Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Svaly a síla z minulosti: "The King of Iron and Steel" Stanislaw Radwan

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Svaly a síla z minulosti: Pjotr Michajlovič Jankowskij
Svaly a síla z minulosti: "Cyclop" Franz Bieńkowski
Je zajímavé, že snad s výjimkou Ursuse Jankowského, Wladka Pytlasińského a Cyclopa Bieńkowského došli jiní polští siláci (jako Bobby Pandour, Otto Arco, Stanislaw a Wladek Cyganiewiczowi, Wladyslaw Talun a Joseph Greenstein) ke slávě až v Americe, kam emigrovali z Evropy, potažmo Polska. Radwan navíc jako třetí v historii přesvědčivě překusoval železo, lámal podkovy a ohýbal a kousal 25centové mince.

Narodil se v pátek 15. května 1908 v Krakově, byl z nich tedy nejmladší a dožil se nejdelšího věku. Už jako kluk se lišil nevídanou silou a v zápasech s kamarády díky stisku svých rukou porážel všechny protivníky. Později zápasil za klub T.S. Wisla, na vojnu jej vzali k námořnictvu v Gdyni a sloužil na lodi ORP Grom, kde sbíral zkušenosti od bocmana-siláka Konstanty Belzińského. Pro pobavení kolegů předváděl na palubě různé silácké kousky jako ohýbání železných tyčí, podkov, hřebů a mincí, unikáty však byly následující výkony. Roztrhával 3,5mm plech jako papír, trhal manilová lana do průměru 12 mm a řetězy s oky z 8,5mm materiálu, prstem zatlačil minci do prkna ze sosnového dřeva. Ani šest lidí mu nedokázalo vytrhnout ze zubů konec lana, ve stoji na můstku skousl zuby konec visícího lana a na něj se pověsilo šest námořníků.

V Gdyni se vypracoval na trenéra v těžkoatletickém klubu WKS Flota a místní pobočce YMCA. Takto vystupoval i na jiných lodích a také v přístavech, naučil se německy a francouzsky a získal hodnost poručíka. V Polsku prováděl exhibice po městech, v ulicích Gdaňska byl účastníkem rvaček s hitlerovci a zanedlouho se stal populární osobností.

Například dne 13. září 1935 v Krakově lámal podkovy a dlaní zarážel hřeby do dřevěné desky. Noviny napsaly, že: "Pan Radwan, závodník Wisly se železnými zuby, odevzdal celý výdělek na opravu stadionu poničeného vichřicí. Jako důkaz svého talentu a síly překousnul hřebík a coulový hřeb stočil do pozoruhodné spirály."

Po napadení Polska nacisty v roce 1939 bojoval v armádě, byl zraněný, padl do zajetí a ocitl se za dráty koncentračního tábora Bergen-Belsen. Svědky následující události byli vězňové i dozorci SS, přesto se zdá neuvěřitelná a s velkou pravděpodobností půjde o výmysl. Radwan se pokusil o útěk z tábora a holýma rukama prolomil cihlovou zeď, byl však chycen. Když se o silákovi dozvěděl sám Adolf Hitler, přijel se na něho podívat (Hitler nikdy žádný tábor nenavštívil, muselo by tedy jít o jiného pohlavára s knírkem). Postavil se před vězně a řekl, že musí ukázat sílu přímo v Berlíně. Na to Radwan odvětil: "Vy v Polsku zabíjíte moje bratry a chcete, abych pro vás vystupoval? Nein!" Vedle stojící dozorce vytáhl pistoli Parabellum a strčil hlaveň Radwanovi do úst. O dalším se tradují dvě verze. V první Radwan bezmyšlenkovitě sevřel čelisti a po několika desítkách sekund vyplivnul konec hlavně na zem. Ve druhé Radwan ukroutil kus hlavně rukou. Nabízí se otázka, proč dozorce pistoli tak dlouho držel a nebránil se? Proč třeba nevystřelil? Hitler se prý rozesmál, daroval silákovi život a poručil, aby dostával dvě dávky jídla denně. Ve třetí verzi historky jej ke kousnutí do hlavně pistole navedli sami dozorci, což Radwan udělal a silou zubů zmáčkl ústí hlavně.

Po válce Radwan odjel do USA a usídlil se v Clevelandu ve státě Ohio. Převzal jméno Stanley J. Radwan nebo "The Polish Strongman" a domů se už nikdy nevrátil. V Clevelandu existovala velká obec polských imigrantů Warszawa, kde se usadil, pokračoval v exhibicích a rovněž zápasil. Jako přitažlivý, vysoký brunet s modrýma očima, šarmantní a společenský, se záhy stal místní celebritou, členem všech polských klubů, spolků a organizací a také miláčkem žen. Mnohé mu nabízely sňatek a s ženskou logikou zdůvodňovaly: "Kdyby naše děti byly krásné po mně a silné po vás, budou dokonalé!" A Radwan vtipně odpovídal: "A co kdyby se stalo, že podědí moji krásu a vaši sílu?" Často navštěvoval polské taverny, nepil ovšem ani nekouřil, a jak lze předpokládat, nikdy neměl problémy s podnapilými hosty.

V letech 1950 až 1954 Radwan profesionálně zápasil ve volném stylu a stávalo se, že protivník hned po drtícím podání ruky duel vzdal. Jednou se přihodilo, že jej jistý Rus nazval "smradlavým Polákem". Rozčílený Polák jím vzápětí mrštil na žíněnku a zmáčkl jej tak, že málem vypustil duši, a tím zápas skončil. Radwan byl také hostem populárního TV programu You Asked For It. Ještě v září 1962, když měl 54 let, vystoupil se siláckým programem s následujícími čísly: trhání řetězů, držení zátěže na prsou, trhání plechů, ohýbání železných tyčí, kousání oceli, odolávání tahu lana s 12 muži, rozbíjení kamene holou rukou, ohýbání kolejnice přes hlavu, lámání podkov a držení 900 kg závaží na hrudi, ležíc zády na desce pobité ostrými hřeby. Kdosi spočítal, že takových exhibic podnikl za život 1770!

Málokdo dokáže pochopit, že člověk překousne železo nebo ocel. Přesvědčili jsme se, že podobnými činy s měřením síly čelistí a odolnosti zubní skloviny proti kovu prosluli třeba polští židovští siláci Joe Greenstein a Siegmund Breitbart. A taky Radwan, který prý ukusoval kousky železných tyčí nebo dočista přehryzával řetězy a mince. Měl totiž v čelistech pevně vrostlé DVĚ řady zubů, stejně jako jeho sestra, a tyto zuby si uchoval neporušené až do smrti. Neobvyklá anomálie se vědecky nazývá hyperdoncie nebo polydoncie a znamená "nadpočetné zuby". Dosvědčil to jistý polský návštěvník, jenž hovořil s Radwanem v roce 1986, a rok nato pan Piotr Bakoń z Warszawy, jemuž Radwan svoje zuby zblízka ukázal. Co se týče ohýbání mincí, Radwan jednoduše vzal do prstů libovolný čtvrťák (25 centů), udělal dva rychlé pohyby a odhodil minci zmáčknutou téměř do placičky na stůl. Podle pověsti byl jediný, kdo ji dokázal narovnat zpátky!

Radwan později pracoval jako kontrolor Úřadu měr a vah, dobrovolník u místní policie, vypomáhal ve vydavatelství Cuyaga County, dělal bodyguarda starosty Clevelandu Ralpha Perka a kongresmana Dennise Kucinicha. K stáru žil sám v jednopokojovém bytě, skonal dne 6. dubna 1998 ve věku 90 let a zanechal po sobě tři děti a sedm vnoučat. Smutné a podivné je, že aspoň ohýbání mincí a překusování řetězů v podání Stanislawa Radwana moderní historické studie z USA neznají.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie