Reklama:

Jaroslav Jeníček: "U mě to není o genetice, ale o dřině."

14.545 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Dominik Kopečný - rozhovor s nejlepším juniorem u nás?
Ahoj fanoušci železné hry, opět se hlásím s dalším rozhovorem, ve kterém vyzpovídám další zajímavé jméno naší scény. Dnešním zpovídaným bude Jarda Jeníček, kterého asi aspoň částečně znáte, protože je součástí dost možná nejtvrdšího oddílu u nás - Turek teamu. Přestože Jára bude prvním rokem mezi dospělými, tak disponuje velkým množství svalové hmoty. Díky jeho robustní postavě se rozhodl zabojovat o profi kartu ve federaci NPC, díky čemuž se třeba dočkáme v budoucnu souboje s jeho trenérem. Rozhovor zároveň vzniká u začátku Jardovy spolupráce s EVLS teamem, který, zdá se, bude spojovat nadějné závodníky asociace NPC, ať už se jedná o amatéry, nebo profesionály. Věříte, že se Jardovi povede probojovat mezi profesionální smetánku už letos? Příští měsíce nám napoví.

Jardo, ty už určitě nejsi pro naše čtenáře neznámým jménem. Přesto bych tě však poprosil, aby ses nám v několika větách představil.

Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz. Mé jméno je Jaroslav Jeníček. Je mi 23 let, pocházím z Mladé Boleslavi. Pracuji v továrně spadající pod Škodovku, která se zaměřuje na výrobu bezpečnostních dílů. A hlavně závodím v kulturistice. Doposud jako junior pod vedením Honzy Turka. Moje soutěžní váha byla naposledy necelých 105 kg a aktuální váha na startu objemové fáze se pohybuje kolem 117 kg.

V posledním videologu Honzy Turka jste oznámili spolupráci s EVLS teamem. Co taková podpora vůbec znamená? Jak se projeví?

Podpora od EVLS může být hodně různorodá. Obrovskou výhodou je už jen být v nejsilnějším českém týmu. Určitě je to pro mě motivací. Pomůže mi to být více vidět. Pomáhají mi třeba i se získáním nějakého sponzora. Můžu cvičit v jejich soukromém fitku a spousta dalších výhod, které časem třeba přijdou.

S novou spoluprací souvisí i přestup do amatérského NPC. Spěl jsi k tomu rozhodnutí už delší dobu? Jaké byly hlavní důvody?

Samozřejmě s tím souvisí i přestup do NPC. Zpočátku jsem to neměl úplně v plánu, ale když jsem zjistil, že má stavba postavy se úplně do IFBB International nehodí, tak došlo k definitivnímu rozhodnutí. Preferují něco jiného, než já ukazuji. A tím, že mě vzalo EVLS pod sebe, nebylo o čem přemýšlet.

Považuji tě pravděpodobně za největší příslib velké kulturistiky mezi amatérskými talenty. Skromnost stranou, jsi si svých předpokladů vědom?

Toho si vážím, děkuju. Skromnost by asi měla být vždy. Nevím, jestli jsem nějaký velký talent, jen dělám všechno, co můžu. Všechno na maximum, to je podle mě jediná cesta k úspěchu. Zatím se to, dá se říct, dařilo. Doufám, že to tak bude pokračovat.

Byl jsi ke sportu veden odjakživa?

Ano, sportoval jsem odmalička. Od svých pěti let jsem hrál fotbal. Z vesnice jsem přestoupil jako talent do FK Mladá Boleslav. Devět let jsem hrál první ligu. Dokonce jsem se dostal i do nominace reprezentace. Dál jsem hrál v Jablonci, Liberci, Spartě i Slavii, až jsem se vrátil zpět do Mladé Boleslavi a tam v šestnácti letech ukončil kariéru. Už mě to nebavilo. I přes talent jsem nechtěl dělat něco, co mě nenaplňuje.

Jaroslav Jeníček v mladoboleslavském Dream Gymu

Jak ses k cvičení vůbec dostal a šlo ti to od začátku lehce?

Ke cvičení mé přivedl kamarád Ladislav Víla, u kterého jsme cvičili doma, a naučil mě takové základy. Pomalu jsem se učil, začal zkoušet držet stravu... Po nějaké době mi pár lidí (např. Katka Kyptová, Pavel Beran) řeklo, že mám hezké tvary a jestli bych nechtěl zkusit se připravit. Samotného by mě to v té době ani nenapadlo, ale když s tím přišli oni, tak jsem si řekl: "Proč ne?" Nemyslím si, že bych rostl lépe než ostatní. Jen jsem vždy dělal vše na 100 %, nejlíp, jak jsem uměl, a možná proto jsem se posouval rychleji než někteří. Ze začátku mi každý říkal, že nemám genetiku a nikdy nebudu dobrý. Po čase najednou všichni tvrdí, že mám skvělou genetiku. Já si to ovšem nemyslím. Vím, že v genetice mám velké mezery. Vím, že kdybych v něčem polevil, ihned půjdu dolů. Myslím si, že u mě to není o genetice, ale o dřině.

Ty jsi z Mladé Boleslavi. Tam dlouhou dobu působila právě hvězdná Katka Kyptová. Protly se vaše cesty?

S Katkou Kyptovou jsem vlastně začal svou soutěžní kariéru, kdy mi pomáhala s přípravou na mé první závody EVLS Prague Amateur 2017.

Tam jsem poprvé zaregistroval tvé jméno na výsledkových listinách. Tenkrát jsi v brutálně našlapané kategorii skončil na 11. místě ze 16 účastníků, kdy jsi byl jeden z nejmladších. Nebyl start na tak velké soutěži ukvapený?

Na EVLS to byl můj první závod a první rok mezi juniory. Soutěžil tam například Patrik Valach, který jinde porazil i Križánka. Takže si asi dovedete představit, jaká konkurence tam byla. Jak jsem už říkal, soutěž jsem zvolil podle toho, co mi bylo řečeno a doporučeno. Já se vždy chtěl poměřovat s nejlepšími. I když jsem věděl, že určitě neuspěji, tak jsem chtěl zjistit, na čem jsem.

Dalším klaním byl bronzový Diamond Cup 2019. To už bylo pod Honzou? Jak na to vzpomínáš?

Na ten jsem se připravoval sám. Jen občas jsem se poradil, když jsem si nebyl jistý. Skončil jsem na třetím místě a to mi dalo chuť pokračovat dál. Věděl jsem, že jestli se chci posouvat dál, musím někoho oslovit. Někoho, kdo je za mě opravdu mistrem v oboru. Po nějakém hledání byl jasnou volbou Honza Turek. Líbily se mi jeho názory a přístup, který je stejný jako ten můj. Teď vím, že jsem vybral správně. Honza mi sedí úplně ve všem. I lidsky, máme spolu především kamarádsky vztah. To mi přijde hodně důležité. Mám v něm motivaci, věřím mu, díky němu se pořád posouvám dal.

Vítězství na IFBB Diamond Cupu Prague 2021 v kulturistice juniorů

První zlato následovalo na pražském Diamond Cupu v roce 2020. To byla opět tvá jediná soutěž tu sezónu. Většinou absolvuješ jeden závod, vloni dva. Proč je tomu tak, nechtěl jsi zkusit delší šňůru závodů?

Zatím jsem pokaždé závodil jednu, maximálně dvě soutěže ročně. Většinou to tak bylo v plánu, a také jsem na to byl vždy sám. Všichni víme, jak je to finančně a časově náročné, především s ohledem na práci.

Přes úspěchy z let předešlých ale vidím nejvýše bronz z posledního Arnold Classic. Jak ses vnímal ve srovnání s mnohem vyzávoděnějšími borci?

Také beru "Arnolda" jako svůj největší úspěch. Určitě mi na ně něco chybí. Velikost, vyzrálost svalů a tak dále. Ale osobně jsem čekal, že mi bude chybět více.

Mluvilo se o tom, že máš problém se širším pasem. Honza mi však říkal, že jsi ho na pódiu zvládal podržet. Věnuješ se tomu nějak speciálně?

Problémy nemám tak úplně v pase, jako s tím, že když jsem byl mladší, tak se mi uvolnila břišní stěna. Samozřejmě to řešíme, dělám vakuum, cviky na core. Snažím se to zpevnit, posílit. Prostě zlepšit.

Nedávno jsi ukončil odpočinkovou fázi. Co to obnáší?

Ubrali jsme množství jídla, zařadili detox a menší objem tréninku. Vyřadili intenzifikační metody i dopomoc. Jezdil jsem prostě do svého selhání. Váhy samozřejmě zůstávaly. Tahle fáze trvala deset týdnů.

Jaroslav Jeníček na konci odpočinkové fáze

V pozávodním obdobím často kulturisté podstupují krevní testy, aby zjistili, "jak na tom jsou". Bylo tomu tak i u tebe? Popřípadě jaké hodnoty s trenérem sledujete?

Ano, samozřejmě si dělám celkové krevní testy. Můj zdravotní stav je pro mě na prvním místě, protože bez toho nejde nic a tělo stejně nefunguje, jak by mělo. Dělám si krevní obraz s diferenciálem, CRP, glukózu. Potom veškeré hormony, testosteron, estrogen, prolaktin… Hormony štítné žlázy, jaterní testy, cholesterol, kreatinin, GGT, GMT. Prostě všechno. Dělám to i během přípravy, i když tam je jasné, že to bude trochu rozházené, ale nesmí to být přes čáru.

Teď tě čeká objem. Kolik toho jsi schopný na vrcholu spořádat?

Momentálně se nacházím na začátku objemu. Abych přibíral, tak musím celkem hodně jist. Podle toho, jak vypadám, se průměrná makra pohybují kolem 350 g bílkovin, 600 g sacharidů a 100 g tuků.

Využíváš kardio v objemové fázi?

Určitě. Většinou dávám nějakých třicet minut v den volna ráno na lačno. Taky v práci celou skoro dobu chodím, takže pohybu mám až až. Takže třeba i v přípravě ho vynechávám, abych nespálil nohy.

Jaké suplementy aktuálně užíváš?

Suplementaci používám dost. Základem pro mě je protein, kreatin, glutamin, EAA, vitamíny, minerály, dextriny a nakopávač.

Jaroslav Jeníček na Arnold Classic Europe 2021

Kde vidíš své přednosti a co je potřeba dohnat?

Já sám své přednosti moc nevidím. (smích) Proto mám taky Honzu. který má objektivní oko a řekne mi, co je třeba. Ale co vím, tak mou předností jsou prsa, ruce, ramena. Záda potřebují zlepšit, ale nejvíce se zaměřujeme na nohy. S nimi mám problémy od začátku.

Jak dlouhou dobu si dáváš na samotnou dietu? A nastiň nám její průběh.

Na přípravu jako takovou, což budu brát hlavně dietu, potřebuji kolem patnácti týdnů. Začínáme pomalu ubírat jídlo, přidávat tréninky a kardio. Podle toho, jak tělo reaguje, děláme změny. Nejčastěji v jídle.

Sezónu chceš začít na EVLS. Vyzveš Vojtu Trnku v boji o absolutního vítěze?

Asi se svou povahou nedokážu říct, že bych vyzval Vojtu v boji o absolutku. V každém případě udělám všechno pro to, abych se tam dostal, a pokud by to bylo s Vojtou, tak by to mohlo být zajímavější. Rád se s ním poměřím a zabojuji o ten nejlepší výsledek.

Jak často dojíždíš za Honzou na kontrolu?

Dojíždím většinou aspoň jednou týdně, pokud je to možné. Když ne, tak vše řešíme přes telefon a fotky.

Honza je známý častým využitím intenzifikačních metod. Jaká je tvá nejoblíbenější?

Ano, intenzifikační metody používáme hodně často. Například cluster sety, drop sety, rest-pause, negativní opakování, kontrakce, dopomoc. Nejradši mám asi rest-pause, protože díky tomu zvládnu dát s těžkou váhou více opakování v jedné sérii.

Součástí závodů jsou jednak základní pózy, ale i volná sestava. Jakou péči jí věnuješ?

Volnou sestavu si připravuji hlavně v posledních dnech před závody. Forma už je skoro hotová a vidím na sobě to, co pro plánování sestavy potřebuji. Hudbu si vybírám podle sebe, co se mi líbí a co mě tak nějak vystihuje.

Jaroslav Jeníček na IFBB Diamond Cupu Prague 2021

Stejně jako já pracuješ ve směnném provozu. Jak to zvládáš v přípravě? Nemáš problémy se spánkem?

Práce ve směnném provozu je hodně náročná. Každý týden je vše jinak a není šance si na něco zvyknout. Nejhorší jsou noční, tam úplně cítím, že tělo nefunguje tak, jak bych chtěl. Je prostě přirozené v noci spát. Ale zvládnout se dá vše. Trošku mě to asi omezuje a nemám v plánu to dělat dlouho.

Dnešní závodníci jsou nuceni pro zviditelnění nejenom závodit, ale i být aktivní na sociálních sítích. Jak jsi na tom s nimi ty?

Kdo mě zná, tak ví, že sociální sítě jsou můj největší problém. Vlastně sám Honza mě před rokem donutil založit Instagram. Jelikož se nevidím tak, jak bych asi měl, tak s tím bojuji tam něco přidávat. Možná i proto spousta lidi ani neví, kdo jsem. Pracuji na tom a pomalu se to lepší.

Být kulturistou je celodenní záležitost, máš ještě čas na další koníčky?

Kulturista musí být profesionál 24/7, pokud jím skutečně je nebo se jím stát chce. Ale nemyslím si, že by mě to až tak omezovalo. Samozřejmě spoustu věcí si musím odepřít, ale jsou to takové věci, které zásadně postrádat nebudu. Jídlo mám připravené za půl hodiny na celý den, a když někam chci jet, prostě si ho vezmu s sebou a sním to kdekoliv. V přípravě je to trochu jiné, protože tam už spíš dochází energie skrz více tréninků, kardia a pózování. To logicky sebere více času. Ale jak říkám, není to tak omezující, jak si lidé myslí. Alespoň pro mě ne. Čas na jiné hobby už moc nemám. Ono se toho s tímhle sportem moc dělat nedá. To je dáno tím, že pokud necvičím nebo nejsem v práci, tak mám klienty ve fitku. To málo času, co mi zbude, se snažím věnovat své přítelkyni. Nic víc nepotřebuji.

Klasicky na závěr máš prostor někomu poděkovat, někoho zmínit.

Poděkovat bych chtěl samozřejmě trenérovi Honzovi za jeho vedení. Dále mi pomáhá David Bednář a jeho Drůbežářské závody Klatovy. Ty mi dávají to nejlepší kuřecí maso. Teď nově i EVLS týmu, kteří mě vzali k sobě, a toho si moc vážím. Také musím poděkovat své přítelkyni, která mě podporuje a ve všem pomáhá. Nesmím zapomenout ani na svou rodinu, která je mými největšími fanoušky.

Aktuální jídelníček Jaroslava Jeníčka
jídlo složení suplementace
snídaně 5 vajec
80 g rýžová kaše
30 g protein
borůvky
30 g protein
vitamíny D3, E a B
omega 3
lecithin
Q10
multivitamín
svačina 220 g kuřecí maso
100 g rýže
10 g olivový olej
zelenina
před tréninkem 20 g cyklický dextrin
5 g kreatin
pre-workout
během tréninku 50 g CKD
15 g EAA
po tréninku 70 g rýže
maso
60 g protein
80 g CKD
5 g kreatin
10 g glutamin
magnesium
vitamín C
oběd 220 g kuřecí maso
100 g rýže
130 g ananas
svačina 220 g kuřecí maso
90 g rýže
zelenina
večeře 220 g hovězí maso
90 g rýže
10 g olivový olej
omega 3
multivitamín
vitamín D3
druhá večeře 50 g toastový chléb
40 g arašídové máslo
10 g glutamin
vitamíny C, E a B
ZMA
lecithin

Tréninkový split Jaroslava Jeníčka
den partie
1. den prsa, bicepsy, břicho
2. den záda, trapézy, lýtka
3. den hamstringy
4. den kardio
5. den ramena, tricepsy, břicho
6. den stehna, lýtka
7. den volno

Trénink Jaroslava Jeníčka (záda, trapézy, lýtka)
cvik série a opakování
Hammer Strength back row 2x přípravná série
1x 8 - 10 do selhání
1x rest-pause
stahování kladky podhmatem 1x přípravná série
1x 8 - 10 (3 s negativní fáze, 2 s kontrakce)
1x drop-set
přítahy v předklonu 2x přípravné série
1x 8 - 10 do selhání
1x rest-pause
pullover s kladkou 2x 8 - 10 do selhání
krčení ramen s jednoručkami 1x 8 - 10 do selhání
1x rest-pause
výpony na lýtka vsedě 2x 8 - 10 do selhání
výpony vestoje 1x 8 - 10
1x rest-pause

Rozstřel Jaroslava Jeníčka
otázka odpověď
Kuřecí nebo hovězí? ✔ Hovězí!
Rýže nebo brambory? ✔ Rýže!
Sushi nebo hamburger? ✔ Burger!
EAA nebo BCAA? ✔ EAA!
Kai Greene nebo Phil Heath? ✔ Phil Heath!
Jablonický nebo Osladil? ✔ Pavol Jablonický!
Križánek nebo Curry? ✔ Križo!
Grimes nebo Bumstead? ✔ Regan!
Olympia Fitness nebo Marvel Gym? ✔ Olympia Fitness!
Objemy nebo připravenost? ✔ Připravenost!
Dřep nebo mrtvý tah? ✔ Dřep!
Tlaky s jednoručkami nebo bench-press? ✔ Jednoručky!

Doplňovačka Jaroslava Jeníčka
otázka odpověď
Jako první 3 suplementy bych doporučil... ✔ protein, glutamin, kreatin
Nejoblíbenější příchuť proteinu je... ✔ čokoláda
Nejlepší posilovna, ve které jsem byl, je... ✔ Extrifit Gym
Za nejlepšího aktivního českého kulturistů považuji... ✔ Honzu Turka
Nejlepším kulturistou historie je... ✔ Ronnie Coleman
Mým dlouhodobým reálným cílem je... ✔ profi karta
Mé nejlepší silové výkony jsou... ✔ bench-press 200 kg, dřep 300 kg, MT 300 kg
Jako první jídlo po posledních závodech jsem zvolil... ✔ burger
Na tréninku nejraději poslouchám... ✔ metal (Five Finger Death Punch)
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie