Konec roku vždy vybízí k tomu, abychom se ohlédli za tím, co uplynulých dvanáct měsíců přineslo. Na Ronnie.cz pro Vás sledujeme dění nejenom v největších kulturistických federacích, ale i v dalších silových sportech, a tak u nás takových článků na přelomu prosince a ledna najdete vždy několik. Dnes se zaměříme na to, co bylo k vidění v profesionální lize IFBB Jima Maniona, ve které nastupuje naprostá špička profesionálního bodybuildingu, pro kterou je vrcholem každého soutěžního ročníku Olympia Fitness & Performance Weekend Joea Weidera.
Návrat na předpandemická čísla
Ačkoliv se v roce 2020 funkcionářům a pořadatelům soutěží podařilo přes všechny nástrahy spjaté s pandemií COVID-19 závodníkům zajistit celkem slušnou sezónu, byla přeci jenom v mnohém proti té předchozí odlišná a řekněme i tenčí. Soutěží se tehdy proti roku 2019 odehrála asi polovina, došlo na méně profesionálních debutů a méně sportovců vybojovalo profesionální kartu, když k tomu ostatně měli také méně příležitostí. I když v sezóně 2021 zdaleka ještě všechno nešlo hladce a některá klání různě měnila datum nebo místo konání, aby na ně vůbec mohlo dojít, vedení Manionovy profesionální ligy se letos nakonec za výrazného přispění všech zainteresovaných povedlo dostat na předpandemická čísla, či je dokonce ještě o kousek překonat. Nabitý byl hlavně závěr roku, kdy se během jednasedmdesáti dnů jenom v královské kulturistice mužů open závodilo na jedenácti soutěžích, které už spadaly do nového kvalifikačního cyklu, v němž byla ve hře kvalifikace na Olympia Weekend 2022.
Mamdouh Elssbiay na cestě za vítězstvím z Mr. Olympia 2021 (foto: Marcel Dietrich, Mixx Sport Media)
Jednou z těchto jedenácti akcí byl také sedmapadesátý ročník Mr. Olympia, na kterém se potvrdilo, že při absenci Phila Heatha jsou nejlepšími třemi kulturisty světa současnosti Hadi Choopan, Brandon Curry a Mamdouh Elssbiay. Nemusí to ale platit na dlouho. Kromě nich za největší hvězdu sezóny totiž platí Nick Walker, který mezi profíky zažívá opravdu raketový start. Ačkoliv si tento borec, který profi kartu vybojoval na NPC North American Championships 2020, profesionální debut připsal už vloni, sám to bere tak, že tu opravdovou nováčkovskou sezónu mezi elitou prožíval až letos. Ostatně vždyť po většinu loňského roku byl ještě amatér. Svůj celkově druhý profesionální start Nick proměnil ve vítězství z New York Pro, třetí v triumf z prestižního severoamerického Arnold Classic a čtvrtý ve vynikající páté místo z Mr. Olympia. Pokud by ovšem sedmadvacetiletý Američan měl na Olympii skončit pátý i v roce 2022, bral by to při tom, jak ambiciózní je, nepochybně jako zklamání. Lze naopak očekávat, že udělá vše pro to, aby za necelých dvanáct měsíců silné trio ve složení Elssbiay, Curry, Choopan rozbil.
Sezóna těžkotonážníků řečí čísel
V kulturistice mužů open letos došlo na rovné dvě desítky soutěží. Nastoupilo k nim 139 různých závodníků, což je o 50 více než vloni. Nejpočetněji obsazenou akcí sezóny se stalo Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro, kde rozhodčí posuzovali formy čtyřiadvaceti těžkotonážníků. Naopak k Ben Weider Natural Pro, kde sportovci museli počítat s dopingovou kontrolou, nastoupil pouze Eric Salazar, který by se ovšem pohodlně vešel do měřítek i dalších třech mužských kategorií, od kulturistiky mužů přes 212 liber po physique. Průměrně startovní pole soutěží těžkotonážníků letos čítalo čtrnáct jmen. Výrazně k tomuto slušnému obsazení závodů přispěli Egypťané Hassan Mostafa a Mohamed El Emam, kteří závodili hned sedmkrát. K soutěžně aktivním borcům letos patřili i Camilo Diaz, Mohamed Shaaban a Roelly Winklaar. Shodně si připsali po šesti startech.
Samson Dauda při vítězství na EVLS Prague Pro 2021 (foto: Lucie Žemberyová, Ronnie.cz)
Nejvíce vítězství letos v kulturistice mužů open nasbíral Nathan De Asha. Přemožitele nenašel třikrát. Dvakrát kromě už vzpomínaného Nicka Walkera uspěl ještě Iain Valliere. Velmi vydařenou sezónu za sebou má také Samson Dauda, který sice zvítězil jenom jednou, když se mu to podařilo před českým publikem na EVLS Prague Pro, ale jinak nasbíral celkem pět medailí. To se letos nepovedlo žádnému jinému těžkotonážníkovi. Dokonce se nenašel ani takový, který by na medailové pozice dosáhl čtyřikrát. Samson tak spolu s Nickem Walkerem patří k těm závodníkům, kteří letos prožili asi tu zlomovou sezónu kariéry, ale samozřejmě, že k nim do této skupinky lze zařadit i další sportovce. Třeba Bretta Wilkina, který po přesunu z lehčí váhy do kategorie open na Wings of Strength Chicago až nečekaně proháněl nakonec vítězného Huntera Labradu a druhým místem naznačil, že se v něm přesto, že už patří mezi třicátníky, skrývá ještě zajímavý potenciál.
Rok 2020, kdy se různě rušily soutěže a po určitou dobu ve většině světa byly zavřené posilovny, nebyl tím nejlepším pro to, aby si závodník chtěl připsat profesionální debut. Proto se k tomu tehdy odhodlalo pouze čtrnáct těžkotonážníků. Letos to ale už bylo jiné kafe a kariéru profesionála v kulturistice mužů open načalo šestačtyřicet borců! Když pomineme vítězný profesionální debut Erica Salazara na Ben Weider Natural Pro, který byl ale tak vydařený jenom proto, že zde tento závodník neměl žádného soupeře, tak nejlépe mezi elitu vstoupili Blessing Awodibu a Behrooz Tabani, kteří napoprvé v profesionální lize IFBB Jima Maniona brali bronz. Nejčastěji při profesionálním debutu závodníci obsazovali sedmé, osmé a dělené šestnácté místo. Shodně takto dopadlo po pěti sportovcích. Devět profesionálních nováčků závodilo v barvách USA, pět jich pochází z Egypta, čtyři z Brazílie a po třech z Íránu a Itálie.
Po tříleté a delší soutěžní odmlce se letos v kategorii open k závodění vrátilo čtrnáct profíků. Po nejdelší pauze závodil Ital Gian Enrico Pica, který po šesti letech mimo soutěžní pódium na Bigman Weekend Pro bral dělenou šestnáctou příčku. Na to, že je mu už dvaapadesát let, se ale vůbec neprezentoval špatnou formou. Nejlépe si při svém comebacku vedl Američan Carlos Chapa, který na Indy Pro dosáhl na páté místo. Po třech letech bez závodění letos soutěžní plavky opět navlékl také český profík Pavel Beran. Sezónu načal vystoupením na Europa Pro ve španělském Alicante, kde skončil třináctý. Právě třináctou příčkou návraty těžkotonážníků letos končily nejčastěji. Stejně dopadli také Eslam Elmasry, Kevin Jordan a Nerio Angulo.
Jak to bylo ve dvěstědvanátce
Podstatně bohatší proti loňsku byla také sezóna borců nastupujících v kategorii do 212 liber (96,2 kg). Zatímco v roce 2020 se na pódiu devíti klání objevilo jednašedesát různých profíků, letos to na osmnácti akcích bylo 118 různých sportovců! Zajímavostí je, že žádný z nich nedokázal v právě končícím soutěžním ročníku zvítězit více než jednou. Na rozdíl od kategorie open, kde titul z Olympie obhájil loňský šampión Mamdouh Elssbiay, dvěstědvanáctka letos také našla nového krále. Dereku Lunsfordovi prospěla změna trenéra a díky spolupráci s Hanym Rambodem k 212 Olympia nastoupil v takové formě, že dokázal porazit i minulého vítěze Shauna Claridu a získal tak svůj první opravdu velký kulturistický titul. U Dereka přitom není vyloučeno, že v lehčí váze nezůstane navždy a v budoucnosti se natrvalo přesune mezi těžkotonážníky. Zdá se, že spíše než otázkou, zda se to stane, je, kdy to bude.
S kulturistikou mužů open letos ostatně úspěšně koketovalo několik sportovců, které jsme si jinak dosud spojovali s lehčí váhou. Pouze 157 cm vysoký Shaun Clarida potvrdil, že je skutečným zabijákem obrů a na Legion Sports Fest Pro si po porážce, kterou mu na Olympii uštědřil Derek, spravil chuť. Natřel to tu Reganu Grimesovi, Sergiovi Olivovi Jr., Maxu Charlesovi, Patricku Mooreovi i Cedricu McMillanovi a připravil si sám sobě příjemné starosti, když se díky vítězství kvalifikoval na Mr. Olympia. Jako doživotně kvalifikovaný závodník na 212 Olympia se v příštím roce zřejmě bude muset rozmýšlet, v jaké kategorii se na Olympia Weekendu vlastně představí. Podobné dilema bude řešit také Španěl Angel Calderón Frias, který Shauna vítězstvím v kulturistice mužů open napodobil na Bigman Weekend Pro. Také on je tak aktuálně nominovaný na Olympia Weekend 2022 ve dvou kategoriích. Jak u Angela, tak i u Shauna je ale pravděpodobné, že ať už se ve věci svého startu na příští Olympii rozhodnou jakkoliv, mezi těžkotonážníky nezakotví navždy. Domovskou kategorií pro ně spíše zůstane dvěstědvanáctka.
Průměrně ke každé letošní soutěži v lehčí hmotnostní kategorii nastoupilo jedenáct kulturistů. Početnému zájmu profíků se těšilo především Wings of Strength Tampa Pro, kde rozhodčí posuzovali formy pětadvaceti borců! Soutěžně nejaktivnějším závodníkem byl v roce 2021 z pohledu dvěstědvanáctky Samir Troudi. Na pódiu jsme jej měli možnost vidět šestkrát. Po pěti vystoupeních za sebou mají Ahmed Wardany, John Jewett, Nasser Sayed, Pasquale D'Angelo a Steve Benthin. Profesionální debut si letos v kategorii do 212 liber připsalo pětatřicet mužů. Nejlépe si při něm vedli Tonio Burton, Mohamed Khaled Embaby, Felipe Moraes a Douglas Connor, kteří hned svůj premiérový start v profesionální lize IFBB Jima Maniona proměnili ve vítězství. Kariéru profíka letos v lehčí váze načal také Peter Kováč ze Slovenska. Na EVLS Prague Pro z toho pro něj bylo páté místo!
Peter Kováč při profesionálním debutu na EVLS Prague Pro 2021 (foto: Jakub Homolka, Ronnie.cz)
Česká stopa
V profesionální lize IFBB Jima Maniona letos zkusilo štěstí devatenáct různých českých závodníků, kteří si připsali celkem šestapadesát soutěžní startů. Muže tentokrát svými úspěchy zastínily ženy. Už tradičně se dařilo kulturistce Margitě Zámolové, která vybojovala vítězství z Europa Pro, přidala druhá místa z Mr. Big Evolution Pro a Wings of Strength Puerto Rico Pro a v závěru sezóny dosáhla na vynikající deváté místo z Ms. Olympia. Olympia Weekendu se z našich dále zúčastnila také Lenka Ferenčuková, která ve physique brala třinácté místo. I ona se v právě končícím soutěžním ročníku probojovala k jednomu vítězství a dvěma stříbrným medailím. Ve velkém stylu do organizace vedené Jimem Manionem vstoupila ve figure žen závodící Tereza Linhartová. Ačkoliv profi kartu vybojovala až během podzimu, když předtím nastupovala v konkurenční mezinárodní federaci IFBB, stihla získat čtyři medaile, včetně dvou zlatých z EVLS Prague Pro a Bigman Weekend Pro. Právě na Bigman Weekend Pro se přitom Tereze a její sestře Gabriele povedl parádní kousek, když si zde ve figure rozdělily první dvě místa! Tereza Linhartová je aktuálně také jedinou českou závodnicí kvalifikovanou na Olympia Weekend 2022.
Tereza Linhartová na EVLS Prague Pro 2021 (foto: Jakub Homolka, Ronnie.cz)
Ze čtveřice našich kulturistů, kteří se představili v královské kategorii open, za sebou nejvydařenější rok má Milan Šádek. Na Yamamoto Cup San Marino Pro a Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro shodně bral šesté místo. K šesté příčce se letos ale dokázal jednou probojovat také Jan Turek a těšit jej může, že to bylo před domácím publikem na EVLS Prague Pro! Mezi české profíky, kteří zasáhli do uplynulé sezóny, řadíme také bikiny fitnessku Petru Voldánovou. Ta sice po většinu sezóny závodila v barvách Velké Británie, ale k EVLS Prague Pro nastoupila za Českou republiku.
Margita Zámolová na Ms. Olympia 2021 (foto: Marcel Dietrich, Mixx Sport Media)
Zemřeli
Letošní rok byl, bohužel, ve světě bodybuildingu také plný smutných zpráv. S lítostí jsme Vás během něj museli informovat o tom, že navždy odešli Chris Dickerson, Dave Draper, Shawn Rhoden, Wolfgang Schober, George Peterson, Matt Mendenhall, Alena Hatvani, John Meadows, František Zálešák, Fahad Zaid, Jaroslav Kokeš, Josef Rác, Anton Holič, Andy Haman, Reg Lewis nebo Michael Sheridan. Věnujte jim, prosím, i při této příležitosti krátkou vzpomínku.
Dave Draper na IFBB Mr. America 1965
Ukončili kariéru
Kombinace zpráv o smrti George Petersona a Shawna Rhodena spolu s ne zcela ideálními výsledky krevních testů přiměla k definitivnímu konci kariéry kanadského profesionála libanonského původu Fouada Abiada. Třiačtyřicetiletý těžkotonážník původně zvažoval svůj start na letošní Toronto Pro Supershow, kde se chtěl se svou soutěžní dráhou rozloučit přímo na pódiu. Nakonec se ale rozhodl, že nemá smysl tělo zbytečně zatěžovat náročným závěrem přípravy a to, že soutěžní plavky už víckrát nenavlékne, oznámil v krátkém videu na Youtube. Z profíků, které jsme mívali možnost vídat v lehčí váze, se soutěžní plavky rozhodli na hřebík pověsit Nicolas Vullioud, Guy Cisternino nebo Luis Santa.
Noví profesionálové
Profesionální kartu letos podle veškerých dostupných informací na soutěžích pořádaných pod hlavičkou organizací NPC a NPC Worldwide získalo 161 kulturistů. Jedná se o rekordní číslo. Svou měrou k tomu ale přispělo i to, že se více profi karet uděluje v kategoriích masters, a nelze opomenout ani skutečnost, že do profesionální ligy IFBB Jima Maniona sportovci v posledních letech míří také z několika soutěží, kde se provádí dopingová kontrola. Na těchto kláních zpravidla uspějí borci, kteří by jinak na získání profi karty pomýšlet nemohli. Když se proberete tím, kteří závodníci se už stihli kvalifikovat na Olympia Weekend 2022, kteří si letos připsali profesionální debut a kteří uspěli v boji o profi kartu, zjistíte, že zvolna přestává platit dělení na to, že sportovní federace Jima Maniona je ta pro sportovce z Ameriky a konkurenční mezinárodní federace IFBB Dr. Rafaela Santonji je ta pro jejich kolegy z Evropy. I v profesionální lize IFBB Jima Maniona se totiž čím dál častěji začíná dařit evropským, asijským či jihoamerickým sportovcům a zdaleka to není tak, že zde jsou závodníci z dalších koutů světa otloukánky na úkor těch ze Spojených států.
Pokud potřebujete jedno konkrétní číslo, pak dosti vypovídajícím může být to, že v kulturistice mužů letos v boji o tu Manionovu profesionální kartu uspělo více závodníků pocházejících mimo USA než přímo z Ameriky, a to konkrétně osmaosmdesát. K tomu je potřeba přičíst, že jinde ve světě se jenom zřídka profi karty udělují v kategorii masters, zatímco ve Spojených státech je tomu často a letos se tomu tak stalo dvaačtyřicetkrát ze třiasedmdesáti případů. V boji o status profesionála se podařilo obstát kulturistům z osmatřiceti zemí světa, včetně patnácti evropských. Pokud bychom se nebavili pouze o kulturistice mužů, byl by výčet evropských zemí, ze kterých pocházejí noví profesionálové, ještě širší, a to třeba právě o Českou republiku. Za ni v kategorii figure v boji o svou vstupenku do profesionální ligy IFBB Jima Maniona na Fitparade Pro Qualifier uspěla dnes už vzpomínaná Tereza Linhartová. V přehledu jmen nových profesionálních kulturistů uvádíme i ty, kteří vzešli z letošního ročníku Olympia Amateur China. Tuto soutěž ovšem oficiální zdroje s výjimkou těch čínských nikde nezmiňují, a tak se stoprocentní jistotou nevíme, zda vedení profesionální ligy IFBB Jima Maniona Yanga Siweie, Wanga Ziqianga a Chena Zhoua jako profesionální závodníky uznává. Jasno zřejmě budeme mít až ve chvíli, kdy se nějaký z nich na profesionálním pódiu objeví.
Co nás čeká v roce 2022
Pokud už do dění v kulturistice a fitness nezasáhne nějak výrazněji pandemie COVID-19, čeká nás pořádně dlouhý kvalifikační cyklus a díky tomu i velmi početně obsazený Olympia Weekend. Na Mr. Olympia je už v tuto chvíli přímo kvalifikováno dvanáct kulturistů a ve formujícím se kalendáři soutěží najdete v tuto chvíli dvacet klání, kde ještě o postup na příští Olympii těžkotonážníků bude možné zabojovat. Je navíc pravděpodobné, že nějaké další závody do něj ještě přibudou. Mimochodem, zatím nejvíce závodníků se na Olympia Weekend 2022 nominovalo v classic physique. Je jich už dvaadvacet! Nezvyklá délka kvalifikačního cyklu, který začal 13. září 2021 a měl by skončit 20. listopadu 2022, je dána tím, že se příští Olympia Weekend odehraje stejně jako vloni až v netypickém prosincovém termínu. Po dvou letech, kdy se akce konala v Orlandu, by se měla vrátit do Las Vegas. Událost by ve dnech 15. až 18. prosince měly přivítat prostory hotelového resortu a kasína Planet Hollywood. Pro finálové boje na jednotlivých profesionálních soutěžích pořádaných v rámci Olympia Weekendu bude vyhrazen po audiovizuální stránce velkoryse zařízený divadelní sál Zappos Theater, který pojme 7.000 sedících diváků.
Infografika k nadcházející saudskoarabské profesionální show
Nejde přitom jenom o vlastní délku kvalifikačního cyklu, ale také o to, že kalendář příští rok bude soutěžemi opravdu nabitý a příliš hluchých míst v něm nenajdete. Velké a štědře finančně dotované závody jsou ostatně na programu už 15. ledna, kdy se v Rijádu odehraje Saudi Pro. Na něm v kulturistice mužů do 212 liber, classic physique a physique mužů budou závodníci bojovat vždy o finanční odměny v hodnotě 35.000 dolarů. 20.000 dolarů získá vítěz, 10.000 druhý a 5.000 třetí závodník v pořadí. V kalendáři kromě Saudi Pro najdete i další nové závody, včetně březnového Boston Pro nebo srpnového Ronnie Coleman Pro, které pořádá zakladatel slavného arlingtonského Metroflex Gymu Brian Dobson. Na obou těchto kláních bude vypsána i kulturistika mužů open. Ještě před Boston Pro dojde na severoamerické Arnold Classic, kde se tentokrát zejména v kulturistice sejde opravdu vynikající startovní pole, což možná souvisí i s tím, že by se zde podle prozatím nepotvrzených informací mělo bojovat o rekordní finanční odměny. A samozřejmě, že i v příštím roce budou mít závodníci nastupující v organizacích NPC a NPC Worldwide dost příležitostí k tomu, aby zabojovali o profesionální karty. Už teď se dá dopočítat k nějakým sedmdesáti kláním, kde by profi karty měly být ve hře. Fanoušci bodybuildingu se tak podle všeho opět mají na co těšit!