou biochemii zčásti na mužskou. Pak se jim sice podaří dosáhnout mohutné svalnaté postavy, ale za cenu mnoha vedlejších účinků, z nichž mohu jmenovat třeba výrazné prohloubení hlasu, růst vousů či zvětšení klitorisu.
Mají svaly, ale nejsou vůbec silní!
Tak toto je ovšem názor. A neslýchám ho vůbec zřídka. Ono tento mýtus vznikl již dávno, protože kulturisté nikdy nepředváděli svojí sílu tak, jako to dělali třeba powerlifteři či vzpěrači. Ono ani třeba nejlepší boxeři (samozřejmě existují výjimky), neměli většinou zvlášť dobře vyvinutou postavu. "Svalnatí kulturisté, kteří vystupují na soutěžní pódium a zatínali svoje svaly v rytmu hudby, si tak u veřejnosti vysloužili pověst lidských trofejí, které nemají žádné valné kvality". (citát: Gerard Thorne a Phil Embleton).
Ovšem podívejte se na průměrného kulturistu. Dřepne 270 a více kg, na benchi si bez problémů naloží 200kg a mrtvolou vytáhne třeba opět 270kg. Pak pro něho není problém, když se jeho auto nemůže dostat ze spárů okolních parkujících, si ho prostě kousek popostrkat. Pamatujete na Franca Columba ve filmu Pumping Iron? A dokázal by toto normální člověk? Jistěže ne!
A jsme na konci. Tento článek měl za úkol odpovědět na několik nejčastějších dotazů, tak pěvně věřím, že mi nyní pár týdnů nic podobného nepřijde:o) A jinak pokud vás napadá nějaký další povedený mýtus, podělte se s ostatními v diskusi dole pod článkem!