Reklama:

Arnold Schwarzenegger: Velký speciál o dřepech (II.)

6.275 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Arnold Schwarzenegger: Velký speciál o dřepech (I.)
V první části článku byly detailně rozebrány a popsány některé Arnoldovy speciality tréninku nohou: dřepování naboso, jeden rok každodenního tréninku, a hlavně šokování svalů v roce 1967, kdy vyjížděl s kamarády do lesa za město a tam dělali dřepy až do padnutí.

Ve druhé části se dozvíte, se kterými osobnostmi trénoval po příletu do Ameriky, proč vymyslel tréninkové "mučení" a jak v roce 1972 kvůli zranění kolene málem ukončil kariéru. Text uzavírají Arnoldovy myšlenky a úvahy autora ohledně kladů a negativ Arnoldovy postavy.

Los Angeles: bodybuilding

Na přelomu let 1968 - 1969 strávil Schwarzenegger asi devět měsíců u Vince Girondy v North Hollywoodu. Lze soudit, že cvičil jen hack dřepy a dřepy na stroji Smith, v domácí posilovně Dona Peterse nějaké lehčí dřepy. V jednom z prvních článků pro Muscle Builder/Power zmínil svůj maximální výkon ve dřepu 227 kg. Pak se přesunul do Gold's Gymu na Pacific Avenue ve Venice. "Jednou jsme dělali dřepy se 165 kg na zádech," vzpomíná bývalý Mr. America Bill Grant. "Arnold udělal dvanáct dřepů a já třináct. Koukl na mě a řekl: 'Příště mne už nikdy neporazíš.' Trénoval jsem jako divý, ale ve dřepech jsem ho už nikdy nedostal. Ať jsem dřel, jak jsem chtěl, už se nikdy nedal porazit. Z té námahy několikrát omdlel, ztratil vědomí, dokonce zvracel, ale zase se otřepal. Měl na to odvahu i odhodlání."

Gold's Gym 1970 (Joe Weider v časopise Muscle Builder/Power):
Arnold i Dave Draper byli přibližně stejně silní a vzájemně se hecovali do stále těžších vah, vyšších počtů sérií nebo k novým rekordům v počtech opakování. Po rozcvičení se 60 kg a 100 kg provedl každý 12 opakování se 125 kg. Dále 10 hlubokých dřepů se 147 kg a stále nahoru: 165 kg po osmi, 175 kg po osmi, 185 kg, 195 kg a nakonec 205 kg, pokaždé po 6 - 8 opakováních v sérii. Tyč činky se prohýbala a borci pomalu klesali do dřepu, až se hýžděmi téměř dotýkali země. U dřepů s činkou na prsou tomu nebylo jinak. Obyčejně začínali se 60 kg po 15 - 20 opakováních, potom 100 kg, 125 kg, 135 kg a nakonec 143 kg po 6 - 8 opakováních.

Gold's Gym 1970 (Dr. Dick Tyler v časopise Muscle Builder/Power):
Arnold s Draperem nakládají činku, již ohnutou od nesčetných tun železa, které byla nucena během let nést. Na Arnoldových teplácích se pod pažemi a na prsou objevují skvrny od potu. Draper přihazuje další kotouč. Nyní je na řadě, znovu a znovu jde dolů a bojuje při vztyku. Arnold počítá opakování. Když už to vypadá, že Draper při dalším dřepu pukne, "Dub" se k "Bombardérovi" nakloní a řekne: "Dokážeš to, Dave, ty to dokážeš." Stehna mocného Drapera v jakémsi hypnotickém stavu vyždímají další dřep. "Ještě jeden, Dave," šeptá Arnold - a je tam další dřep. Poté nastoupil Arnold a dřel tak, až jeho stehna málem protrhla tepláky. "Dicku," řekl Arnold nakonec, "mám pocit, že mi svaly odpadnou od kostí. Jsou plné krve a těžké jako hrom. Dnes jsme dělali mučení číslo dva." "Mučení?" nechápal jsem. "Jo. V pondělí je mučení číslo jedna, těžký trénink, ve čtvrtek mučení číslo dva, kdy kombinujeme těžké váhy se supersety, a v pátek děláme jen supersety." "A proč tomu říkáte mučení?" Arnold na mě pohlédl unavenýma očima zpod obočí pokrytého potem. "Jak jinak bys nazval trénink, při kterém celé tvoje tělo škemrá o milost, kdy se ti z vyčerpání chce zvracet anebo rovnou omdlít?" Přikývnul jsem. "Mučení."

Arnold tvrdí, že nejvýraznějších pokroků ve vzhledu kvadricepsů dosáhl v roce 1971, kdy začal spojovat do supersetu extenze na stroji se dřepy. "Klíčem k úspěchu těchto supersetů bylo odjet opravdu tvrdou sérii extenzí jako přípravu na dřepy. Když jsem po takovém nášupu zamířil z extenzní lavice ke stojanu na dřepy, moje stehna byla naprosto hotová a měl jsem co dělat se 140kg činkou!"

Se dřepy měl svou vlastní zkušenost i Frank Zane, Arnoldův tréninkový kolega z roku 1969 a 1972. "Vzpomínám na dřepy s Arnoldem před Mr. Olympia 1972. Oba jsme se v hlubokém dřepu dostali na 10 opakování se 185 kg. Moje kolena při tom opravdu bolela a druhý den mě braly křeče do spodních zad. Arnold na Olympii porazil Sergia Olivu, ale později toho roku musel na operaci kolene." Důvod, proč Arnold musel pod skalpely chirurgů, však byl jiný. V listopadu 1972 na exhibici upadl na prolomeném pódiu a natrhl si vazy v levém koleni. "Můj nejtěžší úraz se přihodil v Jižní Africe a vypadalo to, že moje kulturistická kariéra skončila," napsal v Encyklopedii moderní kulturistiky. "Pět let jsem pracoval na zesílení stehen z 58 cm na 71 cm, ale dva měsíce poté už jsem opět měl 58 cm. Musel jsem absolvovat rehabilitaci a za pouhé tři týdny jsem na stehnech nabral skoro 4,5 cm." Arnold začal čtvrtinovými dřepy, potom polovičními dřepy a dřepy se 60 kg, trvalo ale čtyřicet týdnů, než znovu získal ztracenou hmotu.

Gold's Gym, červenec 1973 (Shawn Perine, Muscle and Fitness):
Schwarzenegger je připravený na čelní dřepy, které dělá naboso. S pevně utaženým opaskem bere na ramena sedm stop dlouhou osu se dvěma 20kg kotouči a ustupuje tři kroky nazad. Nadechuje se a jde dolů, až se zadkem skoro dotkne pat. Na řadě je Denny Gable. Hned jak skončí patnácté opakování, jdou oba k zásobníku, vytáhnou po dvacítce a naloží ji na činku, vážící nyní 100 kg. Tento rituál beze slov pokračuje. Pár 12,5kg disků zvýší váhu činky na 125 kg, potom dvakrát 5 kg na 135 kg. Následuje 140 kg a nakonec 145 kg. Arnold kdysi používal těžší váhy, například tři roky dozadu pravidelně dělal opakování se 180 kg. S jeho dlouhýma nohama - pro muže vysokého 188 cm - to byl pořádný výkon. Někdy mezi 23 a 25 roky věku si však uvědomil, že musí jít více za kvalitou. "Velké nohy, Arnolde! No tak! Sergio na tebe čeká!" pokřikuje Gable. Se 100kg činkou napříč přes ramena a pažemi zkříženými pod ní Arnold vypadá při každém dřepu jako felliniovská verze ruského tanečníka Baryšnikova. Dnes, v půli čtvrté série čelních dřepů, však trpí víc než jindy. Udělá osm opakování, odloží činku a padá na nejbližší lavičku.

Komentář k fotografii Arnolda při dřepu do sedu na lavici: Původně byla nafocena jako ilustrace ke článku v časopise Muscle Builder o negativním (brzdivém, excentrickém) způsobu tréninku, kdy si cvičenec zvolna sedal na desku a při vztyku mu pomáhali dva silní partneři. Sám Arnold takto nikdy netrénoval.

Komentář k fotografii Arnolda ve dřepu na stroji Smith: Na tyto dřepy Arnold přešel před soutěží Mr. Olympia 1980. Dávno už nedělal těžké dřepy s činkou, nýbrž vytvořil si vlastní formu odporu pomocí soustředění: "Dřepováním na stroji směruji nasazení přímo na kvadricepsy a mohu se soustředit na to, co dělají má stehna, s mnohem lehčí váhou. Vysunu chodidla před svislici procházející mým těžištěm, a přesto nespadnu dozadu, jak by se jistě stalo s činkou. Tudíž s rovnými zády, chodidly asi 25 cm od sebe a koleny směřujícími dopředu dělám tříčtvrteční dřepy - jdu do 3/4 dráhy dolů a zastavuji čtvrtinu dráhy před napřímením. Cvik vyvolává neskutečné pálení a působí na postranní svaly stehen."

Článků na téma Arnoldova tréninku nohou je v literatuře k dohledání asi šest nebo sedm, některé datované, jiné psané obecně. V jednom takovém Arnold vysvětluje: "Pro samotné dřepy se obvykle rozcvičuji se 60 kg, 30 opakování. Ve druhé sérii klesám na 20 opakování, pak na 15 a dalších 10. S úbytkem opakování přihazuji váhu a končím osmi dřepy se 180 kg." Sedl jsem si s kalkulačkou a všechna citovaná opakování převedl pomocí koeficientů na teoretická maxima. Třináct dřepů se 165 kg a osm dřepů se 180 kg odpovídá zhruba maximu 205 kg. Z deseti dřepů se 185 kg (Frank Zane) vychází maximum 220 kg a šest dřepů s 205 kg (Joe Weider) dává výsledek 227 kg - tolik Arnie nakonec sám uvádí. V Ročence kulturizmu 1972 byl otištěný rozhovor s Arnoldem Schwarzeneggerem, podle autora Arnold zmínil maximální dřep s činkou na ramenech 260 kg a čelní dřep 200 kg. Jelikož Arnold svoje výkony prokazatelně nezveličoval, dopustil se autor překladu zjevného omylu v přepočtu (liber na kilogramy?).

Myšlenky, názory, postřehy

"Když jsem jako dorostenec v Rakousku lyžoval a hrál fotbal, trenéři nám kladli na srdce, abychom cvičili dřepy, výpady a výpony na posílení nohou. Právě tento raný trénink vedl později k mé lásce k bodybuildingu. Celá léta poté jsem cvičil pět sérií dřepů, když jsem jich měl evidentně cvičit osm. Jakmile jsem si své chyby uvědomil a napravil je, moje stehna začala růst a sílit. Smířil jsem se s tím, že má-li být trénink nohou efektivní, musí být krutý."

"Po porážce od Cheta Yortona na Mr. Universe 1966 jsem si poprvé uvědomil, jak důležité bylo při pózování napínat nohy. Nebyl jsem na nohy naladěný, stále jsem žil s rakouskou ideou, že hrudník a paže znamenají všechno. Měl jsem velká stehna, ale nedokázal jsem je napnout. Nepředvedl jsem žádnou definici, moje nohy byly jako dva mohutné špalky."

"Moje tělo bylo vždy dramatické a efektní. V uvolněném postoji vypadám velmi symetricky, bez příliš hranatých ramen a paží odstávajících od trupu. To, že v uvolněném postoji nevypadám masivně, mi nikdy nevadilo. Vždy jsem měl pěkný svalnatý vzhled, nic obludného ani neobvyklého a nikdy jsem svaly nenapínal. Při pózování se však moje postava dramaticky změnila, dokonce i v termínech rozměrů. Dokázal jsem tak zvětšit hrudník, až to lidi šokovalo. Nevěděli, odkud se to bere. Moje nohy vždycky vypadaly tenké, ale po napnutí doslova vybuchly. Byl to přímý důsledek tréninku s vyššími počty opakování. Když stále trénujete s těžkými váhami, vypadáte jako Franco Columbu, vaše svaly tam pořád jsou a při pózování se žádné překvapení nekoná."

"Pro kulturisty s krátkýma nohama jako Casey Viator, Franco Columbu nebo Tom Platz jsou dřepy lehké. Jejich proporce jim dávají mechanickou výhodu, takže správné dřepy s těžkými váhami provádějí snadněji. Vyšší kulturisté jako já brzy zjistí, že část zátěže nesou spodní záda. Tak mi narostl zadek, zatímco moje stehna byla stále masitá a beztvará. Jelikož jsem záda vždy cvičil poctivě, byla dost silná na to, abych i přes svou výšku mohl dělat těžké dřepy. Ve skutečnosti jsem dřepy považoval za svůj nejlepší cvik na spodek zad. Pro mne to byla výhoda a dokázal jsem zvednout mrtvým tahem 317 kg. Nevýhodou bylo, že jen 50 % úsilí šlo do stehen a nejméně 30 % do mých sedacích svalů. Zjistil jsem, že v první třetině vztyku zabírají gluteály, ve zbývajících dvou třetinách pracují celá stehna bez rozdílu. Metodou pokus-omyl jsem také dospěl k poznání, že když si pod paty dám podložku, jsem při dřepech schopný udržet daleko striktnější postoj."

"Někteří lidé vděčí za výborné nohy genetice. Narodili se s přirozeně dlouhými, plnými lýtky a stehenními svaly reagujícími na trénink se středně vysokou intenzitou a lehkou zátěží. Většina z nás ovšem takové štěstí nemá - abychom si zasloužili každičký centimetr obvodu, musíme trénovat až za hranice snesitelnosti. Donutit nohy, aby na trénink reagovaly, k tomu potřebujete vysokou zátěž, maximální rozpětí pohybu a každou sérii dovedenou až do vyčerpání. Svaly nohou se trénují nejhůř, ale o to větší pocit uspokojení se dostaví s výsledky. Když skončíte opravdu tvrdý a intenzivní trénink nohou, budete se cítit jako po výstupu na Mount Everest, doslova na vrcholu světa a s pocitem pýchy, protože jste pokořili bolest a získali nad ní kontrolu."

"Nikdy na trénink nohou nenazírejte negativně, jako jsem to na počátku kariéry dělal já. Trvalo mnoho let, než jsem dostal tělo do rovnováhy, tak nedovolte, aby se to stalo i vám. Trénujte nohy se stejným nadšením jako bicepsy nebo hrudník. Naučte se trénink nohou milovat a dejte do něj vše, co v sobě máte. Až získáte postavu svých snů, budete schopní zvládnout v životě cokoliv. Překonáte vše, co se vám postaví do cesty. Dokážete vše, co si budete přát srdcem, a budete toho schopni, protože jste se naučili ovládat jak mysl, tak tělo. Já sám jsem toho důkazem."

Závěr

Stejně jako při porovnávání silových výkonů z různých období nesmíme zapomínat jedno - srovnávejme výsledky i postavy ze stejné éry, tedy ne kupříkladu Arnolda s Ronniem Colemanem a dalšími top borci po roce 1990. Mám k Arnoldovi osobní vztah, na hony vzdálený nekritickému fanatismu. Arnold měl výtečný trup a možná nejdokonalejší hrudník všech dob, v tom se snad shodneme. Svou postavou - mohutností, svalnatostí a vyvážeností, postavou bez extrémních žil nebo obludného rozvoje některé partie - předběhl svoji dobu a soupeře na pódiu porážel nejen tělesně, ale ničil je také psychicky. Měl rovněž jisté nedostatky jako nevyrovnané tvary bicepsů a poměrně svažitá ramena, dokázal je však dovedně zamaskovat. Zadní bicepsové pózy předváděl tak, aby zakryl slabší paži, dělal hodně vytočených postojů, aby ještě víc zdůraznil úzký pas, svými masivními lýtky odváděl pozornost od průměrných hamstringů.

A nejčastěji omílaná kritika = slabší nohy. Mnohé fotografie dokladují, že až tak tragické jako u Freddyho Ortize, Dona Howortha či Serge Nubreta to nebylo. Nezapomínejme ani na výpadek tří čtvrtin roku 1973. Soudím, že pro výraznější hmotu kvadricepsů nad koleny Arnold buď nevlastnil příslušná svalová vlákna, kvůli předkloněnému dřepování tuto část svalů dostatečně nezatížil, a nebo obojí. Navíc je třeba dodat, že Arnold byl s výjimkou Loua Ferrigna nejvyšším top kulturistou své éry. Mužům nad 180 cm jistě trvá déle, než obalí své dlouhé dolní končetiny svaly, a nepochybně jich potřebují mnohem více než nižší borci. Byla by stehna Toma Platze stejně masivní, kdyby měřil 185 cm?

Před dvaceti lety jsem v jednom článku napsal, že Arnoldovo poselství připomíná bronzový zvon, jehož povrch sice pokrývá patina let, leč zvuk zůstává jasný a čistý. Proto je v předcházejícím textu zdůrazněna dřina a inteligence, dva náměty pro ty, kdo mají uši k naslouchání a jsou ochotní si odřít záda při dřepování, neboť tak pravil Arnold. Poslední slovo k tématu tedy přenechám jemu: "Je-li Vaší slabinou celkový rozvoj stehen, mám jednu odpověď - dřepy s činkou. Hubené nohy, slabé nohy, nohy, za něž se stydíte tolik, že nikdy nechodíte v šortkách, odpovědí je vzít činku na ramena a dělat dřepy, těžké a intenzivní, týden po týdnu a rok za rokem. Naučte se je mít rádi a dočkáte se odměny ve formě vysněných svalů!"


Použité zdroje:
Busek, A.: How A. Schwarzenegger developed his amazing physique, in: Ironman USA, July 1967
Dunbar, I.: Training of Mr. Universe, in: Health and strength, March 1967
Leigh, W.: Arnold, neschválený životopis, Premiéra a.s., 1991
Perine, S.: Arnold´s summer, in: Muscle & Fitness USA, June 2015
Schwarzenegger, Dobbins: Encyklopedie moderní kulturistiky, Beta - Dobrovský & Ševčík, 2007
Schwarzenegger, Hall: Education of a bodybuilder, Fireside books, 1992
Schwarzenegger A.: Total recall, můj neuvěřitelný životní příběh, XYZ, 2020

Foto:
archiv Josefa Švuba


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Prague 2022 - komple...
Hockey1000 (09:42) • Nechci rozmíchávat nějaký hejt, ale ti z vás Kdo jste na soutěži taky byli ať už jako z...
magazínTomáš Mach a Vladimír Semerád - tréni...
Richard Kross (15:20) • Dobrý den, mám dotaz - je 53 let - cvičím cca 32 let - různé typy sportů od bojových až...
magazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
Humanic145 (11:38) • Tyjo Jari, ja s ním asi v téhle kategorii nemám problém. Myslím, že jsou rozhodně horší...
magazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
jari (21:08) • Nejpřipravenější závodník loňského EVLS napříč kategoriemi! Ale vclassic physique nemá...
magazínMichal Križánek týden před Olympia Am...
amoresPE (15:44) • Klasicka Krizova forma...este vysusit a na 130 kg to nebude zle. V Taliansku ta pro kar...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie