Reklama:

Zemřel Bill Pearl

18.164 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Profil legendy
- Bill Pearl
Zemřel Bill Pearl, jedna z nejvýraznějších osobností zlaté éry bodybuildingu. Informaci na Billových facebookových stránkách před několika hodinami zveřejnila jeho manželka Judy. V říjnu by mu bylo 92 let. Bill Pearl se narodil 31. října 1930 v oregonském městě Prineville, které ani dnes nemá více než deset tisíc obyvatel. Později z větší části vyrůstal v podstatně lidnatější washingtonské Yakimě, kde jeho otec vlastnil několik malých podniků, mezi než patřila například i restaurace. U obou Pearlových rodičů převládal indiánský původ, což ani v první polovině minulého století neznamenalo příliš dobré vyhlídky. Třetina původních Američanů až do roku 1924 neměla americké občanství a poslední z nich na získání volebního práva čekali až do roku 1962. "Můj otec měl pěkně drsné dospívání, myslím kvůli tomu, že byl indián, a vůbec tomu všemu. Nikdy o tom moc nemluvil. Myslím, že se za to styděl. Bál se toho, že by to mohlo být tvrdé pro nás - pro mě a Harolda, mého staršího bratra," citoval Billa v roce 1983 v souvislosti s původem jeho rodičů magazín Sports Illustrated.

Bill Pearl

S touhou zesílit a získat si větší pozornost a respekt Bill začal ty nejtvrdší manuální práce vyhledávat už v jedenácti letech. Ve třinácti (zde se časové zakotvení v závislosti na různých zdrojích liší a některé naznačují, že tomu tak možná bylo o několik let později) jej v časopise Strength & Health upoutala reklama na sadu činek za necelých třiadvacet dolarů. Pearl se rozhodl, že ji musí mít. Pracoval celé léto, aby si potřebnou sumu vydělal, a brzy nato začal doma ve sklepě s činkami cvičit. Od té doby již trénovat nepřestal. Přes nepochopení, které jeho záliba v činkách vyvolala nejenom u jeho otce, ale i středoškolského trenéra atletiky, který jej kvůli tomu dokonce vyhodil z týmu, mu tyto jeho tréninky ve sklepě v dalších sportech hodně pomáhaly. Bill i díky nim zápasil a hrál americký fotbal dost dobře na to, aby mu po maturitě několik vysokých škol nabídlo, že mu výměnou za jeho fotbalové služby umožní vystudovat. Jeho to ale táhlo za dobrodružstvím a místo dalšího studia se raději dal k námořnictvu. Sloužil čtyři roky na lodích a ponorkách operujících z námořních základen na západním pobřeží. Jedním z přístavů, v nichž jeho loď pravidelně kotvila, bylo i San Diego a právě zde Pearl v roce 1950 potkal muže, který měl změnit jeho život.

Bill Pearl

Byl jím Leo Stern, díky němuž a jeho posilovně bylo San Diego v té době považováno za ohnisko kulturistiky. Sternovi v roce 1950 bylo sice jen devětadvacet let, přesto měl za sebou již dekádu tréninkových zkušeností a mohl se chlubit absolutním vítězstvím z AAU Mr. California 1946 i třetí příčkou z AAU Mr. America ze stejné sezóny. Navíc trénoval Clancyho Rosse, kterého Bill vídal na stránkách kulturistických časopisů. Pearl jednoho dne zavítal do Sternovy posilovny, oba muži si padli do oka a začalo celoživotní přátelství. Stern se Billovi stal skvělým učitelem a Bill se naopak projevil jako soustředěný a podle jeho tréninkových programů tvrdě pracující žák. V roce 1952, pod bedlivým dohledem Lea Sterna, byl Pearl připraven k závodění. Jeho první soutěží se stalo Mr. San Diego, na kterém skončil třetí. Tento výsledek v něm zažehl oheň a Bill ve Sternově posilovně od té doby v podstatě žil každou volnou chvíli, kterou nemusel trávit na lodi. Sezóna 1953 Pearlovi pak přinesla fantastické úspěchy. V jediném roce zvítězil na AAU Mr. Oceanside, AAU Mr. Southern California, AAU Mr. California, AAU Mr. America a NABBA Mr. Universe. Zejména celkový triumf z poslední zmíněné soutěže z Billa udělal jednoho z nejlepších kulturistů jeho doby. V 1954, kdy odešel od námořnictva, měl našetřeno dost na to, aby si otevřel vlastní posilovnu. Od té doby se soustředil hlavně na to, aby uživil rodinu a dařilo se jeho podnikání, a tak závodil už jenom sporadicky.

Bill Pearl

Soutěžní plavky tak znovu navlékl až v roce 1956, kdy zvítězil na AAU Mr. USA a vybojoval také první místo v kategorii nad 173 cm na profesionálním NABBA Mr. Universe. Absolutně potom na NABBA Mr. Universe mezi profíky dokázal zvítězit v letech 1961, 1967 a 1971, přičemž se jednalo o poslední tři soutěže jeho kariéry. Poradil si na nich s řadou nositelů zvučných jmen, včetně Earla Maynarda, Sergia Olivy, Rega Parka nebo Franka Zanea. Ačkoliv po roce 1971 Pearl soutěžní plavky již nenavlékl, dlouhá léta si stále držel fantastické objemy. Po ukončení kariéry se Bill nejenom dále v nejrůznějších rolích objevoval na soutěžích, ale také psal publikace a trénoval své klienty. Přitom si navykl na nezvyklý denní režim, když vstával ve tři hodiny ráno, aby ve čtyři byl již v posilovně a před prací s klienty stihl odcvičit vlastní trénink. Pearl s tréninkem nepřestal ani po osmdesátce a na přelomu roku 2010 a 2011 se v rozhovoru pro San Jose Mercury News svěřil, že každý den vstává ve dvě hodiny ráno, chvíli si čte, medituje a plánuje si den. Ve tři čtvrtě na čtyři je již ve velké stodole za svým domem, ve které se šest dnů v týdnu hodinu a půl věnuje tréninku s činkami.

Bill Pearl

Konec jeho života uspíšila letos v dubnu nehoda na jeho zahradním traktoru. Po deštivé noci vysvitlo slunce, Bill nasedl na stroj a vydal se sekat trávu na kopci kolem své stodoly. V jednu chvíli ale najel na nerovnost způsobenou skupinkou nějakých hlodavců a ve snaze ji překonat se traktůrek nakonec převalil, spadl na něj a on pod ním zůstal uvězněný. Výsledkem byl kromě jiného zlomený obratel, což pro jednadevadesátiletého chlápka samozřejmě znamená ještě mnohem vetší nepříjemnost než pro mladého člověka. Bill prodělal šestihodinovou náročnou operaci, ale dokázal se z ní zotavit. V polovině května tak už mohl být propuštěn do domácího ošetřování, kde s pomocí svých blízkých a fyzioterapeuta, který za ním docházel, znovu sílil. Když už se pomalu vracel k tréninku, rozvinula se u něj bakteriální infekce, kterou si dost možná přinesl ještě z nemocnice. S pomocí antibiotik se ale i jí nakonec zbavil a jeho manželka Judy se domnívá, že tím, co se Billovi nakonec stalo osudným, byla Parkinsonova nemoc. Uvádí se, že ačkoliv ta sama o sobě není smrtelná, její příznaky mohou pacientům život podstatně zkrátit. A když k tomu přičtete všechno, co se letos Pearlovi přihodilo, na jeho tělo to už zkrátka bylo příliš. Bill Pearl, který kulturistiku miloval a do svého posledního dne připravoval články o těch nejvýraznějších osobnostech bodybuildingu pro své facebookové stránky, zemřel v poklidu 14. září 2022. Patří bezesporu k těm, kteří ve svém sportu nebudou zapomenuti.

Bill Pearl

Při přípravě článku jsme vycházeli z rozsáhlého profilu Billa Pearla,
který jsme publikovali v roce 2014.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

15.09.12:49Muriel - Odpočívaj v pokoji Bille
15.09.08:54kondy - Čest Legendě...před pár lety jsem mu napsal na jeho stránk..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Prague 2022 - komple...
Hockey1000 (09:42) • Nechci rozmíchávat nějaký hejt, ale ti z vás Kdo jste na soutěži taky byli ať už jako z...
magazínTomáš Mach a Vladimír Semerád - tréni...
Richard Kross (15:20) • Dobrý den, mám dotaz - je 53 let - cvičím cca 32 let - různé typy sportů od bojových až...
magazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
Humanic145 (11:38) • Tyjo Jari, ja s ním asi v téhle kategorii nemám problém. Myslím, že jsou rozhodně horší...
magazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
jari (21:08) • Nejpřipravenější závodník loňského EVLS napříč kategoriemi! Ale vclassic physique nemá...
magazínMichal Križánek týden před Olympia Am...
amoresPE (15:44) • Klasicka Krizova forma...este vysusit a na 130 kg to nebude zle. V Taliansku ta pro kar...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie