Reklama:
Protein Break + Mléčná rýže ZDARMA
Akční cena a 1000gramový lahodný dárek navíc! Více zde.

Arnold Schwarzenegger:
Velký speciál o mrtvém tahu (II.)

10.085 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Arnold Schwarzenegger: Velký speciál
o mrtvém tahu (I.)
Arnold Schwarzenegger: Velký speciál
o bench-pressu
V prvním díle článku jste se seznámili s Arnoldovým životem ve štýrské vísce Thalu a v exkluzivní vsuvce jste se od Karla Kainratha dozvěděli, jak si Arnold vedl ve srovnání s dalšími tehdejšími členy klubu Athletik Union Graz. Dnes se podíváme na Arnoldova léta v Německu i ve vysněné Americe, a také na jeho další silové výkony ve spojitosti s mrtvým tahem.

Německá metropole Mnichov

Po dovršení 18 let Arnold nastoupil povinnou vojenskou službu u tankového pluku poblíž Grazu. Rodiče doufali, že po roce půjde na vojenskou školu do Vídně a stane se důstojníkem, Arnold ale, jak známo, dokázal během vojny vyhrát kulturistickou soutěž a díky pochopení velitelů ještě přibrat 10 kg váhy. Po vojně dne 1. srpna 1966 odešel z Rakouska do Mnichova na předem sjednaný post trenéra v tělocvičně vydavatele kulturistických magazínů Rolfa Putzigera Universum Gym na Schillerově ulici. Přespával v kamrlíku, šůroval záchody, trénoval jako o život a jeho renomé zvolna narůstalo. Zakrátko už měl nové kolegy, Ericha Jannera a Franze Dischingera, studenta z Londýna Rogera Fieldse, který jej učil anglicky, redaktora a fotografa Alberta Buseka a Franca Columba, s nimiž navázal kontakty už na podzim 1965 ve Stuttgartu.

Arnold Schwarzenegger na snímcích z roku 1966

O Arnoldově tehdejším životě vypráví Roger Fields: "Jednou, když jsme ve Schwabingu čekali v autě na červené a já zase seděl vzadu, zeptal jsem se: "A opravdu tvoje jméno znamená černý negr?" Nevěděl jsem, jak se to vyslovuje a že egger je samostatné slovo. Arnold zuřil a křičel: "Švar-c-negr!" Pak jsem slyšel, že to je spíš černý oráč. Taky mne pozval do svého jednopokojového bytu v prvním patře domu na Christophstrasse 1, naproti Muzeu armády. Hned při vstupu mne upoutala řada elektrických autíček na polici a závodní dráha. Měl tam stůl, dvě židle, toaletu a kuchyňku. Pak Arnold chtěl, abych ochutnal jeho snídani - kukuřičné lupínky se dvěma syrovými vejci. Nešlo to ani za nic, i kdyby Arnold správně vyslovil "the". (Kromě této netypické snídaně se Arnold stravoval třikrát denně, jedl kilogram vařeného hovězího masa, vypil litr až dva mléka a spolykal 100 - 200 proteinových tablet. Navrhl jsem, že zajdeme občas na večeři do města, ale on chodil spát vždycky ve 22:30."

Arnoldovy oficiální výkony v powerliftu ukazují, jak jeho síla v mrtvém tahu přibývala. Dne 30. října 1966, tři měsíce po odchodu z vojny do civilu vyhrál ve Stuttgartu mezinárodní soutěž s trojbojem 585 kg včetně mrtvého tahu 250 kg. Pět měsíců nato 2. dubna 1967 v Mnichově skončil na mistrovství Německa DBKV (Deutsche Bodybuilding und Kraftsport Verband) druhý, mrtvý tah však posunul na 279,4 kg. Posléze 5. května 1968 opět na německém mistrovství v Mnichově nazvedal 725 kg a zdvihem 310 kg získal titul šampióna těžké váhy. Parťák Franco Columbu vážil 78 kg a zvedl 270 kg. Možná nebude na škodu úvaha nad tělesnými parametry obou borců. Arnold byl vysoký, s kratším trupem a dlouhýma nohama, Columbu maličký a měl spíš delší paže. Osa činky se při mrtvém tahu nachází v neměnné výšce 22,5 cm nad podlahou, tudíž délka tahu u 188 cm vysokého muže je asi 40 cm, muž vysoký 164 cm táhne jenom 25 cm. Rád bych onu výškovou nevýhodu nějak přeměnil v Arnoldův prospěch, až jsem na to kápl - práce a výkon. Arnold vykonal s 310 kg práci odpovídající 1240 joulům, Franco s 270 kg jen 675 joulů, a pokud oba zvedali činku 5 sekund, Franco podal výkon 135 wattů, kdežto Arnold 248 wattů.

K fotce z roku 1968 patří titulek "Arnold při novém rekordu 322 kg v mrtvém tahu". První drobný rozpor vzniká u výsledků, tam Arnoldovi započítali 310 kg. Buď tedy váhu 322 kg nezvedl, nebo rozhodčí pokus neuznali, popřípadě šlo o 4. pokus mimo soutěž. Nesouhlasí také kotouče na čince, kde visí ve vzduchu 7 kg. Sečteme-li nominální hodnotu disků (6x 20 kg, 6x 15 kg, 6x 10 kg, 4x 5 kg, 2x 2,5 kg) plus osa 20 kg, dospějeme k číslu 315 kg, podobně jako s jinou sestavou (6x 25 kg, 6x 15 kg, 3x 10 kg, 2x 5 kg, 2x 2,5 kg plus osa), ale pozor, někdy bývají kotouče těžší, takže po převážení kompletní činky tam 322 kg mohlo být. Ještě něco, kamarád Jirka Wild donesl cca v roce 1973 do naší posilovny svazek starých časopisů Kraftsportrevue. V jednom čísle byly snímky z popisované soutěže a taky záběr z vyhlašování vítězů, na podlaze ležela činka po posledním pokusu v mrtvém tahu s přibližným textem: "Takto těžkou 330kg činku Německo ještě nevidělo!" Že by Arnold (někdo jiný?) zkoušel 330 kg?

V květnu 1967 došlo v Mnichově k události s mrtvým tahem přímo související, a tak jí věnujme trochu pozornosti. Arnold se přihlásil do prestižní soutěže ve zvedání kamene, překonal stávající rekord a zvítězil. Noviny vzápětí napsaly, že: "Mr. Universe je nejsilnějším mužem Německa," což sice nemusela být úplně pravda, nicméně bodybuildingu to jen prospělo. Tradice zvedání mramorového kvádru pochází od siláka Hanse Steyrera (1849 - 1906), zvaného "Bavorský Herkules," který roku 1879 v cirkuse Herzog zvedl prostředním prstem za kroužek stopu nad zem blok vážící 254 kg. Koncem 19. století tento kámen, uložený v Langres v Horním Bavorsku, používali vesničtí chasníci k měření sil, dokud tradice nezakotvila v Mnichově jako součást Oktoberfestu. Steyrerův výkon zůstal nedotčen až do roku 1954, kdy kámen zvedl (oběma rukama) bavorský farmář Adolf Grezenbach do výšky 62,8 cm, a následně klání vyhrál ještě patnáctkrát.

Už za Arnolda se soutěže odehrávaly v hale Löwenbräukeller za doprovodu hudby, tance, jódlování, pojídání klobás se zelím a popíjení tmavého piva z typických korbelů. "Stojíte na dvou stoličkách a táhnete kámen nahoru mezi nohama za kovové držadlo," popisuje styl zvedání Arnold. "Kámen váží asi 254 kg. Elektrická míra na zdi ukazuje, jak vysoko jste váhu zvedli. Dělá se to bez rozcvičení, prostě zaberete a zvednete kámen co nejvýš."

V současnosti se v Německu ve zvedání kamene pořádají oficiální mistrovství, jen s menší úpravou pravidel pro moderní siláky. Začíná se na původní váze 254 kg, kterou je třeba vytáhnout do výše 1 metru, pak přidají 25 kg a pokračuje se dál. Protože v Americe Arnold už maximální pokusy v mrtvém tahu závodně nepraktikoval, učiňme rekapitulaci. Ze soutěže v roce 1968 měl výkon 310 kg a snad taky 322 kg. V rozhovoru pro Muscle Builder 1969 zmínil jako svůj nejlepší mrtvý tah 322 kg a rovněž o 25 let později v televizní show Davida Lettermana roku 1995. Tak tomu budeme věřit.

Santa Monica - americký sen

Život v Americe Arnold zahájil soutěží IFBB Mr. Universe v Miami na Floridě 28. září 1968, následně pobýval v Montrealu, v Chicagu a v New Yorku, kde natáčel svůj první film Hercules in NY (pobíral honorář 1000 dolarů týdně, Joe Weider však peníze vzal a uložil do banky, aby je Arnold nerozházel). Tady jej doprovázel přítel z Anglie Frank Richard. V roce 1969 už byl usazený v Santa Monice a chodil dřít do původního Gold's Gymu na Pacific Avenue. Za partnery si v novém prostředí vybral Rica Drasina a 125kg zápasníka Billyho "Superstar" Grahama, schopného bench-pressu 265 kg. Časem jich vystřídal dlouhou řadu: Franka Richarda, Billa Granta, Davea Drapera, Franka Zanea, Dona Peterse, Dennyho Gablea, Brada Harrise nebo Eda Corneyho, to je úplná síň slávy bodybuildingu, a samozřejmě Franca Columba, dorazivšího do Kalifornie koncem stejného roku (mimochodem, první a šest dalších už dnes nežijí). Když se tihle dva štramáci (Arnold a Franco) začali prohánět po Santa Monice, Arnold ve Volkswagenu "Brouk" a Columbu v ojetém Mustangu, nikdo z domácích netušil, kam až tito odhodlaní a charismatičtí kulturisté zajdou.

Zatímco v Grazu byl Arnoldovým náhradním otcem bývalý židovský partyzán, politik a propagátor karate Alfred Gerstl (později nazývaný "Strýček") a v Mnichově plnil roli staršího přítele Albert Busek, v Americe se jím stal Joe Weider, rádce, trenér, obchodní partner, mentor a vlivný člověk (obstaral např. Arnoldovi tzv. zelenou kartu), především ale kritik a motivátor. "Když jsem poprvé přijel do této země, měl jsem štěstí na Joea Weidera," cituji z knihy Rickyho Waynea Three More Reps. "To je ale chlapík! Vždycky nás tlačil k ještě vyšším výkonům. Pokud jsem chtěl mít naději na větší stehna, říkal, tak jsem měl dělat dřepy s těžšími váhami. Něco jako 317 kg, naznačil. Odpověděl jsem, že ani nejsilnější kulturisté nedokážou dřep s 317 kg. Joe na mne pohlédl a naprosto vážně řekl: A proč bys zrovna ty nemohl být první?"

Slovo má Franco: "Joe dokáže nadchnout, ale nepočítejte s tím, že vás nechá spát na vavřínech. Jednoho horkého letního dne jsem na plážové show ve Venice třikrát pozvedl 317 kg. Podíval jsem se na Weidera a čekal uznání, on však řekl: "Zvedl bys víc." Trénovali jsme každý víkend na plácku Muscle Beach, protože nás motivovali diváci. Byli jsme nejsilnější a nejmohutnější, zkrátka paráda. Vždycky nás sledovaly nejméně dva tisíce lidí." Zvláštní, i když na čumily v Gold's Gymu a na Muscle Beach mohly váhy, s nimiž Arnold a Franco pohazovali, učinit hluboký dojem, na jednoho občasného návštěvníka to prostě nezabíralo. "Kdykoliv jsme se domákli, že přijde Joe Weider, schválně jsme si nechali mrtvý tah až na konec a do té doby jsme dělali shyby nebo paže," vysvětluje Franco. "Pak jsme nakládali činku až na 317 kg, ale s ním to ani nehnulo. 317 kg, Joe! Byli jsme úplně hotoví, ale on suše poznamenal: "Ale, mohli byste dávat mnohem víc." To bylo neskutečné! Nikdo tolik nezvednul, ale pro něj to bylo pořád málo. Jindy řekl: "Franco, je to dobré, ale máš zvednout 335 kg." Neskutečné. Proto jsme mu začali říkat Master Blaster."

V letech 1971 - 1972 pracovali Arnold s Francem na formování "soutěžní postavy," prováděli více sérií izolovaných a doplňkových cviků, na mrtvý tah ale nezapomínali. "Dělali jsme mrtvý tah jednou nebo dvakrát týdně, nikdy ne víc jak tři série s postupným přidáváním váhy. Například v první sérii 180 kg, ve druhé 227 kg a ve třetí 272 kg. Tohle jsme dělali hned po přitahovacích cvicích a veslování."

Před soutěží nahrazovali klasický mrtvý tah týmž cvikem, ale ve stoji na podložce (3x 12 - 6 opakování) nebo mrtvým tahem s nataženýma nohama (3x 10 - 12 opakování).

Arnoldův trénink zad
cvik série opakování
shyby širokým úchopem 4 max. počet
přitahování činky v předklonu 5 10, 8, 6, 6, 10
veslování s T-držákem 5 10, 8, 6, 10
mrtvý tah 4 10, 8, 6, 6

Druhá varianta Arnoldova tréninku zad
cvik série opakování
shyby na hrazdě se zátěží 4 - 6 10 - 12
mrtvý tah 4 - 5 6 - 10
přitahování jednoručky v předklonu 5 10 - 15
přitahování činky v předklonu 5 10 - 15

Arnoldův trénink na zdůraznění hmoty a hloubky svalů zad
cvik série opakování
mrtvý tah 4 6 - 8
přitahování činky v předklonu 3 8 - 10
veslování s T-držákem 3 10 - 12
přitahování jednoručky v předklonu 3 8 - 10
stahování kladky širokým úchopem 3 10 - 12


Použité zdroje:
Schwarzenegger, Dobbins: Encyklopedie moderní kulturistiky, Beta - Dobrovský & Ševčík, 2007
Schwarzenegger, Hall: Education of a Bodybuilder, Fireside Books, 1992
Schwarzenegger A.: Total Recall, Můj neuvěřitelný životní příběh, XYZ, 2020
Busek, A.: How A. Schwarzenegger Developed His Amazing Physique, Ironman USA, July 1967
Leigh, W.: Arnold, Neschválený životopis, Premiéra a.s., 1991
Dunbar, I.: Training of Mr. Universe, Health and Strength, March 1967


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 28 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLadislav Kurčík (II.): Trenérství, tr...
sethes (15:44) • Já bych se hlásil o rozhovor se Slávkem Vinogradovem, další náhled do světa a pohledu r...
magazínDenisa Petráš Ballová: "Slabé kusy ne...
DrobecekVlada (14:50) • Milé povídání. A Petr Petráš hodně omládlý.
magazínVáš příběh: Jde těhotenství a sport d...
torturer (11:41) • Na 9 měsíců dokáže přerušit aktivity každej. Nezajímají mne nějaký studie či poznatky,...
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
Zodiak411 (17:37) • Reálně měl dvě velké hvězdy. Adélu a Michala. Adéla je už také zpět v IFBB PRO a celé E...
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
Humanic145 (11:48) • Skvěle jsi ten problém popsal. Tím že budu pod hlavičkou ifbb pořádat soutěž nezměním n...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie