Reklama:

Bestie Open Hradec Králové 2023 - reportáž

3.222 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

První únorovou sobotu se do Hradce Králové sjeli atleti z různých koutů republiky, aby porovnali své síly v CrossFitu. CrossFit je funkční trénink prováděný ve vysoké intenzitě a mísí prvky gymnastiky, vzpírání, monostrukturální metabolické kondice a další. Atleti tedy musí být připraveni na vše, protože dopředu neví, co je čeká. Závod Bestie Open má několikaletou tradici, a proto není divu, že i tentokrát byly hlavní kategorie zaplněny krátce po spuštění registrace. Závod byl vždy cílen spíše na začínající sportovce, kteří mají s tréninkem CrossFitu alespoň základní zkušenosti a chtějí si otestovat svůj výkon a začít sbírat zkušenosti také na závodním poli. Jak však organizátor Martin Štěpánek píše, neurčuje, kdo na závod smí a kdo ne. Kdo však vyhraje s velkým náskokem, měl by si sáhnout do svědomí a sám zvážit, jestli by nebylo vhodné posunout svou úroveň do pokročilejší kategorie.

Závod se konal v gymu CrossFit Hradec Králové. Jedná se o velmi pěkný, poměrně malý gym, a tak první poklona patří organizátorům za to, jak se s menším prostorem poprali a dobře poskládali jednotlivé workouty i diváky tak, že se všichni vlezli. I když atleti dopředu neví, do čeho jdou, Martinovým zvykem je zaměstnat jejich hlavu před závodem sdílením nápověd, co by se tak mohlo v soutěži objevit. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Postupně byly zveřejňovány nápovědy a některé workouty, kompletní znění všech tří testů, jak byly na závodě soutěžní workouty nazývány, však bylo odtajněno až na ranním briefingu.

Ještě než se pustím do představení testů, ráda bych vyzdvihla soutěžní kategorie. Kromě hlavní kategorie dospělí (19 - 39 let) byly spuštěny také doplňkové kategorie, junioři (15 - 18 let) a vtipně nazvaní ještě dospělejší (40+ let). CrossFit má být sportem pro všechny, bez rozdílu výkonnosti, pohlaví a věku a zařazení těchto kategorií smysl CrossFitu jako takového jen podtrhuje.

Test 1: "Vytrvalost", čas 18 minut

  • 5 - 10 - 15 - 20…
  • wall ball (dřep s hodem medicinbalu o zeď), 9kg / 6kg medicinbal
  • cal row (kalorie na vesle)
  • dumbbell snatch (trh s jednoruční činkou), 22,5kg / 15kg jednoručka

První test prověřil nejen vytrvalost, ale také schopnost odhadnout své možnosti a udržet tempo po celých dlouhých osmnáct minut. Klíčem k úspěchu bylo konstantní tempo držené od začátku, s možným zrychlením na konci. Několikrát bylo vidět, že atleti přecenili své síly a slibný start pak vykoupili dlouhými pauzami mezi přechody na jednotlivé cviky, stejně tak jako mezi přerušením daných cviků. Nutno ale také říct, že byly vidět i moc pěkné výkony. Mezi takové se zařadil výsledek Kláry Neubertové, která se skvělými 327 opakováními ovládla kategorii žen. U mužů si nejlépe vedl Martin Maťátko, který zvládl o jedno opakování méně než Klára.

Test 2: "Výdrž"

  • a) maximální výdrž ve shybu nadhmatem
  • b) maximální výdrž ve vzporu na kruzích

Druhý test byl velmi jednoduchý, a přesto tak náročný. Měl za cíl prověřit statickou výdrž atletů. Je to zajímavý počin, protože z mého pohledu není mnoho trenérů, kteří by tuto neméně důležitou dovednost zařazovali do tréninku pravidelně. Atleti začínali na hrazdě, do výchozí pozice se mohli dostat, jak chtěli (stupínek na hrazdě, skok), pokusili se s bradou nad hrazdou vydržet co nejdéle. Následovala pauza a společný start maximální výdrže ve vzporu na kruzích s propnutými lokty. Výkony byly rozprostřeny na škálu pár sekund až několik desítek sekund. Nejlepším výsledkem 64 sekund na hrazdě se pyšnil Pavel Doležal, za ženy mu směle konkurovala Zuzana Bělehradová s 61 sekundami. Na kruzích nejdéle času strávila Adéla Kramulová z juniorské kategorie, a to neuvěřitelných 87 sekund, nejlepším mužem na kruzích byl Lukáš Fendek s časem 73 sekund. Po tomto workoutu si všichni odešli léčit svá předloktí a následoval poslední test.

Test 3: "Mix mod" - AMRAP 6 minut (co nejvíce opakování v 6 minutách)

  • 3x wall walk (šplh z lehu na břiše do stojky proti zdi)
  • 6 m walking lunges (výpady v chůzi), 24kg / 16kg kettlebell
  • 9x toes to bar (špičky k hrazdě)
  • 6 m walking lunges (výpady v chůzi), 24kg / 16kg kettlebell

Spousta atletů už se těšila, až bude mít za sebou i poslední test a bude si moct odpočinout. Do třetice se nám vyskytly ve workoutu technické záležitosti, a tak bylo potřeba přesvědčit hlavu k výkonu a dostat ze sebe to nejlepší. Kamenem úrazu pro některé byla právě hrazda. Přestože se toes to bary řadí k základním cvikům, které by měl ovládat každý, jedná se o náročný cvik. A taky dal řadě soutěžícím dost zabrat. Musím ale říct, že jsem byla mile překvapena. Spousta začátečníků zvládla tento cvik pěkně a bez větších obtíží navazovat. Když zabrousím několik let zpátky do minulosti, byly toes to bary a hrazda obecně na tomto závodě výsadou spíše těch šikovnějších několika málo jedinců, kteří to zvládali. Svědčí to jen o tom, že trenéři jdou v plánování, metodice a didaktice v CrossFitu stále dopředu, dávají do tréninku systém a to jde ruku v ruce s lepšími výsledky atletů. S krásnými 82 opakováními vyhrála test a o nejlepší ženský výsledek se zasloužila juniorka Barbora Beková, z mužů se nejlépe dařilo Karlu Šimkovi, který nahnal o jedno opakování méně.

Po posledním testu následovala krátká pauza a čekalo nás už jen vyhlášení vítězů a předání cen. Dopadlo to takhle.

Bestie Open Hradec Králové 2023 - junioři (15 - 18 let)
p. ženy muži
1. Barbora Beková  -
2. Valeria Ditmarová  -
3. Adéla Kramulová  -

Bestie Open Hradec Králové 2023 - dospělí (19 - 39 let)
p. ženy muži
1. Eva Kotěrová Pavel Doležal
2. Andrea Hocková Lukáš Fendek
3. Kamila Zahradníková Vladimír Steska

Bestie Open Hradec Králové 2023 - ještě dospělejší (40+ let)  
p. ženy muži
1. Martina Zábranská Pavel Štross
2. Pavla Přichystalová Petr Prokeš
3. - Vojtěch Malý

Celkově hodnotím závod velmi pozitivně. Martin je zkušený organizátor a to se na chodu dne projevilo. Oceňuji harmonogram, vše bylo dobře zorganizované a nebyly časové prodlevy. Workouty byly zajímavé, všestranně sestavené, osobně by se mi líbila i nějaká práce s olympijskou osou, ale chápu, že prostorové podmínky tomu nebyly úplně nakloněny, a možná taky sám organizátor a tvůrce testů tuhle variantu nechtěl. Pravdou je, že existuje spousta cviků, a to, že nikdy nevíte, co vás čeká, je na CrossFitu to zajímavé. Ráda bych ještě vyzdvihla férovost. Všichni víme, jak náročné je sehnat na závod kvalitní rozhodčí. Tým odvedl skvělou práci, přesto se občas stalo, že někdo z rozhodčích uznával neplatná opakování. Martin závod kontroloval a přesně v tento moment nastoupil a zjednal pořádek a tak to má být.

Nejlepší závodníci Bestie Open Hradec Králové 2023

Hlavní kategorie makaly perfektně, za zmínku však stojí i kategorie ještě dospělejších. Jasně, říká se, že věk je jenom číslo, ale každé tělo prochází změnami a stárne. Je skvělé se dívat na tyto dámy a pány (jak atlety nazvali organizátoři) a vidět, že s přibývajícími roky nic nekončí. Dnešní ještě dospělejší byli všem motivací. Martina Zábranská by v testu 3 skončila v celkové konkurenci všech žen na druhém místě, Pavla Přichystalová by urvala v testu 2 a mezi všemi ženami čtvrtý flek a to jsou krásné výsledky. Stejně tak dobře by si vedli i pánové. Výborné výkony podaly i holky juniorky, které mají ještě všechno před sebou a už teď mají velmi dobře našlápnuto.

Celý závod se nesl v přátelské atmosféře, všichni nechali na place maximum a mohou být na sebe hrdí. Věřím, že pro atlety, trenéry, diváky i organizátory to byl příjemně a smysluplně strávený den.

Kompletní výsledky najdete zde, závod Bestie Open můžete sledovat na webu i na Facebooku.


Bestie Open Hradec Králové 2023 - fotogalerie


Fotografie:
Adéla Rybová


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 35 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie