Reklama:
FANTAZIE: Gold Whey protein jen za 249 Kč!
Vyzkoušejte nový lahodný protein za zaváděcí cenu! Více zde.

NPC Nationals 2021: čtrnáct
nových profesionálních kulturistů!

8.519 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Dny 17. až 18. prosince v prostorách floridského Orange County Convention Center patřily jubilejnímu čtyřicátému ročníku americké amatérské soutěže v kulturistice a fitness NPC Nationals. Na prestižním klání sportovci napříč jednotlivými kategoriemi bojovali o profesionální karty, které jim otevřou cestu do profesionální ligy IFBB Jima Maniona. Nejvýraznější pozornost fanoušků i médií už tradičně poutaly souboje kulturistů, pro něž bylo připraveno hned čtrnáct vstupenek mezi profíky. Získat je měli zlatí a stříbrní medailisté jednotlivých hmotnostních kategorií, sedm jejich vítězů pak mělo ještě svést bitvu o cenný celkový triumf, který jako první v roce 1982 vybojoval pozdější legendární osminásobný šampión Mr. Olympia Lee Haney. Pojďme si nové profesionální kulturisty, kteří ze závodů vzešli, blíže představit. Tomu, jaké výsledky NPC Nationals 2021 přineslo v dalších kategoriích, se věnujeme v tomto článku.

Kulturistika mužů nad 102 kg - Carlos Thomas a Nathan Spear

NPC Nationals 2021: mimo kulturistiku mužů uděleno 73 profesionálních karet!
Na NPC Nationals by letos mohlo být pořádně nabito!

Jedním z favoritů na celkové vítězství před závody byl devětadvacetiletý Carlos Thomas, jenž do vínku dostal drobné klouby, které z něj v kombinaci s jeho pěknými oblými svaly a schopností rychle budovat nové objemy dělají opravdu mimořádnou hříčku přírody, která má potenciál to ve svém sportu dotáhnout daleko. U 170 cm vysokého rodáka z Wilmingtonu, města v americkém státu Delaware, díky těmto jeho přednostem příliš nehrálo roli, v jaké hmotnostní kategorii se na letošním národním šampionátu představí. Naopak bylo pravděpodobné, že pokud se mu povede slušná forma, neměla by mu profi karta uniknout v těžké ani supertěžké váze. Carlos nakonec nastoupil v kategorii nad 102 kg a podle předpokladů i zde jasně dominoval. V závěru klání si poté došel i pro titul celkového šampióna, čímž se zařadil mezi Haneyho následovníky, ke kterým patří třeba také Shawn Ray, Vince Taylor, Kevin Levrone, Victor Martinez nebo Cedric McMillan.

Carlos s tréninkem začínal ve třinácti nebo čtrnácti letech, ale až teprve na střední škole ho začal brát opravdu vážně. Na soutěžním pódiu se poprvé objevil v roce 2014, ale v té době pro něj ještě přednější bylo dokončit vzdělání než naplno budovat kariéru kulturisty. I proto ještě v roce 2017 závodil v kategorii do 80 kg. Během čtyřleté soutěžní odmlky, kterou si poté dopřál, se propracoval k takovým objemům, že se mu na jeho letošních soutěžích proti původním předpokladům nepodařilo splnit ani limit kategorie do 102 kg, což jenom dokresluje fenomenální progres, kterého se mu za tu dobu podařilo dosáhnout. Thomas má vzdělání v oblasti komunikace a PR, jež mu pomohlo k zajímavému zaměstnání, když pracuje jako koordinátor výzkumu v laboratoři zabývající se Alzheimerovou chorobou. V přípravě na letošní sezónu mu pomáhali známý švýcarský guru v oboru Patrick Tuor, jeho americký kolega Kash Guidry a lektor pózingu Kenny Wallach. Podporovala jej ale i jeho přítelkyně, která sama trénuje a příští rok by si mohla vyzkoušet závody ve wellness.

Sheru Aangrish, Tyler Manion a Steve Weinberger dekorují Carlose Thomase absolutním vítězem letošního NPC Nationals
(foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)

Na vysněnou profesionální kartu se konečně podařilo dosáhnout také v supertěžké váze druhému Nathanu Spearovi. Nathan bral medaili na posledních čtyřech kláních národní úrovně, kterých se zúčastnil, a tak těžko mohl k NPC Nationals nastupovat s jinými než těmi největšími ambicemi. Tomu, že konečně do Manionovy profesionální ligy bude moci zamířit, šel sám hodně naproti a v početné konkurenci rozhodčí zaujal vylepšenými kvadricepsy a vydařenou formou. 178 cm vysoký Spear bude o nějaký ten rok starší než Carlos Thomas. S tréninkem začínal až v šestadvaceti letech, což mělo co dělat s tím, že se až do roku 2012 potýkal se závislostí na drogách a alkoholu. Strávil kvůli tomu nějakou dobu na ulici i ve vězení a až v rámci jednoho z léčebných programů se dostal i do posilovny, kde jej trénink zaujal. Když potom v roce 2016 začal se i se závoděním, hned si jej zamiloval. Pro Nathana jeho dnešní úspěch pochopitelné hodně znamená.

Více fotografií z NPC Nationals 2021 naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.

Kulturistika mužů do 102 kg - Justin Shier a Jordan Janowitz

Ve chvíli, kdy bylo zřejmé, že Carlos Thomas nastoupí v supertěžké váze, mohl být za hlavního kandidáta na vítězství v kategorii do 102 kg považován svěřenec trenéra Matta Jansena Justin Shier. Čtyřiatřicetiletý borec na pódium přinesl proti loňsku podstatně vylepšené objemy a prezentoval se pěknou formou i vynikající tělesnou stavbou. To byl mix, který byl nad síly všech jeho více než tří desítek soupeřů, a i z Justina je tak nový profesionál. Podobně jako u Thomase je také u něj tempo, jakým se dovede po stránce celkového svalového rozvoje zlepšovat, pozoruhodné. Ještě v roce 2018 totiž při výšce 173 cm vážil nějakých 84 kilogramů, a to se u něj o něčem takovém jako o soutěžní formě nedalo vůbec mluvit. Tréninku se Shier celkem věnuje necelých osm let, závodí ale teprve od sezóny 2019. Ještě předtím, než začal s posilováním, mohli jste jej nejčastěji vidět ve skateparku dělat triky na BMX. Právě jeho vášeň pro kolo jej v roce 2013 ale málem stála život. Čelně se při jízdě na něm střetl s protijedoucím osobním vozem, poranil si tepnu na krku a ztratil opravdu hodně krve. Při této nehodě utrpěl také pět zlomenin dolní končetiny a ze stavu, kdy nebyl daleko, aby o nohu přišel, se dokázal zcela zotavit. Druhou profesionální kartu v kategorii vybojoval Jordan Janowitz, který má na soutěžních pódiích více zkušeností než Justin, když závodí už od roku 2012. O to, aby mohl mezi elitu zamířit, usiloval dlouho. Naposledy tomu byl velmi blízko vloni, kdy na NPC North American Championships v kategorii do 102 kg skončil druhý za Martinem Fitzwaterem. Že tentokrát už konečně uspěl, souvisí s tím, že se mu forma opravdu povedla, a navíc dokázal zase o něco zapracovat na vylepšení zad, která dosud považoval za svou slabinu.

Více fotografií z NPC Nationals 2021 naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.

Kulturistika mužů do 90 kg - Mike Condell a Chaunsi Heatley

V devadesátce se k vítězství probojoval perfektně připravený Mike Condell. Borec, který o sobě mluví jako o kulturistovi, milovníkovi doutníků a aut, v organizaci NPC zkoušel štěstí už od roku 2013, ale vždy bral spíše průměrná umístění. K jeho úspěchu z letošního NPC Nationals mu pomohlo, že na pódium přinesl prozatím životní formu. Druhý za ním skončil 168 cm vysoký Chaunsi Heatley, který se o kulturistiku zajímá odmala. První záznamy o jeho soutěžní kariéře sice pocházejí až z roku 2013, kdy v kategorii teenagerů nastoupil k NPC Jay Cutler Desert Classic, ale už v roce 2009 nechyběl na Olympia Weekendu, kde měl možnost pozdravit se s Jayem Cutlerem den poté, kdy vybojoval svou třetí sošku Sandowa.

Více fotografií z NPC Nationals 2021 naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.

Kulturistika mužů do 80 kg - Justin Jacoby a Michael Ferris

V kulturistice mužů do 80 kg se k jasnému vítězství probojoval sedmadvacetiletý svěřenec trenéra Matta Jansena Justin Jacoby, který pro Mattovu firmu ale zároveň sám jako trenér pracuje. Jacoby s tréninkem začínal ve čtrnácti, k závodění se odhodlal poté, kdy na jednu ze soutěží doprovázel kamaráda, a tam si uvědomil, že tohle by mohl být sport pro něj. Na soutěžním pódiu se poprvé objevil v roce 2015. Na letošním NPC Nationals bylo jeho cílem závodit v devadesátce, ale nakonec se mu povedlo vejít o kategorii níže. Jak je patrné, nemusí toho litovat. Mezi profíky zamýšlí nastupovat ve dvěstědvanáctce a vnímá to tak, že pokud by se někdy kvalifikoval k účasti na 212 Olympia, dosáhl by toho v kulturistice více, než si kdy představoval. Kromě toho, že se chce dále posouvat jako kulturista, rád by také pokračoval v budování své vlastní trenérské kariéry. Do profi tábora míří také v osmdesátce druhý Michael Ferris. Devětadvacetiletý borec byl profi kartě blízko už na NPC USA 2018, kdy zde bral rovněž druhé místo. Na tomto klání status profesionála získávají ale pouze vítězové.

Více fotografií z NPC Nationals 2021 naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.

Kulturistika mužů do 75 kg - Jordan Wise a Travis Charles

V pětasedmdesátce zvítězil Jordan Wise, kterého na soutěž připravoval dnes už zmíněný Justin Jacoby. Jordan, jenž v minulosti sloužil u americké vojenské policie, vloni na NPC Nationals závodil ještě o kategorii níže a na soutěži tehdy splnil i limit classic physique. Tentokrát ovšem nastoupil už pouze mezi kulturisty. Druhý skončil pouze 157 cm vysoký svěřenec Johna Jewetta Travis Charles, jenž na nevysokou kostru dokázal nabalit pořádné množství svalů. Zdá se, že by se díky tomu ani v Manionově profesionální lize nemusel úplně ztratit.

Více fotografií z NPC Nationals 2021 naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.

Kulturistika mužů do 70 kg - Will Perrelli a Ahmad Matour

Ve druhé nejlehčí kategorii všechny soupeře překonal vystudovaný právník a fanoušek New York Rangers Will Perrelli. Will ještě vloni závodil v kategorii do 65 kg, ve které nastupoval už od roku 2014. Letošní přestup mezi mohutnější závodníky mu vyšel. Na profi kartu kromě něj dosáhl ještě také druhý Ahmad Matour. Jedná se o osmadvacetiletého borce pocházející z Jordánska, který si během studií na univerzitě ve své vlasti našel americkou přítelkyni, za kterou se po promoci do Spojených států odstěhoval. Zde v uplynulých letech dokázal nasbírat už slušnou porci soutěžních úspěchů. Je vítězem Olympia Amateur Orlando a Arnold Classic Amateur z roku 2020 a šampiónem NPC North American Championships z roku 2019.

Více fotografií z NPC Nationals 2021 naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.

Kulturistika mužů do 65 kg - Raymond Holguin a Greg Yoshida

V kategorii do 65 kg zvítězil Raymond Holguin, který ještě v roce 2018 nastupoval ve physique. Profi kartu si z NPC Nationals po mnoha letech závodění odnáší také havajský veterán Greg Yoshida. Na amerických amatérských soutěžích národní úrovně o ni usiloval od roku 2012.

Více fotografií z NPC Nationals 2021 naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.


Foto:
www.npcnewsonline.com / Jeff Binns


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínInter Island Elite Pro Championship 2...
ja.va (18:31) • Přesně tak, klobouček za to, že Extrifit vrací peníze do kulturistiky tímto způsobem.
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
ja.va (18:27) • V tomto případě každopádně platí, že prize money odpovídá kvalitě soutěže, nehledal byc...
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
ja.va (18:24) • Taky jsem čuměl, že vyhrál kromě diplomu i protein, podle toho to asi pojmenovali tu di...
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
jari (17:20) • A kecy o tom, že má pořádat soutěž někdo z nás, mají stejnou úroveň jako když řekneš `n...
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
Arnold Strong (16:06) • Tak to je super že Pavla takhle podporujete,to opravdu málokterý sponsor v Česku tohle...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie