Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.
Názory, které větší část čtenářů považuje za kvalitní:
„Rando“ byl několikrát hospitalizován na psychiatrické klinice, jednou tam strávil více než dva roky. Občas se zdálo, že se jeho život obrací k lepšímu – dokud nepřestal brát léky. Poté se jeho stav opět zhoršil.
V komentároch pod videami na Križovi (aj ľudia zo zahraničia) kritizujú jeho `mid section`...
JA VIEM (a so mnou tisíce iných po svete) čo Križo môže spraviť pre to, aby to dal do značnej miery doporiadku. Samozorejme brušáky NEPOMôŽU spevniť ten rozliaty trup, nech by ich robil pod akýmkoľvek uhlom. Potrebuje zapracovať na vnútorných stabilizátoroch trupu. Kľudne izometrickým spôsobom.
Odporúčam dva cviky:
1. Veľká činka, úchop na šírku kľúčnych kostí. Na jednu stranu dať kotúč (nech začne pri 10kg), na druhú žiaden. Spraviť izometrické držanie v polohe v predklone (trup možno cca 25 stupňový uhol voči podlahe), s vystretými rukami a nedovoľovať rotácii (protirotácia) aby vyrotovala trup. Stred tyče nech kolmo mieri na stred tela (prierez medzi ľavou a pravou polovicou, proste napr. pupok). Počítať koľko sekúnd vydrží na jednej strane, toľko isto nech vydrží aj keď zmení stranu závažia. Dve série na každú stranu (striedať) bude za tréning stačiť.
2. Veľká činka, úchop na šírku kľúčnych kostí. Ležať chrbtom na rovnej lavičke. Dať 10kg kotúč na jednu stranu činky. S vystretými rukami držať tak dlho kým to ide, zopakovať na druhú stranu. Odolávať rotácii trupu, činku držať vyvážene (stred tyče nech je na úrovni presne medzi dvoma prsnými svalmi, proste symetria). Dve série na každú stranu.
TOTO JE BRUTÁL, a len toto (PLUS VÁKUUM ktoré mu treba trénovať, nemusí ho používať pri pózingu na súťažiach) mu zlepší pás. On má `ochabnuté` vnútorné stabilizátory, to neprecvičí brušákmi ani ničím podobným (samozrejme cvičiť ich má), ale len rotáciami (tu si nerobím ilúzie že by ich začal robiť) či antirotáciami (tie sú účinnejšie).
No a na chrbát každý druhý cvik TRHAČKY, kontrakcia pri `squeeze` možno také 2 sekundy. NA CHRBÁT ZARADIŤ YIELDING IZOMETRIU každý druhý cvik, pretože križo proste NEVIE dostatočne dobre navodiť napätie v chrbte pri jeho precvičovaní. YIELDING izometria (v polohe 90 stupňov ideálne, taký `zlatý stred`) = rovnaké napätie vo svaloch počas trvania celej série. Bežné cviky na to (príťahy rôzneho typu)
Križo cvičí roky, chce byť najlepší ako to len ide. TIETO SPOMÍNANÉ RADY NESKÚSIL, vždy len samá izotonia, žiadne prídavky yielding izometrie, žiadna práca na hlbokých stabilizátoroch trupu (antirotačné lever cviky s VČ)...... Ak sa chce dostávať do `top 5` na Olympii A MOŽNO AJ DO TOP 3, neostáva mu iné než zlepšiť chrbát a stred tela. A TO PôJDE LEN TAKTO, NIJAK INAK. Pretože už NIČ INÉ neexistuje, presne toto mu chýba zaradiť.
Ak hnidopichovia nesúhlasíte, tak len preto, pretože ste spomínané cviky neskúsili. SKÚSTE ICH SAMI, ZLEPŠÍ VÁM TO STRED TELA A CHRBÁT. Tak ako zlepšilo mne.
Toto je konstruktivní kritika hcetigol, uč se! Rando problém pojmenuje, navrhne řešení, bezplatně poskytne konzultaci, s Križánkem už jsem mluvil, dělá to odvčera a v pase už má dole dva centimetry, hlavně teda cez boky.
Pojďme si říct... pokud roky užívám GH, inzulín a extrémně hodně žeru... pas budu mít pravděpodobně široký bez ohledu na kvalitní procvičování HSS...
ano, přirozeně, to všechny velké děti už vědí, jen Rando si myslí, že to lze zvrátit.
na kongresu kardiologů v Brně se probíralo, že anabolické steroidy zvětšují srdce. ano, zvětšují, po vysazení se situace normalizuje. užíval jsem deset, možná patnáct let, dnes mám srdce naprosto v pořádku. to jen, protože to včera proběhlo v médiích.
poslední fotky co jsem viděl Doriana jeho panděro je taky over.
takže, řešení pro Križa? vysadit, asi tak na deset let a pak to bude ok:)
Deny01, Milan B.: Aha, takže tí OPEN profíci veľkosťou porovnateľní s Križom, s lepšími pásmi, tí neužívajú roky GH, inzulín a nežerú extrémne veľa, že?....
Ja nikde nepíšem, že by mu spomínané cviky problém úplne vyriešili, ale posun k lepšiemu by jednoznačne bol. Ja nemám zväčšené orgány, ale aj bez toho som mal pred rokmi `rozliatejší` stred tela než mám teraz (a to som mal vtedy možno o 1kg telesného tuku menej než teraz)....... Takže silou mocou hľadať dôvody prečo sa vysr*ť na takéto megaúčinné cviky na stred tela nemusíte..... pretože je to iracionálne.
Já myslím, že vůbec není problém ve zvětšeném panděru, ale Michal má zajímavý a dlouhý trup a abnormálně vyvinuté šikmé břišní v oblasti boků, přímo boule svalů a to ten spodek břicha opticky rozhazuje! Nevím, jak je to v pravidlech s plavkama, ale kdyby je měl po stranách podstatně vyšší, spodek břicha by se mu opticky zkrátil a i by jimi trošku opticky `přikryl` ty vyvinuté boky.
Stačí se podívat jak byl úzký v pase před 5 lety.
Tomu se proste nedá vyhnout dost dobre, porad vic svalové hmoty, to se někde odrazí
z videa je asi fakt pravda, že má tak neuvěřitelně hypertrofované šikmé břišní svaly /a nejspíš je vůbec necvičí, prostě při těch dávkách vyroste úplně všechno/, samotný pás je ok. a s tím nenadělá vůbec nic.
Milan B.: To čo píšeš nedáva logiku... Keby `pri tých dávkach vyrástlo úplne všetko`, tak by nemusel drieť sedacie svaly aby ich konečne nemal (čo sa mu do určitej miery podarilo) ako obrovskú slabinu.
Paže mal (tá fotka z roku 2020) o koľko menšie než má dnes? O 1-2cm na obvod? Akurát vtedy menej drtil nohy (alebo potrebovali viac času na ich rast), takže mal stehná oveľa horšie než teraz. Ale paže mal prakticky takmer rovnaké ako dnes. Takže tá `megasypka` mu za 6 rokov brutálne rozšírila pás z dôvodu rastu svalov `kozretu` (ktoré radšej ani necvičí), ale paže ktoré cvičí a vždy cvičil mu zväčšila za tých 6 rokov len o 1-2cm? To mi nedáva logiku...
Skôr mi dáva logiku toto: Križo má príliš slabé hlboké svaly kozretu, pretože nerobí ABSOLÚTNE NIČ pre to, aby ich posilnil. Všetko bilaterálne cviky, žiadne `offset` cviky, samé stroje, žiadne laterálne tlaky a príťahy, žiadne rotácie (VIEŠ TY AKÉ CVIKY MôŽU ROBIť INÍ KULTURISTI MIMO KAMERY A NECHAJÚ SI TO AKO TAJOMSTVO???) A skrátka bude ten typ, u ktorého sa to veľmi prejaví. Môže mať vymakané vonkajšie brušné svaly (hoci ich bohužiaľ nikdy nemá dostatočne dobre definované, `plné` - aspoň tie priečne brušné) ale keď má pod nimi ochabnuté stabilizátory, tak mu to bude len vytŕčať... Stiahnuť brucho spôsobom takým, aby mu pri pohľae na telo zboku brucho nevytŕčalo `dopredu`, to problém nie je, vie to spraviť takmer každý ak si to dobre natrénuje (aby to udýchal na súťaži)... Ale nedá sa stiahnuť brucho z bočných strán... V kombinácii so zväčšením vnútorných orgánov (A INÝ NA JEHO ÚROVNI ZVäČŠENÉ ORGÁNY AKOŽE NEMAJÚ?) A SO ZLÝM DÝCHANÍM (dýchanie počas dňa do brucha miesto do bránice) je problém na svete.
Nezabudnem ako som bol asi pred 10 rokmi u doktorky (mamina známa) na krv, nahmatávala mi brucho (už neviem z akého dôvodu) a povedala `Máte pekné vonkajšie brušné svaly, ale vnútorné brušné svaly máte ochabnuté...`..... AKO DOBRE, že mi to povedala. Začal som s tým niečo robiť, a už ich mám `pevné ako skala`.
hluboký stabilizační systém se vyboulí dopředu, ne do stran, má vyloženě hypertrofované šikmé břišní svaly, že je to vidět i ze zadních póz, nevím, jak k tomu přišel, ale prostě je má.
Milan B.: Stále ti to dáva zmysel? Pred 6 rokmi mal úzky pás, celé roky cvičí bilaterálne na strojoch, alebo bilaterálne s voľnými váhami v sede, ľahu na lavičke, a zrazu BEZ TRÉNINGU hlbokých stabilizátorov A SO ŠIDENÍM tréningu šikmých brušných svalov sa mu brutálne rozšíri pás, ALE INÝM SÚPEROM (na v podstate rovnakých látkach a na v podstate rovnakých množstvách jedla) SA TO NESTALO?
Stále mi zmysel dáva len to, že sa mu brutálne povolila brušná stena, a môže sa potom `rozliať` aj do bočných strán.
Je vylúčené, aby Križovi AKO JEDINOM z top 20 (tých si všímame najviac) za 6 rokov z úzkeho pásu vznikol pás široký, z dôvodu `brutálnej hypertrofie svalov, ktoré prakticky nepoužíva`..... Takže keby Križo posledných cvičil záklony do bokov (s jednoručkou v ruke), rôzne rotácie trupu, rôzne stabilizačné cviky (antirotácie), atď, tak by mal o 10cm viac cez pás než má teraz, z dôvodu ešte väčej hypertrofie svalov? Vieš si to predstaviť? Ja nie.
A neviem, či sa niekedy dozvieme čo je SKUTOČNE príčinou tých dvoch `falatov` mäsa nad bokmi Križa.
Ty svaly se mu zapojujou i pritom jak cvičí a jak už bylo řečený - při těch dávkách, který do sebe nutně tlačí, roste všecko :-)
Před nedávnem jsme tu řešili, že mají kulturisti zvětšené žvýkací svaly, protože jak sypou, zvětší se jim taky
Později jsem si dohledal, že to skutečně lékařská literatura popisuje (i když si stále myslím, že té fitnessky se to
netýkalo).
Tak proč ne šikmé břišní svaly?
Chalani, prečo tie školácke chyby v užažovaní?...
hcetigol: Ak rastie všetko, PREČO sa Križov `mini zadok` zlepšil až za posledný rok? Veď predsa cvičil nohy (VČ, legpres, hacken, možno výpady) pomocou cvikov, kde sa zapája aj zadok... A prečo stále nemá hlboký chrbát, keď ho drtí? Veď `roste všecko`...
Milan B.: Tí kulturisti zo zväčšenými žuvacími svalmi (ktoré majú výrazne väčšie `nasypaní` v porovaní s tým keď boli naturálni.....NETÝKA SA TO VŠETKÝCH, tí čo jedia samé kašičky kde netreba ani žuť, a žujú minimálne, tým budú žuvacie svaly hypertrofovať menej než tým, ktorí žujú poriadne) žie žuvacie svaly POUŽÍVAJÚ CIELENE, žutím potravy.
Ešte raz, chalani... V roku 2020 po X rokoch tréningu mal Križo MEGA paže, dosť dobrý chrbát (v porovnaní so stehnami), a uzučký pás. Na strojoch cvičil MENEJ než dnes, pretože cvičil viac `oldschool`, a teda zapájal o trochu viac nejaké tie stabilizátory trupu. Tie zapájal aj keď bol baník/horník... A POZRITE, AKÝ MAL ÚZKY PÁS...
Posledné roky cvičí viac na strojoch, čím ďalej tým je to viac času od toho ako cvičil svoje telo (v práci) `funkčnejšie`, a teda čím ďalejm, tým je to viac času odkedy dostatočne namáha svoje hlboké stabilizátory trupu. K tomu všetkému mu veľa jedla v dennom jedálničku A NESPRÁVNE DÝCHANIE `roztiahlo` (netrénované) hlboké stabilizátory trupu.... A široký pás vzniknutý z tých všetkých spomínaných dôvodov pokope je AKO VÝSLEDOK toho.
Chalani, NEMôŽTE za to viniť rastový hormón, inzulín, atď, pretože to isté užívajú aj všetci ostatní na súťažiach na ktorých sa Križo vyskytuje, a majú užšie pásy než on.
Na záver: KEBY MAL KRIŽO GENETIKU NA SILNÚ HYPERTROFIU BOČNÝCH BRUŠNÝCH SVALOV, tak by v roku 2020 nemal taký úzky pás. Pretože keď má Križo na niečo silnú genetiku (paže), tak je to vidieť už NA ZAČIATKU jeho kariéry. V prípade kvadricepsov to neplatilo, pretože zjavne flákal ich tréning (a teraz sú jeho výstavnou partiou). O tom či fláka alebo nefláka tréning šikmých brušných svalov sa baviť nemusíme (fláka).
Podľa vašej `logiky` by vlastne priamy a tvrdý tréning šikmých brušných svalov v prípade Križa buď:
1. Nemal v podstate žiaden účinok, `pretože šikmáče mu rastú samé od seba bez cieleného tréningu na ne a bez zaradenia unilaterálnych tréningov ako takých`...
2. Samozrejme účinok mal, a kvôli tomu by mal tie najviac hypertrovoané šikmáče na svete, na základe čoho by mal pas široký ako hrudník, a teda `žiadne V-čko` pri pohľade z predu a možno ani zozadu.
Keby neexistovali Križove fotky z roku 2020 ale len fotky za posledné dva roky povedzme, tiež by som bol názoru ako vy. Nevychádza mi z toho nič iné než to, že to rozšírenie je primárne spôsobené z dôvodu `weak core`. A áno `weak core` sa môže rozliať aj do strán. Pretože môže mať `ochabnutý core` predsa nie len frontálny, ale aj laterálny. To dá rozum.
Proč ? Protože za A genetika, za B - asi málo cvičí prdel :-)
Nejlepší bude, když se zeptá přímo Křižánka, na to co sypal 2020 a na dávky co jede dneska. Možná ti to dojde. Pokud máš někde genetiku nahovno, nepomůže ti se ani koupat v chemii - viz treba Johnie Jackson, záda ve světové špičce, stehna v suterénu.
Chvilku se člověk drží a snaží se slušně a rozumně diskutovat.
Pak přijde Randova manická fáze. Oslavuje svůj vlastní geniální logický úsudek,
píše vědecké elaboráty na téma viděl jsem psí hovno na chodníku.
Logicky mu vychází, že když někdo sype a cvičí tak mu musí vyrůst všechny
svaly stejně, jenomže Križo má malý zadek a velké šikmé břišní svaly!!!
Takže to neplatí!
Nepřijde ti divné, že žádný kulturista na světě nemá všechny svaly na těle
vyvinuté stejně?
Ne, Križo nemá žádný problém s hlubokým stabilizačním systémem…
Nemohla by redakce zavést nějaký způsob ignore/blokování nebo hatelist, ubylo by tu plno nesmyslů
hcetigol: Dokolečka budeš písať tieto nezmysly?
1. Ako je možné, že `genetika super rozvinutých šikmých brušných svalov, ktoré sú akože zodpovedné za Križov široký pás` nebola ani minimálne patrná v roku 2020, keď už mal cez biceps možno 58cm?...
2. Zadok sa brutálne zapája pri všetkých drepoch (voľné váhy, hacken, smith...atď) a mŕtvych ťahoch, pri výpadoch, pri legpresoch.... Takže dôvod mini zadku Križa (už sa mu trochu zlepšil) nebude to, `že by ho osobitne necvičil`, ale to, že ho musí drieť aj izolovane, aby porástol. A teda - má mizernú genetiku na sedacie svaly.
Milan B.:
1. Nedokážeš pochopiť že je nemožné aby za Križov široký pás (ktorý má hlavne posledné dva roky) mohli rozvinuté šikmé brušné SAMÉ O SEBE, bez spoluúčastí ochabnutých stabilizátorov trupu. Nedokážeš to pochopiť ani keď sa pozrieš na fotku z roku 2020, kde Križo cvičil menej na strojoch (a teda o niečo viac zapájal hlboké stabilizátory), kde bol len krátko po skončení práce ako baník/horník (alebo ešte pracoval?) kde si namáhal stabilizátory trupu a teda ešte nemal tak ochabnuté hlboké stabilizátzory trupu a pás mal AJ POPRI MEGA PAŽIACH úzky... ... Posledné roky Križo ako baník/horník nepracuje, používa viac cvičenie na strojoch než kedykoľvek predtým, TO MU VYPÍNA PRÁCU STABILIZÁTOROV TRUPU, a práve v tom období sa mu rozšíril pás. Spolu aj z dôvodu plného brucha lebo už celé roky veľa jedáva (ako každý profi OPEN kulturista). To všetko mu `pouvoľňovalo` stabilizátory trupu.
A ty to proste nedokážeš pochopiť, PRETOŽE TO TVRDÍM JA, a ty so mnou (z dôvodu tvojich psychiatrických diagnóz) AUTOMATICKY nesúhlasíš, lebo `Čo povie Rando, to musím vyvrátiť aj keby tvrdil, že slnečné svetlo osvetľuje objekty na ktoré dopadá.`...
2. `Ne, Križo nemá žádný problém s hlubokým stabilizačním systémem…`.....AKO MôŽEŠ BYŤ TAK HLÚPY??? ............. Križo absolútne necvičí cviky, ktoré by trénovali jeho hlboké stabilizátory trupu.... Kde ich akože precvičuje??? Pri bicepsovom zdvihu po sediačky? Pri tlakoch na lavici v leže? Pri bilaterálnom sťahovaní/príťahoch kladky? Pri ulinaterálnych príťahoch kde sa zapiera do operadla trupom? Pri legprese? Pri hackenoch? Pri rôznych cvikoch na strojoch? NIKDE ICH NEZAPÁJA...... Jediný cvik kde ich trošičku zapája sú protismerné kladky na hrudník.....
nenechte se mýlit, že Rando zmknul znamená jen jedno, pochopil, že je vedle jak ta jedle. jestli čekáte, že se omluví za ty invektivy a bláboly, to je jako čekat, že se omluví ženská nebo babiš nebo miloš zeman
Každému čo to sledoval to bolo vopred jasné. Rozhodcovia dali prednosť syntholu.
Tiez som toho nazoru, tak gulate svaly das len olejom. Michal bol isto lepsie pripraveny, ostrejsi a aj zahranicne media pisali, ze je Michal v lepsej kondicii /teda vysekanejsi-detailnejsi/ako Burton. Zrejme zacina novy trend v kulturistike, cim si gulatejsi, tym lepsie a zanedlho olej vsetci zacnu aplikovat, ako beznu sucast popri AS.
Doporucil bych vam si pustit videa atd. Chapu, ze je to Slovak, ale proste pokud nezlepsi zada a zadni postoje celkove, tak ho budou porazet. A Tonio mel nej formu co kdy mel.
Aj my chapeme, ze Krizo nie je Čech, inac by komentare inak vypadali. 😉
:-)) jako ze by mu to zuzilo pas, zlepsilo zada a hamstringy ? Pockej si na Mr.O , uvidis Kriza vedle Daudy, Walkera...pak mudruj neco o narodnosti.
Proste z nejakého dôvodu (žeby zlý tréning? Hlavne, že si nechá poradiť `len od tých najlepších`...) je Križo zozadu CELKOVO o povedzme `pol triedy` horší než z predu... Chrbát, zadok, hamstringy... Neverím, že toto bude vinou genetiky... Keby jedna či dve partie, o.k. ... ale tri?... a všetky zo zadnej časti tela?
@hcetigol...ale ja nezacal s tou narodnostou prvy 😉 `Chapu, ze je to Slovak`...koho len su tie slova...
Za me vysledek OK. Uz podle videí z prejudgingu. Tonio mel idealni formu, objemy, symetrii, lytka, paze sammooozrejme horsi nez krizanek. Jeho nejvetsi zbran proti Krizankovi - zadni pozy. Krizanek mel snad horsi formu nez den, dva pred soutezi. On vzdycky pred soutezi a sam na fotkach dominuje, ale na podiu uz ne. Porad slaby zada, porad ten silenej pas.
...lytka, paze horsi...
....tak keď si nedá poradiť (nie mnou, radili mu to iní)? ... Mal by používať trhačky aspoň počas niekoľkých sériách pri tréningu chrbta... Ja sám trhačky nepoužívam a nikdy používať nebudem, ale ja nemám za úlohu svoj chrbát vymakať `na maximum`, na rozdiel od Križa, takže....
hcetigol: To `...lytka, paze horsi...` sa týka Križa (v porovnaní s možno minulým rokom pred operáciou, atď)? V tej póze `hrudník/biceps z boku` tá ruka nevyzerá až tak monštrózne ako som očakával. Zato stehná z boku sú brutááálne.
Ne to mel horsi Tonio.
Jo, v bocni poze ho Krizanek porazil, bocni pozu ma hodne dobrou.
vynechám hodnocení závodníků, vlastně proč? protože ta stage je otřesná. Profi závody, nejvyšší level a podium jak na okresním přeboru a ty světla, no není toho moc vidět. Viděl jsem i jiná videa, za mě ostudné, velice. Buďme rádi za Evls, to je prostě TOP
Buďme rádi za to, jak je to teď. Kdyz si vzpomenu na to, jak to vypadalo v letech 2017-2019, tak to bylo něco naprosto otřesného.
Souhlas
fobo: já viděl video ten na FB z kratší vzdálenosti (profil: Leo Mayorhover) a naprosto ostré záběry s dobrým osvětlením. Ale NY pro je znám naprosto otřesnýma fotkama a podiem.
Dělají to tam naprostý kokoti. Když se ti něco jeden rok nepovede, tak přeci další rok si to dáš jako prioritu ve zlepšení. A tam je to pokaždé hrozný.
Už viem ako to dobre vystihnúť...
Križo je MEGAÚŽASNÝ v póze `most muscular`, úžasný v póze `triceps z boku`....ale...
Široký pás, nie dostatočne široké kľúčne kosti (v pomere ku pásu), ktoré sú zároveň `spadnuté`, veľmi zlé aktivovanie lattisimov pri pózovaní širokého chrbtového zpredu, zozadu, pri pózovaní dvojitého bicepsu z predu, zozadu....
Škoda. A práve preto ho porazil oveľa menší Tonio.
ty úzké klíční kosti to je velký problém, i Arnolda to trápilo, nějaké cviky na to nejsou? neporadil bys? no hlavně, aby nebyly tak spadnuté, to je nejhorší to zvedat.

|