Reklama:

CrossFit Games 2021 očima závodníka Honzy Hanáka

3.426 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

CrossFit Games. Cíl každého crossfitového atleta, který si vybral žít CrossFitem. Atleta, který den za dnem, rok za rokem dře, piluje svoje schopnosti, posouvá své limity, aby se stal nejlepším možným sportovcem, jakým může být. A také, aby se třeba dostal mezi ty nejlepší. A to se Honzovi Hanákovi z CrossFit Zlín podařilo.

Honzo, je to tak. Ty jsi vážně byl na Games! A ještě k tomu jsi tam urval krásné 10. místo v kategorii muži 35 - 39 let. Jaké to bylo? Zažil sis tam svůj americký sen?

Své dojmy ze závodů bych popsal jen samými superlativy. Bylo to skutečně skvělé. Perfektní organizace i atmosféra závodů, nadšení atletů… Ve všech směrech celé Games předčily má očekávání. Pokud se mám vyjádřit ke "svému snu", přestože nemám toto označení moc rád, protože ho sám pro sebe nedokážu přesně definovat, pokud tedy snem rozumíme něco, na co se těším, léta k tomu směřuju, pak ano, je to splněný sen.

V Open každoročně pravidelně závodíš už od roku 2013, ovšem tentokrát poprvé ses propracoval až na Games. Čím to, že to tentokrát klaplo?

Zásadní rozdíl vidím jen v tom, že do loňského roku jsem vždycky plnil open v kategorii 18 - 34 let. A letos jsem věkově "postoupil" do kategorie masters 35 - 39 let, v níž je světová konkurence přece jen trochu shovívavější. Ubylo mi tedy přetahování s "mladými" dravými kluky.

Uplynulý rok velmi poznamenal celý život u nás i ve světě covid a omezení s ním spojená. Mělo to nějaký negativní dopad na tvou přípravu? Nebo naopak pozitivní?

Stejně jako většinu životních událostí ani covidovou epidemii nevnímám černobíle. Epidemie rozhodně ochromila chod mé tělocvičny CrossFit Zlín a přibrzdila vývoj v naší komunitě atletů. Pokud mám však zhodnotit konkrétně svou přípravu, tak na ni mělo covidové období jednoznačně pozitivní vliv. Tělocvična byla z velké části roku zavřená, měl jsem tak víc času na trénink i na rodinu. Řekl bych, že po odpolednech a večerech jsem zvládl proti normálu o 8 - 10 tréninkových jednotek za měsíc víc než v běžném pracovním režimu. Takže u mne to bylo tak, že díky covidu jsem měl více času na trénink, ale i na děti, což je pro mne forma relaxace, kterou si maximálně užívám.

Spolupracoval jsi s nějakým trenérem na své přípravě, nebo ses připravoval sám?

Svůj tréninkový plán mám složený ze dvou částí. První tvoří programming od Riche Froninga, elitního atleta, čtyřnásobného držitele titulu Fittest Man on Earth, "Mayhem Athlete". Druhou část si tvořím sám a přenáším ji do programmingu CrossFit Zlín. Pokud mám příležitost, upřednostňuji společný trénink s kamarády, s trenéry CrossFit Zlín nebo se členy CFZ na lekcích. Mám rád to pravé crossfitové prostředí, atmosféru tělocvičny a komunitu lidí, vzájemnou podporu a sounáležitost v tomto sportu, která je pro mě hlavním principem CrossFitu.

Na co jsi v tréninku vzhledem ke Games kladl největší důraz?

Při přípravě na první dvě kvalifikační fáze jsem se zaměřil především na kondiční stránku přípravy. Chodil jsem spousty intervalových tréninků a metconů. To, co bylo upozaděno, byla síla, což se taky ukázalo v jednom kvalifikačním workoutu. Pozvánku na Games jsem dostal asi 14 dnů před jejich začátkem a cca 2 měsíce po skončení druhé kvalifikační fáze, takže toto mezidobí dvou měsíců pro mě bylo takovým normálním tréninkovým obdobím a rozhodně to nebyla vrcholová příprava na Games, kterou bych nastartoval, pokud bych se kvalifikoval ihned po druhé kvalifikační fázi. Ten nevyužitý čas mě trochu mrzel, ale účast jsem za všech podmínek bral všemi deseti s absolutním pocitem pokory a štěstí.

V letošním roce jsi poprvé startoval v divizi 35 - 39 let. Bereš nějak v potaz, že jsi zas o trošku starší, a odráží se to nějak v tvém přístupu - důkladnější zahřátí před tréninkem, strečink, víc regenerace apod. Nebo zatím tělo akceptuje vše bez protestů a není třeba nic měnit?

Dobrá otázka. Z CrossFit Games jsem si přivezl drobné zranění kolena, které bylo způsobeno zřejmě jen přetížením, takže nic vážného. Všechno jinak zůstává stejné. Nic na tréninkových stereotypech neměním. Cítím se dobře, zdraví mi zatím slouží. Důkladnou přípravu na trénink, jako je zahřátí, aktivace apod., jsem vždy respektoval, stejně jako poctivé zařazování potréninkových a doplňkových aktivit. Vlastní trénink i všechny aspekty kolem tréninku se snažím dodržovat stále stejně a pořádně.

Dle výsledkové tabulky Games to vypadá, že jsi předvedl celkově velmi vyrovnané výkony a neukázaly se větší slabiny. Jak jsi to vnímal ty subjektivně? Ve kterých workoutech ses cítil dobře a kde to šlo trochu víc ztuha? Kde jsi byl se svým výkonem spokojený a kde bys našel chybičky?

Chybiček tam pár bylo a zcela jistě bych k některým situacím a třeba i na jiných závodech přistupoval jinak. Ale na Games jsem byl v takovém "WOW stavu", že jsem si všechno jen maximálně užíval. Jako nejtěžší hodnotím workout, který u mne poznamenal celé tři závodní dny, a to hned ten první. Moc neběhám, a když už, pak cca 400metrové vzdálenosti ve workoutech. Takže 7,5 km v rychlém tempu bylo pro mne doslova "vražedných", i když to tak možná nevypadalo. Po workoutu jsem byl nějakou dobu solidně "vypnutý" a musel jsem párkrát navštívit toalety. V globálu jsem byl spokojený skutečně se vším. Být to na jiných závodech, zřejmě bych chyby hledal a samozřejmě našel, ale v Madisonu jsem si všechny workouty 100% užíval.

Kooperovali jste na závodech nějak s Františkem Heribánem, dalším "naším" závodníkem, nebo jste naopak soupeřili kdo s koho?

Ne, nespolupracovali jsme v tom smyslu, že bychom vymýšleli taktiku pro jednotlivé workouty. Bavili jsme se spolu a řešili věci kolem závodu na klasické přátelské úrovni. Ve stejném přátelském duchu jsme spolu i závodili. Ale musím říct, že atmosféra mezi všemi závodníky na Crossfit Games byla veskrze přátelská, tak jak to na crossfitových závodech bývá a jak ji znám. A je to právě jeden z důvodů, proč mám závodění tak rád.

Počkal sis i na víkendové finále Games? Pokud ano, kdo z atletů na tebe udělal největší dojem?

Letos jsem poprvé po 7 letech víkendový závod a finále neviděl. Rozhodli jsme se s mým kamarádem Jirkou, který mě na Games doprovázel, že využijeme času a příležitosti a vyrazili jsme poznávat zajímavé kouty Ameriky. Finále jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít alespoň ze záznamu. A trojice atletů, kterou mám rád a která nakonec ovládla stupně vítězů, byla skvělá.

Co pěkného jste s kamarádem na vaší cestě viděli a jaký na tebe Amerika udělala dojem?

Na toto téma bych mohl napsat slohovku. Tak jako samotné Games bylo i putování po části Ameriky fantastické. Zejména rozmanitost krajiny a nádherná příroda, ovšem i vlídnost lidí na mě udělaly velký dojem. Měli jsme na cestování pouze 12 dnů. Autem jsme ujeli přes Kalifornii, Nevadu a Arizonu cca 4 500 km. A krásných a zajímavých míst bylo spousta. Například Hoover Dam, Grand Canyon, Las Vegas, Death Valley, Route 66, Meteor Crater, L.A.. Ale fakt je, že jsme ani zdaleka nestihli všechno, co jsme stihnout chtěli. Takže se tam asi budu muset ještě někdy vrátit.

S jakými pocity ses vrátil? S tím, že už jsi teda Games zažil a stačilo, nebo že bys to ještě chtěl znovu zažít?

Sám jsem si tuto otázku několikrát položil. Během Games jsem si říkal, že je to TOP, vrchol, splněný cíl a nic víc není. Ale první den po Games už ve mně hlodala myšlenka, že by bylo skvělé dát si to ještě jednou. Přece jen jsem duší atlet a závodník a přede mnou ještě nějakých pár míst zbylo. Do závodního důchodu se zatím nechystám, tak uvidíme. Třeba ještě připravím pro sebe i český CrossFit nějaké příjemné překvapení.

Tak to ti budeme držet všechny palce!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
MartinG (21:08) • Absolútny súhlas s Mikuc, lepšie by som to nenapísal. Regana vidím v budúcnosti dosť vy...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (20:37) • Nevim pripomina mi Kucla, je to tim jaky hype kolem nich komunita vytvorila a ja jej ne...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Mikuc (19:08) • Koukni na něj pořádně, má všechno, dokonce i lýtka!, žádný defekt, ani na něm žádná sva...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (18:29) • Paradoxne nejvi prekvapili 212 borci, ne jen Clarida ale i Burton, ktery mohl byt klidn...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (17:05) • Jinak kazdy v tom Grimesovi vidi nejaky megatalent, ale me neprijde, nevidim na nem nic...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie