Reklama:
FANTAZIE: Gold Whey protein jen za 249 Kč!
Vyzkoušejte nový lahodný protein za zaváděcí cenu! Více zde.

Ohlédnutí za sezónou 2021: profesionální liga IFBB Jima Maniona

6.839 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Konec roku vždy vybízí k tomu, abychom se ohlédli za tím, co uplynulých dvanáct měsíců přineslo. Na Ronnie.cz pro Vás sledujeme dění nejenom v největších kulturistických federacích, ale i v dalších silových sportech, a tak u nás takových článků na přelomu prosince a ledna najdete vždy několik. Dnes se zaměříme na to, co bylo k vidění v profesionální lize IFBB Jima Maniona, ve které nastupuje naprostá špička profesionálního bodybuildingu, pro kterou je vrcholem každého soutěžního ročníku Olympia Fitness & Performance Weekend Joea Weidera.

Návrat na předpandemická čísla

Ačkoliv se v roce 2020 funkcionářům a pořadatelům soutěží podařilo přes všechny nástrahy spjaté s pandemií COVID-19 závodníkům zajistit celkem slušnou sezónu, byla přeci jenom v mnohém proti té předchozí odlišná a řekněme i tenčí. Soutěží se tehdy proti roku 2019 odehrála asi polovina, došlo na méně profesionálních debutů a méně sportovců vybojovalo profesionální kartu, když k tomu ostatně měli také méně příležitostí. I když v sezóně 2021 zdaleka ještě všechno nešlo hladce a některá klání různě měnila datum nebo místo konání, aby na ně vůbec mohlo dojít, vedení Manionovy profesionální ligy se letos nakonec za výrazného přispění všech zainteresovaných povedlo dostat na předpandemická čísla, či je dokonce ještě o kousek překonat. Nabitý byl hlavně závěr roku, kdy se během jednasedmdesáti dnů jenom v královské kulturistice mužů open závodilo na jedenácti soutěžích, které už spadaly do nového kvalifikačního cyklu, v němž byla ve hře kvalifikace na Olympia Weekend 2022.

Mamdouh Elssbiay na cestě za vítězstvím z Mr. Olympia 2021 (foto: Marcel Dietrich, Mixx Sport Media)

Jednou z těchto jedenácti akcí byl také sedmapadesátý ročník Mr. Olympia, na kterém se potvrdilo, že při absenci Phila Heatha jsou nejlepšími třemi kulturisty světa současnosti Hadi Choopan, Brandon Curry a Mamdouh Elssbiay. Nemusí to ale platit na dlouho. Kromě nich za největší hvězdu sezóny totiž platí Nick Walker, který mezi profíky zažívá opravdu raketový start. Ačkoliv si tento borec, který profi kartu vybojoval na NPC North American Championships 2020, profesionální debut připsal už vloni, sám to bere tak, že tu opravdovou nováčkovskou sezónu mezi elitou prožíval až letos. Ostatně vždyť po většinu loňského roku byl ještě amatér. Svůj celkově druhý profesionální start Nick proměnil ve vítězství z New York Pro, třetí v triumf z prestižního severoamerického Arnold Classic a čtvrtý ve vynikající páté místo z Mr. Olympia. Pokud by ovšem sedmadvacetiletý Američan měl na Olympii skončit pátý i v roce 2022, bral by to při tom, jak ambiciózní je, nepochybně jako zklamání. Lze naopak očekávat, že udělá vše pro to, aby za necelých dvanáct měsíců silné trio ve složení Elssbiay, Curry, Choopan rozbil.

Sezóna těžkotonážníků řečí čísel

V kulturistice mužů open letos došlo na rovné dvě desítky soutěží. Nastoupilo k nim 139 různých závodníků, což je o 50 více než vloni. Nejpočetněji obsazenou akcí sezóny se stalo Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro, kde rozhodčí posuzovali formy čtyřiadvaceti těžkotonážníků. Naopak k Ben Weider Natural Pro, kde sportovci museli počítat s dopingovou kontrolou, nastoupil pouze Eric Salazar, který by se ovšem pohodlně vešel do měřítek i dalších třech mužských kategorií, od kulturistiky mužů přes 212 liber po physique. Průměrně startovní pole soutěží těžkotonážníků letos čítalo čtrnáct jmen. Výrazně k tomuto slušnému obsazení závodů přispěli Egypťané Hassan Mostafa a Mohamed El Emam, kteří závodili hned sedmkrát. K soutěžně aktivním borcům letos patřili i Camilo Diaz, Mohamed Shaaban a Roelly Winklaar. Shodně si připsali po šesti startech.

LETOŠNÍ VÍTĚZOVÉ V KULTURISTICE MUŽŮ OPEN
jméno stát soutěž
Luis Rodriguez USA Indy Pro
Nick Walker USA New York Pro
Patrick Moore USA California Pro
Akim Williams USA Wings of Strength Puerto Rico Pro
Andrea Presti Itálie Mr. Big Evolution Pro
Hunter Labrada USA Wings of Strength Chicago
Iain Valliere Kanada Wings of Strength Tampa Pro
Iain Valliere Kanada Texas Pro
Nathan De Asha Velká Británie Europa Pro
Nick Walker USA Arnold Classic
Nathan De Asha Velká Británie Arnold Classic UK
Mamdouh Elssbiay Egypt Mr. Olympia
Nathan De Asha Velká Británie Yamamoto Cup San Marino Pro
Shaun Clarida USA Legion Sports Fest Pro
Regan Grimes Kanada KO Pro
Samson Dauda Velká Británie EVLS Prague Pro
Rafael Brandao Brazílie Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Eric Salazar USA Ben Weider Natural Pro
Angel Calderón Frias Španělsko Bigman Weekend Pro
Joel Thomas USA Toronto Pro Supershow

Samson Dauda při vítězství na EVLS Prague Pro 2021 (foto: Lucie Žemberyová, Ronnie.cz)

Nejvíce vítězství letos v kulturistice mužů open nasbíral Nathan De Asha. Přemožitele nenašel třikrát. Dvakrát kromě už vzpomínaného Nicka Walkera uspěl ještě Iain Valliere. Velmi vydařenou sezónu za sebou má také Samson Dauda, který sice zvítězil jenom jednou, když se mu to podařilo před českým publikem na EVLS Prague Pro, ale jinak nasbíral celkem pět medailí. To se letos nepovedlo žádnému jinému těžkotonážníkovi. Dokonce se nenašel ani takový, který by na medailové pozice dosáhl čtyřikrát. Samson tak spolu s Nickem Walkerem patří k těm závodníkům, kteří letos prožili asi tu zlomovou sezónu kariéry, ale samozřejmě, že k nim do této skupinky lze zařadit i další sportovce. Třeba Bretta Wilkina, který po přesunu z lehčí váhy do kategorie open na Wings of Strength Chicago až nečekaně proháněl nakonec vítězného Huntera Labradu a druhým místem naznačil, že se v něm přesto, že už patří mezi třicátníky, skrývá ještě zajímavý potenciál.

Rok 2020, kdy se různě rušily soutěže a po určitou dobu ve většině světa byly zavřené posilovny, nebyl tím nejlepším pro to, aby si závodník chtěl připsat profesionální debut. Proto se k tomu tehdy odhodlalo pouze čtrnáct těžkotonážníků. Letos to ale už bylo jiné kafe a kariéru profesionála v kulturistice mužů open načalo šestačtyřicet borců! Když pomineme vítězný profesionální debut Erica Salazara na Ben Weider Natural Pro, který byl ale tak vydařený jenom proto, že zde tento závodník neměl žádného soupeře, tak nejlépe mezi elitu vstoupili Blessing Awodibu a Behrooz Tabani, kteří napoprvé v profesionální lize IFBB Jima Maniona brali bronz. Nejčastěji při profesionálním debutu závodníci obsazovali sedmé, osmé a dělené šestnácté místo. Shodně takto dopadlo po pěti sportovcích. Devět profesionálních nováčků závodilo v barvách USA, pět jich pochází z Egypta, čtyři z Brazílie a po třech z Íránu a Itálie.

LETOŠNÍ PROFESIONÁLNÍ DEBUTY V KULTURISTICE MUŽŮ OPEN
jméno stát umístění soutěž
Eric Salazar USA 1. Ben Weider Natural Pro
Blessing Awodibu Irsko 3. Indy Pro
Behrooz Tabani Írán 3. Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Martin Fitzwater USA 4. Texas Pro
Patrick Johnson Dánsko 4. Arnold Classic UK
Sarhan Sarhan Palestina 5. Europa Pro
Mohamed Foda Egypt 5. KO Pro
Eduardo Rodriguez Paraguay 5. Bigman Weekend Pro
Khaled Awny Egypt 6. KO Pro
Emmanuel Longoria Mexiko 6. Toronto Pro Supershow
William Martins Brazílie 7. Wings of Strength Puerto Rico Pro
Zach Merkel USA 7. Wings of Strength Chicago
Mohammad Nsour Jordánsko 7. Europa Pro
Ossama Ashour Egypt 7. KO Pro
Emir Omeragic Německo 7. EVLS Prague Pro
Robert Taylor Velká Británie 8. Europa Pro
Fabio Romagnolo Itálie 8. Yamamoto Cup San Marino Pro
Hamada Ahmed Egypt 8. KO Pro
Bruno Oliveira Santos Brazílie 8. Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Hassan Jama Kanada 8. Toronto Pro Supershow
Khaled Alkazem Kuvajt 9. Mr. Big Evolution Pro
Lewis Breed Velká Británie 9. Bigman Weekend Pro
Anton Shal Ukrajina 10. Mr. Big Evolution Pro
Jephte Cherenfant USA 10. Wings of Strength Tampa Pro
Kevin Brucher Německo 10. Bigman Weekend Pro
Douglas Fruchey USA 11. Wings of Strength Tampa Pro
Babacar Niang Itálie 11. Yamamoto Cup San Marino Pro
Brandon Hatton USA 11. Legion Sports Fest Pro
Mahmoud Negm Egypt 11. KO Pro
Seth Engman USA 12. Indy Pro
Mariusz Tomczuk Polsko 12. Europa Pro
Jesus Martin Hernandez Mexiko 12. Legion Sports Fest Pro
Valeri Enchev Bulharsko 13. Arnold Classic UK
Aldo Masolo Itálie 13. Yamamoto Cup San Marino Pro
Thiago Lins Brazílie 14. Wings of Strength Puerto Rico Pro
Christian Salcedo USA 14. Legion Sports Fest Pro
Thierry Afandonougbo Francie 14. Bigman Weekend Pro
Alan Bonadiman Brazílie 15. Wings of Strength Puerto Rico Pro
Ayat Bagheri Írán 15. Europa Pro
Scott Lightfoot USA 15. Legion Sports Fest Pro
Aivars Grigjānis Lotyšsko 15. Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Eiren Gauley Kanada 16. Wings of Strength Tampa Pro
Ahmet Koçak Turecko 16. Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Artur Kovalev Rusko 16. Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Pouria Payoun Írán 16. Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Toni Kohonen Finsko 16. Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro

Khaled Awny při profesionálním debutu na KO Pro (foto: Instagram.com/bodybuilderphoto)

Po tříleté a delší soutěžní odmlce se letos v kategorii open k závodění vrátilo čtrnáct profíků. Po nejdelší pauze závodil Ital Gian Enrico Pica, který po šesti letech mimo soutěžní pódium na Bigman Weekend Pro bral dělenou šestnáctou příčku. Na to, že je mu už dvaapadesát let, se ale vůbec neprezentoval špatnou formou. Nejlépe si při svém comebacku vedl Američan Carlos Chapa, který na Indy Pro dosáhl na páté místo. Po třech letech bez závodění letos soutěžní plavky opět navlékl také český profík Pavel Beran. Sezónu načal vystoupením na Europa Pro ve španělském Alicante, kde skončil třináctý. Právě třináctou příčkou návraty těžkotonážníků letos končily nejčastěji. Stejně dopadli také Eslam Elmasry, Kevin Jordan a Nerio Angulo.

Jak to bylo ve dvěstědvanátce

Podstatně bohatší proti loňsku byla také sezóna borců nastupujících v kategorii do 212 liber (96,2 kg). Zatímco v roce 2020 se na pódiu devíti klání objevilo jednašedesát různých profíků, letos to na osmnácti akcích bylo 118 různých sportovců! Zajímavostí je, že žádný z nich nedokázal v právě končícím soutěžním ročníku zvítězit více než jednou. Na rozdíl od kategorie open, kde titul z Olympie obhájil loňský šampión Mamdouh Elssbiay, dvěstědvanáctka letos také našla nového krále. Dereku Lunsfordovi prospěla změna trenéra a díky spolupráci s Hanym Rambodem k 212 Olympia nastoupil v takové formě, že dokázal porazit i minulého vítěze Shauna Claridu a získal tak svůj první opravdu velký kulturistický titul. U Dereka přitom není vyloučeno, že v lehčí váze nezůstane navždy a v budoucnosti se natrvalo přesune mezi těžkotonážníky. Zdá se, že spíše než otázkou, zda se to stane, je, kdy to bude.

Derek Lunsford na 212 Olympia 2021 (foto: Instagram.com/dereklunsford_)

S kulturistikou mužů open letos ostatně úspěšně koketovalo několik sportovců, které jsme si jinak dosud spojovali s lehčí váhou. Pouze 157 cm vysoký Shaun Clarida potvrdil, že je skutečným zabijákem obrů a na Legion Sports Fest Pro si po porážce, kterou mu na Olympii uštědřil Derek, spravil chuť. Natřel to tu Reganu Grimesovi, Sergiovi Olivovi Jr., Maxu Charlesovi, Patricku Mooreovi i Cedricu McMillanovi a připravil si sám sobě příjemné starosti, když se díky vítězství kvalifikoval na Mr. Olympia. Jako doživotně kvalifikovaný závodník na 212 Olympia se v příštím roce zřejmě bude muset rozmýšlet, v jaké kategorii se na Olympia Weekendu vlastně představí. Podobné dilema bude řešit také Španěl Angel Calderón Frias, který Shauna vítězstvím v kulturistice mužů open napodobil na Bigman Weekend Pro. Také on je tak aktuálně nominovaný na Olympia Weekend 2022 ve dvou kategoriích. Jak u Angela, tak i u Shauna je ale pravděpodobné, že ať už se ve věci svého startu na příští Olympii rozhodnou jakkoliv, mezi těžkotonážníky nezakotví navždy. Domovskou kategorií pro ně spíše zůstane dvěstědvanáctka.

LETOŠNÍ VÍTĚZOVÉ V KULTURISTICE MUŽŮ DO 212 LIBER
jméno stát soutěž
Tonio Burton USA Indy Pro
Nathan Epler USA New York Pro
Piotr Borecki Polsko Wings of Strength Puerto Rico Pro
Lucas Coelho Brazílie Mr. Big Evolution Pro
Keone Pearson USA Wings of Strength Chicago
Noel Adame Mexiko Puerto Vallarta Pro
Kerrith Bajjo USA Wings of Strength Tampa Pro
Ahmed Wardany Egypt Texas Pro
Vladimir Yakovlev Moldavsko Europa Pro
Kim Jun Ho Jižní Korea Monsterzym Pro
Derek Lunsford USA 212 Olympia
Mohamed Khaled Embaby Egypt KO Pro
Ahmad Ashkanani Kuvajt EVLS Prague Pro
Angel Calderón Frias Španělsko Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Abdullah Al Saif Saúdská Arábie Ben Weider Natural Pro
Felipe Moraes Brazílie Musclecontest Brazil Pro
Oleh Kryvyi Ukrajina Bigman Weekend Pro
Douglas Connor USA Toronto Pro Supershow

Průměrně ke každé letošní soutěži v lehčí hmotnostní kategorii nastoupilo jedenáct kulturistů. Početnému zájmu profíků se těšilo především Wings of Strength Tampa Pro, kde rozhodčí posuzovali formy pětadvaceti borců! Soutěžně nejaktivnějším závodníkem byl v roce 2021 z pohledu dvěstědvanáctky Samir Troudi. Na pódiu jsme jej měli možnost vidět šestkrát. Po pěti vystoupeních za sebou mají Ahmed Wardany, John Jewett, Nasser Sayed, Pasquale D'Angelo a Steve Benthin. Profesionální debut si letos v kategorii do 212 liber připsalo pětatřicet mužů. Nejlépe si při něm vedli Tonio Burton, Mohamed Khaled Embaby, Felipe Moraes a Douglas Connor, kteří hned svůj premiérový start v profesionální lize IFBB Jima Maniona proměnili ve vítězství. Kariéru profíka letos v lehčí váze načal také Peter Kováč ze Slovenska. Na EVLS Prague Pro z toho pro něj bylo páté místo!

Peter Kováč při profesionálním debutu na EVLS Prague Pro 2021 (foto: Jakub Homolka, Ronnie.cz)

LETOŠNÍ PROFESIONÁLNÍ DEBUTY V KULTURISTICE MUŽŮ DO 212 LIBER
jméno stát umístění soutěž
Tonio Burton USA 1. Indy Pro
Mohamed Khaled Embaby Egypt 1. KO Pro
Felipe Moraes Brazílie 1. Musclecontest Brazil Pro
Douglas Connor USA 1. Toronto Pro Supershow
Nathan Epler USA 2. Indy Pro
Chae Seongmin Jižní Korea 3. Monsterzym Pro
Mohamed Salah Egypt 3. KO Pro
Bryan Balzano USA 4. Indy Pro
Andrey Melnikov Rusko 4. Mr. Big Evolution Pro
Abdulrahman Alkhashti Kuvajt 4. EVLS Prague Pro
Andre Luz Dos Santos Brazílie 4. Musclecontest Brazil Pro
Stephen Didoshak Kanada 4. Toronto Pro Supershow
Christyan Gomez Honduras 5. Puerto Vallarta Pro
Wael Mohamed Amin Egypt 5. KO Pro
Peter Kováč Slovensko 5. EVLS Prague Pro
Ahmed Bat Egypt 6. Mr. Big Evolution Pro
Casey Castro USA 7. Wings of Strength Tampa Pro
Francisco Barrios Argentina 7. Europa Pro
Daniel Sticco Itálie 8. Mr. Big Evolution Pro
Martin Gomez USA 8. Wings of Strength Chicago
Mirnes Husanovic Bosna a Hercegovina 8. Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Julian-Lee Ramdhari Jihoafrická republika 8. Bigman Weekend Pro
Mahmoud Adel Egypt 9. KO Pro
Ryan Walters USA 10. Indy Pro
Iman Rezaei Írán 10. Europa Pro
Hamza Jawad Libanon 10. KO Pro
Adnan Gosto Bosna a Hercegovina 10. Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Todd Lee USA 11. Texas Pro
Jesus Fernandez Riveiro Španělsko 11. Bigman Weekend Pro
Charlie Williams USA 13. Wings of Strength Tampa Pro
Chad Merchant USA 14. Indy Pro
Sealy Cruz USA 14. Wings of Strength Chicago
Kevin Simpson USA 15. Wings of Strength Chicago
Darius Milton USA 16. Wings of Strength Tampa Pro
Jose Suarez USA 16. Wings of Strength Tampa Pro

Mohamed Khaled Embaby při vítězném profesionálním debutu na KO Pro (foto: Instagram.com/bodybuilderphoto)

Česká stopa

V profesionální lize IFBB Jima Maniona letos zkusilo štěstí devatenáct různých českých závodníků, kteří si připsali celkem šestapadesát soutěžní startů. Muže tentokrát svými úspěchy zastínily ženy. Už tradičně se dařilo kulturistce Margitě Zámolové, která vybojovala vítězství z Europa Pro, přidala druhá místa z Mr. Big Evolution Pro a Wings of Strength Puerto Rico Pro a v závěru sezóny dosáhla na vynikající deváté místo z Ms. Olympia. Olympia Weekendu se z našich dále zúčastnila také Lenka Ferenčuková, která ve physique brala třinácté místo. I ona se v právě končícím soutěžním ročníku probojovala k jednomu vítězství a dvěma stříbrným medailím. Ve velkém stylu do organizace vedené Jimem Manionem vstoupila ve figure žen závodící Tereza Linhartová. Ačkoliv profi kartu vybojovala až během podzimu, když předtím nastupovala v konkurenční mezinárodní federaci IFBB, stihla získat čtyři medaile, včetně dvou zlatých z EVLS Prague Pro a Bigman Weekend Pro. Právě na Bigman Weekend Pro se přitom Tereze a její sestře Gabriele povedl parádní kousek, když si zde ve figure rozdělily první dvě místa! Tereza Linhartová je aktuálně také jedinou českou závodnicí kvalifikovanou na Olympia Weekend 2022.

Tereza Linhartová na EVLS Prague Pro 2021 (foto: Jakub Homolka, Ronnie.cz)

Ze čtveřice našich kulturistů, kteří se představili v královské kategorii open, za sebou nejvydařenější rok má Milan Šádek. Na Yamamoto Cup San Marino Pro a Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro shodně bral šesté místo. K šesté příčce se letos ale dokázal jednou probojovat také Jan Turek a těšit jej může, že to bylo před domácím publikem na EVLS Prague Pro! Mezi české profíky, kteří zasáhli do uplynulé sezóny, řadíme také bikiny fitnessku Petru Voldánovou. Ta sice po většinu sezóny závodila v barvách Velké Británie, ale k EVLS Prague Pro nastoupila za Českou republiku.

ČESKÁ STOPA MEZI PROFESIONÁLY V ROCE 2021
jméno umístění kategorie soutěž
Slavoj Bednář 10. kulturistika mužů open Wings of Strength Chicago
Slavoj Bednář 12. kulturistika mužů open EVLS Prague Pro
Slavoj Bednář 16. kulturistika mužů open Wings of Strength Tampa Pro
Pavel Beran 9. kulturistika mužů open EVLS Prague Pro
Pavel Beran 13. kulturistika mužů open Europa Pro
Pavel Beran 13. kulturistika mužů open Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Marie Bouchalová 8. physique žen Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Marie Bouchalová 16. physique žen Bigman Weekend Pro
Ivana Dvořáková 4. kulturistika žen Bigman Weekend Pro
Ivana Dvořáková 7. kulturistika žen Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Ivana Dvořáková 7. physique žen Europa Pro
Lenka Ferenčuková 1. physique žen Wings of Strength Tampa Pro
Lenka Ferenčuková 2. physique žen Wings of Strength Chicago
Lenka Ferenčuková 2. physique žen Texas Pro
Lenka Ferenčuková 13. physique žen Women's Physique Olympia
Lenka Ferenčuková 16. physique žen Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Sebastian Gunčík 8. physique mužů Champions Classic
Alena Hatvani 5. kulturistika žen Mr. Big Evolution Pro
Miroslav Juríček 3. physique mužů Champions Classic
Miroslav Juríček 10. physique mužů EVLS Prague Pro
Miroslav Juríček 10. physique mužů Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Gabriela Linhartová 2. figure žen Bigman Weekend Pro
Gabriela Linhartová 3. figure žen Europa Pro
Gabriela Linhartová 4. figure žen Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Gabriela Linhartová 5. figure žen EVLS Prague Pro
Gabriela Linhartová 8. figure žen Champions Classic
Gabriela Linhartová 10. figure žen Fitparade Pro
Gabriela Linhartová 16. figure žen Mr. Big Evolution Pro
Tereza Linhartová 1. figure žen EVLS Prague Pro
Tereza Linhartová 1. figure žen Bigman Weekend Pro
Tereza Linhartová 2. figure žen Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Tereza Linhartová 3. figure žen Fitparade Pro
Tereza Linhartová 4. figure žen Toronto Pro Supershow
Martin Mester 17. physique mužů EVLS Prague Pro
Věra Mikulcová 3. kulturistika žen Mr. Big Evolution Pro
Miroslav Přibáň 15. physique mužů EVLS Prague Pro
Pavel Szotkowski 4. classic physique Battle of Champions
Pavel Szotkowski 5. classic physique EVLS Prague Pro
Pavel Szotkowski 9. classic physique Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Pavel Szotkowski 15. classic physique Europa Pro
Milan Šádek 6. kulturistika mužů open Yamamoto Cup San Marino Pro
Milan Šádek 6. kulturistika mužů open Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Filip Šteflovič 7. classic physique Battle of Champions
Filip Šteflovič 16. classic physique Europa Pro
Jan Turek 6. kulturistika mužů open EVLS Prague Pro
Jan Turek 7. kulturistika mužů open Bigman Weekend Pro
Jan Turek 14. kulturistika mužů open Mr. Big Evolution Pro
Jan Turek 16. kulturistika mužů open Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro
Petra Voldánová 6. bikiny fitness žen Arnold Classic UK
Petra Voldánová 9. bikiny fitness žen EVLS Prague Pro
Petra Voldánová 11. bikiny fitness žen Tsunami Cup
Petra Voldánová 16. bikiny fitness žen Europa Pro
Margita Zámolová 1. kulturistika žen Europa Pro
Margita Zámolová 2. kulturistika žen Mr. Big Evolution Pro
Margita Zámolová 2. kulturistika žen Wings of Strength Puerto Rico Pro
Margita Zámolová 9. kulturistika žen Ms. Olympia

Margita Zámolová na Ms. Olympia 2021 (foto: Marcel Dietrich, Mixx Sport Media)

Zemřeli

Letošní rok byl, bohužel, ve světě bodybuildingu také plný smutných zpráv. S lítostí jsme Vás během něj museli informovat o tom, že navždy odešli Chris Dickerson, Dave Draper, Shawn Rhoden, Wolfgang Schober, George Peterson, Matt Mendenhall, Alena Hatvani, John Meadows, František Zálešák, Fahad Zaid, Jaroslav Kokeš, Josef Rác, Anton Holič, Andy Haman, Reg Lewis nebo Michael Sheridan. Věnujte jim, prosím, i při této příležitosti krátkou vzpomínku.

Dave Draper na IFBB Mr. America 1965

Ukončili kariéru

Kombinace zpráv o smrti George Petersona a Shawna Rhodena spolu s ne zcela ideálními výsledky krevních testů přiměla k definitivnímu konci kariéry kanadského profesionála libanonského původu Fouada Abiada. Třiačtyřicetiletý těžkotonážník původně zvažoval svůj start na letošní Toronto Pro Supershow, kde se chtěl se svou soutěžní dráhou rozloučit přímo na pódiu. Nakonec se ale rozhodl, že nemá smysl tělo zbytečně zatěžovat náročným závěrem přípravy a to, že soutěžní plavky už víckrát nenavlékne, oznámil v krátkém videu na Youtube. Z profíků, které jsme mívali možnost vídat v lehčí váze, se soutěžní plavky rozhodli na hřebík pověsit Nicolas Vullioud, Guy Cisternino nebo Luis Santa.

Noví profesionálové

Profesionální kartu letos podle veškerých dostupných informací na soutěžích pořádaných pod hlavičkou organizací NPC a NPC Worldwide získalo 161 kulturistů. Jedná se o rekordní číslo. Svou měrou k tomu ale přispělo i to, že se více profi karet uděluje v kategoriích masters, a nelze opomenout ani skutečnost, že do profesionální ligy IFBB Jima Maniona sportovci v posledních letech míří také z několika soutěží, kde se provádí dopingová kontrola. Na těchto kláních zpravidla uspějí borci, kteří by jinak na získání profi karty pomýšlet nemohli. Když se proberete tím, kteří závodníci se už stihli kvalifikovat na Olympia Weekend 2022, kteří si letos připsali profesionální debut a kteří uspěli v boji o profi kartu, zjistíte, že zvolna přestává platit dělení na to, že sportovní federace Jima Maniona je ta pro sportovce z Ameriky a konkurenční mezinárodní federace IFBB Dr. Rafaela Santonji je ta pro jejich kolegy z Evropy. I v profesionální lize IFBB Jima Maniona se totiž čím dál častěji začíná dařit evropským, asijským či jihoamerickým sportovcům a zdaleka to není tak, že zde jsou závodníci z dalších koutů světa otloukánky na úkor těch ze Spojených států.

Mojtaba Zare, Sayed Valiollahi a Mohammad Hannachi na Olympia Amateur Tunisia 2021 (foto: Instagram.com/sportspectacle)

Pokud potřebujete jedno konkrétní číslo, pak dosti vypovídajícím může být to, že v kulturistice mužů letos v boji o tu Manionovu profesionální kartu uspělo více závodníků pocházejících mimo USA než přímo z Ameriky, a to konkrétně osmaosmdesát. K tomu je potřeba přičíst, že jinde ve světě se jenom zřídka profi karty udělují v kategorii masters, zatímco ve Spojených státech je tomu často a letos se tomu tak stalo dvaačtyřicetkrát ze třiasedmdesáti případů. V boji o status profesionála se podařilo obstát kulturistům z osmatřiceti zemí světa, včetně patnácti evropských. Pokud bychom se nebavili pouze o kulturistice mužů, byl by výčet evropských zemí, ze kterých pocházejí noví profesionálové, ještě širší, a to třeba právě o Českou republiku. Za ni v kategorii figure v boji o svou vstupenku do profesionální ligy IFBB Jima Maniona na Fitparade Pro Qualifier uspěla dnes už vzpomínaná Tereza Linhartová. V přehledu jmen nových profesionálních kulturistů uvádíme i ty, kteří vzešli z letošního ročníku Olympia Amateur China. Tuto soutěž ovšem oficiální zdroje s výjimkou těch čínských nikde nezmiňují, a tak se stoprocentní jistotou nevíme, zda vedení profesionální ligy IFBB Jima Maniona Yanga Siweie, Wanga Ziqianga a Chena Zhoua jako profesionální závodníky uznává. Jasno zřejmě budeme mít až ve chvíli, kdy se nějaký z nich na profesionálním pódiu objeví.

CESTU DO PROFESIONÁLNÍ LIGY SI V ROCE 2021 OTEVŘELI
jméno stát soutěž
Hiroshi Abe Japonsko Japan National Pro Qualifier
Brad Dwight Austrálie Season A Pro Qualifier
Andrey Melnikov Rusko NPC Worldwide Russia Pro Qualifier
Lewis Breed Velká Británie Ben Weider Worldwide Classic UK
Piotr Wolniak Polsko Champions Cup Pro Qualifier
Youngbeom Kim Jižní Korea AGP Pro Qualifer
Anton Bippus Německo Oksana Grishina Classic
Kentaro Kuramochi Japonsko Hidetada Yamagishi & Iris Kyle Japan Classic
Emir Omeragic Německo Mr. Big Evolution Pro Qualifier
Yang Siwei Čína Olympia Amateur China
Wang Ziqiang Čína Olympia Amateur China
Chen Zhou Čína Olympia Amateur China
Pablo Llopis Španělsko Olympia Amateur Spain
Amaury Patte Francie Olympia Amateur Spain
Thierry Afandonougbo Francie Olympia Amateur Spain
Ahmet Koçak Turecko VL Classic
Gianluca Di Lorenzo Itálie Italian Classic Pro Qualifier
Alan Bonadiman Brazílie World Caribbean Championships
Douglas Fruchey USA Mexico Supershow
Kenneth Silcott USA NPC Team Universe
Mario Bueno USA NPC Team Universe
Vince Krause USA NPC Team Universe
Jeshan Fernando USA NPC Team Universe
Kesoon Chong USA NPC Team Universe
Daniel Quattlebaum USA NPC Team Universe
Nate Telow USA NPC Team Universe
Raymond Williamson USA NPC Team Universe
Doug Jones USA NPC Team Universe
Freddie Rocky Rowland USA NPC Team Universe
Michael Wolbert USA NPC Team Universe
John Patterson USA NPC Team Universe
Pete Haina USA NPC Team Universe
Khaled Alkazem Kuvajt NPC Worldwide Empro Classic
Miguel Angel Caro Španělsko Olympia Amateur Portugal
Anton Shal Ukrajina Olympia Amateur Portugal
Ahmed Bat Egypt Olympia Amateur Portugal
Chanyoung Kim Jižní Korea NPC Natural World Championship
Ben Pollack USA NPC USA
Jordan Hutchinson USA NPC USA
Andre McShan USA NPC USA
Ryan Ibrahim USA NPC USA
Louiege Bascog USA NPC USA
Christopher Mensah USA NPC USA
Austin Phillips USA NPC USA
Marian Šramko Velká Británie British Finals
Timoney Fernandez USA NPC Masters Nationals
Pedro Encinosa USA NPC Masters Nationals
Bridger Paulich USA NPC Masters Nationals
Andrew Berry USA NPC Masters Nationals
Andrew Mitchell USA NPC Masters Nationals
Moe Alzidan USA NPC Masters Nationals
Matt Thompson USA NPC Masters Nationals
Matthew Fryer USA NPC Masters Nationals
Eric Miller USA NPC Masters Nationals
Joseph Piersante USA NPC Masters Nationals
Chris Klefeker USA NPC Masters Nationals
Thomas Mollerup USA NPC Masters Nationals
David Purcell USA NPC Masters Nationals
Manny Wolcott USA NPC Masters Nationals
Inseong You Jižní Korea Kim Jun Ho Classic
Francisco Barrios Argentina NPC Worldwide European Championship
Rob Cannon Velká Británie NPC Worldwide European Championship
Pawel Kowalski Polsko Grand Prix Poland
Alex Mitch USA NPC North American Championships
Ali Balighi USA NPC North American Championships
Eric Wood USA NPC North American Championships
Emmanuel Alvarez USA NPC North American Championships
Adnan Yousaf USA NPC North American Championships
Anthony Deherrera USA NPC North American Championships
Cedric Aktivatedsix Scott USA NPC North American Championships
Zaid Adamo Kanada NPC North American Championships
Kareem Mobley USA NPC North American Championships
Rick Tonsetic USA NPC North American Championships
Rafael Del Real USA NPC North American Championships
Luis R Plata USA NPC North American Championships
Jeff Schneider USA NPC North American Championships
Darrick Valentine USA NPC North American Championships
Ronnie Aldrich USA NPC North American Championships
Leonard Wolf USA NPC North American Championships
Karrar Al-Tameemi Irák Finland Pro Qualifier
Vitor Hugo Boff Brazílie Olympia Amateur Brazil
Carlos Pereira Brazílie Olympia Amateur Brazil
Gustavo Bico Brazílie Olympia Amateur Brazil
Mirnes Husanovic Bosna a Hercegovina The Austrian Oak Pro Qualifier
Oscar Young Velká Británie The Norway Open Pro Qualifier
Morgan MacDonald Kanada Canadian National Pro Qualifier
Richard Gayle Kanada Canadian National Pro Qualifier
Keunwoo Park Jižní Korea Korea Pro Qualifier
Michael Schneider Rakousko Olympia Amateur Italy
Tony Mancino Itálie Olympia Amateur Italy
Alessandro Orri Itálie Olympia Amateur Italy
Valeri Enchev Bulharsko Arnold Classic Amateur UK
Ethan Grossman USA Olympia Amateur Orlando
Abdulla Musa USA Olympia Amateur Orlando
Chris Jones USA Olympia Amateur Orlando
Adnan Gosto Bosna a Hercegovina Fitparade Pro Qualifier
Alvaro Candia Martinez Mexiko Monterrey Pro Qualifier
Babacar Niang Itálie San Marino Pro Qualifier
Volodymyr Byruk Ukrajina Golden Champions Cup Pro Qualifier
Mahmoud Negm Egypt Olympia Amateur Egypt
Wael Mohamed Amin Egypt Olympia Amateur Egypt
Ossama Ashour Egypt Olympia Amateur Egypt
Bruno Oliveira Santos Brazílie Musclecontest Nacional Pro Qualifier
Andre Luz Dos Santos Brazílie Musclecontest Nacional Masters Pro Qualifier
Joao Paes Brazílie Musclecontest Nacional Masters Pro Qualifier
Agostinho Figueiredo Brazílie Musclecontest Nacional Masters Pro Qualifier
Jose Fernandes Da Silva Brazílie Musclecontest Nacional Masters Pro Qualifier
Ahmad Mahmoud Německo Ben Weider Worldwide Classic Spain
Denis Batalla Panama Latin American Championships
Moon Kookkwang Jižní Korea Olympia Amateur Japan
Shingo Komatsu Japonsko Olympia Amateur Japan
Hiroya Matsuoka Japonsko Olympia Amateur Japan
Artur Kovalev Rusko Wings of Strength Romania Muscle Fest Amateur
Sultan Raydan Libanon Olympia Amateur Denmark
Bogdan Matesan Rumunsko Olympia Amateur Denmark
Dennis Reinhold Dánsko Olympia Amateur Denmark
Leandro Perez Brazílie Olympia Amateur South America
Hassan Jama Kanada Olympia Amateur South America
Jose Carlos Rojas Suarez Bolívie Olympia Amateur South America
Joshua Thomas USA Ben Weider Natural Pro Qualifier
Terrell Harmon USA Ben Weider Natural Pro Qualifier
Kevin Brucher Německo Bigman Weekend Pro Qualifier
Marcello De Angelis Brazílie Musclecontest Brazil Pro Qualifier
Jakson Trovoada Velká Británie The British Finals Naturals Classic
Potego Molobela Jihoafrická republika NPC Worldwide African Pro Qualifier
Matt Butale Kanada Natural Canada Pro Qualifier
Bryan Sanson Kanada Natural Canada Pro Qualifier
Stephen Didoshak Kanada Toronto Pro Qualifier
Rob Snider Kanada Toronto Pro Qualifier
Mostafa Eskandari Nizozemsko Lithuania Cup Pro Qualifier
Sunit Jadhav Indie Olympia Amateur India
Anwar Albalushi Omán Olympia Amateur India
Manoj Sarangapani Indie Olympia Amateur India
Azad Shengali Irák Muscleworlds Championships
Siem Goossens Nizozemsko William Bonac Classic
Nathan Dandridge USA NPC Masters USA
Marc Lobliner USA NPC Masters USA
Jerry Greer USA NPC Masters USA
Eric Perkins USA NPC Masters USA
Carlos Thomas USA NPC Nationals
Nathan Spear USA NPC Nationals
Justin Shier USA NPC Nationals
Jordan Janowitz USA NPC Nationals
Mike Condell USA NPC Nationals
Chaunsi Heatley USA NPC Nationals
Justin Jacoby USA NPC Nationals
Michael Ferris USA NPC Nationals
Jordan Wise USA NPC Nationals
Travis Charles USA NPC Nationals
Will Perrelli USA NPC Nationals
Ahmad Matour USA NPC Nationals
Raymond Holguin USA NPC Nationals
Greg Yoshida USA NPC Nationals
Oscar Zaracho Paraguay Sudamericano Pro Qualifier
Vincent Alliot Francie Conquerer Classic
Sayed Valiollahi Írán Olympia Amateur Tunisia
Mohammad Hannachi Tunisko Olympia Amateur Tunisia
Mojtaba Zare Írán Olympia Amateur Tunisia
Jonathan Seok Nový Zéland NZIFBB NZ Nationals
Ken Hon Hongkong Global Classic Superbowl
Abimbola Aina Kanada Vancouver Pro Qualifier

Co nás čeká v roce 2022

Pokud už do dění v kulturistice a fitness nezasáhne nějak výrazněji pandemie COVID-19, čeká nás pořádně dlouhý kvalifikační cyklus a díky tomu i velmi početně obsazený Olympia Weekend. Na Mr. Olympia je už v tuto chvíli přímo kvalifikováno dvanáct kulturistů a ve formujícím se kalendáři soutěží najdete v tuto chvíli dvacet klání, kde ještě o postup na příští Olympii těžkotonážníků bude možné zabojovat. Je navíc pravděpodobné, že nějaké další závody do něj ještě přibudou. Mimochodem, zatím nejvíce závodníků se na Olympia Weekend 2022 nominovalo v classic physique. Je jich už dvaadvacet! Nezvyklá délka kvalifikačního cyklu, který začal 13. září 2021 a měl by skončit 20. listopadu 2022, je dána tím, že se příští Olympia Weekend odehraje stejně jako vloni až v netypickém prosincovém termínu. Po dvou letech, kdy se akce konala v Orlandu, by se měla vrátit do Las Vegas. Událost by ve dnech 15. až 18. prosince měly přivítat prostory hotelového resortu a kasína Planet Hollywood. Pro finálové boje na jednotlivých profesionálních soutěžích pořádaných v rámci Olympia Weekendu bude vyhrazen po audiovizuální stránce velkoryse zařízený divadelní sál Zappos Theater, který pojme 7.000 sedících diváků.

Infografika k nadcházející saudskoarabské profesionální show

Nejde přitom jenom o vlastní délku kvalifikačního cyklu, ale také o to, že kalendář příští rok bude soutěžemi opravdu nabitý a příliš hluchých míst v něm nenajdete. Velké a štědře finančně dotované závody jsou ostatně na programu už 15. ledna, kdy se v Rijádu odehraje Saudi Pro. Na něm v kulturistice mužů do 212 liber, classic physique a physique mužů budou závodníci bojovat vždy o finanční odměny v hodnotě 35.000 dolarů. 20.000 dolarů získá vítěz, 10.000 druhý a 5.000 třetí závodník v pořadí. V kalendáři kromě Saudi Pro najdete i další nové závody, včetně březnového Boston Pro nebo srpnového Ronnie Coleman Pro, které pořádá zakladatel slavného arlingtonského Metroflex Gymu Brian Dobson. Na obou těchto kláních bude vypsána i kulturistika mužů open. Ještě před Boston Pro dojde na severoamerické Arnold Classic, kde se tentokrát zejména v kulturistice sejde opravdu vynikající startovní pole, což možná souvisí i s tím, že by se zde podle prozatím nepotvrzených informací mělo bojovat o rekordní finanční odměny. A samozřejmě, že i v příštím roce budou mít závodníci nastupující v organizacích NPC a NPC Worldwide dost příležitostí k tomu, aby zabojovali o profesionální karty. Už teď se dá dopočítat k nějakým sedmdesáti kláním, kde by profi karty měly být ve hře. Fanoušci bodybuildingu se tak podle všeho opět mají na co těšit!Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínInter Island Elite Pro Championship 2...
ja.va (18:31) • Přesně tak, klobouček za to, že Extrifit vrací peníze do kulturistiky tímto způsobem.
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
ja.va (18:27) • V tomto případě každopádně platí, že prize money odpovídá kvalitě soutěže, nehledal byc...
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
ja.va (18:24) • Taky jsem čuměl, že vyhrál kromě diplomu i protein, podle toho to asi pojmenovali tu di...
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
jari (17:20) • A kecy o tom, že má pořádat soutěž někdo z nás, mají stejnou úroveň jako když řekneš `n...
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
Arnold Strong (16:06) • Tak to je super že Pavla takhle podporujete,to opravdu málokterý sponsor v Česku tohle...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie