Reklama:

Kurt Marnul - průkopník kulturistiky v Rakousku

6.721 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


Kurt Marnul (1961)
Průkopník kulturistiky v Rakousku Kurt Marnul se narodil 30. května 1929 v Grazu jako syn Karla a Josefine Marnulových a strávil tam celý život. Nebýt jeho, pravděpodobně bychom Arnolda-kulturistu neměli, ale kdo ví. Když byly Arnoldovi tři roky, Marnul vzpíral pod vedením Helmuta Knauera (nar. 1913), bývalého pilota RAF, v klubu AC-Vorvärts Graz. S kamarádem Josefem Aspanem přešli od roku 1953 na bodybuilding, ale až v roce 1958 Marnul uvedl do provozu posilovnu Athletik Union Graz na stadionu v Liebenau, společnou pro vzpěrače i kulturisty.

Byla to nevlídná místnost, zastrčená pod betonovými nosníky obvodu stadionu, s hrubě omítnutými stěnami a betonovou podlahou, na níž ležely podlážky z fošen, rozbité na třísky milióny úderů od odhozených činek. K vybavení krom stojanů na dřepy, několika lavic a kupy kotoučů od činek Berg patřila hrazda, bradýlka na kliky a hromada jednoruček. V místnosti se netopilo a ve zdi zela díra, obvykle ucpávaná novinami, o šatně, sprše a toaletách nikdo z pamětníků nehovoří. Marnul podle obrázků v amerických časopisech Strength&Health a Muscle Builder/Power zhotovil jednoduché posilovací stroje a klubu, kde trénovali jak vzpěrači, tak kulturisté Helmut Knaur (1913), Harry Maurer (1944), Johny Schnetz, Karl Kainrath (1942), Adi Ziegner (1948), Helmut Cerncic (1940), Harald Gobec (1942) a od roku 1962 Arnold Schwarzenegger, de facto šéfoval. O něco později spolu přidali dalších osmnáct strojů, mezi nimi peck deck, extenzní lavici, legpress a bicepsový stroj s opěrkou pod lokty, který Arnold osobně natřel a jako první vyzkoušel. "Byly to první stroje v celém Rakousku," tvrdí Marnul.

Vzpěračský tým Graz

Jako čtyřnásobný mistr Rakouska (1961 až 1964) měl Marnul obsadit 4. místo na Mr. Universe 1961 a nějakou dobu jsem nad tím dumal. Pak jsem náhodou získal kompletní výsledky FIHC Mr. Universe ve Vídni a hle, Marnulovo jméno je na 13. místě (1. Tommy Kono, 2. Bill March, 3. Guy Mierczuk, 4. El Guindi, 5. Louis Martin atd.). Souběžně taky vyhlašovali FIHC Mr. Europe a tam byl Marnul sedmý. V sále toho 25. září údajně seděl čtrnáctiletý Arnold, jednalo se totiž hlavně o mistrovství světa ve vzpírání, kam se vzpěrači z Grazu jeli podívat, především na Tommyho Kona a Jurije Vlasova. V roce 1962 Marnul získal titul Mr. Herkules v bodybuildingu i powerliftingu, roku 1965 měl zvítězit na mistrovství Evropy (aspoň tak uváděl na svém webu). Míry z roku 1964: biceps 47 cm, hrudník 131 cm, pas 78 cm, stehno 64 cm a lýtko 41 cm. V šestašedesátém vytvořil evropský rekord v bench-pressu 220 kg, o rok později přidal 5 kg a měl to být rekord světový (pořadatele ani výsledky nemáme k dispozici), na váhu těla 90 kg je to však výkon velmi kvalitní. Špatný není ani dřep 200 kg a mrtvý tah 250 kg, stejně jako typické vzpěračské zdvihy: tlak 125 kg, trh 110 kg a nadhoz 145 kg. V 72 letech (roku 2001) měl ještě vyhrát mistrovství světa seniorů v bench-pressu, když zatlačil 145 kg. Výsledky jsem našel, Marnulovo jméno tam nikde není.

Vzpěračský tým Graz (1965)

V textu referátu z novin Die Kleine Zeitung o soutěži v Grazu 1964 stojí, že vyučený pekař-cukrář byl zpočátku stavebním mistrem a nakonec "Baupolier," což bych opatrně přeložil jako polír čili mistr na stavbě, v německé Wikipedii stojí "stavební manažer." Odkud čtyřikrát rozvedený playboy získával peníze na luxusní automobil, motocykl, módní ošacení a další výdaje, netuším, byl to nicméně švihák, rád nosil bílé džíny a brýle se žlutými skly, a když projížděl Grazem v Renaultu Florida, dámy z něj nespouštěly oči. Kromě tréninkových rad poskytl Arnoldovi vzor hodný napodobení, takže chtěl být jako Marnul. Arnold měl ovšem i další plány a hned první den Marnulovi řekl: "Budu Mr. Universe." Trénoval šest, někdy sedm dnů v týdnu po třech hodinách a za čtyři roky nabral 20 kg čistých svalů. Arnoldovy pokroky trenéra zaskočily, stejně jako první příznaky sklonů k nesportovnímu chování. Všiml si rovněž, jaké měl Arnold břicho: "Lidé mají většinou na břiše tři řady svalů, ale Arnold měl jen dvě. Ať dřel, jak chtěl, nemohl se té třetí řady domoci, a tak při pózování držel předloktí napříč přes břicho."

Tým Graz (1967)

"Viděl jsem, jak chtěl jít výš a výš. Kdyby záleželo jen na něm, vzal by si snad činky do postele," říká Marnul. Podle Maurera i Helmuta Cerncice byl Arnold ochoten zajít ještě dál: "Pokud by mu někdo řekl, aby kvůli velkým svalům snědl kilo sraček, udělal by to." Arnold byl tenkrát v takové situaci, že si ani nemohl dovolit koupit večeři, a tak jídlo po tréninku mnohokrát obstarával právě Marnul, a taky svěřence po večerním tréninku vozíval domů na motocyklu. "Arnold často ve sprše jásal nadšením, dokonce si zpíval," dodává Marnul. "Chvíli trvalo, než jsme na to přišli - byl šťastný kvůli teplé vodě, kterou doma neměli." Dnes je posilovna přesunutá do suterénu budovy na 31 Hütterbrenner Strasse, okrsek Jakomini, Graz, a původní stroje i Arnoldovy deníky (pokud něco takového existovalo, jak poučná kniha z nich mohla být!) byly prodány movitému zájemci do Rumunska.

Ještě stále se vedou spory o tom, jestli Marnul dodával Arnoldovi anabolické steroidy, přestože to žádný z aktérů nikdy nepřiznal (svěřil se údajně Rickymu Wayneovi, že je užíval od třinácti, což dost dobře nedává smysl).

Své o tom ví Arnoldův kolega z oné doby Harry Maurer: "Tenkrát ještě neexistovalo takové množství přípravků, které jsou polykány nebo injekčně dodávány sportovcům dnes (alespoň mnoha). Právě přišel na trh Dianabol a Arnold nepopřel, že jej bral. Od sportovního lékaře jsme měli injekci Anaduru, podávanou jednou týdně (nyní je účinná látka známá jako Nandrolon nebo Deca Durabolin). Obsahovala směšně nízkou týdenní dávku 50 mg. Dnes si sportovci dávají stejnou účinnou látku několikrát týdně s 250 mg. Proteinové preparáty dosud neexistovaly a silné anabolické steroidy, běžně používané dnes, byly stále zcela neznámé. Ve srovnání se současnou dobou by naše užívání anabolických steroidů mohlo být popsáno jako velmi malé - žádný sportovec by dnes neočekával úspěch od tak směšných množství. U nás je také pravděpodobnější, že vyvolaly placebo efekt." Novinářka Wendy Leigh ve své skandální knize Arnold, neschválený životopis (Premiéra, 1991) tvrdí, že o steroidech Arnoldovi opravdu řekl Marnul, pak mu je nabídl a Arnold je bral. Podle Leigh mělo jít o injekční Primobolin a tabletový Dianabol.

Kurt Marnul a Adolf Ziegner

Marnula v odchodu na věčnost předešel kolega z Grazu Karl Kainrath (1942 - 2020), sám Marnul, zakladatel bodybuildingu v Rakousku a první trenér Arnolda Schwarzeneggera, skonal 6. února 2023 ve věku nedožitých 94 roků. Arnold vzápětí tweetoval vzpomínku o tom, jak ve škole dostal za úkol napsat esej. Arnold viděl chlápka v brýlích vytlačit vleže rekordní váhu, a tak popsal muže od krku nahoru připomínajícího profesora, jenž zvedl 190 kg. Třída se tomu smála, ovšem Arnoldův zájem o vzpírání nebyl jenom žert. Když se pak v létě s přáteli s Kurtem setkali, byl velmi laskavý, ačkoliv oni byli drobní kluci učící se vzpírat a on byl mistrem Rakouska. "Byl vůdcem našeho malého vzpěračského klanu, šel nám příkladem a dával nám rozpisy tréninku," uzavírá Arnold.

Jay Cutler a Kurt Marnul

Kurt Marnul, Jay Cutler a Karl KainrathLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie