Reklama:
K nákupu nad 1000 Kč dárek ZDARMA
POUZE DNES! Konjakové těstoviny bez sacharidů jako dárek. Více zde.

Vladislav Tuláček: "Trofej mi předávala anglická královna."

4.419 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Horalské hry mají ve Skotsku tradici starou téměř tisíc let. Ovšem v jejich novodobém pojetí exceluje Čech. Vladislavu Tuláčkovi se v roce 2019 podařilo při závodech ve Skotsku pokořit 35 let starý rekord v hodu 25,4kg závažím do výšky, za což se mu dostalo té cti, že mu trofej předala sama anglická královna.

Ve třetím srpnovém týdnu letošního roku Vladislav opět vyhrál závody ve Skotsku s tím, že při nich pokořil oficiální světový rekord v hodu závažím do výšky (rekord je nižší než u nás, eviduje se pouze na území Velké Británie). O týden později Čech se skotskou silou a bojovností posunul český rekord. Starý rekord činil 550 cm, zatímco Vladislavovi se podařilo závaží vyhodit do výšky 560 cm.

Jak se to tak stane, že se Čech propracuje mezi elitu ve skotských hrách? Na to Vám odpoví sám Vladislav.

Vladislave, sportovně se Vám velice daří v tradičních skotských hrách. Berete hry jako čistě sportovní záležitost, nebo máte i nějaký vztah ke Skotsku a jeho kultuře?

Psal se rok 2016, když jsem začínal pravidelně soutěžit ve Skotsku. Ze začátku jsem to bral čistě jen ze sportovního hlediska, ale časem si mě Skotsko i skotské tradiční hry získaly a já se začal víc zajímat i o historii země.

Vím, že jste na chvíli nakoukl do strongman světa, ale máte ještě jinou sportovní minulost?

Dělal jsem 12 let atletiku, konkrétně vrh koulí a hod diskem. Dodnes držím české rekordy do 15, 17 a 19 let ve vrhu koulí. Pak ale přišly interní střediskové problémy, trénoval jsem ve vojenském středisku Dukla a já totálně ztratil motivaci... Každopádně vzhledem k tomu, že skotské hry jsou vlastně předchůdcem novodobé atletiky, dá se říct, že trénuji již od 12 let naprosto stejně. (smích) Co se týče strongman sportu, tomu jsem se nikdy nevěnoval, pouze jsem si vyzkoušel asi 2 - 3 závody.

Jaká z disciplín skotských her Vám sedí nejvíc a se kterou Vám trvalo "spřátelení" nejdéle?

Jelikož jsem byl koulař, mé silné eventy byly vždy vrhy a hod závažím do výšky. Slabina byla velká, a to weight for distance (hod 12,7kg závažím do dálky a hod 25,4kg závažím do dálky). Tato disciplína vyžaduje dvě otočky a velmi dobrou koordinaci. Ovšem teď, po pěti letech už můžu říct, že nemám žádnou slabinu. (úsměv)

Když jste začínal, kde jste měl šanci pochytit správnou techniku? A odkud jste sehnal tradiční sportovní náčiní pro trénink?

Byl jsem u nás v ČR takový průkopník, takže jsem se vše musel naučit sám, jen z videí na YouTube. Náčiní mi pomohl vyrobit můj tréninkový parťák Miroslav Tomko.

Můžete lehce nastínit, jak vypadá Váš týdenní tréninkový režim?

Hodně se to odvíjí od toho, v jakém období se právě nacházíme. Například teď, když jsem se chystal na skotské hry v Sychrově, konkrétně na disciplínu hod závažím (24,4 kg) do výšky, jsem dva měsíce trénoval 2x denně. Dopolední fáze zahrnovala odhody a drilování techniky jednotlivých eventů, odpoledne pak gym. O víkendech jsem se snažil o dodržování odpočinku a regenerace (plavání, sauna, regenerace).

Spolupracujete s nějakým trenérem?

Pouze s otcem, ten mě v podstatě trénuje celý život.

Povinným "dresem" horalských her je skotský kilt. Jak se Vám v něm v dynamických disciplínách pohybuje a odkud máte ten Váš?

Svůj kilt jsem si pořídil na závodech v USA. Je vyroben z lehké tkaniny, tudíž ideální na pohyb. Oproti tradičním kiltům je hrozně lehký, takže ani necítím, že ho mám na sobě.

Ve skotských hrách jste se vypracoval na světovou špičku. Kterým svým schopnostem za to vděčíte?

Má největší přednost je rychlost, dynamika a pak touha byt nejlepší a stále se zlepšovat.

Co považujete za svůj největší sportovní úspěch?

Závody ve Skotsku 2019 v Braemaru, kde jsem překonal 35 let starý rekord v hodu závažím do výšky. Následně jsem byl vyzván, abych předstoupil před královnu Alžbětu.

Teda, to se jen tak někomu nepoštěstí! Jaké to bylo?

Byl to obrovský zážitek. Závodu se účastnilo 15 000 diváků a před jejich zraky jsem pochodoval do altánu, kde mě čekala královská rodina v čele s královnou. Dopředu jsem byl seznámen s etiketou, že musím čekat na vyzvání, poklonit se a čekat, až první promluví královna. Rozhovor byl až překvapivě přátelský a dlouhý. Královna se mě ptala, jak jsem se k tomu sportu dostal, a pak vzpomínala na svou návštěvu Prahy, jak moc se jí u nás líbilo. Potom mi pogratulovala a předala trofej.

Tak to máte vskutku jedinečný zážitek. Ve svém sportu jste se dostal na špici. Jde jít někam dál? Máte nějaké sportovní sny a cíle?

Jak se říká, dostat se na špici je těžké, ale ještě těžší je se tam udržet. A to je přesně můj plán pro následující tři roky. V těch třech letech bych si také rád vychoval nástupce. Už teď mám pár nadějných kluků - Davida Melnicuka a Jana Smrčku.

Tak ať se Vám i nadále daří a ať se Vám podaří vychovat si důstojné nástupce.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínArnold Classic 2021: výsledky a fotog...
Mindandbody (18:40) • Co jsem si ještě povšiml, byť tu není foto FDB, začíná se mu tvořit nadpupeční kýla, to...
magazínArnold Classic 2021: výsledky a fotog...
Neutralni typ (17:44) • vidis a to je pro me jedina poza kera se mi na nem nelibi,jeho kulate delty tam moc vyn...
magazínArnold Classic 2021: výsledky a fotog...
Russ (17:15) • Kucla bych dal určitě na druhý místo
magazínArnold Classic 2021: výsledky a fotog...
Mindandbody (15:44) • Zlepšil se a něco nabral, ale na nic lepšího to nebude. Osobně na něm (nebudu-li počíta...
magazínArnold Classic 2021: výsledky a fotog...
Neutralni typ (13:51) • prijde me ze Walker trosku tou svou prezentaci a pozingem kopiruje CutleraErasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie