Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Svaly a síla z minulosti: Král síly z Quebecu Victor Delamarre

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Pokud bychom chtěli vystopovat kořeny siláctví v Kanadě, je historickým faktem, že francouzsky mluvící kanadská provincie Quebec bývá často nazývána kolébkou siláků.

Vztah mezi člověkem a fyzickou silou vzbuzuje od počátku věků obdiv a vyvolává rivalitu. Ať už tomu bylo ve válce, v boji na život a na smrt, nebo při přátelském měření sil, nejsilnější muž měl právo na respekt a bylo s ním jednáno jako s hrdinou. A ani Quebec nebyl výjimkou. Vše začalo zkraje 19. století s Jeanem-Baptistou Grenonem ("Herkulem ze severu", cca 1760), druhý byl dřevorubec a boxer Jos Montferrant (193 cm, 110 kg, 1802 - 1864) a třetí Claude Grenache (1827 - 1862) s prvními veřejnými ukázkami síly. Dalšími silnými lovci, dřevorubci, nosiči, lodníky a dobrodruhy byli Maxime Duhaime (1813 - 1871), F. Joseph Taillefer (1836 - 1906), J-B. Lagimodiere (1808 - 1886) a Antoine Voyer (1782 - 1804). Pak se objevil legendární Louis Cyr, který zatřásl celou siláckou komunitou od Kanady po Británii a od USA po zbytek Evropy. Následovali silní zápasníci a vzpěrači Horace Barré, Eugéne Caouette, Hector Décarie, Wilfried Cabana, Bennoit Coté, Moses Charbonneau, Edouard Beaupré, Paul Plourde, Grégoire Paradis, Prudent Landry, Arthur Giroux a nejsilnější rodina na světě, sourozenci Baillargeonovi z jižního Quebecu. Mezi novější borce patří Dough Hepburn, Tom Magee, Hugo Girard, Marco Fortier, J. F. Caron, Travis Lyndon nebo Joey Lavallee. Kromě těchto světoznámých jmen zde také žil jeden skoro zapomenutý insider.

Joseph Victor Élzear DeLamarre, neboť právě takové bylo jeho plné jméno, se narodil časně zrána v pondělí 24. září 1888 ve městě Hébertville, osídleném 2500 obyvateli, první kolonizované obci ve správní oblasti Lac-Saint-Jean-Est. Rodiče se jmenovali monsieur Charles De Lamarre a madame Marie Tremblay. Vyrůstal v rodině se 13 dětmi, a ačkoliv byl velmi intelektuálně nadaný a měl správně jít studovat, od malička musel pomáhat shánět obživu - farmařit, nosit vodu a rubat dřevo. Nade vše jej zajímal sport, plaval v jezeře Sv. Jan, v osmi letech byl sice malý a kudrnatý, ale nikdo ze spolužáků jej nedokázal položit na zem. Jezdil dlouhé trasy na kole, mimo to zápasil, boxoval a vzpíral. Tvrdou prací dřevorubce nabyl doslova kolosální sílu. Ve třinácti jej otec poslal ke strýci na farmu v Lac-Saint-Jean, jehož po příjezdu zvedl do výšky a řekl: "Nejsi těžký, strýčku!" Muž vážil 68 kg. Ve 14 letech při práci na železnici v Lac Bouchette pozvedl na výzvu předáka ke kolenům devítimetrovou 250 kg vážící kolejnici, což nedokázal nikdo z okolí!

V patnácti prý nosil na ramenech na vzdálenost několika kilometrů váhy přes dva metráky, rozzuřeného býka popadl za zadní nohy, zvedl je do výšky a zvíře znehybnil, vzal na záda osm 40kg beden brambor (320 kg) a snesl je do sklepa, sám si hodil na záda 205kg sud, sám vytáhl z příkopu převrácený vůz se senem. Na trénink si vyřezal činky z dubových kmenů o váze 90 kg a 113 kg. Ve věku 18 let za přítomnosti 30 mužů převzal na ramena 430kg kolejnici a kus ji poponesl. Jindy vzal dvě takové kolejnice (celkem 860 kg, patrně spojené lanem nebo řemenem) a pozvedl je nad zem! V té době se doslechl o legendárním "Kanadském Samsonovi" Louisovi Cyrovi (s nímž se nakonec setkal) a usoudil, že by mohl být lepší než on. Přátelům dokonce řekl, že ve 24 letech překoná jeho rekordy!

V roce 1908 Victor odešel za prací do Montrealu, kde se po čtyřech letech stal konstáblem metropolitní policie. Nehledě na střední výšku a váhu 173 cm a 81 kg brzy získal reputaci neobyčejného siláka. (D. Webster uvádí 168 cm, váhu 81 kg, hrudník volně 117 cm, krk 41 cm, pas 71 cm, stehno 51 cm, lýtko 36 cm a biceps až 43 cm, na něž nevypadal. Jeden zdroj z Kanady píše 162,5 cm a 68 kg nebo též 166,5 cm a 70 kg a v jednom případě 180 cm. Ve srovnání s tím zmiňovaný Louis Cyr sice narostl jen do výšky 174 cm, ovšem na váze měl 125 kg a později až 155 kg.) Také v uniformě předváděl neslýchané kousky. Nadzvedl ze strany automobil vážící 2270 kg a držel jej tak dlouho, než šofér vyměnil kolo, nebo zastavil rukama dva splašené koně s kočárem řítící se ulicí a ohrožující životy lidí. Současně s tím zahájil silácká vystupování v lokálních divadlech a ve 20. letech přestoupil mezi profesionály.

Na pódiu ohýbal nejrůznější typy železných tyčí a pásovic, od 2. dubna 1914 si nárokoval šroubový tlak jednou paží se 140,4 kg (to se nezdá moc pravděpodobné, byť domácí prameny vytrvale citují výkon 309,5 lb čili dvojnásobek jeho vlastní váhy a je dochována původní činka a zapsáno přesné datum i místo výkonu - divadlo Arcade Theater v Montrealu naplněné tisícovkou nadšených diváků), jímž překonal zdvih Louise Cyra 123,8 kg. Žel, tento extrovní výkon, jímž zvedl sám sebe téměř dvakrát, neakceptovali ve svých pracích ani dva nejvýznamnější badatelé v historii síly D. P. Willoughby z USA a D. Webster ze Skotska.

Dál jednou paží se zavěšením závaží na malíčku vytlačil 90 kg, vylezl na žebřík s půltunovým živým koněm na zádech, nechal se přejet menším automobilem se čtyřmi pasažéry, vleže na zádech vytlačil chodidly obří koulovou činku a následně ji přendal na jedno chodidlo, v prstech mezi prostředníčkem a palcem ohýbal 25centimové mince. V předklonu pod masivní platformou zvedal zády až 65 mužů, jinak celé mužstvo metropolitní policie vyjma kapitána Emila Trudela, o váze přes 3,2 tuny, čímž značně, a to je slabé slovo, převýšil Cyrův akceptovaný rekord 1815 kg a svoje předsevzetí tak splnil. Jestli byli muži a deska zváženi, není vůbec známo. Je zvláštní, že v doprovodných údajích k tomuto výkonu je jeho váha udávána jako 88 kg! A dál, přestože by uvedená živá zátěž 3200 kg znamenala absolutní světový rekord, musíme jej zařadit k nepotvrzeným zdvihům, což je nesporně škoda.

Dne 14. září 1914 se oženil se slečnou Elminou Garneau a postupně měli deset dětí, šest dcer a čtyři syny. Roku 1917 přesunul z původní polohy, resp. otočil kolem osy, balvan o váze 907 kg, s nímž nehnulo ani 15 dospělých mužů, a sám bez pomoci vysadil na podstavec 360kg sochu Sacre Coeur neboli Svatého srdce Ježíšova. V roce 1922 přemístil a vytlačil 91,4 kg jedním prstem, roku 1944 udržel na klíně (v náročné disciplině zvané "klín Herkula") železnou konstrukci podobnou mostu s automobilem vážící 2994 kg. Panečku, bezmála tři tuny!

Na rozdíl od Louise Cyra, jenž se držel rady dědečka, že síla pochází z jídla, a tudíž spořádal denně až 9 kg masa, Victor pokládal svou sílu za "dar ze Svatého Srdce". "Dobrý Bůh mi dal tuto sílu a já se ji snažil zachovat," řekl. "Bůh přebývá ve mně a činí všechny tyto skutky. Proto jsem se vyhýbal alkoholu a žil jako dobrý křesťan."

Přesné údaje však u něho nebyly podstatné, fanoušci jej milovali pro jeho hezkou postavu, věrnost katolické víře a lpění na francouzsko-kanadském občanství. V roce 1921 obdržel od občanů svého rodného města nádherný pás s diamanty a nápisem "Le Roi de la Force" (král síly). Ve 30. letech, když zahájil kariéru profesionálního zápasníka a vybojoval přes 1500 zápasů, se mu dostalo ještě větší slávy a popularity. Sílu neztratil ani ve věku 65 let. Půjčil si od souseda 50kg pytel cementu, asi hodinu si vykládali a Victor stále držel pytel za roh v jedné ruce! Delamarre svoji provincii miloval až do smrti. V roce 1954 se u něho objevila rakovina a skonal dne 13. března 1955. Po pitvě se ukázalo, že měl dvojité šlachy a obratle páteře široké téměř 10 cm - dvojnásobek rozměru běžného člověka!

Generální ředitel muzea v Saint-Antoine de Lac Bouchette, kde jsou vystaveny předměty z Delamarrova života, poznamenal: "Victor porazil Cyra ve všem vyjma marketingu. Delamarre mohl být lehce mnohem slavnější, protože dostal od amerického producenta nabídku na filmové role. Odmítl jen proto, že chtěli, aby si změnil příjmení na Delaware!"


Použité zdroje:
Webster, D.: Sons of Samson, Irvine, Scotland, 1993
Willoughby, D. P.: The Superathletes, Barnes&Company, USA 1970
Chouinard, Y.: Oriigns of Canadian Weightlifting, Montreal, 2011Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie