Reklama:

Zemřel fešák Ed Fury

11.191 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Padesátá léta minulého století, Muscle Beach, Santa Monica, Kalifornie, USA. Zatímco opravdovými donchuany Muscle Beach byli Armand Tanny, Joe Gold a snad ještě Ray Stern (a na absolutním vrcholu zbožňování přirozeně stál Steve Reeves), jiný kulturista si myslel, že donchuanem je. Vyšlo to ale nastejno, protože ženy šílely po všech.

Náš hrdina se jmenuje Rupert Edmund Holovchik (nebo Holovchak, Holovchek, Holovchuk), byl mladší než výše jmenovaní (narozen 6. června 1928), a protože vypadal trochu jako superstar James Dean, jenž byl v té době na vrcholu slávy, více než coby kulturista proslul na filmovém plátně. Na střední škole chvíli zápasil a víc posiloval, nešel však cestou velkých svalů jako kupříkladu Reeves nebo Reg Park, místo toho vyzařoval eleganci, potenci a skrytou sílu. Na kalifornské kulturistické scéně se objevil v roce 1951 (3. místo na Junior Mr. Muscle Beach, 7. místo na Mr. California a Mr. Venice Beach) a téměř ihned získal jméno. Ke štíhlé postavě (183 cm, 84 kg) se širokými rameny, výstavními prsními svaly, silnými bicepsy, 74cm pasem a štíhlýma, nicméně vypracovanýma nohama měl navíc mužně hezkou tvář. Není divu, že se brzy stal vyhledávaným objektem fotografů pro kulturistické i gay časopisy jako Physique Pictorial, Apollo, Vim a Trim, Tomorrow's Man, Body Beautiful nebo Grecian Guild Pictorial. Stál modelem takovým expertům jako Athletic Model Guild (AMG, Bob Mizer) nebo James Bruce z Los Angeles. Uvedl se tudíž hlavně jako tzv. fitness model. Navíc natočil několik 8mm a 16mm filmů pro soukromé promítání, distribuovaných právě firmami AMG a Apollo (dnes najdete na YouTube nahrávku Ed Fury on the Beach), mezi nimiž měl být i první otevřeně gay film Day of Fury (jestli je to jen shoda slov, nevím… viz dál). Přestože zjevně přitahoval ženy jako cukrátka vosy, neobával se nafotit stovky snímků ve stylu "téměř nebo polonahoty", ale také vysloveně gay, a tento hanlivý příškvarek mu už zůstal. Byl ovšem ženatý a nikdy v životě své skutečné sexuální sklony nepřiznal.

Na dokreslení profilu uvádím, že trénoval ve své domácí posilovně a začínal u něho známý publicista, fotograf a historik Muscle Beach Gene Mozée (1930 - 2017), jenž zapsal půvabné příběhy z pláže svalů - tady jsou. Holovchik sice dřel se železem doma, ale v sezóně nevynechal jediný den, aby se v kroužku obdivovatelek nenaparoval na pláži. Jak tak jednou osahávaly jeho bicepsy (prsa, záda a jiné tělesné partie) a vzdychaly blahem, Ed vyskočil na pódium a začal předvádět své nejničivější pózy. V upřímné snaze a horlivosti co nejvíc potěšit sténající dav Holovchik svlékl plavky a pokračoval v exhibici, jak jej pánbůh stvořil. Dlužno dodat, že ženy řičely nadšením a následující dohra (představivosti čtenářů se nekladou meze) málem vedla k uzavření pláže!

Holovchik miloval rychlá auta, ale byl také neukázněný řidič a s oblibou házel na protijedoucí auta pomeranče nebo shnilé banány. Přidejte k tomu pověst donchuana a pochopíte, proč došlo k jiné, mnohem trapnější situaci. Zápasníci Ray Stern a Bob McCune Holovchika z duše nesnášeli. Jistého dne jeli po Santa Monica Boulevard, spatřili na chodníku Holovchika a pozvali jej do auta. Uvnitř mu silák McCune znehybnil paže, Stern jej svlékl ze šatů a kopancem vyhodil ven. Představte si tu ostudu, když nahý playboy musel běžet po přeplněném chodníku až domů!

V roce 1952 byl druhý na Junior Mr. Los Angeles, vyhrál však titul Mr. Southern California. Dne 6. června 1953 byl vyhlášen jako Mr. Modern Hercules, ve vrcholné formě skončil druhý za Irwinem Koszewským na Mr. Pacific Coast. Jmenovanou soutěž rok nato za slabé účasti vyhrál. Určitě nerad vzpomíná na AAU Mr. America 1951, kde skončil jedenáctý (1. Roy Hilligen), a Mr. America 1954 (zvítězil známý Dick DuBois), přičemž ani symetrický vzhled nestačil zakrýt chybějící kilogramy svalů a vyšlo z toho až 16. místo. Dalšími účastníky byli Jeri Zuljivech, Millard Williamson, Felix Zabensky, Ed Holovchik, Ronald Lacy, William Wright, Ralph Mansfield, Joseph Baratta, Earl Clark, Bert Elliott, Bud Counts, Jerry Ross, Victor Nicolette, Dom Juliano, Eddie Sylvester, Roger Servin - zkuste tam najít známá jména! Čtyři roky nato Holovchik pobýval na Miami Beach a vyhrál zde zvučný titul Mr. Florida.

Svalnatého a pohledného mladíka si nevyhnutelně všimli agenti filmových společností z Hollywoodu. Už předtím si však prošlapával cestičku v nočních klubech v New Yorku a hrál na Broadwayi v show Fanny i v řadě nízkorozpočtových filmů. Pracoval taky v televizi, například jako host v poslední sezóně komedie My Little Margie. Jde o banalitu první třídy, ale Holovchik vypadal i podle dnešních měřítek dobře. Točil i s později slavnými hvězdami jako Marylin Monroe v dílku Gentlemen Prefer Blondes (1953, role člena olympijského týmu) a Bus Stop (1956, role kovboj) nebo jako gigolo s další sexy divou Joan Crawford (Female on the Beach, 1955). Měla jej prý v oblibě také nezapomenutelná Mae West. Ve filmečku Island in the Sky z roku 1953 byl jeho partnerem John Wayne. Diváci filmu The Country Girl (1954) zhlédli v ději vedle Holovchika i Binga Crosbyho, Billa Holdena a půvabnou Grace Kelly. Opomenout bychom neměli ani hudební komedii Athena (1954) společnosti MGM, tady statoval vedle Steve Reevese, navíc jsou zde jména legendárních osobností Joea Golda, Berta Goodriche a Irwina Koszewského, dnes už dávno nežijících. Holovchik dostával zpočátku samé štěky, nicméně v roce 1959 odjel do Itálie a sehrál roli potrhlého primitiva ve filmu The Wild Women of Wongo, v němž si muži vymění role se ženami.

Svoji opravdovou tvář s pseudonymem Ed Fury (angl. fury = zuřivost, zběsilost, divokost) našel až v sérii příběhů ve stylu "sword-and-sandal" podle výstroje římských gladiátorů, česky "meč a páskové sandály", případně taky "sand and spear" čili "písek a oštěp". V tuctu epických příběhů z mytologie Holovchik nikdy nedostal roli Herkula, zato ztělesňoval bájné siláky Ursuse, Macista a Samsona, bojoval s padouchy a ničil nepřátelské říše - vše pouze s mečem a koženou zástěrkou kolem pasu! Debut v tomto žánru učinil v komedii Colossus and the Amazon Queen s Rodem Taylorem (1960). Jde o chytrý film představující mnohá žánrová klišé - ženy provádějí úkony určené mužům, kteří zatím pobíhají kolem jako vyjící elegáni. A hlavní hrdina Glauco, veterán trojské války, křičí pronikavým hlasem: "Yahoo!" No dobrá, Fury-Holovchik, naditý do těsné tógy, napíná svaly a tluče chlapy do hlavy. Několikrát je svázán, ocitne se ve společné sprše a obří zápasnické bitce, jíž celý film začíná. Podle jedné kritiky jde o nejstupidnější film o řeckých hrdinech a to už něco znamená.

Nejvyšší rozpočet, 4,5 milionu dolarů, měl film Demetrius and the Gladiators. Podle webu moviestlist.in mají nejlépe hodnocené filmy Eda Furyho toto pořadí: 1) The Seven Revenges (1961), 2) Ursus (1961), 3) Ursus nella valle dei leoni (1961), 4) The Son of Hercules in the Land of Fire (TV, 1963), 5) Raw Edge (1956) atd. Ještě jedna kritika: "Žádná jeho role nevyžadovala nic jiného než s úsměvem předvádět tělo z Muscle Beach. Jediným hereckým projevem bylo hrát překvapeného tehdy, když ostatní herci měli za úkol slintat blahem nad jeho zjevnou dokonalostí." Když zájem o gladiátorské filmy opadl, Ed přešel ze stříbrného plátna na televizní obrazovku. Zahrál si v epizodách seriálu Columbo s Peterem Falkem, byl v The Brian Keith Show, pozvali jej do Doris Day Show a hrstky ryze televizních filmů. V roce 1996 obsadil roli ve filmu Dinosaur Valley Girls. V roce 2000 se coby svěží sedmdesátník přišel ukázat na Game Show Network v New Yorku.

Pro historii bodybuildingu zůstane Ed Holovchik zachován na fotografiích, obálkách časopisů a ve filmech, které pobavily milióny diváků. Jestli se opravdu narodil roku 1928 (existuje totiž údaj 1934), oslavil v roce 2018 nádherných devadesát let. Svoji životní dráhu uzavřel dne 24. února 2023 v úctyhodném věku 95 roků.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie