Šest měsíců přípravy a soutěží uteklo jako voda. Šest měsíců, uff. Dietu jsem zahájil na začátku prosince a zakončil ji 3. června. Mnoho se toho událo, mimo jiné jsem se o etapě, která probíhala na nejsevernějším obydleném městě na světě, rozepsal v těchto dvou článcích (Soustředění za polárním kruhem I a II). Příprava šla poměrně hladce, rozhodně nejpohodověji ze všech mých dosavadních zkušeností. Alespoň do prvních závodů, které se konaly pod SKFČR. Plánem bylo odzávodit celou sezónu v IFBB a pokračovat zde i v dalších případných letech, věci ale nabraly rychlý spád. Týden před mým prvním startem jsem byl doprovázet a pomáhat na závodech NPC Regionals v polské Varšavě mému kamarádovi a trenérovi v jedné osobě Petru Šidlovi. Přestože jsme se vraceli s výsledkem, v nějž jsme rozhodně nedoufali, tak zážitek a úžas z celého klání nás hluboce zasáhl. Prostory, dárky, trofeje, pódium, rozhodování, organizace a vše další, co Vás napadne, nás uchvátilo. Navíc startovné nebylo zásadně dražší než na tuzemské pohárové soutěži. Žasl jsem.
Petr Polák s Petrem Šidlem (foto: Josef Adlt)
GP Zbraslav 2023
První mou letošní závodní zastávkou byla pohárová soutěž, která krátce před kláním změnila místo, a tak došlo i k přejmenování z GP Velká Bíteš na GP Zbraslav. Mám rád skromné české pohárové soutěže. Mám rád to, že zde potkám spoustu přátel a kamarádů. Ať už staré známé tváře, nebo ty nové. Ač si vážím každého pořadatele, tak musím říct, že bych ocenil, abych se nemusel stydět za budovu, kam mě jedou podpořit přátelé a rodina. Každopádně soutěž byla taková, jakou člověk znalý poměrů asi očekává. Nechci být příliš kritický, protože by to působilo zapškle vzhledem k tomu, že jsme asi s výsledkem, kterým byla jedna zlatá a dvě stříbrné medaile, nebyli spokojeni. Každopádně po ostatních stránkách mi soutěž, která prostě má působit domácky, přinesla to, co jsem očekával. Potkal jsem spoustu známých tváří, ať už v panelu rozhodčích, nebo mezi zástupci závodníků, trenérů či jejich doprovodů. Popravdě jsem dostal nejvíce cen ze všech soutěží. Alespoň co se týče jejich kvantity. Určitě není lehké sehnat finalistům nějaké dárky, ale dostat webkameru v roce 2023 mi přijde minimálně úsměvné. Každopádně pořadatelům všechna čest. Nikdo schopnější tu není, a proto si jich vážím. Hodně štěstí a spokojených závodníků do dalších sezón.
Můj výsledek: jedna zlatá medaile, dvě stříbra.
Přidávám své subjektivní "vysvědčení" pro danou soutěž - hodnoceno jako ve škole. Jedná se o mé osobní vidění a hodnocení, nemluvím za nikoho jiného. Čistě vypisuji, jak na mě závody zapůsobily.
GP Zbraslav 2023 - vysvědčení zástupce závodů federace IFBB
| předmět |
slovní hodnocení |
známka |
| registrace |
Vše online, tohle prostě funguje. Nemám co vytknout. |
1 |
| cena |
900 Kč závody, 700 Kč členství ve svazu. Neměl bych problém si připlatit, kdyby medaile vážily víc než ty čokoládové. |
2- |
| organizace |
Vše šlo podle plánu, soutěž poměrně plynule běžela, já jako závodník byl včasně informovaný. Průběh v blocích mi dává u malých soutěží smysl. Komunikace s pořadatelkou a světla na jedničku. Spokojenost. |
1 |
| trofeje a dárky |
Já osobně tolik neocením doplňky, které zbyly na skladu, ani elektroniku, která se prodávala před 15 lety, tolik, jako kdybychom dostali pořádné medaile nebo poháry. To je pro mě to, co mi soutěž připomíná. S plastovou medailí s nálepkou se moc chlubit nikomu nebudu. |
4 |
| prostory |
To prostě není v pořádku. Ať už vnější prostory, nebo až klaustrofobně působící šatny či rozcvičovny, kde jeden šlape druhému na hlavu. Nedůstojné. Rozcvičovna byla setsakramentsky malinká a vzduch hrozivý, což zvlášť v momentě, kdy jdete odvodnění na stage, může s ledaským zamávat. Je rok 2023
a myslím, že by se měla hledat cesta k důstojnému prostředí. |
5 |
| atmosféra |
Já osobně prostě tyhle typy "pouťáků" měl vždy rád, a tak jsem s tím
naprosto v míru. Ve špičce byl sál i solidně zaplněný, a pokud někdo na pódiu bojoval jako lev, pak se mu dostalo i patřičné odezvy ze sálu. |
2 |
| fotky ze závodů |
Važme si toho, že máme alespoň fotografie z pódia, šaten i rozcvičoven. Zdarma! To není rozhodně standardem a je to něco, čeho jsem si vždy na Ronnie.cz vážil. Mám krásné fotografie, za které jsem nedal ani halíř. Tohle mě vždy bavilo a věřím, že to bude pokračovat. Díky za to. |
1 |
| celkový dojem |
Vzpomínky na prostory a ceny ve vás prostě zanechají nejsilnější dojem. Známku zlepšují dobré vztahy a krásné fotografie. |
3- |
Intermezzo I
Po sečtení zážitku z polských závodů (viz výše), zákulisních informací i lehkého zklamání z prvního závodu sezóny jsem zvažoval přechod do volných federací. Mimo jiné také kvůli tomu, že v práci nemohu operativně řešit dovolenou. Proto prostě závodím tehdy, když mám naplánované volno. To si píši ještě na podzim předchozího roku, kdy žádné závody vypsané nejsou, a to je často velké tipování a loterie. Závodění ve volných federacích mi tak dá tu svobodu, že se prostě mohu podívat, co se koná příští víkend v pro mě dostupných zemích, a tam se jednoduše vypravit. Své působení v IFBB jsem tak chtěl zakončit na Extrifit Cupu, na který jsem dlouhodobě slyšel chválu, a ke kutnohorským závodům
mám obecně srdeční pouto, protože jsem zde byl nesčetněkrát, ať už jako divák, člen "realizačního týmu",
nebo hlavně jako závodník. Jasně, také zde jsou nevyhovující šatny, ale mimo to je zde skvělá organizace, krásné ceny a plný sál. Mělo to být senzační loučení. Asi karmou za sepsání tohoto článku mi však byly potíže s trávicí soustavou, kdy jsem se skoro čtrnáct dní po Zbraslavi nehnul z trasy toaleta-postel. Nejedl jsem a necvičil. Připravenost vydržela, leč svaly byly splasklé. Však nic, co by se nedalo doplnit. Dva týdny po prvních závodech, pondělí to bylo, jsem objevil způsob, jak se dát do pořádku, a řekl jsem si, že takhle tu sezónu nechci zakončit. Neabsolvoval jsem tu dlouhou přípravu pro jedny nešťastné závody a hledal jsem, co se děje následující víkend. Objevil jsem závody v německém Augsburgu pod hlavičkou NPC. Věděl jsem, že to pravděpodobně bude úroveň, na kterou nebudu stačit, ale letní sezóna je v mé práci kritická a volné víkendy nejisté.
Byla to jedna z posledních šancí si ještě zazávodit. Takže jsem vyrazil na zkušenou. Auf
Wiedersehen, IFBB, bylo nám spolu snad dobře, ale tohle je šťastný rozvod z rozumu.
NPC All Stars Classic 2023 (Friedberg, Německo)
Na NPC je super, že vše jednoduše vyřídíte online. Žádné registrační karty poštou, žádná komunikace s prostředníkem. Prostě vyplň, zaplať a
doraz. Pro mě maximálně vyhovující. Roční členství zde bylo 55 dolarů, což je srovnatelné s IFBB i NABBA.
Výhodou NPC je, že máte mnoho závodů každý týden a je jen na vás, které vám zrovna vyhovují.
Můj výsledek: třetí a páté místo.
NPC All Stars Classic 2023 - vysvědčení zástupce závodů federace NPC
| předmět |
slovní hodnocení |
známka |
| registrace |
Není nic jednoduššího než se registrovat na NPC závody. Vše jednoduše přes internet. Má prozatím jediná zkušenost byla veskrze pozitivní. Hudba se stejně jako v IFBB odesílá online. U prezentace se vytvořila pořádná fronta, a přestože každý z pořadatelů měl svůj úkol, který vykonával rychle a s úsměvem, tak závodníků zkrátka bylo extrémně moc, protože se jednalo o poslední možnost pro německé závodníky kvalifikovat se na německý šampionát a následně Pro Qualifier soutěže. To zajistilo senzační kvalitu i kvantitu závodníků. Každý návštěvník dostal pevné soutěžní číslo a senzační tričko na památku. |
1 |
| cena |
Plus minus 6200 Kč (registrace na závody plus roční poplatek NPC). Závody v Německu nebyly nic levného, to je pravda. Startovné mě vyšlo na necelých pět tisíc,
což není málo, určitě ne. Ale odjížděl jsem s takovým nadšením ze skvělých závodů, že jsem si na ty peníze ani nevzpomněl a doteď jich určitě nelituji. |
2- |
| organizace |
Skvělé bylo, že spoustu informací, které vám v Česku říkají jednotliví pořadatelé, zde hlásili v rozhlase. Horší už bylo, že to bylo v němčině. Poprosili jsme, jestli by to bylo možné oznamovat v angličtině. Dostalo se nám odpovědi, že to dělají, a následně opět zbytek informací byl vždy v němčině. Naštěstí alespoň hlavní rozhodčí mluvil čistě anglicky, tudíž na pódiu nedocházelo k nesrovnalostem. Jinak vše šlo podle plánu, na všechny naše dotazy jsme dostali odpověď a harmonogram odpovídal. A kdybych hodnotil jen harmonogram, tak by to byla jednička s hvězdičkou. Vy byste od Němců snad čekali něco jiného? |
2- |
| trofeje a dárky |
Každý dostal pamětní tričko a finalisté navíc i nádherné medaile. Velké a těžké. K tomu první trojka ještě dostala tašku se spoustou vzorků a maličkostí od
titulárního sponzora All Stars. Absolutní vítěz dostal velké "Thorovo kladivo". Diplomy jsme nedostali. |
1- |
| prostory |
Závody se konaly ve velké basketbalové hale. Byl zde dostatek prostoru pro závodníky i diváky. Wi-Fi zdarma je samozřejmostí. Dostatek toalet zvlášť pro závodníky i diváky. Velké množství míst v hledišti, které se krásně zaplnily. Co se týče šatny, tak pro závodníky byla vyčleněna polovina basketbalové haly a čtyři šatny. Nikdo se nemačkal, spoustu prostoru. Nebylo co vytknout. Pumpování před nástupem na stage bylo v poměrně stísněných prostorách chodeb. Tady to určitě nebylo dokonalé. |
2 |
| atmosféra |
Plný sál. Reakce diváků obecně byla ze začátku zdrženlivější, ale pak se vše rozjelo a fandilo se pořádně. Udělalo mi radost, že za mnou několik lidí z řad návštěvníků přišlo a ocenilo osobně mou prezentaci na pódiu, další psali na Instagram. Cítil jsem se vítán. |
2 |
| fotky ze závodů |
Na místě byl fotograf, kterého jste si mohli zaplatit. Fotografie vyšly na 90 eur, s videem celkově za 140. Já si řekl, že je asi oželím, protože už tak mě víkend vyšel na poměrný "ranec", a zaplatím si jen fotky z improvizovaného ateliéru v zákulisí soutěže, kde to bylo o něco levnější. Nakonec jsem vyšší desítky fotek ze závodů našel na stránkách NPC. Zdarma. Vůbec jsem to nečekal, takže mě to moc potěšilo. S kvalitou fotek od Ronnie.cz z minulých závodů se to srovnat nedalo,
ale vzpomínkové fotky mám. |
2 |
| celkový dojem |
Super závody v obrovské konkurenci. Fantazie. Není co řešit, sem bych se vracel rád. Doporučuji. |
1 |
Intermezzo II - focení s Josefem Adltem
Po Německu jsem zvažoval konec sezóny. Dovolená mi skončila a čekalo mě hektické pracovní období. V následujících dvou týdnech jsem měl vlastně jen dva dny volna. Ten první volný den jsem měl s Péťou Šidlem domluvené focení s Pepou Adltem. Ale nevěřil jsem si, že bych po sezóně zvládl vydržet 9 dní ve 100% dietě. Potřeboval jsem další motivaci, a tak jsem se podíval, jaké závody se konají o víkendu po focení, a objevil jsem Austrian Championship nedaleko rakouského Lince pod hlavičkou NABBA/WFF.
Atombody NABBA Austrian Championship 2023
Nevěda, jak se vlastně registruji na závody, jsem oslovil rakouskou stranu NABBA a byl přepojen na české vedení. Požádal jsem tedy českou stranu, kdy jsem komunikoval s prezidentem Michalem Bendou a jeho ženou Veronikou. Tak vstřícné jednání jsem za celou dobu v kulturistice nezažil. Cítil jsem zájem o mě jako závodníka, snahu budovat sport, ne byznys. Vše se domluvilo a já mohl startovat jako člen reprezentace NABBA/WFF na rakouském mezinárodním mistrovství.
Můj výsledek: 1. místo v kategorii athletic (de facto klasická kulturistika, měl jsem limit 92 kg při mých 185 cm).
Atombody NABBA Austrian Championship 2023 - vysvědčení zástupce závodů federace NABBA
| předmět |
slovní hodnocení |
známka |
| registrace |
Po vstupu do NABBA za mě vše vyřešilo vedení svazu, takže žádný problém. Komplikací je, že se musíte kvalifikovat z mistrovství Česko-Slovenska, což mi termínově nevycházelo, byl jsem v práci. Ale byla mi na základě předchozích výsledků udělena výjimka, takže jsem mohl vyrazit na závody do Aschachu nedaleko známějšího Lince. Ještě před samotnou prezentací došlo ke kontrole formy všech reprezentantů, kterou provedl prezident Michal Benda. Všichni jsme dostali závěrečné posvěcení, a tak jsme se mohli odprezentovat. Se vším opět pomáhalo vedení reprezentace, a kdo měl jazykovou bariéru,
tomu se dostalo pomoci. Za minutu jsem měl hotovo. |
1 |
| cena |
1000 Kč je členský poplatek, samotné závody byly pro české reprezentanty zdarma, tedy za 0
Kč. |
1 |
| organizace |
Všechny nás v klidu svolávali do backstage s dostatečným předstihem. Každý organizátor v zákulisí komunikoval solidní angličtinou a v průběhu soutěže nás kontrolovalo vedení reprezentace, jestli je vše v pořádku a něco nepotřebujeme. Dostali jsme také tipy, kde se pohybovat na pódiu, jaké je v hale teplo a jak postupovat, aby se nikdo na pódiu nepotil. Musím zmínit horší akustiku, kdy jsem měl občas problém rozumět pokynům z panelu rozhodčích, a také to, že jsem poprvé v životě pózoval bez své hudby, přestože jsem odevzdával flashku při registraci s funkční MP3. To se bohužel děje napříč federacemi. |
2- |
| trofeje a dárky |
Všichni finalisté dostali pohár, o jakém by se mi jako mistru Čech i České republiky mohlo tenkrát jenom zdát. Jako vítěz jsem v Rakousku dostal snad čtyřiceticentimetrový pohár. Krasavec. Člověk pak oželí, že nedostal medaili. To, že jsme nedostali věcné ceny, mě netrápí, chybějící diplom už trochu ano. |
3 |
| fotky ze závodů |
Zatím se ke mně dostala jedna fotografie ze stage, což je mrzuté. Celé to však napravuje fakt, že několik dní po konci klání byl volně k dispozici celý záznam ze závodu ve fantastické kvalitě.
To je prostě super a rozhodně to není samozřejmost. |
2- |
| celkový dojem |
Závody mi splnily přesně to, co jsem od nich očekával. Domácká atmosféra i skromnější prostory, ale vlastně super užitý den, spoustu vzpomínek a zážitků a titul mistra Rakouska k tomu jako třešnička na dortu. Kdybych měl hodnotit čistě českou stranu NABBA/WFF, tak mám jen slova nadšení. Moc se mi mezi vámi líbilo, přátelé, a rád se vrátím. |
2 |
Související články: Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.
Zobrazit všechny příspěvky

|