Reklama:
KONEČNĚ JE ZPĚT! 100 % Whey Protein v akci 1+1
Nejprodávanější protein letošního jara opět skladem. Více zde.

Svaly a síla z minulosti: Katie Brumbach (Sandwina)

3.941 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Pod uměleckým pseudonymem Sandwina (jinak Catarina, Katharina, Katie, též Catharina Katie Sandwina Brumbach - Heymann) naleznete na webech řadu textů encyklopedického charakteru, ale rovněž (a to je způsobeno nejen ignorancí autorů, ale především možností snadného, anonymního kopírování) spoustu vesměs nepřesně sepsaných článků rádoby senzačního, až bulvárního charakteru. Nic to však nemění na faktu, že byla očividně jednou z nejsilnějších a díky dlouhému působení před publikem také nejlépe známou silačkou historie. Její postavu i sílu beze stínu pochyb ovlivnila genetika a teprve poté akrobatický a silový trénink výcvik od raného dětství.

Narodila se v cirkusové maringotce na předměstí Vídně v úterý 6. května 1884 brzy ráno (přesněji se to neví). Otec a majitel cirkusu Philippe Brumbach (1857 - 1928), údajně dvoumetrový, spíš však jen 185 cm vysoký a 120kg obr se 140cm hrudníkem, byl v té době jedním z nejsilnějších mužů Rakouska a Německa, schopným zvednout prostředním prstem nad zem 291 kg a trhnout jednou paží 80 kg. Cirkus Brumbachů založil v roce 1846 dědeček Gustav, dál jej provozoval Katiin bratr Bernhard a dnes je ředitelem potomek v šesté generaci Wilhelm Brumbach. Matka Johanna Nock Brumbach rovněž pocházela ze starobylého rodu bavorských cirkusáků, neboť byla dcerou profesionálních gymnastů Johanna a Katrin Nock. Vysoká a svalnatá, kolem bicepsu měla 40 cm, a když zrovna nerodila děti, vystupovala coby silačka. Mimochodem, strýcem Katie byl "Bavorský Herkules" Xavier Brumbach - to je panečku famílie! Katie přišla na svět jako druhá (nebo možná první) z dlouhé řady 16 (!) dětí, z nichž čtyři byli chlapci. Tři sestry, Barbara, Marie a Eugennia, se staly profesionálními silačkami, další sestra-akrobatka působila pod pseudonymem Wilma Morelly. Jak uvádí historik D. P. Willoughby, Katie se už ve dvanácti zapojila do rodinného čísla, obsahujícího vzpírání a žonglování. Ve čtrnácti vážila 76 kg a uměla nadhodit jednou paží 50 kg a 70 kg soupažně. Jako 19letá měla vlastní program v Keith's Vaudeville Circus a pseudonym "Sandwina", naznačující, že dokáže podobné kousky jako Eugen Sandow.

Rodiče Katie Sandwiny Johanna a Philippe Brumbachovi

V mnohých biografických materiálech se objevuje tvrzení, že Sandwina nadhozením 136kg (300librové) činky porazila ve vzpírání Eugena Sandowa. Zaprvé, ani ona, ani on takovou váhu PROKAZATELNĚ NIKDY nad hlavu nezvedli, a za další, když měla Sandwina nejlepší formu (cca 1908), Sandow už byl nejméně 10 let za zenitem (narodil se 1867). Navíc by porážkou ženy, byť silačky, nezískal nic, zato případná prohra mohla vážně poškodit jeho renomé - a to by jako dobrý byznysmen sotva potřeboval. Příběh o smyšleném duelu Sandowa a Sandwiny má nicméně nádech senzace a opakuje se v mnoha formách znovu a znovu.


Katie Sandwina v 17 letech
Dr. Alan Lepworth z Chicaga prý Sandwinu znal a tvrdil, že ve dvou letech předvedla stojku na otcově natažené paži, posilovat začala v pěti letech, od čtrnácti se systematicky věnovala akrobacii, artistickému tanci a "práci s lehkými i těžkými jednoručkami". Sama Katie v novinovém článku z roku 1911 tvrdila: "Nikdy jsem sílu netrénovala. Matka s patnácti dětmi neměla vůbec kdy, aby tomu věnovala pozornost. Prostě jsem se silná a velká už narodila." V sedmnácti byla silnější než většina mladíků, až si jí všiml prof. August Schwore, a po 15 měsících tréninku měla překonat dva německé ženské rekordy ve vzpírání. Věnujme se v předstihu Sandwininým výkonům.

Seriózní prameny (Willoughby, Webster, Chapman) jsou zajedno v tom, že roku 1908 v Mnichově "kontinentálně" (nejdřív na opasek, pak k ramenům čili na dvě doby, nebo jak se říkalo "na dva rázy") přemístila a vyrazila 120kg činku, jednou paží nadhodila 80 kg a soupažně vytlačila kolem 90 kg. Nicméně v Guinessově knize rekordů, edici z roku 1984, je jako nejvyšší ženský vzpěračský výkon uveden "kontinentální" nadhoz Sandwiny 129 kg z roku 1911. Jako hvězda první velikosti Ringling Brothers, Barnum & Bailey Circus vydělávala po tři dekády 1500 dolarů týdně.

V manéži ohýbala železo, trhala řetězy s garantovanou pevností článků v tahu přes 1800 kg, podobně jako ostatní siláci prováděla atraktivní čísla s těžkými objekty a tzv. živou zátěží.

 • Tak kupříkladu z podlahy přepravního vozu vzala na ramena hlaveň kanónu vážící 545 kg a procházela se s ní kolem manéže.
 • Jednou paží zvedala nad hlavu dva muže, zatímco na jejích ramenech držel artista stojku.
 • Vleže na břiše na žebři odolávala prostřednictvím popruhu na krku spojenému tahu dvou koní.
 • Nadhazovala žerď se dvěma menšími muži vážícími do kupy cca 90 kg.
 • Na předloktích držela desku židle s tlustou fošnou položenou nahoře a obsazenou až 5 muži z publika (síla bicepsů).
 • Zády nadzvedla z podložek můstek, na němž stáli dva koně nebo malý automobil vážící přibližně 1250 kg.
 • Vleže zády na stoličce držela na hrudi most se šikmými nájezdy, po němž přešlo až 10 římských vojáků.
 • Taktéž vleže držela na prsou desku s kovadlinou, do níž svalnatý pomocník ze všech sil bušil perlíkem.
 • Ve stoji držela na hlavě kolejnici, na jejíž konce se pověsilo až osm mužů.
 • Jako živou činku používala též svého manžela Maxe Heymanna (168 cm, 70 - 75 kg).
 • Dokonce jako šedesátiletá dokázala smotat do svitku železný pás 180 cm dlouhý, 3,8 cm široký a 2 cm tlustý a zopakovat číslo s mostem na hrudi.

Katie Sandwina a její silácké kousky

Jak poznala muže svého srdce, tážete se? Je známou pravdou, že contrariorum alliciendum neboli protiklady se přitahují, a zde to fungovalo na 100 %. Šestnáctiletá Katie, hvězda otcova cirkusu, vystupovala roku 1900 ve Cvikově (Zwickau). V závěru vyzvala jakéhokoliv muže či ženu k zápasu a tehdy 19letý Max Heymann, neúspěšný cirkusový akrobat židovského původu, nabídku 100 marek přijal. V článku z roku 1952 pak tvrdil, že když jej Katie bleskově složila na lopatky a málem bezduchého odnesla do svého stanu, zamilovali se do sebe a přes protesty rodičů se vzali. V roce 1905 Katie s Maxem vystupovali ve skupině "The Sandwinas" s jedním či dvěma dalšími muži. Během prvních sedmi let dvacátého století působili po Evropě. Prof. Edmond Desbonnet publikoval v časopise La Culture Physique článek, kde obdivně popisuje, jak v Paříži roku 1906 Sandwina nadhodila 110kg činku. V roce 1908 se skupina objevila ve Washingtonu, D.C. Dne 25. ledna 1909 v Sioux City v Iowě porodila syna Theodora Roosevelta Martina Beck Heymanna - Sandwina, jinak Teddyho, přičemž ještě večer před jeho narozením uskutečnila dvě vystoupení - tvarovala železné tyče, rvala řetězy a žonglovala se 14kg koulemi. Čtyři dny po porodu už byla znovu na scéně. Teddy, záhy tiskem nazvaný "Superbaby", vážil ve dvou letech 22,5 kg a hrál si s 11kg činkou (narostl do výšky 188 cm a váhy 90 kg, pod pseudonymem "Teddy Sandwina" v letech 1926 - 1932 profesionálně boxoval, zemřel roku 1997). V roce 1910 se Sandwinas ukázali v Olympia Theater v Paříži a byli najati magnátem Johnem Ringlingem do jeho slavného cirkusu.

Katie Sandwina s manželem Maxem Heymannem (nejvíce vpravo rok 1947)

Po příjezdu do USA v březnu 1911 vystupovali Max a Katie v Madison Square Garden v New Yorku. Kvůli velkému zájmu novinářů byla v dubnu 1911 sezvána zvláštní tiskovka, na níž více jak tucet expertů Sandwinu prozkoumal, změřil a zvážil. Novináři zaznamenali, že Katie měří 178 cm, váží 95 kg, má nadechnutý hrudník 112 cm, přes boky 110 cm, lýtko 41 cm a napnutý biceps 36 cm (objevují se rovněž parametry šest stop čili 183 cm, 175 cm nebo 180 cm, váha 84 kg, k tomu biceps 43 cm a stehno 67 cm). Na přiloženém plakátu to autor hodně přehnal, uvedl výšku 185,5 cm a váhu 100 kg! Závěrem Katie novináře a fotografy počastovala tím, že zvedla Maxe několikrát jednou paží nad hlavu, poté přidala i syna Teddyho a držela ve vzduchu víc jak 90 kg. Vzápětí se v novinách objevily články s textem: "Tento ženský Herkules má báječnou postavu plnou symetrie, nepokaženou nadbytkem svalů." A titulky jako: "Frau Sandwina, cirkusový zázrak. Podle expertů je tělesně dokonalá."

Koncem sezóny 1911 z ní kombinace cílené propagace s jejím unikátním talentem udělala skutečnou hvězdu a spolehlivý kasovní trhák. Její číslo bylo hlavním důvodem opakovaně vyprodaných vystoupení v mnoha městech Ameriky po celé léto 1912. Tady ji na vlastní oči viděl historik D. P. Willoughby: "Stále vzpomínám na povzdechy údivu i ohromení, když pomocnice sundala její plášť a mladá germánská superžena se objevila v korzetu a punčochách. Není divu, vždyť měřila téměř šest stop (na 5cm podpatcích), vážila 95 kg a měla míry 107- 81- 114!" Dne 25. září 1918 v Istanbulu za občanské války nenašla místo v nemocnici, a tak porodila na podlaze druhého syna Alfreda, jenž se stal hercem. Skonal roku 1994. Ve 30. letech dostala angažmá v cirkusu WPA a na sklonku života provozovala s manželem a syny tavernu v Ridgewoodu v New Jersey. Dne 21. ledna 1952 podlehla rakovině a je pochována na židovském hřbitově Mount Richmond Jewish Cemetery na Staten Islandu v New Yorku.


Katie Sandwina - dokument ze série o siláckých legendách


Použité zdroje :
Willoughby, D. P.: The Superathletes, USA 1970
Webster, D.: The Iron Game, Irvine, Scotland, 1976
Chapman, D.: The Strong Women, in Muscle&Fitness USA 8/1980
Desbonnet, E.: Les Reines de la Force, Paris 1911


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 51 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTyler Manion: "Zavedeme hmotnostní li...
moab (15:58) • Za mě pěkná blbost, je jasné jak to dopadne: aby měli co nejvíc svalů a přitom splnili...
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (03/...
petrpolak (15:53) • Moc bych ocenil takové nesestříhané video čistě z rozcvičky/mobility s nějakým komentář...
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (03/...
CIZO (10:43) • Přítahy T-osy jsou asi jedním z největších omylů v historii kulturistiky. :) To je tak...
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (03/...
torturer (10:09) • 4:50...a nefunguje spíš lépe poskládaná kůra? Protože cca před rokem funkčnost tohodle...
magazínVčera jsem jedl… Lukáš Gabriš, kultur...
petrpolak (07:47) • Čímž neříkám, že se mi chyba nemůže stát (ba naopak), ale při extrémním množství vloček...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie