Reklama:
EXKLUZIVNĚ: Lean Whey Protein 1+1!
Od výrobce nejprodávanějších proteinů na světě. Více zde.

Ponožkoboty Skinners Compression 2.0 - jak dopadly při testování?

4.841 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Ať už se věnujete fitness, jinému sportu, anebo trávíte většinu času na gauči, určitě jste už slyšeli o barefoot obuvi, která si i díky stále rostoucímu zájmu o zdravý životní styl získává stále větší popularitu. Barefoot je označení pro obutí, které se snaží co nejvěrněji navodit pocit, jako byste chodili bosí, a které současně nabízí ochranu před zraněním, které by Vám mohla chůze venku naboso přinést. Pouze s tenkou podrážkou, nulovým sklonem od paty ke špičce a s dostatkem místa pro prsty a jejich pohyb umožňuje chodidlu přirozeně pracovat a fungovat tak, jak to evoluce pro člověka zamýšlela.

S barefoot obuví jsem až donedávna neměl praktickou zkušenost, ovšem několikaměsíční přetrvávající bolest klenby na pravé noze mě přiměla do této oblasti alespoň teoreticky nakouknout. Prošel jsem si pár článků a e-shopů, abych se zorientoval, co je na trhu, takže když se pak naskytla možnost otestovat tzv. ponožkoboty, už jsem věděl, o co jde.

Pokud ponožkoboty neznáte, jedná se o barefoot variantu vyráběnou českou firmou Skinners, a jak název napovídá, je to takový kompromis mezi ponožkami a botami. Jestli taky rádi couráte po bytě jenom v ponožkách, možná Vás někdy napadlo, že by bylo fajn moct s nimi někdy vyběhnout i ven. Ponožkoboty Skinners by měly právě tohle umožňovat a v případě nové řady Compression 2.0 by se mělo jednat opravdu o vyběhnutí se vším všudy. Jaká je ale realita?

Nejsem žádným bosým guru ani barefoot odborníkem, věřím ale, že pokud někdo na skinnersky narazí, zalíbí se mu a bude zvažovat jejich nákup, může mu moje recenze pomoct se rozhodnout. Takže směle do toho.

První dojem, materiál a zpracování

Skinners Compression 2.0 přišly hezky zabalené a v pěkné krabici, což je vždycky fajn. Když jsem je vzal do ruky, udělaly na mě rozhodně dojem kvalitního výrobku. Co se technických údajů týče, váha jednoho páru je pouze 240 gramů a podrážka, která chrání celé chodilo, patu i špičku také ze stran, má tloušťku 3 milimetry. Výrobce se chlubí použitím italských vláken, švédských polymerů a ruční výrobou v rámci Evropské unie. Ponožkoboty Skinners 2.0 mají uvnitř také perforovanou lehoučkou vložku. Nebude se v textilní "botě" posouvat? Uvidíme. Ponožkoboty jsou flexibilní a celé se dají smotat jako palačinka, textilní část i podrážka ale působí pevně a kvalitně. Součástí balení je také stahovací obal, do kterého můžete skinnersky schovat, takže je můžete i nošené hodit mezi další věci do tašky. Praktické.

Ponožkoboty Skinners Compression 2.0 (barevná varianta stone)

Na noze

Jaké jsou ale na noze? Jedno z největších úskalí při nakupování bot je trefit správnou velikost. Osobně moc dobrou zkušenost s objednáváním bot přes internet nemám, pokud jsem tedy daný model už neměl někdy na noze. Asi tak 80 % bot, které jsem si kdy objednal, jsem rovnou posílal zpátky. Ponožkoboty Skinners ke mně také putovaly, aniž bych si je vyzkoušel, takže jsem měl obavu, že to dopadne stejně. V e-shopu Skinners ale najdete tabulku s velikostmi rozepsanými podle délky chodidla a můžete si vytisknout také tzv. průvodce velikosti, list papíru s nakresleným chodidlem a naznačenými velikostmi, který Vám pomůže se rozhodnout, kterou velikost vybrat. Já to tak udělal a velikost byla akorát. Hurá!

Ponožkoboty se pohodlně obouvají a pěkně sedí přes chodidlo i kotník, přitom ale nikde neškrtí. Výraz Compression zde v mém chápání odkazuje spíše na pevný a padnoucí střih, než na kompresi, jak ji známe například z kompresních návleků nebo podkolenek. Řada Compression navazuje na už dříve uvedené ponožkoboty s názvem Skinners Comfort, které končí hned nad kotníkem (představte si kotníkové ponožky). Compression 2.0 jsou vyšší a díky tomu by měly lépe sedět na noze i v náročnějším terénu.

Realita

Když si poprvé vyrazíte v barefootech, rychle pochopíte jednu věc. Nemůžete v nich chodit, respektive našlapovat tak, jak jste byli celý život zvyklí v klasických botách. Uvědomíte si, že třeba v teniskách opravdu skoro vůbec nemyslíte na to, jak a kam šlapete, protože silná podrážka všechno tlumí. Když jsem si to namířil ve skinnerskách první den z práce z kopce po dlažbě, už po pár krocích mi došlo, že došlapovat s 3mm podrážkou plnou silou na patu asi nebude to pravé ořechové. Intuitivně jsem se ale přeorientoval na citlivější došlap a bylo to v pořádku.

Co se mi na skinnerskách hned od začátku zalíbilo, a platí to asi pro všechny barefoot boty, bylo zjištění, kolik zajímavých vjemů Vám do chodidla přes tenkou podrážku přichází. Najednou vnímáte texturu dlažby, okraj schodů nebo obrubníku i každou větší nerovnost podkladu a všechno Vás tak nějak příjemně masíruje. Po chvíli jsem se přistihl, že koukám na zem, na co bych ještě šlápnul, abych zjistil, jaké to bude.

Není ale slabá 3mm podrážka až moc tenká? Neřekl bych. Musíte samozřejmě koukat, kam šlapete, ale za těch pár týdnů, co skinnersky mám, jsem z hlediska ohrožení chodidla žádný nebezpečný moment nezaznamenal. Pokud přehlédnete třeba malý vyšší kámen a šlápnete na něj patou, která nese vaši váhu, zabolí to, pokud ale nemáte vyloženě smůlu a nešlápnete třeba na hřebík, nic Vám nehrozí. Díky kvalitní podrážce a rozložení váhy můžete ve skinnerskách chodit i po hrubším kamení, aniž by to bylo nepříjemné. Na YouTube Skinners najdete videa, kde lidé skáčou na kostky Lega nebo chodí po rozbitém skle, což asi mluví za vše.

Pokud zvolíte správnou velikost, z vlastních zkušeností můžu říct, že Skinners Compression 2.0 sedí na noze opravdu dobře. Nikde se neshrnují ani neposunují a vložka drží uvnitř na svém místě. Na limity ponožkobot z hlediska terénu jsem narazil až při pokusu vyjít pomalu cca 45stupňové stoupání. V té chvíli už bylo znát, že mají tendenci se svlékat. S dynamičtějším pohybem Skinners Compression 2.0 problém nemají a opravdu s nimi tak můžete bez obav i vyběhnout, nedoporučil bych je ale na dynamický sport typu squash, kde se to jen hemží prudkými změnami směru pohybu v plné rychlosti. K tomu už je skutečně potřeba pevně zašněrovaná bota.

Další věc, co by Vás mohla zajímat, je, jak je to u ponožkobot s vodou a vlhkostí. Teče do nich? Je nasnadě, že horní textilní část vodotěsná není. Látka je kvalitní a pevná, takže vlhko mít uvnitř například od mokré trávy hned tak nebudete, vytrvalejší déšť už ale shora pocítíte. Jak je to s podrážkou? Když jsem byl ve skinnerskách venku po dešti a vracel jsem se domů, narazil jsem na poctivou kaluž, jejíž hloubka tak akorát odpovídala výšce podrážky. Moc se mi do ní nechtělo, protože jsem počítal s tím, že dojdu domů s mokrýma nohama, ale ani po minutě (stopnuto) stání a chození přímo v kaluži se dovnitř nedostala ani kapka. Takže skinnersky bez problémů i do vlhka a mokra, při průtrži mračen už bych volil jinou variantu.

Skinnersky jsou relevantní volbou nejen na ven, ale i do posilovny. U spousty cviků je žádoucí mít co nejlepší kontakt s podkladem, typickým příkladem je mrtvý tah, který osobně taky dělám zásadně naboso. Přínos je očividný. Když zaberete, Vaše síla působí rovnou do podkladu a neztrácí se v měkké podrážce, výhodou je také pocit větší stability. Stejně to funguje například u dřepů, kde je ale mnoho lidí včetně mě limitováno horší mobilitou. V takovém případě jsou lepší volbou pro dřepy vzpěračské boty se zvýšenou patou a současně tvrdou podrážkou.

Shrnutí

Jaký je tedy závěr? S čistým svědomím můžu říct, že pokud Vás tahle česká barefoot varianta zaujala, věřím, že s ní budete spokojení. Ponožkoboty Skinners jsou z kvalitních materiálů, dobře sedí na noze a v případě řady Compression 2.0, se kterou jsem měl tu čest já, je můžete vytáhnout bez obav i do přírody. Ať už je použijete na delší výšlap, na kratší procházku, na rychlé přezutí večer u stanu, anebo ve fitku, ve kterém nechcete nebo nemůžete chodit bosky, myslím, že splní Vaše očekávání. Další informace o firmě Skinners, použitých technologiích i celém sortimentu najdete na jejich webových stránkách.


Foto a video:
Skinners


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 26 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie