Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

Zemřel Jim Lorimer, pořadatel
Mr. Olympia a Arnold Classic

7.713 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Ve věku 96 let zemřel dlouholetý pořadatel soutěží v kulturistice a fitness Jim Lorimer. V roli organizátora v minulosti stál i za Mr. Olympia a severoamerickým Arnold Classic. Mezi prvními o jeho úmrtí včera informoval sedminásobný šampión Mr. Olympia Arnold Schwarzenegger, který s Lorimerem od roku 1976 závody spolupořádal. Jim Lorimer se narodil 7. října 1926 v Pensylvánii a bez přehánění lze říci, že prožil neobyčejný život. Jeho dětským snem bylo stát se agentem FBI a už ve třinácti letech proto psal řediteli Federálního úřadu pro vyšetřování J. Edgaru Hooverovi, co má udělat pro to, aby se tohle jeho přání jednoho dne mohlo proměnit ve skutečnost. Hoover, který funkci ředitele FBI zastával v letech 1935 až 1972, Jimovi odepsal a poradil mu, aby se nejprve stal právníkem nebo účetním. Po službě u amerického námořnictva na konci druhé světové války Jim dal na Hooverovo doporučení, vystudoval práva a posléze se opravdu stal zvláštním agentem FBI.

Jim Lorimer a Arnold Schwarzenegger (foto: Facebook.com/arnoldsports)

Ve službě u FBI strávil asi tři roky, od začátku 60. let se potom začal angažovat ve sportovním odvětví. V Columbusu v té době už pořádal širokou škálu sportovních událostí a zároveň zastával také různé funkce v americkém olympijském výboru. Veřejnosti dále sloužil jako starosta či místostarosta Worthingtonu, který se řadí mezi poměrně malá městečka ve státě Ohio. Na těchto pozicích ve veřejné správě působil přes padesát let! Už v šedesátých letech také pořádal národní šampionáty v atletice a vzpírání. Když se Jim následně v roce 1970 ujal i pořadatelství mistrovství světa ve vzpírání, rozhodl se svou akci, které v Columbusu v prostorách Veterans Memorial Auditorium přihlíželo 5.000 diváků, vyšperkovat amatérskou a profesionální soutěží v kulturistice AAU Mr. World. Zde se poprvé výrazně protnula Arnoldova a Jimova životní cesta. A už v tomto okamžiku, devatenáct let před prvním ročníkem Arnold Classic, byly položeny první základy pro to, aby tato dnes druhá nejdůležitější profesionální soutěž v kulturistice mohla jednoho dne vůbec vzniknout.

Jim Lorimer a Arnold Schwarzenegger při přestávce během natáčení akčního filmu Komando (foto: Facebook.com/arnold)

Arnold na AAU Mr. World 1970 závodil a po pro něj úspěšném souboji se Sergiem Olivou, Davem Draperem a Francem Columbem zde mezi profíky dosáhl na celkové vítězství. S triumfálním úsměvem ve tváři obdržel obrovskou stříbrnou trofej a elektronické hodinky a jeho úsměv se ještě rozšířil, když mu Jim Lorimer sdělil neočekávanou, ale naprosto úžasnou zprávu, že za celkový triumf navíc získá odměnu ve výši 500 dolarů! Na tu dobu to bylo stále ještě něco velmi neobvyklého. Možná ještě zajímavější než trofej a nebo peníze pro Arnolda bylo, že soutěž natáčela televizní stanice ABC. Záběry ze závodů se tak měly dostat k přibližně padesáti miliónům diváků a on v nich měl být jako šampión tou ústřední postavou! Arnold byl ze závodů pořádaných Jimem Lorimerem díky tomu všemu doslova unešený a hned věděl, že se Jim v budoucnosti stane důležitou součástí jeho života. Řekl mu, že jakmile ukončí kariéru, stanou se obchodními partnery a budou soutěže pořádat společně. To se stalo poprvé v roce 1976, kdy Arnoldovi s Jimem byla svěřeno pořadatelství Mr. Olympia. Soutěž se tehdy konala znovu v Columbusu a oba za její organizací později zodpovídali ještě několikrát.

Jim Lorimer a Arnold Schwarzenegger (foto: Facebook.com/arnold)

Jak už jsme naznačili, od roku 1989 potom Arnold Schwarzenegger s Jimem Lorimerem v Columbusu pořádali Arnold Classic. Od začátku na to šli chytře, když vysokou sportovní úroveň soutěže zajistili tím, že se jí sportovci mohli zúčastnit pouze na základě pozvání, a navíc nešetřili na finančních odměnách. Když k tomu přidáte Jimovy zkušenosti a Arnoldovo jméno, které v té době už znal každý televizní divák nebo návštěvník kina, bylo Arnold Classic předurčeno k úspěchu. V následujících letech přerostlo v Arnold Sports Festival, kterého se v nejlepších letech účastnilo kolem 22.000 sportovců v osmdesáti různých sportech. "Jim Lorimer bude žít navždy prostřednictvím milionů lidí, které inspiroval k tomu, aby se připojili k naší kampani za fyzickou zdatnost a zdraví a věnovali svůj zájem malému specializovanému sportu zvanému kulturistika. Jsem zničený, že už si spolu neposedíme a nebudu moci naslouchat jeho moudrým slovům nebo spolu nebudeme moci hodnotit kulturisty či se jen smát a smát."

Jim Lorimer a Arnold Schwarzenegger (foto: Facebook.com/arnold)

"Moje myšlenky jsou s Bobem, Kathy, Jeffem a celou rodinou Lorimerových, ale také vím, že Jim není pryč. Jim žije dál v každém členu své rodiny a žije dál ve mně. On je jedním z důvodů, proč bych nikdy neřekl, že jsem se vypracoval jenom sám. Když jsem se s ním před dvaapadesáti lety poprvé setkal na soutěži Mr. World, kterou tak fantasticky zorganizoval v Columbusu v Ohiu, okamžitě jsem věděl, že Jim bude velkou součástí mého života. Řekl jsem mu, že až přestanu závodit, staneme se obchodními partnery a budeme společně propagovat kulturistiku a pořádat soutěže. A počínaje rokem 1976 jsme to tak dělali na základě dohody uzavřené podáním ruky přes padesát let. Expandovali jsme z malé kulturistické show ke sportovnímu festivalu s 200.000 návštěvníky a více sportovci, než se sejde na olympijských hrách. (…) Bude mi chybět jeho moudrost, bude mi chybět jeho mentorství, bude mi chybět jeho laskavé srdce. Bude mi chybět jeho smysl pro humor a jeho touha udělat svět lepším místem. Bude mi chybět jeho přátelství. Ale Jim bude vždy se mnou. Pomohl mě udělat tím, kým jsem. Vždy bude s námi všemi. Takže zatímco dnes budu truchlit, budu mít také na paměti, jaké jsem měl štěstí a jaké štěstí měl svět, že jsme tu měli po tolik času tohoto úžasného muže," napsal Arnold Schwarzenegger v reakci na zprávu, že Jim Lorimer už není mezi námi.


Použitá literatura:

 • State, O. 1970 MR. WORLD CONTESTS In: Muscle Builder, 1971, vol. 12, no. 10, p. 13
 • Tanny, A. THE 1976 MR. OLYMPIA CONTEST In: Muscle Builder, 1976, vol. 17, no. 9, p. 44

  Použité elektronické zdroje:

 • James J. Lorimer [online] [cit 2022-11-25]. Dostupné na https://www.columbus.gov
 • James Lorimer [online] [cit 2022-11-25]. Dostupné na https://sportshof.org/
 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2022-11-25]. Dostupné na https://musclememory.com


 • Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
  MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie