Reklama:
NOVÉ PŘÍCHUTĚ: Smart Whey Protein 1+1
Nejprodávanější proteinová akce letošního roku je prodloužena! Více zde.

Zemřel Shawn Rhoden

75.863 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Dave Palumbo, bývalý úspěšný americký amatérský kulturista a muž, který v současnosti stojí za internetovým magazínem RxMuscle.com, před několika desítkami minut přinesl naprosto šokující zprávu. Ve věku šestačtyřiceti let zemřel vítěz Mr. Olympia z roku 2018 Shawn Rhoden. O tomtéž informoval Ron Harris z konkurenčního Muscular Development. Příčinu předčasné smrti jednoho z dosavadních šestnácti šampiónů nejdůležitější kulturistické soutěže v první chvíli dostupné zdroje neuváděly. Zhruba o dvě hodiny později se na některých zahraničních webech začalo psát o srdečním infarktu. Nakolik je tato informace spolehlivá, je ovšem těžké soudit.

Shawn Rhoden při vystoupení před českým publikem na EVLS Prague Pro 2016 (foto: Jaroslav Trnka, Ronnie.cz)

Shawn Rhoden se narodil 2. dubna 1975 na Jamajce, odkud se s rodiči v patnácti letech přestěhoval do Washingtonu. Jak později vzpomínal, dokud žil ve své rodné vlasti, nikdy na vlastní oči činku neviděl a snil o tom, že bude excelovat v úplně jiných sportech, než je bodybuilding. Ve své fantazii byl druhým Diegem Maradonou nebo Pelém, kdy jediným sportem, který znal, byl fotbal. Ve Spojených státech Rhoden během středoškolských studií fotbal hrál, ale věnoval se také plavání. V obojím exceloval. Když mu bylo sedmnáct, během letní přestávky mezi sezónami jej jeho bratranec John Lancaster poprvé přivedl do posilovny. Shawnovým cílem při tréninku ale nebylo nic jiného než si zdokonalit fyzičku pro své dosavadní sporty. Někteří další kulturisté Vám budou tvrdit, jak tréninku po první návštěvě posilovny propadli, ale to v žádném případě nebyl Shawnův případ. Druhý den se probudil celý rozlámaný a sobě i svému bratranci přísahal, že až konečně dokáže vstát z postele, do fitka se už v životě nevrátí. Žádný romantický vztah k tréninku se tak u něj tedy zatím nekonal.

John si ale trval na svém. Shawnovi vysvětlil, že se jeho tělo na trénink po čase adaptuje a určitě po něm nebude tolik namožený jako napoprvé. Rhoden tedy nakonec ustoupil a netrvalo to dlouho a jeho neoblomný příbuzný ho přemluvil i k tomu, aby si vyzkoušel lokální kulturistické závody pro teenagery. 177 cm vysoký Shawn závodil s hmotností kolem 70 kg a připadal si, že na něm není kulturistického vůbec nic, když měl vlastně jenom vysekané břišáky. Ale zvítězil a v tu chvíli jej začala kulturistika bavit. Na podobných malých závodech potom nastupoval každý víkend a pořád vyhrával! Lancaster se znal se zkušeným kulturistou Yohnniem Shambourgerem, který v té době za sebou už měl několik účastí na NPC USA i NPC Nationals, a byl také vicemistrem světa mezinárodní federace IFBB z roku 1991. Shawna s ním seznámil, Yohnnie viděl Rhodenovu vynikající genetiku a potenciál pro bodybuilding a věděl, že jediné, co musí Shawn udělat, je dále růst. Shambourger se na mnoho příštích let stal jeho mentorem.

Shawn Rhoden při vystoupení před českým publikem na EVLS Prague Pro 2016 (foto: Jaroslav Trnka, Ronnie.cz)

Pro Shawna se život ale nikdy neodvíjel úplně bez problémů. V roce 1993 si při nehodě přetrhl, nebo snad dokonce přeřízl devět šlach v dlani a predikce lékařů nezněla vůbec dobře. Mladý sportovec podle nich už nikdy neměl dokázat rukou psát, udržet v ní kladivo anebo s ní snad hrát na piano, natož aby mohl trénovat. Ve skutečnosti lékaři tvrdili, že trénink s činkami může stav jeho dlaně ještě zhoršit. Shawn se ale nedal odradit a čtrnáct měsíců nato zvítězil na Natural Eastern Classic v New Jersey! V roce 1996 byla jeho kulturistická kariéra v ohrožení znovu, když si v lednu při dřepech s 225 kg vážně poranil záda a nemohl trénovat celý rok. Se začátkem roku 1997 byl ale v posilovně zpátky a už koncem dubna závodil na Mid Atlantic Natural Bodybuilding Championship. V kategorii do 90 kg zde tehdy bral druhé místo, když na jeho postavě dlouhá tréninková odmlka přeci jenom byla znát. V sezóně 1999 poprvé nastoupil k soutěži americké národní úrovně, když se představil na NPC Team Universe, kde v devadesátce dosáhl na bronz za Jeffem Willetem a Gregem Randem. O dva roky později na stejné soutěži skončil druhý a stejného výsledku dosáhl i na IFBB North American Championships.

Zdálo se, že pro něj jde všechno dobře, ale to se mělo rychle zase změnit. V roce 2002 se připravoval ke svému prvnímu vystoupení na NPC Nationals. Krátce před soutěží ale utrpěl otravu jídlem, a i když na pódium nakonec nastoupil, na jeho formu to mělo výrazně negativní dopad. Shawn na soutěži v kategorii do 102 kg, kde kromě něj závodili i JoJo Ntiforo, Franklin Roberson, Jonathan Rowe, Mike Dragna nebo John Meadows, skončil až čtrnáctý. Když se z této soutěže vrátil domů, zdálo se, že jeho otec není ve své kůži. Rhoden se přesto začal připravovat na sezónu 2003 a věřil, že to bude jeho rok. Jednoho dne, když byl na tréninku, mu zavolal jeho bratr s tím, že otce museli kvůli problémům s dýcháním převézt do nemocnice. Diagnóza lékařů byla nemilosrdná. Shawnův otec měl rakovinu plic ve čtvrtém stádiu a všechno šlo hrozně rychle. Zbývalo mu několik málo měsíců života. Shawnem ztráta otce hluboce otřásla. I když nikdy příliš alkoholu nepil, propadl se do období, kdy toho za šest nebo osm měsíců vypil více, než toho většina lidí vypije za celý život. Vzdal se tréninku, přes den pracoval pro podlahářskou firmu nebo dělal kuchyňský design a v noci pil.

Shawn Rhoden v semifinále Mr. Olympia 2018 (foto: Team-andro.com / Andreas Volmari)

Jednou ráno se probudil a na záchodě zjistil, že čůrá krev. Příliš pozornosti tomu ale nevěnoval, večer si dal patnáct drinků a druhý den ráno se mu při pohledu do mísy naskytl stejný pohled. To už jej trochu vystrašilo a nakonec se vydal do nemocnice, kde vyšetření ukázala zánět jater, ledvin a močových cest. Shawn ležel ve špitále a říkal si, co si to sám sobě vlastně dělá? Když ho z nemocnice propouštěli už si dobře uvědomoval, že má s pitím problém, a byl odhodlaný s touto závislostí skončit. Detox pro něj nebyl snadný a prožíval si peklo na zemi. Po dny měl třes, střídaly se u něj návaly horka a chladu. Byla to jedna z nejtěžších věcí, jakými si kdy prošel. Kdykoliv později viděl alkohol, vzpomenul si na to a to jej v budoucnosti od pití drželo zpátky. I když si Shawn dokázal držet démona alkoholu od těla, bez fanouška číslo jedna, kterým pro něj vždy otec byl, jej to ke kulturistice zpátky nelákalo. Ztratil všechnu pracně vybudovanou svalovou hmotu a šest let žil zkrátka jiným způsobem života. Ke světu bodybuildingu přičichl znovu až v roce 2009. Jeho další bratranec Mark Forrester připravoval několik kluků na závody a Shawna požádal, aby mu pomohl s jejich finální přípravou před nástupem na pódium v zákulisí jedné ze soutěží. Shawn nejprve odmítl, ale nakonec se dal přesvědčit. Na závodech viděl několik známých tváří i spoustu neznámých a začalo to v něm bublat. Říkal si, že by tyhle závodníky po několika měsících práce určitě dokázal porazit.

Následně se rozhodl pro comeback a zvolil si pro něj NPC Team Universe, kde v minulosti už několikrát závodil. Když se po mnoha letech bez tréninku vrátil do posilovny, potýkal se s tím, že pro něj trénink zprvu byl mnohem obtížnější, než předpokládal. Problémy měl i při dřepech s pětadvacetilibrovým kotoučem na každé straně osy. Opravdu to bolelo! Tělo si ale rychle na zátěž zvykalo a Shawn se rozhodl, že svůj comeback uspíší. Koncem srpna 2009 nastoupil k IFBB North American Championships, kde zvítězil nejenom v kategorii do 102 kg, ale i celkově, a tímto výsledkem si zajistil právo přestoupit mezi profesionály! Bývalý profík a dnešní komentátor dění na poli bodybuildingu Shawn Ray tehdy Shawnovu postavu přirovnal ke kombinaci Flexe Wheelera a Phila Heatha a bylo zřejmé, že ačkoliv Rhodenovi tenkrát bylo už čtyřiatřicet, stále se v něm skrývá obrovský potenciál! Hodně se tak očekávalo už od Shawnova profesionálního debutu. Při něm na Europa Supershow 2010 Rhoden ovšem pohořel na nedostatečné svalové tvrdosti i množství detailů a bylo z toho pro něj až šestnácté místo.

Shawn Rhoden ve finále Mr. Olympia 2018 (foto: Team-andro.com / Andreas Volmari)

O rok později se na stejné soutěži ovšem už probojoval ke třetí příčce za Toneym Freemanem a Edwardem Nunnem, což byl výsledek, který tehdy stačil ke kvalifikaci na Mr. Olympia. Zde Shawn posléze při svém premiérovém vystoupení obsadil dobré jedenácté místo. Do roku 2018 Rhoden v profesionální lize IFBB Jima Maniona stihl rovné tři desítky soutěžních startů, které proměnil v šest vítězství. V sezónách 2012, 2014, 2015 a 2016 se představil také českému publiku na EVLS Prague Pro. Jednatřicáté vystoupení mezi profíky, na které došlo právě v roce 2018, se potom mělo stát vrcholem Shawnovy kariéry. Na Mr. Olympia, nejdůležitější události profesionálního bodybuildingu, senzačně, avšak zaslouženě porazil sedminásobného šampióna Phila Heatha a nesmazatelně se tak zapsal ho historie svého sportu, když se stal teprve čtrnáctým vítězem Olympie od jejího premiérového ročníku v roce 1965. Rhoden se svým triumfem stal vůbec nejstarším šampiónem Mr. Olympia v historii. Zvítězil ve věku 43 let, 5 měsíců a 13 dnů. Před ním tento rekord držel Chris Dickerson, který na Mr. Olympia 1982 slavil úspěch ve chvíli, kdy mu bylo 43 let, 2 měsíce a 19 dnů. V následující sezóně se plánoval na pódium Olympie vrátit a své vítězství obhájit.

Jeho kariéru ovšem v červenci 2019 předčasně ukončilo obvinění z trestných činů znásilnění prvního stupně (označuje nejzávažnější provinění) a ze sexuálního zneužití druhého stupně. Na celou věc velmi rychle zareagoval tehdejší stoprocentní vlastník a provozovatel soutěže Mr. Olympia, společnost American Media, Inc., v čele s výkonným ředitelem Davidem Peckerem. Shawnu Rhodenovi bylo odebráno právo závodit na Mr. Olympia 2019 i na všech budoucích ročnících. American Media, Inc., zároveň oznámila, že v médiích, která vlastní, nebude dávat Rhodenovi prostor, dokud nedojde k ukončení soudního procesu. Jemu věnovaný obsah se tak neměl objevovat ani na stránkách magazínu Muscle & Fitness. Začátkem roku 2020 Olympia Weekend, stejně jako mediální tituly Muscle & Fitness, Flex a Muscle & Fitness Hers, od American Media, Inc., koupil Jake Wood a zazníval názor, že by k Shawnovi, který dosud stále čekal na soud, mohl být smířlivější. Přesto Shawn Rhoden víckrát už soutěžní plavky nenavlékl. Podle dostupných zpráv se nedočkal ani vzpomínaného soudu a jeho obvinění tak stále nebyla vyřešena. Na stanovení data soudu se údajně čekalo déle, než je obvyklé, kvůli pandemii COVID-19. Ze všech dosavadních šampiónů Mr. Olympia nás dosud opustili pouze Sergio Oliva, Larry Scott a Franco Columbu, přičemž platí, že všichni zemřeli až po sedmdesátce. Shawn Rhoden tak kromě rekordu nejstaršího závodníka, který kdy dokázal na Mr. Olympia zvítězit, bude držet i ten velmi smutný. Stal se šampiónem, který zemřel nejdříve. Věřme, že jej v tomto ohledu už nikdo nepřekoná.


Použité elektronické zdroje:

 • Lockridge, R.2018 Mr. Olympia Shawn Rhoden Has Passed Away At 46 Years Old [online] [cit 2021-11-07]. Dostupné na https://barbend.com
 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2021-11-07]. Dostupné na http://www.musclememory.com
 • Shawn "Flexatron" Rhoden [online] [cit 2021-11-07]. Dostupné na https://shawnrhoden.com
 • The Wheel Deal [online] [cit 2021-11-07]. Dostupné na https://www.muscleandfitness.com

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  07.12.19:47Turakam - Náhodou, príspevok dal Tommy ako vínko, mal svetlejšiu chv..
  07.12.15:47Diegito - Tommy určitě spousta lidí ocení, že dokážeš o některých vě..
  07.12.14:40Neutralni typ - Rekl bych ze je dost mozne ze v tech castych umrtich hraje..
  11.11.06:14Dejf111 - Jeho dcera potvrdila, že je otec v pořádku
  10.11.22:57Neutralni typ - https://www.youtube.com/watch?v=9WmilH4Huxc
  08.11.18:21Neutralni typ - dobre to vystihl, je to prave ego o kterem nikdo nemluvi h..
  08.11.16:51Neutralni typ - temer mohl byt dalsi... a ma pravdu ten tlak fanousku a me..
  07.11.20:35torturer - škoda je každýho lidskýho života. ale je tady taky svoboda..
  07.11.19:27Gard - a ještě k tomu se vyjádřit i podobně Flex.. mělo by se řeš..
  07.11.19:06Gard - RIP mému oblíbenci. Ale jak tu bylo zmíněné. Ať je úmrtí t..
  06.11.21:47havlic - tohle je vážně hodně smutný!...všichni mluví o překonávání..
  06.11.20:26johny c - Nechť odpočívá v pokoji.
  06.11.20:13Neutralni typ - tak je rozdil do sebe valit chemii ktera je ve velkem mnoz..
  06.11.19:21Mikuc - Já myslím, že kdyby se za rok daly statistiky úmrtí v horá..-1
  06.11.19:01Neutralni typ - no driv ne tak casto, nebo az po delsi dobe po jejich konc..
  06.11.18:54Archa - Padají jeden za druhým*4* Rád bych si to zdůvodnil, že kul..+2
  06.11.17:01Paulie02 - Jestli doteď ty úmrtí nikdo neřešil, tak tohle už je pro k..
  06.11.16:37LOPO - 😱😢😢😢 RIP
  06.11.16:28Patrick - Generation Iron uvadza heart attack Smutne
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie