Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

Včera jsem jedl…
Lukáš Topinka, kulturista v důchodu (4456 kcal)

27.353 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa


Lukáš Topinka na Mistrovství Evropy 2017
Bez stravy není regenerace a bez regenerace není výkon. Proto Vás v této sérii seznámím s jídelníčkem sportovců rozličných odvětví, v nichž využívají činku, ať už jako primární nástroj, nebo jen jako doplněk. Mé zadání pro ně bylo jednoduché: "Napiš mi, co jsi jedl, a chci, abys byl stoprocentně upřímný."

Mimo tréninkové vlogy jsou asi ze světa fitness nejpopulárnější "All Day of Eating" videa, kde nám sportovec ukáže, co celý den jí. Já Vám to chci poskytnout v textové formě, takže si to můžete přečíst třeba v autobuse za pár minut a nevyplácat si data.

V této sérii článků budeme mít kulturisty, fitnessáky, strongmany, trojbojaře, zápasníky, crossfitery… A říkal jsem si, že by bylo zajímavé, že bychom tu měli i důchodce, alespoň pokud jde o sportovní kariéru. Tu svou už asi definitivně uzavřel i Lukáš Topinka (aktuálně 104 kg), mistr Evropy v klasické kulturistice mužů a mistr světa v juniorech. Velká osobnost našeho sportu sice na návrat na pódia nepomýšlí, přesto je však s kulturistikou napevno spjat. Natáčí videa s kulturistickou tématikou na svůj kanál na YouTube a hlavně pravidelně připravuje závodníky, přičemž minimálně jeho mládežníci patří jednoznačně k tomu úplně nejlepšímu, co naše scéna nabízí.

Lukáš byl vždy známý svými volnějšími objemy, a proto mě zajímalo, jak se stravuje aktuálně, kdy cvičí a hýbe se hlavně pro radost. A že toho není málo, to už zjistíte níže.

Lukáš Topinka s Václavem Abrahámem na Mistrovství ČR dorostu a juniorů 2023

Tento typ příspěvků nemá za účel byl následováníhodný, nemá být edukativní. Spíše prostě jen zajímavá sonda do stravovacích návyků sportovců. Přeji příjemnou četbu.

Včera jsem jedl... Lukáš Topinka, kulturista v důchodu (104 kg)
jídlo složení výživové hodnoty
snídaně jogurt (500 g)
kakao
cukr
banán
531 kcal
22 g bílkovin
63 g sacharidů
22 g tuků
první svačina vejce (5 ks)
kaiserka
550 kcal
39 g bílkovin
28 g sacharidů
31 g tuků
druhá svačina koláč
káva
450 kcal
8 g bílkovin
65 g sacharidů
16 g tuků
oběd těstoviny (150 g)
mleté maso (150 g)
922 kcal
45 g bílkovin
108 g sacharidů
33 g tuků
třetí svačina koláč
káva
450 kcal
8 g bílkovin
65 g sacharidů
16 g tuků
(trénink) - -
potréninkové jídlo protein (40 g)
banán
260 kcal
33 g bílkovin
26 g sacharidů
3 g tuků
první večeře vejce (5 ks)
ovesné vločky (50 g)
paštika
salám
974 kcal
58 g bílkovin
38 g sacharidů
65 g tuků
druhá večeře tvaroh
kakao
cukr
317 kcal
27 g bílkovin
25 g sacharidů
11 g tuků
celkem 4456 kcal
242 g bílkovin
418 g sacharidů
197 g tuků


Lukáš Topinka - rozhovor o aktuálním přístupu k výživě

V jaké fázi se přípravy se aktuálně nacházíš?

Jsem ve fázi naprosto normálního života. Člověka, který má dvě děti, celkem dost práce a za těch deset až dvanáct let závodění už dost diet a počítání makroživin. Aktuálně mám asi 104 kg a z hlediska kulturistického nejhorší formu, co jsem kdy měl. (smích)

Je tebou zmíněný jídelníček standardem posledních týdnů?

Zčásti ano. Každý den mám pět až deset vajec, každý den mám 500 gramů jogurtu, každý den mám jednou denně maso v různých podobách, tvaroh mám taky rád, takže také dost často. Ale pak třeba někam jedu (např. s kluky na závody) a dám si na benzince bagetu, večer zajdeme na burger a jsem spokojený.

Jak moc důkladně počítáš makroživiny/kalorie?

Vůbec. Za ty roky máš samozřejmě v hlavě kalkulačku, takže když si dáš na snídani pět vajec, tak víš, kolik jsi přijal bílkovin, ale to celkové číslo mi je celkem k ničemu. Takže v podstatě nevím, kolik mám za den makroživin. A kalorie? To je kapitola sama o sobě, já je nikdy nepočítal, ani když jsem závodil. V závodním období byl pro mě důležitý poměr jednotlivých makroživin.

Jak často si dopřeješ volné jídlo?

Já už si dopřávám jídlo tak, jak mám chuť a jak potřebuji. I teď se snažím mít dvě až čtyři jídla s kvalitními bílkovinami. Ale to, co je navíc a okolo těchto jídel, moc neřeším. Nyní jsem ovšem ve fázi, kdy se chci opět zase víc na jídlo zaměřit a "vyházet" hlavně ty prázdné kalorie, jako je cukr do kávy, přidávání cukru do tvarohu a tak dále… Prostě chci jídlo více zkvalitnit.

Ukázky z jídelníčku Lukáše Topinky

Snažíš se předcházet problémům s trávením? Popřípadě jak?

Problémy s trávením jsem měl pouze v juniorských kategoriích, kdy jsem měl opravdu velké objemové přípravy. Jídla bylo opravdu hodně a tělo už se bránilo, v té době jsem začal používat trávicí enzymy a určitě mi to pomohlo. Pak jsem začal řešit zažívací problémy někdy kolem roku 2015 až 2016, kdy jsem však posléze zjistil, že mám alergii na mořské ryby a na kuřecí maso.

Nejoblíbenější fit jídlo a nejoblíbenější cheat?

Já jsem milovník vajec na všechny způsoby, takže vejce jsou pro mě číslo jedna. No a hovězí vyzrálý steak je taky top. Opravdu po mně chceš nejoblíbenější cheat? (smích) Tak dlouhý seznam by nikdo nečetl. (smích) Jsem hodně zatížený na sladké, takže od čokolády až po palačinky se šlehačkou a Nutellou. (smích)

Jsou potraviny, které vůbec nejíš? A proč?

Co opravdu nesnáším a nikdy nesním, je lečo a fazolová polévka taky není moje disciplína. Nemám rád ani sóju a nechutná mi moc vařená zelenina, raději si dám čerstvou. Celkově nemám moc v oblibě ani hořké věci, ale je pravda, že se člověk věkem mění a například pivo, které mi nikdy nechutnalo, si po grilovačce rád dám.

Lukáš Topinka po mistrovství světa 2009
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

16.05.13:41Bažant - *24* *24* *24* tak tos pobavil *24*
16.05.13:40petrpolak - Děkuji. Nechápu, že mě to nenapadlo dřív. Už mám seznam as..+1
16.05.13:38petrpolak - Ještě jsem teď koukal, jestli mi to takhle Luky vážně psal..
16.05.13:32Bažant - To chcu vědět, jak jí tu kombinaci vajec, vloček, paštiky ..
16.05.13:23Turabean - Super nápad tento formát+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie