Reklama:
NOVÉ PŘÍCHUTĚ: Smart Whey Protein 1+1
Nejprodávanější proteinová akce letošního roku je prodloužena! Více zde.

Arnold Classic 2022:
výsledky a fotografie

30.029 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Severoamerické Arnold Classic v kulturistice mužů open v profesionální lize IFBB Jima Maniona představuje po Mr. Olympia nejenom druhou nejprestižnější, ale aktuálně také druhou nejdéle pořádanou soutěž. Nepřetržitě se toto klání v americkém Columbusu koná už od roku 1989 a vloni, kdy to kvůli pandemii COVID-19 vypadalo se závody v kulturistice všelijak, byl Arnold Schwarzenegger odhodlaný pro to, aby na jeho akci došlo, udělat cokoliv. I kdyby to mělo znamenat, že ji uspořádá u sebe na zahradě. Po takto krajním řešení sice nakonec sáhnout nemusel, ale přesto si jistě oddechl, že se letos nejenom Arnold Classic, ale i celý Arnold Sports Festival, jehož je tato profesionální show součástí, mohl odehrát bez výraznějších omezení.

Na výsledky Arnold Classic 2022 jste mohli sázet v tipovací soutěži,
ve které se hrálo o ceny věnované společností Extrifit v celkové hodnotě
přes 17.000 Kč. Výsledky tipovačky Vám přineseme v nejbližších dnech.

Arnold Classic 2022: jaké bylo semifinále?
Arnold Sports Festival 2022 očima Margity Zámolové

Pořadatelé k účasti letos pozvali čtrnáct těžkotonážníků z řad borců, kteří o to nejprve formálně projevili zájem. Přípravu jich nakonec ale dokončilo pouze devět, když ze zdravotních důvodů ze soutěže odstoupili Mohamed Shaaban, Nathan De Asha, Akim Williams i Cedric McMillan, a Rafael Brandao své plány zkrátka přehodnotil. I zmíněných devět zbývajících profíků ovšem mělo takovou kvalitu, že se fanoušci bodybuildingu mohli těšit na atraktivní podívanou. V roli horkého favorita na vítězství ke čtyřiatřicátému ročníku Arnold Classic nastupoval šampión Mr. Olympia z roku 2019 Brandon Curry. Před soutěží mnozí očekávali jeho dominantní vítězství. Semifinále, na které v prostorách Columbus Convention Center došlo během pátečního večera, ale ukázalo, že Brandonovi pořádně šlape na paty William Bonac, a někteří zahraniční komentátoři si po prejudgingu dokonce dovedli představit, že by jej mohl překonat nejenom William, ale i Luis Rodriguez. Jenomže hlavní je vždy, jak to vidí rozhodčí, kteří mají zkušenosti i ten nejlepší možný výhled. A pak samozřejmě také platilo, že je zde ještě sobotní finále, ve kterém mělo dojít na dvě další kola.

Souboj William Bonac vs. Brandon Curry na Arnold Classic 2022 (foto: Npcnewsonline.com / Amir Marandi)

Finále tradičně začalo přednesem hymny Spojených států amerických Hvězdami posetý prapor a krátkými proslovy prezidenta profesionální ligy Jima Maniona a spoluzakladatele festivalu Arnolda Schwarzeneggera. Oba, ať už přímo, nebo nepřímo přiznali, že Arnold Sports Festival letos přeci jenom ještě nedosahuje takových rozměrů jako před pandemií, na čemž značný podíl měly především restrikce omezující cestování. To ale profesionální kulturisty, kteří do Columbusu přijeli svést bitvu na pódiu, příliš trápit nemuselo a v zákulisí byli už připraveni rozdat si to v bojích o další body. Po volných sestavách, na kterých si část z nich dala opravdu záležet, došlo na finálová vyvolávání, která probíhala v opačném sledu. Nejprve tedy šanci dostali sportovci bojující o šesté až deváté místo a až poté ti, kteří mohli pomýšlet na vyšší příčky. Bylo zřejmé, že na prvním až druhém místě rozhodčí minimálně v tuto chvíli mají Williama s Brandonem a že o třetí až páté místo bojují Samson Dauda, Steve Kuclo a Luis Rodriguez. Max Charles s Reganem Grimesem, Brettem Wilkinem a Fabiem Rezendem byli naopak odsouzeni k tomu, že tentokrát do top 5 nenahlédnou.

Souboj William Bonac vs. Brandon Curry na Arnold Classic 2022 (foto: Npcnewsonline.com / Amir Marandi)


Finálová vyvolávání:
1.Grimes, Rezende, Wilkin, Charles
2.Dauda, Kuclo, Rodriguez
3.Curry, Bonac

Finálová vyvolávání šla proti těm semifinálovým opačně.
Nejlepší závodníci tedy pózovali až nakonec.

Poté, kdy si finále na festivalu odbyli ještě i závodníci nastupující ve physique mužů, bikiny fitness žen a wellness žen, zde byl vrchol celého večera, kdy došlo na vyhlášení výsledků! Při něm jako poslední na pódiu nakonec přeci jenom zůstal stát Brandon Curry a je nutno říci, že se na jeho v pořadí druhé vítězství ze severoamerického Arnold Classic bude vzpomínat jako na celkem sporné. Ne, že by snad tento devětatřicetiletý Američan nebyl vynikajícím kulturistou. Na pódium přinesl pěkné linie, perfektní oblé svaly i úzký pas, přesto Vaši pozornost ve většině póz ale poutal spíše William, když byl jednoduše svalnatější a měl lepší hýždě, hamstringy i lýtka. Bonac předvedl formu, kterou od něj mnozí už ani nečekali, k čemuž mu podle jeho slov výraznou měrou pomohla čerstvě navázaná spolupráce se specialistou na předsoutěžní přípravu Chadem Nichollsem, který v současnosti připravuje také úřadujícího šampióna Mr. Olympia Mamdouha Elssbiaye.

Souboj William Bonac vs. Brandon Curry na Arnold Classic 2022 (foto: Npcnewsonline.com / Amir Marandi)


Finanční odměny:
1. místo200.000 $
2. místo120.000 $
3. místo70.000 $
4. místo37.500 $
5. místo20.000 $
6. místo12.500 $
celkově460.000 $

Tak jako tak vítězem je Brandon, který splnil svůj cíl. Netají se, že by letos rád zopakoval to, co se mu podařilo v roce 2019, kdy triumfoval jak na Arnold Classic, tak i na Mr. Olympia, a dnešní úspěch tak pro něj v této sezóně představoval jenom první důležitý krok. V Columbusu bylo jeho záměrem s ohledem na složení startovního pole vsadit na eleganci, ale na Olympii by v prosinci chtěl na pódium přinést zase něco jiného. Ví, že zde svede další bitvu s "Big Ramym", a proto se v nadcházejících týdnech bude snažit využít rebound efektu a pořádně vylepšit objemy. Brandona samozřejmě i na tyto závody připravovali specialisté z Kuvajtu. V tréninku jej vedl Ahmad Alnaqi, o dietu se mu staral Abdullah Al Otaibi a oba by před Olympií svého svěřence v Kuvajtu rádi viděli na delším tréninkovém kempu, než jaký absolvoval před svými prvními letošními závody.

Souboj William Bonac vs. Brandon Curry na Arnold Classic 2022 (foto: Npcnewsonline.com / Amir Marandi)


Cena za nejlepší pózing
Cenu Eda Corneyho pro nejlépe pózujícího závodníka spolu s šekem na 10.000 dolarů získal Brandon Curry. Celkově si tak na soutěži vydělal 210.000 dolarů, což představuje asi 4.945.000 Kč.

Pokud jsme o kousek výše v článku psali, že ve finále měla být před závodníky ještě dvě kola, usuzovali jsme tak z výsledkové listiny minulého ročníku soutěže. Pohled do stejného dokumentu zhotoveného letos ale ukazuje, že si s tím rozhodčí tentokrát tolik práce nedali. Závodníky ohodnotili pouze za porovnávání v semifinále a za volné sestavy odpózované ve finále. To na celkové skóre a umístění profíků jistě mělo svůj vliv a tuhle určitou nekonzistentnost v tom, jak se na Arnold Classic závodníci hodnotí, asi nejde považovat za úplně šťastnou. Pohled do výsledkové listiny také ukazuje, že celkově třetí Steve Kuclo, který obhájil loňský výsledek, na medaili dosáhl přesto, že byl v obou kolech čtvrtý. K bronzu mu tak nevědomě pomohli Luis Rodriguez se Samsonem Daudou. První se mezi semifinále a finále propadl ze třetího místa na páté, druhý se naopak z pátého na třetí posunul, což mu v součtu stačilo na čtvrtou příčku.

Souboj William Bonac vs. Brandon Curry na Arnold Classic 2022 (foto: Npcnewsonline.com / Amir Marandi)


Cena pro nejsvalnatějšího závodníka
Cenu Franca Columba pro nejsvalnatějšího závodníka spolu s šekem na 10.000 dolarů získal William Bonac. Celkově si tak na soutěži vydělal 130.000 dolarů, což představuje asi 3.061.000 Kč.

Přibližně 180 cm vysoký Kuclo letos vyslyšel volání fanoušků i rozhodčích po tom, že je potřeba, aby na pódium přinesl lepší separaci a více detailů. Obětoval tomu sice asi 5 kilogramů ze své hmotnosti, ale platí, že takto vyrýsovaný mezi profíky zřejmě ještě nezávodil. Na druhou stranu daní za to bylo, že zejména v semifinále některé jeho svalové partie působily poněkud ploše. Samson Dauda se nakonec probojoval k vynikající čtvrté příčce a 127 kilogramů dost možná ještě nikdy nevypadalo elegantněji. Právě tolik totiž tento svěřenec trenéra Miloše Šarčeva během soutěže vážil a přes všechna svá kila stále rozhodčím dokázal nabídnout úzký pas a perfektní kontrolu břišní stěny. To v kombinaci s jeho pěknými oblými svaly a zase o kousek vylepšenými objemy vypadalo skvěle. Samson byl z možnosti nastoupit k Arnold Classic nadšený, ale svůj start na soutěži také vyhlížel s tím, že si zde bude moci ověřit, jak si stojí v porovnání s borci ze současné špičky. Obstál, a pokud se mu do jeho vystoupení na letošním ročníku Mr. Olympia podaří ještě o trochu vylepšit zadní postoje, mohl by nějaký slušný výsledek vybojovat i tam.

Souboj William Bonac vs. Brandon Curry na Arnold Classic 2022 (foto: Npcnewsonline.com / Amir Marandi)

Páté místo, na které dosáhl Luis Rodriguez, bude pro tohoto borce s kořeny v Dominikánské republice nepochybně představovat zklamání. Luis k prejudgingu nastoupil ve své životní formě. Byl vyváženější než kdykoliv předtím, vysekaný na kost, a přitom jeho svaly byly plné k prasknutí. Senzační byl jeho dvojitý biceps zezadu. Během soutěže ale začal poněkud odpadat a to jej stálo medaili. Šestý skončil Brett Wilkin, jemuž mnozí po vydařeném vystoupení na loňském Wings of Strength Chicago věřili na podstatně lepší výsledek. Brett k soutěži nastoupil o poznání mohutnější než vloni, ale své vyrýsování z minulé sezóny nenapodobil. Navíc se jeho horní polovina těla zdála být o něco masivnější než ta dolní, a tak Wilkin pro dosažení tolik důležité vyváženosti na oblosti a plnosti kvadricepsů bude muset ještě zapracovat. Se svým výsledkem Brett asi nebude příliš spokojený a podobně to musí cítit i sedmý Regan Grimes. Kanadský profík byl možná o vlásek mohutnější a vyváženější než vloni, ale postrádal tvrdost, jakou se prezentoval na některých podzimních soutěžích. Navíc jeho 182 cm vysoká kostra stále potřebuje zaplnit ještě nějakými těmi kily svalů. Svou roli v tom, že Regan nezávodil tentokrát ve stoprocentní formě, mohla sehrát i skutečnost, že mu jeho trenér Miloš Šarčev k Vánocům nechtěně předal koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, a nemoc Grimese v přípravě nějakou dobu limitovala. Přes nepříliš oslnivý výsledek Regan uvedl, že je spokojený alespoň s dosaženými zlepšeními postavy. Věří také, že ve spolupráci s trenérem Milošem Šarčevem míří správným směrem.


Výsledky Arnold Classic 2022 - kulturistika mužů open

  1. Brandon Curry*
  2. William Bonac
  3. Steve Kuclo
  4. Samson Dauda
  5. Luis Rodriguez
  6. Brett Wilkin
  7. Regan Grimes
  8. Max Charles
  9. Fabio Rezende

* kvalifikace na Mr. Olympia 2022


Kulturistika mužů open na Arnold Classic 2022

Více fotografií z Arnold Classic 2022 naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.


Závodníci kvalifikovaní na Mr. Olympia 2022 k 5. březnu:

jméno stát soutěž um.*
Nick Walker USA Arnold Classic 2021 1.
Nathan De Asha Velká Británie Arnold Classic UK 2021 1.
Mamdouh Elssbiay Egypt Mr. Olympia 2020 1.
Brandon Curry USA Mr. Olympia 2019 1.
Hadi Choopan Írán Mr. Olympia 2021 3.
Hunter Labrada USA Mr. Olympia 2021 4.
Shaun Clarida USA Legion Sports Fest Pro 2021 1.
Regan Grimes Kanada KO Pro 2021 1.
Samson Dauda Velká Británie EVLS Prague Pro 2021 1.
Rafael Brandao Brazílie Romania Muscle Fest Pro 2021 1.
Angel Calderón Frias Španělsko Bigman Weekend Pro 2021 1.
Joel Thomas USA Toronto Pro Supershow 2021 1.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kulturistika mužů open - kvalifikační žebříček pro rok 2022 k 5. březnu:

p. jméno stát body
1. Steve Kuclo USA 18
2. Luis Rodriguez USA 15
3. Quinton Eriya Kanada 11
4. Iain Valliere Kanada 10
4. William Bonac Nizozemsko 10
6. Theo Leguerrier Francie 8
6. Emir Omeragic Německo 8
8. Akim Williams USA 7
8. Roelly Winklaar Curacao 7
8. Joe Seeman Kanada 7
11. Patrick Johnson Dánsko 6
11. Eiren Gauley Kanada 6
13. Krystian Wolski Polsko 5
13. Vladislav Sukhoruchko Ukrajina 5
13. Sergio Oliva Jr. USA 5
13. Behrooz Tabani Írán 5
13. Eric Salazar USA 5
13. Stanislas DeLongeaux USA 5
19. Tonio Burton USA 4
19. Mohamed Shaaban Egypt 4
21. Martin Fitzwater USA 3
21. Dani Kaganovich Izrael 3
23. Andrea Presti Itálie 2
23. Mohamed El Emam Egypt 2
23. Mohammad Nsour Jordánsko 2
26. Mohamed Foda Egypt 1
26. Eduardo Rodriguez Paraguay 1

Pravidla pro kvalifikaci na Mr. Olympia 2022 najdete zde.


Foto:
www.npcnewsonline.com / Amir Marandi


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

07.03.11:33LeToucan - https://www.youtube.com/watch?v=_RJRU1s-jWs Kuclo 18 + ..
07.03.11:311boris111 - Bonac gynekomastie...
07.03.10:33LOPO - Samson vyzerá výborne
07.03.10:01Zodiak411 - Zapomněl jsem ti přidat odkaz :D https://www.instagram..
07.03.09:31Zodiak411 - Čekal jsem na víc fotek, než ti odpovím. Aspoň podle těcht..
06.03.17:16Neutralni typ - Grimese nizko sem cekal, uz na tech jeho videich a fotkach..+1
06.03.13:03LOPO - Aj to , ale to brucho mal Rodriguez fakt na prd ako som bo..
06.03.13:03moab - Ty máš fakt divný otázky...
06.03.13:01moab - Přesně, vůbec jsem nechápal ten humbuk kolem něj, nic zvlá..
06.03.12:13Zodiak411 - Regan sice pohořel, ale Samson super výsledek.
06.03.12:03Ivan777 - každá súťaž to isté... výsledky bordel 😏
06.03.10:57amoresPE - Sarcev asi pride o pracu...
06.03.10:17Arnold Strong - Byl tam Jim Lorimer jako pořadatel,?
06.03.09:01Zodiak411 - Jak vidíš, tak i sestava dělá hodně :) +1
06.03.08:04LOPO - Kuclo nemal na 3 mieste čo robiť . Jasné keby som sedel 3-..
06.03.07:29decarabas - No ako pozeram, toho Bretta sme mali trochu prehajpovaneho..+1
06.03.06:53Zodiak411 - Vypadá to, že si to Rodriguez pokazil sám. Po semifinále b..
06.03.06:29LOPO - Som dosť sklamaný z výsledkov 😡🤬. Bonac u ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie