Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Svaly a síla z minulosti: Průkopník Felice Prades

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Ačkoliv pravděpodobně (možná, snad - tedy doufám, že ano) patříte mezi věrné studenty historie Železné hry, následující tvrzení Vás zajisté překvapí, možná zaskočí a patrně též udiví. A věřte, že nebudete ani sami, ani první. Vězte tedy, že jedním z nejstarších, v encyklopediích i mnoha soudobých odborných pracích naprosto opomíjeným průkopníkem vzpírání a silových sportů obecně, byl italský cirkusový silák Felice Prades. Svým příkladem ovlivnil další tři slovutné a významné muže, kteří pak uvedli do pohybu nejen zájem o trénink s činkami, ale vlastně celé masivní hnutí směru physical culture. Byli to tito pánové: Němec Louis Attila (původně Ludwig Durlacher z Karlsruhe, 1844 - 1924), famózní skotský atlet Donald Dinnie z Aberdeenshire (1837 - 1916) a nesmrtelný Eugen Sandow (předtím Franz Müller, 1867 - 1925] z pruského Königsbergu (Královec, poté Kaliningrad).

Zde si posloupnost žádá několik slov o hnutí physical culture čili tělesné kultury. Vzniklo na základě zvýšeného zájmu o zaniklé ideály antického Řecka a Říma, zejména o atletičnost a tělesnou krásu, skloubené se svalnatým vzhledem mužského těla. Jeho účastníci prostřednictvím pravidelného cvičení, sportování a vhodné výživy rozvíjeli zdraví a fyzickou sílu. Svého vrcholu dosáhlo v Evropě, ale též v Británii a USA v letech 1880 až 1930. Snad nejvýraznějším předchůdcem směru physical culture bylo učení "svalového křesťanství" (Muscular Christianity), vzniklé v Anglii v půli 19. století. Cílilo především na mladé muže a kladlo důraz jak na fyzickou zdatnost, tak na provádění náboženských obřadů, přičemž se možná inspirovalo výrokem římského satirika Juvenala mens sana in corpore sano, tedy ve zdravém těle zdravý duch. Odlišovalo se vírou ve vlasteneckou povinnost, disciplínu, mužnost a morální i fyzickou krásu. Hnutí physical culture nabylo na síle a rozmachu díky dvěma velkým mužům. Za původce toho, co vykrystalizovalo ve sport zvaný bodybuilding, je považován Eugen Sandow, propagátor, filantrop, majitel sportovních škol, autor knih a pořadatel soutěží. Američan Bernarr Macfadden (1868 - 1955) byl už za života známý jako "otec tělesné kultury". Budoucí multimilionář otevíral kluby physical culture, zakládal hotely a tréninkové kempy, vyráběl náčiní a nářadí, vydával časopis a rovněž pořádal první konkurzy tělesné krásy. Ideály physical culture jsou i dnes zřejmé v moderním bodybuildingu a fitness aktivitách po celém světě.

Prades, prapůvodní silák, jakýsi základní hybatel, zůstával příliš dlouho neviditelný, skrytý pod vrstvami času, jako kdyby vůbec nikdy nežil. V podstatě ale právě on inspiroval a mentoroval prof. Attilu a ten zase učil a cvičil Eugena Sandowa, jenž byl údajným "otcem bodybuildingu", tudíž můžeme Pradese považovat za jednoho z prapradědečků tělesné kultury, de facto iniciátora siláckého boomu na mezinárodní scéně. A všechno to před 170 lety začal právě on, neprávem zapomenutý Ital…

Druhá vsuvka se týká stručného popisu siláckých exhibic. V polovině 19. století existovaly dva typy veřejných siláckých produkcí. První byl orientován na divácky přitažlivé silácké kousky - borec vyšel na scénu, napnul bicepsy, předvedl mohutný hrudník a potom začal trhat řetězy, ohýbat hřeby nebo vzpírat těžká závaží. Základem tedy byla síla svalů a šlach, jinak žádná velká zábava. Druhý typ mnohem více připomínal vaudevillová (varietně-estrádní) čísla, populární na přelomu 18. a 19. století, v nichž se na jedné scéně skloubily nádherná podívaná, umělecké pózování postavy a silové triky, doplněné kostýmy a nezbytnou porcí showmanství, takže divák zhlédl spektákl, v němž byla samotná síla jakousi vedlejší atrakcí.

Prades, původním příjmením Giordanino, se narodil 19. února 1821 (na snímku je datum 1819, D. Webster uvádí 1920) ve vesničce Fuori na předměstí Neapole a později přejal název města coby druhé příjmení. Začínal jako gymnasta a vzpěrač - specialista na žonglování s těžkými koulemi s uchem (dnešek je zná pod názvem kettlebells). Kariéru cirkusového siláka zahájil v Paříži a časem se z vesnických návsí, tržišť a bazarů, které objížděl s vozíčkem taženým mulou nebo kobylkou a po vrch naloženým železem, vypracoval až na scény nejvýznamnějších evropských cirkusů a music-hallů. Během 40. let 19. století působil v cirkuse majitele Eduarda Wöllschlagera (1811 - 1875), kde v outfitu mýtického Herkula předváděl kromě dokonale zvládnuté pantomimy originální kousky v síle, umu a rovnováze. Mimo tehdy populární cvičení s těžkými kužely (tzv. indian clubs, dřevěné kyje ve tvaru kuželky vážící až 30 kg) dělal například gymnastickou vlajku nebo čelní planche na svislé tyči, s nohama zachycenýma na visuté hrazdě visel hlavou dolů a v rukou udržel malého koně, nebo vyvažoval na bradě sloupec 12 židlí, postavených jedna na druhé.

Jako další v programu držel na jednom rameni hlaveň malého kanónu, z něhož pomocníci odpálili slepý náboj, a také chodil s tyčí na ramenech, na níž viselo až 5 mužů, přičemž na pásku v zubech balancoval těžké závaží. Vymyslel rovněž trik zvaný Římský sloup, kdy se s chodidly upevněnými v popruzích na 270 cm vysokém sloupu ve visu hlavou dolů zvedl silou břišních svalů do sedu a držel při tom na prsou činku nebo pomocníka. Tento trik převzal Louis Attila, tenkrát Pradesův asistent (cca 1860 - 1863, poté se rozešli), předal jej Eugenu Sandowovi a ten si díky upravené verzi vypracoval nejlepší břišní svaly své doby. Sandow se při vystoupeních zvedal z vertikálního visu do sedu s velkou činkou za krkem nebo až dvěma lidmi z publika. Druhým veleslavným uživatelem Římského sloupu byl svalovec polského původu Bobby Pandour (1882 - 1920).

K Pradesovým dalším originálním trikům patřila například Španělská síť, při níž demonstroval žonglování s kruhy ve visu hlavou dolů za jednu nohu ve smyčce lana, dále Klín Herkula (Tomb of Hercules, v podporu na dlaních a chodidlech držel na klíně až 180 kg vážící a 50 cm vysoký kamenný kvádr, do něhož pomocníci bušili perlíky, dokud neprasknul) nebo číslo Samsonova chůze, v němž chodil po scéně s 25kg závažími na chodidlech, dalšími závažími kolem pasu a krku (celkem cca 250 kg) a mužem sedícím mu za krkem! Podle francouzského experta prof. Edmonda Desbonneta byl Prades "mistrem jeviště, obzvláště pozoruhodným svým uměleckým talentem a způsobem, jímž předváděl svá čísla". Jako by tohle všechno nestačilo, silák a gymnasta Prades-Napoli vlastnil rovněž krásný hlas a účinkoval dokonce jako atlet-tenor, jenž vystoupení doprovázel bravurní mimikou a expresivní pantomimou.

Poté, co Eduard Wölschlager roku 1850 cirkus prodal, Prades další tři dekády projížděl Evropou a svým příkladem udivoval a v důsledku motivoval bezpočet budoucích slavných silových atletů. "Italský Herkules" (jeho reálné vzpěračské výkony ani tělesné míry bohužel neznáme) vystupoval téměř do smrti, asi do šedesátky, pak se pod tíhou let dřiny a tělesného vypětí nahrbil, částečně oslepl a musel z manéže odejít. Nějakou dobu žil v Berlíně, zemřel ale v Londýně dne 28. července 1887 ve věku 66 roků. O jeho rodině nebo případných potomcích se nic neví.

Dodatek k věci. Profesor Desbonnet viděl v roce 1882 v Lille siláka, který si říkal "Napoli". Ačkoliv vystupoval s pěknými kulisami a v hezkém oblečení, fyzicky byl malý (162 cm, 62 kg) a svoje triky hodně šidil. Desbonnet falešného siláka jménem signor Papillon pronásledoval tak dlouho, až byl donucen změnit povolání a stal se - kuriózně nebo typicky - padělatelem peněz (jak se dalo čekat, ne nadlouho).


Použité zdroje :
Webster, D.: The Iron Game, Irvine, Scotland, 1976
Desbonnet, E.: Les Rois De La Force, Paris, France, 1911Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.06.09:09caspic - Tyhle články žeru, díky!
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie