Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Arnold Classic 2023
- výsledky a fotografie

30.156 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

V roce 1989 se mistrem světa ve Formuli 1 už potřetí stal Alain Prost, k vítězství v kanadském bodování NHL se podruhé v kariéře propracoval Mario Lemieux, na Australian Open zvítězil Ivan Lendl, k titulu Mr. Olympia se pošesté probojoval Lee Haney a z vůbec prvního ročníku severoamerického Arnold Classic jako neporažený odcházel Rich Gaspari. Všechny zmíněné soutěže z různých sportovních odvětví shodně přečkaly až do dneška, byť už samozřejmě v současnosti mají jiné hvězdy. Do našeho krátkého exkurzu do sportovní historie jsme se přitom nepustili náhodou. Arnold Classic, jedna z nejvýznamnějších událostí profesionálního bodybuildingu, se totiž koncem prvního březnového týdne v Columbusu konala už popětatřicáté!

Na výsledky Arnold Classic 2023 jste si mohli vsadit v tipovací soutěži, ve které se hrálo
o ceny věnované společností Amix v celkové hodnotě přes 10.000 Kč!
Na vyhodnocení tipovačky se můžete těšit v nejbližších dnech.

Nepřehlédněte:
Arnold Classic 2023: jaké bylo semifinále?
Arnold Classic 2023: jak dopadla soutěž v kategorii classic physique?
Arnold Sports Festival 2023 očima Margity Zámolové


Semifinálová vyvolávání:
1.Elssbiay, Chinedu, Dauda, Walker, Clarida
2.Rodriguez, Moore, Williams, Bonac, Elgargni
3.Elssbiay, Williams, Bonac, Clarida
4.Chinedu, Dauda, Walker

Pořadatelé odvedli dobrou práci hodnou jubilejního ročníku jejich události a cit pro to udělat správný krok v tu pravou chvíli prokázali už několik týdnů před závody. Když se jim totiž startovní pole po omluvenkách některých borců začalo zvolna rozpadat, plácli se přes kapsu, finanční odměnu pro vítěze navýšili na 300.000 dolarů a posléze se jim několik dalších zájemců o účast přihlásilo. Například takový Nick Walker, bronzový medailista loňské Olympie, zcela upřímně přiznal, že původně start na Arnold Classic 2023 vůbec neplánoval a zlákaly ho až zajímavé peníze. Právě Nick s ohledem na své umístění z Mr. Olympia 2022 před vstupem na pódium mohl být považován za mírného favorita. Ostatně v Columbusu zvítězil už předloni. V důležitém prvním semifinálovém vyvolávání ovšem uprostřed pětičlenné řady na jeho úkor dostal šanci elegantnější Samson Dauda, kromě kterého se Nicka snažil potrápit ještě také Andrew Chinedu, jenž by si zasloužil nějakou speciální cenu pro nejvíce vylepšeného kulturistu od prosincové Olympie.

Andrew Chinedu, Samson Dauda a Nick Walker v semifinále Arnold Classic 2023 (foto: Instagram.com/arnoldsports)


Finanční odměny:
1. místo300.000 $
2. místo120.000 $
3. místo70.000 $
4. místo37.500 $
5. místo20.000 $
6. místo12.500 $
7. - 10. místo2.000 $
celkově568.000 $

Zdálo se, že je to mezi Andrewem, Samsonem a Nickem poměrně vyrovnané, a to tím spíše, že v posledním tříčlenném vyvolávání semifinále se uprostřed řady postupně vystřídali všichni tři. Pozice na pódiu v prvním calloutu sice do jisté výhody stavěla Samsona, všechno ale mělo rozseknout až sobotní finále. To začalo krátkým proslovem prezidenta profesionální ligy Jima Maniona, na kterého následně svou řečí navázal spoluzakladatel Arnold Classic Arnold Schwarzenegger, jenž své závody od začátku každoročně pořádal ve spolupráci s Jimem Lorimerem. Jim koncem minulého roku po mimořádně naplněném životě v šestadevadesáti letech zemřel a Arnold mu pochopitelně věnoval vzpomínku. Jimovi v dalším průběhu večera bylo věnováno i speciální video, které mohli zhlédnout fanoušci v sále i diváci u přímého přenosu. Odkaz Jima Lorimera poté zaplněné hlediště ocenilo potleskem ve stoje. Toho se o několik chvil později dočkal také čtyřnásobný šampión Arnold Classic Flex Wheeler, jenž z Arnoldových rukou převzal cenu za celoživotní přínos. V minulosti ji získali už třeba Reg Park, Frank Zane, Bill Pearl, Lee Haney, Ben Weider, Franco Columbu, Sylvester Stallone, Lou Ferrigno, Jim Manion, Dr. Raphael Santonja nebo Ronnie Coleman.

Arnold Schwarzenegger s Flexem Wheelerem, který si z Arnold Classic 2023 odnesl cenu za celoživotní přínos
(foto: Instagram.com/arnoldsports)


Finálová vyvolávání:
1.Elssbiay, Chinedu, Dauda, Walker
2.Williams, Bonac, Clarida
3.Rodriguez, Moore, Elgargni
4.Elssbiay, Chinedu, Dauda, Walker

Cen se mimochodem v sále během sobotního večera udělovalo ještě několik. Tu pro nejlépe pózujícího závodníka si spolu s šekem na 10.000 dolarů odnášel Andrew Chinedu, stejný obnos jako nejsvalnatější člen startovního pole získal Nick Walker. Kromě volných sestav, během kterých zaujali Andrew svou pružností a Nick bojovností, ve finále došlo i na další kolo vyvolávání. První callout tentokrát hlavní rozhodčí Steve Weinberger omezil na čtyři borce, zatímco v semifinále jich v něm pózovalo pět. Černého Petra z kulturistů, které jsme v první skupince vyvolaných závodníků mohli vidět během prejudgingu, dostal 157 cm vysoký Shaun Clarida. To značilo, že si ze soutěže zřejmě odnese pátou příčku. O nějakých 50 kilogramů těžší Mamdouh Elssbiay, jenž v první polovině závodů se Shaunem bojoval o čtvrté až páté místo, si tak v tu chvíli mohl oddechnout, že jej vzrůstem výrazně drobnější soupeř nepřekoná.

Nevím, jak se "Big Ramy" umístí, ale to, jak vypadá, jsem si zamiloval. Během velmi krátké doby dosáhl neuvěřitelných zlepšení. Na pódium jsme ho přivedli plného a tvrdého. Jsem neskutečně hrdý na to, jak si návrat na pódium po Olympii odpracoval.
Vypadá úžasně.

Specialista na předsoutěžní přípravu Chad Nicholls po semifinále
Arnold Classic 2023 na adresu svého svěřence Mamdouha Elssbiaye

Shaun, dvojnásobný šampión 212 Olympia, byl krátce nato v závěru celého večera opravdu vyhlášen na pátém místě. Představuje to pro něj dobrý výsledek, na druhou stranu není pochyb o tom, že před soutěží sám pomýšlel ještě výše. Závodil tradičně perfektně připravený a kvalitou svalů i vyvážeností postavy Elssbiaye předčil. Mamdouhovy objemy a šířka ovšem na Shauna byly až příliš. "Big Ramy", jak se Elssbiayovi přezdívá, si na Arnold Classic přišel zvýšit sebevědomí po nevydařené účasti na Mr. Olympia 2022, kde senzačně, avšak zcela právem skončil až pátý. Nakonec z toho pro něj tentokrát bylo čtvrté místo a zřejmě si i on před vstupem na pódium dělal chutě na vyšší příčky. Těšit jej ale může, že se mu za jedenáct neděl, které od sebe obě soutěže dělí, podařilo takřka odstranit rušivě působící defekty v oblasti kvadricepsů a že nepatrně také zlepšil spodní záda a tricepsy, které na Olympii na jeho poměry vypadaly atrofovaně. Obecně se dá říci, že "Ramy" na letošním Arnold Classic závodil opravdu gigantický, ale zdálo se, že mu tato vyšší hmotnost nesvědčí. Ne, že by snad kvůli tomu byl vyloženě z formy, ale utrpěla tím jeho vyváženost. Zejména jeho obří oblé kvadricepsy zbytek těla zastiňovaly. Ta hlavní zpráva, kterou si tento dvojnásobný šampión Mr. Olympia z Columbusu odnáší, ovšem je, že se proti tomu, co předvedl na loňském Olympia Weekendu, dokáže zlepšovat a že pro něj snad ještě další pokračování v kariéře dává smysl. Ostatně to, co "Big Ramy" ukázal tento víkend na pódiu, se líbilo i jeho trenéru Chadu Nichollsovi.

Šestice nejlepších účastníků Arnold Classic 2023 v kulturistice mužů open (foto: Facebook.com/arnold)

Bronz připadl Andrewovi Chineduovi, jenž před rokem na Arnold Sports Festivalu ještě závodil mezi amatéry, když právě zde vybojoval profesionální kartu. Na klání se připravoval pod vedením nového týmu ve složení Chris Lewis a Chris Aceto a i díky nim na stagi rozhodčím nabídl podstatně lepší formu než na loňské Olympii. Takto napruhovaného a separovaného jste Andrewa zkrátka ještě neviděli! O Andrewovi se píše, že je ročník narození 1984 nebo 1985, a znamená to, že má blíže ke čtyřicítce než ke třicítce. Ve sportu je ale velmi krátce, a tak se v něm stále skrývá potenciál pro to, aby se dále zlepšoval. I na letošním Arnold Classic koneckonců naznačil, že bychom se v jeho podání měli mít ještě na co těšit! Na druhém místě se umístil Nick Walker, pro kterého při jeho ambicích stát se nejlepším kulturistou světa tento výsledek znamená určitě zklamání. Pro to, aby na Arnold Classic 2023 uspěl, navíc udělal opravdu hodně. Připravený byl perfektně a hlavně v bočních pózách jednoduše neměl konkurenci.

Pět nejlepších účastníků Arnold Classic 2023 v kulturistice mužů open (foto: Instagram.com/arnoldsports)

Na mohutného, a přesto estetického Samsona Daudu to Nickovi ale tentokrát nestačilo. Také Samson totiž závodil tvrdší a ostřejší než na Olympii, a zatímco Nick jej sice předčil lepšími zády, Samson zase na pódium přinesl oblejší a plnější kvadricepsy. Znamená to, že se Dauda stal v pořadí dvacátým šampiónem Arnold Classic v královské kulturistice mužů open v historii, a štěstím na pódiu pochopitelně doslova zářil. Z mnoha úhlů pohledu se mu také povedla velká věc. Nejenom, že zvítězil na druhé nejdůležitější soutěži světa profesionálního bodybuildingu a zařadil se tak po bok mnoha legend svého sportu, ale také se s předstihem kvalifikoval k účasti na Mr. Olympia 2023. Na Olympii se přitom tentokrát tento svěřenec trenéra Miloše Šarčeva bude připravovat už jako jeden z kandidátů na medailové příčky, když se před ním budou muset mít na pozoru i Hadi Choopan s Derekem Lunsfordem. Klíčem k tomu, aby z Olympie Samson letos odcházel s nějakým špičkovým výsledkem, bude, aby se zase o něco zlepšil. Jeho záda stále snesou více šířky i hloubky a jeho břišáky by si zasloužily být o kus ostřejší.


Výsledky Arnold Classic 2023 - kulturistika mužů open

  1. Samson Dauda*
  2. Nick Walker
  3. Andrew Chinedu
  4. Mamdouh Elssbiay
  5. Shaun Clarida
  6. Akim Williams
  7. William Bonac
  8. Luis Rodriguez
  9. Kamal Elgargni
  10. Patrick Moore

* kvalifikace na Mr. Olympia 2023


Kulturistika mužů open na Arnold Classic 2023

Foto: František Zámola


Závodníci kvalifikovaní na Mr. Olympia 2023 ke 3. březnu:

jméno stát soutěž um.*
Hadi Choopan Írán Mr. Olympia 2022 1.
Derek Lunsford USA Mr. Olympia 2022 2.
Nick Walker USA Mr. Olympia 2022 3.
Brandon Curry USA Mr. Olympia 2019 1.
Mamdouh Elssbiay Egypt Mr. Olympia 2020 1.
Samson Dauda Velká Británie Arnold Classic 2023 1.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Pravidla pro kvalifikaci na Mr. Olympia 2023 najdete zde.
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.03.18:14LOPO - 👏👏👏 budem sledovať 🙏ԅ..
09.03.13:40Mikuc - Tak víme, že Arnold se vždy sažil nějak ovlivnit okolí, je..
09.03.10:42jari - Konečně trochu debata o soutěži kluci *79* Doporučuju teď..+1
09.03.06:59Zodiak411 - Jenomže je to Arnold a nikdo nevíme, jak moc Arnold sám ov..
08.03.21:55Humanic145 - Nick byl lepsí ve vsem, krome stavby tela 🤷♀..+1
08.03.20:07LOPO - Myslel som víťazstve na AC 🙆. Olympiu ešte nedal a..
08.03.19:48LOPO - Mne sa zdal Nick horší ako bol na Olympii. A tie brušáky u..
08.03.17:10Zodiak411 - No je to diskutabilní. Nick byl lepší v určitých aspektech..
06.03.08:48sander - až na to gyno na ľavej bradavke...
05.03.06:50LOPO - Titul je v správnych rukách 🥇 Samson si to zaslúži..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 7 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie