Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Legenda československé kulturistiky Pavol Jablonický slaví šedesátiny (II.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Legenda československé kulturistiky Pavol Jablonický slaví šedesátiny (I.)
Pavol Jablonický se na svůj profesionální debut v roce 1989 připravoval nesmírně poctivě, protože se domníval, že o jeho umístění na soutěži Mr. Olympia v italském Rimini rozhodne především forma (jak naivní to byla představa, to se ukázalo později). Trénoval v Hradci Králové a v Sandowu v Mariánských Lázních - zde společně s Aloisem Pekem, který se snažil o svůj třetí návrat na soutěžní pódia. Cílem bylo přibrat 4 až 5 kg a zároveň zachovat kvalitu svalstva, jinak používal stejný koncept přípravy jako na mistrovství světa.


Pavol Jablonický, 1989
Do Itálie Pavol odjížděl v pohodě a v životní formě, s cílem bojovat o co nejlepší umístění. Jeho ambice nebyly přehnané, umístit se alespoň v polovině startovního pole. Ovšem jeho první dojmy po příjezdu na místo byly mírně řečeno skličující. Pořadatelé se kromě výborného ubytování nepostarali o nic, ale naštěstí zde Pavol nebyl sám a kromě Dr. Luďka Noska přiletěl za ním i jeho trenér Zbyněk Slanař, který mu obětavě pomáhal a zajišťoval vše potřebné. Konečně se Pavol dočkal vysněné premiéry, dne D a hodiny H a v pátek večer nastoupil společně s dalšími 22 borci k porovnávání v prejudgingu. Bohužel byl "vytažen" pouze dvakrát v kole posuzujícím symetrii, v tom následujícím, svalovém rozvoji ani jednou… Sen o slušném umístění se začal pomalu rozplývat a mezi patnáct nejlepších se neprobojoval. Vyhrál Lee Haney před Leem Labradou a Vincem Taylorem. Proč tomu tak bylo? Jak tvrdil Luděk Nosek, kterému jistě můžeme věřit, reálná šance na lepší umístění existovala, a to až o několik míst. Proč ovšem skutečnost byla jiná, to je kromě čistě sportovních aspektů třeba přičíst ještě nedokonalé prezentaci a hlavně nedostatečné propagaci jeho osobnosti, vždyť v profi kulturistice ani dvojnásobný mistr světa nic neznamená.

Pro Pavola to bylo velmi nemilosrdné prozření s vědomím, že byť pouhé dobré umístění mezi profíky bude nesrovnatelně náročnější než kralovat mezi amatéry. O tom nejlépe svědčí i jeho slova pronesená krátce po Mr. Olympia: "Vítězství na amatérském mistrovství světa bylo jako vychodit základní školu. Nyní absolvují přípravku před vstupem na vysokou školu." Na ten amatérský vrchol se dostal za pouhé čtyři roky. Jak dlouho mu to bude trvat, než se dočká výraznějších úspěchů na profesionálních soutěžích? A uspěje vůbec? V následujících letech musí zvládnout to, na co nebyl vůbec připravován. Naprostá většina soutěží té doby se konala v USA a prezentaci bylo třeba tomu přizpůsobit a to pro poměrně introvertního Pavla nebylo vůbec snadné. Vždyť Pavol neměl ani opravdu kvalitní profesionální fotografie (v této souvislosti je třeba zmínit nádherné fotografie Josefa Adlta, který v tomto ohledu odvedl velký kus práce), kterými by se prezentoval v časopisech, před veřejností. Kvalitní fotky jsou důležité i pro potenciální sponzory. Ano, sponzoring je hlavním zdrojem příjmu profesionálního kulturisty - dle Pavola je tato finanční závislost 70 až 80 % z celkových příjmů. Příprava na soutěže je totiž tak finančně náročná, že se vyplatí pouze těm nejlepším. Od peněz tedy závisí jak možnost jezdit na soutěže, tak se kvalitně připravit. O sponzory postupem času pak neměl nouzi. Není možné je všechny vyjmenovat, a pokud bych zmínil jen některé, tak by to bylo vůči těm ostatním nefér. Často se jednalo o firmy dnes již zaniklé, ale i o firmy mimo oblast sportovní výživy. Zvláště mi utkvěla v paměti výborná reklama na pivo Zubr. Profesionální kulturistika dala Pavolovi velkou svobodu, ale i velký pocit zodpovědnosti nad vlastní rozhodnutí.

Pavol Jablonický na snímcích Josefa Adlta

Pavol byl velmi pilný a téměř neexistoval rok, který by jako závodník vynechal. Zvláště Night of Champions (třetí nejprestižnější soutěž té doby, později přejmenovaná na New York Pro Championships) byla pro Pavla doslova srdeční záležitostí, vždyť na ni a na její pokračovatelku do New Yorku zavítal celkem dvanáctkrát!

První opravdový úspěch je spojen ale s jednou z méně významných soutěží, a to Niagara Falls Pro Invitational, kde ho v roce 1995 pokořil pouze Vince Tailor. Ohrnovat nos nad takzvaně horšími výsledky by bylo vůči Pavlovi vrcholně nespravedlivé, protože do každé přípravy vložil vždy maximum svých sil a pod vedením Zbyňka Slanaře (jejich spolupráce nadále pokračovala) v jeho Body Clubu Pardubice se neustále zlepšoval. Vždyť každé umístění v první, ale i v druhé desítce představuje fakt, že sportovec je jedním z dvaceti až třiceti nejlepších kulturistů planety! A to je co říct.

Pavol Jablonický, Atlanta 1996 (foto: Josef Adlt)

Život jde dál a zrovna tak Pavolova kulturistická kariéra. Ovšem opravdové štěstí se na něj usmálo až v samém závěru tisíciletí, v roce 1999 v jednom z absolutních vrcholů jeho kariéry. Tento rok skvěle zahájil prvním vítězstvím mezi profesionály na Toronto Pro Invitational, a to po deseti letech od profesionálního debutu! Podařilo se mu porazit Miloše Šarčeva (tehdy osmého v žebříčku profesionálů) a tím nejen získat opět právo účasti na Mr. Olympia, ale pasovalo ho to i do role horkého favorita prestižní soutěže Night of Champions. Tuto roli také svým 2. místem naplnil! Porazil ho pouze monstrózní kanadský obr Paul Dillett, jenž ale za sebou nechal více než 40 borců z 10 zemí světa.

Ovšem vrcholem snažení každého kulturisty je Mr. Olympia, málo platné… A zde Pavol dosáhl v roce 1999 svého dosud nejlepšího výsledku - 14. místa (v Las Vegas vyhrál již podruhé Ronnie Coleman). Ovšem po soutěži Pavol neskrýval své rozhořčení: "Od soutěže v New Yorku se forma žádného z nás podstatně nezměnila a převládala i početní převaha amerických rozhodčích, ale ti, které jsem v New Yorku porazil - Dexter Jackson, Miloš Šarčev, Markus Rühl, Ernie Taylor, skončili nyní přede mnou…" Objektivně lze říci, že Pavol jednoznačně měl na umístění v první desítce. (Jenom dodávám perličku, těsně za ním tehdy skončil budoucí Mr. Olympia Jay Cutler.) Podcenění jeho formy a neobjektivní rozhodování ve prospěch amerických závodníků se táhne jeho profesionální kariérou jako červená nit. Přesto si vysloužil za tento veleúspěšný rok fantastické 11. místo v žebříčku profesionálů!

Pavol Jablonický a Markus Rühl (foto: Josef Adlt)

Opět se posuneme o pár let dále do roku 2003, kdy Pavol zopakoval svoje druhé místo z roku 1999 na Noci šampionů. Nad jeho síly z celkového počtu 41 borců (!) byl pouze Victor Martinez! "Pavol byl v životní formě, neuvěřitelně vyrýsovaný, přitom hustý jako nikdy předtím. Svalově to byl jednoznačně nejlepší závodník celé soutěže." To jsou slova Dr. Luďka Noska, který rozhodoval tuto soutěž již podesáté. Ale zároveň kriticky dodává, že jeho nohy, zvláště stehna jsou přeci jenom trochu za americkou "normou"…

Poté se Pavol po několika letech vrátil soutěžit na "starý kontinent" účastí na Grand Prix Hungary 2003 a zaslouženě pokořil všechny své soupeře. Německý časopis Sport Revue psal dokonce o senzačním historickém vítězství, protože Pavol se stal prvním profesionálem ve věku nad 40 let, který kdy zvítězil na soutěži Grand Prix.

Pavol Jablonický v německém časopise Sport Revue

Zjevně namlsán se Pavol vrátil do Maďarska na Hungarian Pro Invitational 2004 hned o rok později, a to již jako horký favorit. Jak se říká, do třetice všeho dobrého, což splnil třetím profesionálním vítězstvím ve své kariéře. Měl ovšem neočekávaného a nečekaně dobrého soupeře v podobě Jaroslava Horvátha, dalšího slovenského kulturisty, který zvítězil na mistrovství světa dvakrát (1997 a 1999). Jaro skončil v Maďarsku třetí a mezi ně se dokázal vklínit pouze známý Darrem Charles. To byla ovšem jenom předehra k vrcholu sezóny, kterým je jako vždy Mr. Olympia. Do Las Vegas Pavol odletěl jak s dcerou Monikou, tak se svojí sestrou. Možná i zásluhou této rodinné podpory závodil naprosto v pohodě, jak sám říkal, a historický úspěch se dostavil - 11. místo! Konečně zúročil naplno své zkušenosti (vždyť na Olympii byl pošesté), ale přesto zůstal před branami vytoužené desítky těch nejlepších borců (rozdíl mezi desátým a jedenáctým byl markantní i finančně - 10 000 oproti 1 000 dolarům).

Roky 2003 a 2004 lze jednoznačně považovat za nejúspěšnější v jeho profesionální kariéře (možno snad ještě přiřadit rok 1999) a s ohledem na dosažení spodního věkového limitu byl Pavol již natěšený na Masters Olympia. Ta byla bohužel zrušená, ale náhražkou se stala soutěž Masters Pro World, a tak se v roce 2006 vydal do New Yorku s těmi nejvyššími ambicemi - vyhrát! Nakonec skončil třetí, ale nechme mluvit samotného Pavola: "Moc jsem chtěl vyhrát svět masters, už jen představa titulu mě velmi motivovala. Od druhého místa mě dělil jeden jediný bod, a co se týká vítěze (Bob Cicherillo, pozn. autora), nebudu chodit kolem horké kaše, měl své místečko předem připravené. Ani jeden rozhodčí ho během hodnocení ani jedinkrát nehodnotil jinak než jako prvního, přestože jeho forma tak špičková nebyla. Byl dobře připravený, finále měl v mých očích jisté, ale to, že by mě mohl porazit, mě ani ve snu nenapadlo." I taková je profesionální kulturistika…

Pavol Jablonický (foto: Josef Adlt)

Epilogem jeho téměř třicet let trvající, zcela výjimečné kulturistické kariéry byla soutěž Pro World Masters 2011, pořádaná Jarkou Lorie Schneider (doma v Česku pod jménem Kastnerová) v rámci show pod honosným názvem Return of the Legend v Miami na Floridě. (Ale vždyť Pavol již patří také mezi legendy!) Deváté místo bylo jistě důstojným završením jeho kariéry.

Již řadu let žije Pavol v Olomouci, kam se přestěhoval z Hradce Králové. "Přišla nabídka na vedení fit centra a byla pro mě tak lákavá, že jsem nezaváhal," zdůvodňuje svoje rozhodnutí. Profi studio Jablonický, s.r.o., sloužilo nejenom veřejnosti, ale Pavol v něm připravoval i závodníky. Jeho vyhlášená posilovna ale patří již minulosti, protože ji nedávno uzavřel. "Už jsem se rozhodl, promítá se v tom celá současná situace, například s cenami energií, samozřejmě i ta šedesátka. Provozoval jsem ten podnik 25 let, spoustu věcí jsem dal dohromady, nazrála doba," prozradil oslavenec v rozhovoru pro Hanácké novinky z Kanárských ostrovů, kde strávil svoje jubileum se svojí přítelkyní. Možná, že jednostranný a až příliš podrobný popis jeho sportovní kariéry budí dojem, že Pavol nic jiného než kulturistiku neznal a že snad ani neměl vlastní soukromý život, to ovšem není pravda. Má dvě děti, dceru Moniku a syna Martina, kteří již dávno žijí svůj vlastní život, ale i přes nesmírně náročnou kulturistickou přípravu, kterou mnoho let podstupoval, se jim zodpovědně věnoval. Pavol je rozvedený, a jak sám říká, žije skromně, vede spokojený život a… pochopitelně stále cvičí, bez toho nemůže být.

Pavol Jablonický (foto: Josef Adlt)

Pavol nijak nezastírá, že současná monstrózní, až brutální profesionální kulturistika se mu nelíbí a on sám nikdy nechtěl vzbuzovat v lidech pocity nelibosti, až zděšení, ale aby si při pohledu na něho řekli: "To je nádhera!"

Šedesátka je věk, kdy člověk již bilancuje a začíná rekapitulovat svůj život, co vlastně dokázal, jak se naplnily jeho představy a sny. Pavol může být oprávněně hrdý na to, co dokázal. Stal se žijící legendou našeho sportu a historicky nejúspěšnějším československým kulturistou. Měl štěstí na odborníky, kteří ho vedli, a především měl obrovskou vůli po vítězství a schopnost překonávat i ty nejtěžší překážky a obětovat kulturistice prakticky vše. Za třicet let na kulturistických pódiích absolvoval desítky a desítky soutěží s obdivuhodnými výsledky. Často se říká, co by bylo, kdyby… Kdyby byli rozhodčí k němu spravedlivější, tak těch vítězství jistě mohl mít na svém kontě podstatně víc a na ještě významnějších soutěžích. Ale Pavol nehořekoval, nestěžoval si na nepřízeň osudu, nezanevřel na kulturistiku a i po zcela markantních podrazech se dokázal vždy vzchopit a znovu a znovu bojovat o co nejlepší umístění a v tom je pravá síla jeho osobnosti!



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

10.02.13:50LOPO - Skvelý kulturistika 👍. Vždy som mu držal palce ..+1
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 102 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie