Reklama:

Matěj Vaigl - premiéra v kulturistice, absolutní vítězství mezi muži a profi karta

11.290 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Matěj Vaigl - rozhovor a aktuální forma před Arnold Classic Europe 2021
Další hvězdou letošní závodní sezóny byl Matěj Vaigl, závodník s krásnými kulatými svaly nevšedních objemů. Mladá puška původem ze "severu" opět neztrácela čas a připravila se na nejvyšší pohárová mezinárodní klání, kterými byly Mr. Universe Prague a Diamond Cup Czechia, obě soutěže pořádané v Praze ve federaci IFBB. Na prvním klání získal zlato mezi juniory a stříbro mezi muži, při druhém dostaveníčku už nenechal nikoho na pochybách a dokázal, že máme dalšího nevšedního talenta, a mimo dvou zlatých medailí zvítězil i absolutně, díky čemuž získal právo na vstup mezi profesionály. Na to, jak se dělá osm kilo nových svalů každý soutěžní rok a jestli ho příště uvidíme soutěžit možná i s "Križem", se dozvíme odpovědi v následujících řádcích.

Matěj Vaigl jako vítěz kulturistiky mužů do 100 kg na IFBB Diamond Cupu Czechia 2022

Matěji, tebe mohou naši čtenáři znát z loňského rozhovoru, proto jdeme rovnou na věc. Rok 2019 physique, 2020 v kategorii muscular physique, vloni classic physique a letos váhová kulturistika. To jsi nám zase tak pěkně vyrostl, že došlo opět ke změně? Co to bude dál?

Ano, jsem ten typ, co má větší potenciál k růstu, proto také takhle rychlé změny kategorií.

Co ti nakonec lépe sedí? Classic physique, nebo kulturistika?

Rozhodně kulturistika, jelikož i minulý rok jsme museli hodně shazovat do váhového limitu, letos bych se už nevešel. Celkově mě ale kulturistika láká víc, protože jako kategorie je mi sympatičtější než classic physique.

Ve zmíněném rozhovoru jsi říkal, že se ti do kulturistiky nechce. Proč jste to přehodnotili a rozhodli jste se nadále růst a neškrtit?

Nakonec jsem situaci opravdu přehodnotil, protože by mi v classic nezbývalo nic jiného než jen stát na místě a snažit se každý rok vejít do toho stejného váhového limitu. To by pro mě nemělo smysl a nebavilo by mě to.

Důvodem, proč jsi nechtěl do kulturistiky, byly extrémy a hazardy se zdravím. Už jsi je tedy schopný podstupovat?

Upřímně, větší hazard se zdravím pro mě byl classic physique, jelikož jsem třeba den nebo dva před závody nemohl téměř pít, vyřadil jsem úplně sůl a celkově to hodně škrtil. Teď, když to nebylo potřeba, jsem si připadal jak po psychické, tak i po fyzické stránce o moc lépe. Dali jsme prostě přednost tomu, co pro mě bylo přirozenější, ale že bychom se nějak na sílu hnali do kulturistiky, to v žádném případě. Spíš to tak přirozeně z té přípravy vyplynulo, i když to ani nebyl původní plán.

Matěj Vaigl na IFBB Diamond Cupu Czechia 2022

Svým absolutním vítězstvím jsi získal právo přesunu do Elite Pro. Máš v plánu té možnosti využít a přesunout se na vyšší úroveň?

Ano, mám v plánu toho využít v každém případě. Akorát teď budu potřebovat větší čas na přípravu a poprvé v životě se pustím do pořádného objemu, abych byl vůbec v Elite Pro schopen něco předvést.

Byl právě zisk profi karty cílem pro letošní sezónu, nebo to prostě vyplynulo?

Já si spíš myslím, že to přirozeně vyplynulo, protože když jsme se pár dní před soutěží dohodli, že vlastně půjdeme do kulturistiky, moc jsem s tím nepočítal. Ale přiznám se, že to bylo mé velké přání. Šli jsme si hlavně zkusit, jestli do kultíků zapadnu, a ukázalo se, že ano.

Kolik týdnů jste si na dietu před prvními závody nechali?

Zhruba tři až čtyři měsíce, ale já se rozhodl náhle, protože jsem měl za sebou poslední sezónu na podzim.

Jak jsi zvládal přípravu? Museli jste hodně škrtit a trápit se, nebo to šlo jako po másle?

Letos to právě šlo poprvé úplně hladce. Připadal jsem si po všech stránkách úplně nejlépe za celou dobu, co soutěžím. Žádné extrémy, žádné omezování sladidel ani mléčných výrobků, a to ani v závěru přípravy, žádné vyřazování soli, vody a tak podobně.

Letošní sezónu jsi odstartoval na Mr. Universe a Diamond Cup byl o tři týdny později. Na co jste se mezitím zaměřili?

Na Mr. Universe nám chyběla ostrost hamstringů a hýždí. Podle mého názoru se povedlo za ty tři týdny všechno dohnat, ale neříkám, že by to nemohlo být ještě lepší.

Matěj Vaigl na IFBB Mr. Universe Prague 2022 (horní řádek) a na IFBB Diamond Cupu Czechia 2022 (dolní řádek)

Před dvěma lety jsi navážil 82 kg, v roce 2021 už 89 kg a letos neskutečných 98 kg. Už v kategorii physique jsi působil dost mohutně a teď máš ještě o 17 kg navíc během dvou let. Roste ti to takhle samo?

Ano, jak jsem již zmínil v předchozích otázkách. Mám dobrou genetiku, krátké končetiny a vzrůstem jsem takový průměr. Je to víc věcí dohromady. Hlavně se s trenérem zaměřujeme vždy na výsledky z dlouhodobého hlediska a všechno plánujeme systematicky. Ve svých dvaceti dvou letech si nemůžu dovolit žádné extrémy.

Máš za sebou účast na Arnold Classic, Mr. Universe a Diamond Cupu v Ostravě i Praze. Mohl bys jednotlivé soutěže a zkušenosti s nimi porovnat?

Arnoldovi se žádná z výše uvedených soutěží nemohla rovnat ani co se týče prestiže, ani účasti. Jinak zbytku bych přiřadil tak podobnou úroveň, ale musím zde vyzdvihnout medaile z Mr. Universe, které byly bezkonkurenční.

Snad jsem tě nikdy ještě neviděl na pódiu usmát. Jsi závodní typ, kterého pózing a porovnávání na soutěžích baví, nebo to bereš jako nutné zlo?

Tady musím oponovat. Já jsem nikdy nebyl typ člověka, co by byl do zatínání svalů ještě schopen zapojit úsměv. I z toho důvodu jsem vyloženě nenáviděl pózing ve physique. Na druhou stranu když se ale podíváš na fotky z vyhlášení, tak myslím, že tam najdeš opravdu hodně, někdy až extrémně usměvavých fotek. (smích)

Matěj Vaigl na IFBB Diamond Cupu Czechia 2022

Neuvažoval jsi ještě o nějakém startu v zahraničí?

Ano, kdyby nepadla profi karta na Diamond Cupu v Praze, tak by byl možná v plánu Diamond Cup v Lucembursku.

Letošní startovky nebyly moc plné, čím si myslíš, že to je?

Velkým množstvím soutěží pořádaných v jeden den stejnou federací, což je za mě naprostý nesmysl dělat. Já jsem měl kategorii naštěstí vždy plnou borců, takže si, na rozdíl od bikin nemám na co stěžovat.

Už máte předběžný plán na příští start? Kdy by to mělo být?

Nejbližší start mě čeká asi za dva roky, a to ještě záleží, jestli budeme spokojení s množstvím svalů.

Kolik koblih a dalších dobrot padlo na oslavu vítězství?

Letos paradoxně ne tolik jako v letech minulých, ale pár desítek to bylo. (smích)

Jak vypadá tvá objemová fáze? Je to snaha užrat toho co nejvíc, nebo si hlídáš a počítáš kalorie i v "offu"?

Rozhodně nejsem zastánce prasečích objemů. To už jsem si vyzkoušel po prvních soutěžích. Teď si vždy počítám makroživiny.

Obecně si u tebe všímám, že jsi jedlík. Jak často zařazuješ v přípravě cheat meal nebo cheat day?

V přípravě většinou jedenkrát týdně, ale dva tři týdny před závody už cheat vyřazujeme.

Jak využiješ pozávodní týdny? Dáš tělu odpočinout nebo využiješ vzývaný anabolismus po závodech a budeš ještě stále důsledný? A využiješ třeba reverzní dietu?

Letos využijeme reverzní dietu a z ní přejdeme rovnou do objemové fáze.

Nikdy jsi nestartoval na tuzemských soutěžích, ale rovnou na mezinárodních. Proč jsi přeskočil kondiční, pohárová i mistrovská klání?

Tenkrát bylo v plánu jako první soutěž mistrovství ČR, ale protože jsme s mým tehdejším trenérem Kirem nestíhali udělat formu, odložili jsme to až na Diamond Cup do Ostravy, kde jsem se umístil na druhém místě v juniorech.

Stále tě připravuje Ondřej Kmošťák. Jak vaše spolupráce probíhá a jste spolu od samého začátku?

Jak už jsem zmínil v předchozí otázce, moje první závodní sezóna byla pod Kirem, ale jelikož jsem chtěl zkusit i někoho nového, a hlavně závodníka ve physique, protože jsem si tenkrát myslel, že by závodníka měl připravovat příslušník stejné kategorie, rozhodl jsem se pro Ondru. Spolupráce nám ale sedla natolik, že jsme letos oslavili společné tři roky, a změna trenéra je zatím hodně v nedohlednu.

Matěj Vaigl s Ondřejem Kmošťákem na IFBB Diamond Cupu Czechia 2022

Tvojí přítelkyní je také závodnice, Natálka Sazamová. Jakou ona hraje roli ve tvé přípravě? Podotknu, že je jednoznačně nejhlasitější fanynkou všude, kde závodíš.

Ona je pro mě ta nejdůležitější osoba, která dokáže podpořit za jakékoliv situace, pomáhá u každého tréninku i když jsou dvoufáze, a hlavně mě přinutí do těch nejdůležitějších částí přípravy, na které jsem líný (např. pózing). A co se týče té hlasitosti, tak ano, ona mi tam tvoří tu správnou atmosféru.

Disponuješ obrovskými stehny. Řekl bych však, že jim ještě chybí potřebná separace a hloubka, jsou trochu "winklaarovská", když pózuješ na soutěžích. Je třeba tohle něco, na co byste se chtěli do budoucna zaměřit?

Rozhodně ano, jsou tak trochu "winklaarovská". My se plánujeme zaměřit na zlepšení úplně všeho. Takže ano. I kvadricepsy jsou na seznamu!

Z tvého Instagramu a z pověstí, které v našem Xfitness kolují, vím, že máš obrovskou sílu ve dřepu. Kolik dokážeš dřepnout?

To jsem rád, že kolují zrovna takové pověsti. Nejvíce se mi povedlo dřepnout 285 kg na dvě opakování, ale už bych moc chtěl překonat hranici 300 kg.

Jak to má Ondra Kmošťák se závoděním a cvičením aktuálně? Na fotkách u tebe vidím, že je pořád v dobré kondici, i když je menší. Neplánuje ještě návrat na soutěžní pódia?

Nechci tu úplně rozepisovat detaily o Ondrových plánech, protože sám nevím, co by chtěl všechno publikovat, a hlavně také nevím všechno. Ale ano, Ondra je teď v dobré kondici a na svém Instagramu už pomalu odpočítává měsíce do vzdálené soutěže.

S přítelkyní jsi zažil přípravu, kdy jste se chystali oba najednou, i ty, kdy jsi se připravoval pouze ty. Mohl bys obě cesty porovnat? Létalo někdy nádobí a byl rozchod blízko? (smích)

Ano, zažili jsme si přípravu dohromady, já sám a letos každý zvlášť. Občas to bylo opravdu na spadnutí, protože já kvůli nedostatku jídla nedokázal tolik krotit své nálady, ale nakonec jsme to naštěstí zvládli a jsem za to rád. Letos, kdybychom dávali přípravu také spolu, tak myslím, že už by to bylo také o dost lepší. Už jen proto, že se mi nemusela tolik utahovat strava kvůli váze a já dietu snáším úplně jinak.

Na závěr máš klasicky možnost poděkovat a vyslat světu vzkazy a pozdravy...

V první řadě děkuju Ondrovi, za jeho mindset a přístup, který mě hodně naučil. Dále přítelkyni, která má pořád nervy na to se mnou být. Rodině a přátelům děkuji za podporu.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie