Reklama:
VÁNOČNÍ DÁRKY: tašky plné suplementů
Vánoční tašky a balíčky, ale i knihy, fitness dobrůtky, chytré lahve nebo oblečení. Více zde.

Poradna čtyřnásobného Mr. Olympia Jaye Cutlera

6.420 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Pouhopouhých šestnáct borců se může pochlubit titulem Mr. Olympia od založení této vrcholné soutěže v roce 1965, přičemž v počtu získaných titulů, které vyhrál v letech 2006, 2007, 2009 a 2010 se řadí Cutler na páté místo. Byla to rozhodně skvělá myšlenka Joea Weidera, ale i neméně prozíravý obchodní a marketingový tah - není se co divit, židovský původ zdatného obchodníka se rozhodně nezapřel (a to myslím v tom nejlepším slova smyslu). Vytvořil soutěž, které se mohli zúčastnit pouze vítězové těch nejvyšších soutěží Mr. America a Mr. Universe. Ti totiž již ztráceli motivaci k další závodní činnosti a vytvořením této soutěže těch nejlepších mezi nejlepšími dostali nový impuls a kulturistika novou "výkladní skříň" s významem rovnajícím se vítězům olympijských her, byť s určitou nadsázkou… i z toho důvodu, že ta pravá olympiáda byla, je a nejspíš navždy bude kulturistům odepřena. Nechuť představitelů Mezinárodního olympijského výboru zařadit kulturistiku na olympijské hry, byť se o to Ben Weider jako prezident IFBB snažil několik desítek let a ani jeho diplomatický um ji neprosadil, je kapitolou samou o sobě. Jistě bychom našli řadu pádných důvodů jako fanoušci kulturistiky, proč by měla být na olympijských hrách a zrovna tak její odpůrci by snesli svoje pádné důvody, proč by tam být neměla - a zjevně mají názorovou převahu. Nezbývá nám tedy nic jiného než si "hrát na vlastním písečku" a vytvářet si vlastní olympiádu s vědomím, že její "průsak" do povědomí široké veřejnosti je minimální, nebo spíše nulový. Přesto pro nás budou držitelé titulu Mr. Olympia stavěni na úroveň vítězů olympijských her, a to zcela zaslouženě, protože museli prokázat své kvality ve střetu s opravdu těmi nejlepšími současnými kulturisty planety. A na tom nic nemění ani organizační roztříštěnost našeho sportu od jeho počátku s vyvrcholením rozštěpení samotné IFBB, což rozhodně není ve prospěch kulturistiky jako takové. Soutěž Mr. Olympia si ale přes všechny tyto organizační "kotrmelce" udržuje svoje neměnné renomé po několik desítek let a vítěze této soutěže nikdo nezpochybňuje jako momentálně nejlepšího kulturistu planety - a můžeme mít na něho jakékoli názory. Řečeno s Járou Cimrmanem: "Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je vše, co s tím můžete dělat…"

Každý držitel tohoto nejvyššího titulu se tedy těšil a těší maximální vážnosti a jeho názory a pohledy na kulturistiku jsou vždy přijímány s největší pozorností a ta se s počtem získaných titulů samozřejmě v kulturistické komunitě zvyšuje přímo úměrně. To se týká i Jaye Cutlera s jeho čtyřmi tituly. Nemusíte se mnou souhlasit, ale mezi vítězi Mr. Olympia je to pro mne člověk, který v posledních dvou desetiletích svým celkovým zjevem a působením na veřejnost je asi nejlepším ambasadorem kulturistiky mimo naši "bublinu", alespoň v té naši civilizační oblasti. Proč, to se asi snadno dovtípíte…

I to je důvod, proč bych Vás rád seznámil s jeho názory a pohledy na trénink i na jiné aspekty kulturistiky na základě dotazů čtenářů časopisu Sport Revue.

Zařazení aerobního tréninku v přípravě na závody bez ztráty svalové hmoty

Jak používáš aerobní neboli kardio trénink v přípravě na závody? Jak velký objem aerobního tréninku doporučuješ někomu s deseti procenty tělesného tuku, který se chce za 9 týdnů účastnit závodů?

Výchozí množství tělesného tuku je velmi důležité pro reálnost dosažení závodní formy a velmi často se stává, že závodníci množství tělesného tuku pouze odhadují a většinou tak devět z deseti případů jinak, než je skutečnost. Pokud máš skutečně 10 procent tuku, pak je příprava v časovém období devět týdnů do soutěže zcela reálná. Pokud ale máš 15 procent nebo i více, tak bych radil přípravu zaměřit na časově vzdálenější soutěž. Pokud břišní svaly nejsou zřetelné, což je ukazatel stavu vyrýsovanosti, tak musíš v každém případě snížit příjem kalorií a pochopitelně zařadit aerobní trénink, abys v tomto relativně krátkém čase vyrýsoval svoje svaly. Musíš se ale smířit s tím, že těs to bude stát i určitou ztrátu svalové hmoty.

Ale buďme konkrétní a předpokládejme, že podíl tělesného tuku je opravdu těch 10 procent. Rozhodně bych začal každé ráno 30 až 40 minutami aerobního tréninku, s výjimkou těch dnů, kdy trénuješ nohy. Pokud sedm týdnů před soutěží nezaznamenáš viditelné zlepšení, tak bys musel pravděpodobně přidat ještě jednu aerobní tréninkovou jednotku o stejné délce 30 až 40 minut, a to buď před kulturistickým tréninkem, nebo večer před posledním jídlem. Nejsem příznivec superintenzivního kardio tréninku, kdy se sotva lapá po dechu. V tomto případě se spíš spaluje svalová hmota. Zvyš tepovou frekvenci jen do té míry, kdy máš sice ztížené a zrychlené dýchání a potíš se, ale jsi stále schopen při tom telefonovat nebo rozmlouvat se sousedem, který rovněž provádí aerobní trénink (to je takzvaný hovorový test). To je dle mého mínění optimální intenzita pro spalování tuku bez rizika, že bys ztrácel svalovou hmotu.

Silové výkony u základních cviků na záda

Tvůj rozvoj zad byl jednoduše fenomenální. Kombinace jejich šířky a hloubky separace byla jednoduše řečeno neuvěřitelná. Zajímalo by mne, jaké zátěže jsi používal v době své nejlepší formy na základní cviky, jako jsou mrtvé tahy, přítahy velké činky v předklonu či jednoručky.

U mrtvých tahů jsem zvládl činku, kterou jsem měl naloženou na každé straně šesti 20kg kotouči, tedy dohromady to bylo 260 kg, a s touto vahou jsem dělal 3 opakování. Toho jsem dosáhl v roce 2005 v Gold's Gymu v Las Vegas. Obvykle jsem ovšem prováděl technicky správně provedené série s 220 kg po 8 opakováních. Ovšem vždy, když jsem se cítil dobře, tak jsem se snažil přidat na každou stranu činky kotouč navíc, Mrtvé tahy dělám dodnes. Žádný jiný cvik mi srovnatelně nenapumpuje záda jako tento. Často provádím mrtvé tahy v silové kleci. Nejvyšší zátěž, kterou jsem při této variantě používal, bylo 300 kg, tedy sedm 20kg kotoučů na každé straně pro provedení několika málo opakování, většinou mezi třemi a šesti. Při veslování, tedy přítazích velké činky v předklonu, bych zvládl dobrých pět 20kg kotoučů na každé straně bez problémů, ale pouze v případě, že bych cvik prováděl explozivně a bez brzdění činky při jejím spouštění. Ovšem tuto techniku raději nepoužívám, protože riziko zranění je příliš velké. Místo toho absolvuji v "dobré" dny série po 8 až 10 opakováních se 180 kg. Co se týče přitahování jednoruční činky v předklonu, trénoval jsem v Gold's Gymu ve Venice s 90kg činkou a ve své posilovně v Las Vegas jsem používal 80kg jednoručku. Problémem tak těžkých jednoručních činek je jejich délka s ohledem na počet kotoučů, které musí být na ni naložené, a proto se také špatně v ruce vyvažují. Nechal jsem si tedy zhotovit speciální 80kg jednoruční činky, které mají větší průměr kotoučů, než je obvyklé, a tím je taková činky kratší. S takovou činku se tedy cvičí mnohem lépe.

Trénink pro solidní základy

Je mi 22 let a vykazuji celkem slušné výsledky v nabírání svalové hmoty. Ale jsem na rozpacích, jaký způsob tréninku mám dodržovat. Mám používat těžké váhy a malý počet opakování k dosažení solidní svalové hmoty a nebo používat lehčí zátěže a vyšší počty opakování, abych byl vyrýsovanější? Mám obavy, když budu používat lehčí váhy, že tím nemohu vybudovat solidní základy.

To první, co bys měl vědět je, že celá tato myšlenková konstrukce, že použitím lehčích zátěží a vyšších počtů opakování získáš lepší vyrýsování, je čistá fraška. Vyrýsování získáš díky zařazení kardio tréninku s odpovídající dietou, a ne počtem opakování v sérii! Solidní základy nejlépe vybuduješ zařazením sérií s počty opakování od 8 do 12. To znamená, že bys měl používat takovou váhu, se kterou jsi schopen provést 8 opakování, ale která ti dovolí ještě několik dalších opakování, ovšem se kterou dosáhneš dvanáctého opakování s úplným vyčerpáním, kdy další opakování již není možné. Přirozeně se ti přihodí, že někdy uděláš méně a někdy více opakování, než máš předepsáno, ale v zásadě bys měl výše popsané schéma dodržovat. Určitou možnost, jak můžeš spalovat více tuku prostřednictvím silového tréninku, je omezit odpočinkové pauzy mezi sériemi na ne více než 60 vteřin. Tak jsem to dělal já po většinu času své kulturistické kariéry. U cviků, jako jsou dřepy nebo mrtvé tahy je, na základě větší spotřeby kyslíku nutné prodloužit odpočinek mezi sériemi na 90 až 120 vteřin, ale prakticky u všech ostatních cviků by neměl být problém dodržovat 60vteřinové pauzy mezi sériemi. Tím se zvyšuje intenzita tak, že zůstáváš stále rozehřátý a napumpovaný se zvýšenou tepovou frekvencí. Tímto způsobem můžeš při tréninku s vahami využít všechny přednosti, které ti nabízí kardiovaskulární trénink. To je kromě toho velmi efektivní způsob i tehdy, když máš málo času, protože jsi schopen procvičit jednu svalovou partii za 30 až 40 minut.

Těžký trénink ramen

Zajímalo by mne, jaké nejtěžší váhy jsi používal při tlakových cvicích na ramena?

Začátkem a v polovině devadesátých let byly obzvlášť oblíbeným cvikem v našem Gold's Gymu ve Worcesteru (stát Massachusetts) tlaky za hlavou s velkou činkou. V podstatě každý z nás vykonával tento cvik s 180 kg. Ovšem je zjevné, že sparing partner musel více nebo méně část práce odvést za vás. Vzpomínám si, že jsem byl schopen bez jakékoli dopomoci opravdu absolvovat s touto vahou několik čistých opakování. V letech mé špičkové formy 2006 a 2007 byly tlaky s velkou činkou ve stoji mým hlavním cvikem na ramena. Používal jsem váhu až 140 kg a mohu s jistotou říci, že jsem byl schopen všechna opakování dělat bez dopomoci. Jedná se o cvik, který je třeba opravdu technicky zvládnout. Ovšem jakmile tento cvik na určitou dobu vynecháte a poté se k němu vrátíte, tak zjistíte, že nejste schopni používat ani přibližně stejnou zátěž jako dříve. Mám s tím osobní zkušenost, že jsem po delší pauze, kdy jsem tento cvik vynechal, byl jsem schopen zvedat pouze 100 kg, a to s velkými problémy. Ovšem po třech týdnech pravidelného zařazování tohoto cviku, jsem se již vrátil na ty tři 20kg kotouče na každé straně činky, tedy na svoji váhu. U tlaků s jednoručkami jsem dosáhl 10 opakování s 70 kg činkami. 60 kg je celkem v pohodě, ale musím dodat, že si nechám činky od mého partnera zvednout na stehna, a poté si je již sám vyhodím do výchozí polohy. Tímto způsobem si činky lépe vybalancuji, když si je zvednu sám do výše ramen.

Trénink FST-7: nové přírůstky pro pokročilé kulturisty

Myslíš si, že FST-7 je metoda tréninku jen pro pokročilé? Nebo ji může používat každý? Je mi 17 let a trénuji již dva roky a jsem stále poměrně hubený. Poznám nějaký rozdíl, když zařadím FST-7?

Nejpovolanějším k zodpovězení této otázky je jistě Hany Rambod, který tento tréninkový systém přivedl na svět. Mám samozřejmě svůj názor a myslím si, že systém FST-7 je určen pro pokročilé cvičence, a tedy není pro tebes na tvé úrovni vhodný. Představuje velký objem tréninku a řadu pumpovacích cviků a je tedy lepší pro ty, kteří již nějaký rok pravidelně trénují. S ohledem na vysoký objem tréninku představuje FST-7 větší potřebu zotavení a jako sedmnáctiletý, spíše hubený teenager bys s tím mohl mít problémy. Dokonce i já osobně jsem v předsoutěžní přípravě snížil objem tréninku FST-7 ze sedmi předepsaných sérií posledního cviku na danou svalovou partii na 4, maximálně 5, protože jsem potřeboval zařadit více kardia a původní trénink v nezmenšeném objemu by kladl příliš velké nároky na zotavení. Pokud by ses přesto rozhodlo tento typ tréninku vyzkoušet, tak jenom občas pro jednu zaostávající, slabou svalovou partii. Ale to jen v případě, že máš opravdu kvalitní stravu a dostatek odpočinku! Jinak by to mohlo být kontraproduktivní.

Jak rozšířit záda

Máš nějaké tipy, jak bych mohl rozšířit záda? Moje latissimy prostě nechtějí růst.

Nevím, jaké cviky používáš, ale v každém případě bys měl zařadit shyby a stahování kladky širokým úchopem. Pokud mluvím o širokém úchopu, tak mám na mysli takový, který přesahuje na každé straně o něco málo šíři ramen. Tedy rozhodně nesmí být příliš široký, protože ten by zkracoval a omezoval maximální rozsah pohybu. Shyby bys měl provádět do té výše, až se dostaneš hrudníkem na několik centimetrů k tyči, a kladku stahuj až těsně k hrudníku Abys využil u obou cviků maximálního rozsahu pohybu, tak udržuj hrudník vzpřímeně s mírným vyklenutím.

Dalším vynikajícím cvikem na rozvoj zad je pullover na stroji vsedě, pokud ovšem ho máš k dispozici, protože ne každá posilovna je jím vybavena. Velkým přívržencem tohoto přístroje byl Dorian Yates a já sám jsem si ho také velmi oblíbil. Cvik začíná velkým protažením latissimů ve výchozí pozici, což je jeho velkou předností, a v závěrečné fázi naopak docílíš maximální kontrakce - a co je důležité - bez spoluúčasti bicepsů. Právě to je hlavním problémem u mnoha cvičenců, kteří se snaží vybudovat zádové svaly. Bicepsy totiž přejímají velkou část svalové práce při procvičování zad a to je špatné, protože jsou mnohem menším a slabším svalem než latissimy. Bicepsy jsou nejslabším článkem svalového řetězce a s ohledem na tuto skutečnost jejich dřívější vyčerpání omezuje procvičování zad.

Myslím si, že kromě těchto cviků jsou velmi užitečným cvikem na vybudování širších latissimů přítahy jednoruční činky v předklonu s oporou, a to zvláště tehdy, pokud se klade důraz při každém opakování na maximální protažení v dolní fázi pohybu. Já osobně netahám činku jednoduše nahoru a dolů ve vertikální linii. Pohyb probíhá spíše diagonálně a činkou pohybuji při spouštění dopředu. Tato malá modifikace dělá tento cvik mnohem efektivnějším, protože pohybový rádius se tímto způsobem zvětšuje.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 79 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTipovací soutěž - Toronto Pro Supersh...
decarabas (07:53) • No a presne to sa mi stalo *24* Ale co som videl nejake videa z predjudgingu, tak Quint...
magazínBrett Wilkin 5 dnů před Wings of Stre...
Neutralni typ (17:27) • tohle video by se melo povinne poustet ve skolach tak jako se pousteji varovani pred dr...
magazínRonnie Coleman pod mikroskopem - gene...
Zodiak411 (22:17) • Tommy, když odbočím od toho, že to je absolutně mimo téma těchto stránek, tak to co zde...
magazínRonnie Coleman pod mikroskopem - gene...
Neutralni typ (11:38) • boohuzel to tak je, z techto faktu vychazi jedna vec, ze skutecne verici clovek by nemo...
magazínRonnie Coleman pod mikroskopem - gene...
maxpoint97 (11:27) • Neskutečně důmyslná logika Tommy. Akorát by sis měl před Vánoci dávat větší pozor. Jak...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie