Reklama:

Zemřel profesionální kulturista
John Meadows. Bylo mu 49 let.

23.175 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Na facebookovém účtu bývalého profesionálního kulturisty, úspěšného trenéra a nutričního specialisty Johna Meadowse se v noci na dnešek objevila šokující zpráva. Žena, která se pod příspěvkem podepsala jako Brooke Nappo, uvedla, že zastupuje Johnovu manželku Mary a že John Meadows v neděli ráno náhle a v poklidu doma zemřel. Informace je bohužel pravdivá a v tuto chvíli už je potvrzena mnoha dalšími zdroji. Zpravodajský web US day News píše o tom, že John zemřel ve spánku. Příčinou jeho smrti má být podle stejného média plicní embolie.


Co je plicní embolie?
Plicní embolie je život ohrožující onemocnění, při kterém dochází k náhlé obstrukci plicnice (hlavní tepna přivádějící krev do plic), nebo některé z jejích větví, především krevní sraženinou. Krevní sraženina neboli trombus může za určitých okolností vzniknout v žilním systému. Tato nemoc se nazývá - hluboká žilní trombóza a postihuje nejčastěji žíly dolních končetin a pánevní žíly. Jako embolii (nebo embolizaci) označujeme proces uvolnění trombu z místa vzniku a jeho následné přemístění do plicnice. Vedle trombů mohou vzácně embolii způsobovat i jiné hmoty (tuk a kostní dřeň při rozsáhlých úrazech, plodová voda při porodu, vzduch při potápění a další).

Zdroj: Ikem.cz


John Meadows se narodil 11. dubna 1972. Už ve dvanácti letech pročítal kulturistické magazíny, kde netypicky pro tak mladého člověka hltal především články o anatomii a fyziologii. V pouhých třinácti začal sám také se závoděním. Ačkoliv v kategorii teenagerů do sedmnácti let tehdy po boku starších soupeřů neměl šanci a skončil poslední, jeho nový sport jej už tenkrát úplně pohltil a bodybuilding byl od té doby nedílnou součástí jeho života. Do světa velké kulturistiky Meadows poprvé nahlédl v sezóně 1999, kdy se představil na pódiu NPC USA, na kterém se už v té době bojovalo o profesionální karty. Jednalo se o výborně obsazené závody, na kterých o přízeň rozhodčích usilovali třeba Capriese Murray, Rodney St. Cloud, Rusty Jeffers, Tevita Aholelei, Garrett Downing anebo jejich pozdější absolutní vítěz Melvin Anthony. John na nich v kategorii do 102 kg bral čtvrté místo. Na amerických amatérských soutěžích národní úrovně, ke kterým kromě NPC USA patří i NPC Nationals, NPC Team Universe, NPC North American Championships a NPC Masters Nationals, Meadows nastupoval i v následujících letech, dokud jej nepřibrzdily jeho první vážné zdravotní problémy.

John Meadows při profesionálním debutu na Vancouver Pro 2015 (foto: Npcnewsonline.com / Lloyd Terry Jr.)

V roce 2005, kdy už platil za zkušeného amatérského kulturistu, u něj vzácné cévní onemocnění (jeho anglická zkratka je IMHMV) vyústilo v potíže, které bezprostředně ohrožovaly jeho život, a lékaři mu při akutní operaci museli odstranit celé tlusté střevo. Zákrok se neobešel bez řady pooperačních komplikací, včetně toho, že se po něm potýkal s několika kýlami, což spravila až další operace v roce 2007. Přesto, že mu v roce 2006 lékaři řekli, že už nikdy nebude moci závodit a bez rizika už nezvedne těžší než 15kg činku, našel John později doktora, se kterým společně nalezli cestu, jak by se k bodybuildingu mohl vrátit. Šlo především o chytrou volbu cviků, které mu umožňovaly trénovat i přes vážné poškození nervů v oblasti břicha, které si všechny jeho operace vyžádaly. Svůj comeback na soutěžní pódia si John připsal na severoamerickém šampionátu v roce 2007, kdy v kategorii do 102 kg ovšem skončil poslední, což mělo co dělat právě s tím, že jeho břišní svaly zdaleka nevypadaly tak jako dřív. Postupně se u něj ale část poškozených nervových spojení obnovila a on znovu mohl začít břišní svaly alespoň nějakým způsobem trénovat.

John Meadows při svém nejvydařenějším vystoupení mezi profesionály na Wings of Strength PBW Tampa Pro 2015
(foto: Npcnewsonline.com / John Hawley)

To Johnovi pomohlo k tomu, že se v roce 2015 probojoval k absolutními vítězství v kulturistice mužů masters nad 40 let na NPC Team Universe a získal tak vysněnou profesionální kartu. Mezi profíky následně absolvoval celkem jedenáct soutěžních startů. V letech 2015 a 2016 působil v kategorii do 212 liber, ve které pětkrát dosáhl na umístění v top 5. Jeho nejlepším výsledkem v profesionální lize IFBB Jima Maniona je přitom třetí příčka z Wings of Strength PBW Tampa Pro 2015. V sezóně 2017 si John vyzkoušel i závodění v kulturistice mužů open, ovšem už bez výraznějšího úspěchu. Od té doby nezávodil a jako trenér a specialista na dietu pomáhal s přípravou dalším závodníkům. Vloni jej poté znovu potkaly vážné zdravotní problémy. John začátkem května prodělal srdeční infarkt způsobený několika krevními sraženinami. Lékaři zvolená léčba ovšem poměrně rychle zabrala a sraženiny se podařilo rozpustit. O několik dnů později Meadows opouštěl nemoci s tím, že jeho srdce funguje asi o deset procent hůře, než by mělo, což nebylo zlé. John zároveň věřil, že pokud si v nadcházejících měsících ve své životosprávě povede chytře, podaří se mu funkci srdce zcela obnovit.

John Meadows při vystoupení na California Pro 2017 v kulturistice mužů open
(foto: Npcnewsonline.com / Ron Avidan)

Od svých posledních potíží samozřejmě podstupoval pravidelné lékařské prohlídky. Příští jej u kardiologa měla čekat tento týden a John se na ni chystal s tím, že se po zdravotní stránce cítí skvěle a všechno jde dobře. Alespoň tak hovořil v živém vysílání na YouTube ještě 6. srpna. Zpráva o předčasném odchodu devětačtyřicetiletého Američana komunitu světa kulturistiky a fitness výrazně zasáhla. John ji totiž za svého života podstatným způsobem ovlivnil. Z jeho tréninkových programů a přístupu k výživě čerpali nejenom samotní návštěvníci posiloven a závodníci, ale také další specialisté v oboru. Pro mnohé z nich tu byl jako přítel i jako mentor. Při všem jeho pracovním vytížení pro Johna vždy ale byla na prvním místě jeho rodina, kterou kromě Mary tvořili také jejich dva synové, dvanáctiletá dvojčata Jonathan and Alexander. Jako na úžasného, rodinně založeného muže na Johna vzpomíná trenér Phil Visicaro, který s ním závodil na NPC Nationals 2014. John tehdy na soutěži skončil šestý a Philovi dal do života jednu z největších lekcí charakteru, kterou si bude navždy pamatovat. Když se jej Visicaro zeptal, proč se nijak nerozčiluje nad tím, že nevyhrál, odvedl jej John stranou s tím, že mu důvod ukáže. O kus dál za ním přiběhli jeho chlapci objali ho a bylo vidět, jak jsou na něj pyšní. Jeho žena ho objala a políbila. Otočil se na Phila, usmál se a řekl, že proto. Tohle byl jeho svět. I ten John Meadows nyní opustil a právě svým nejbližším samozřejmě bude chybět nejvíce.


Použité elektronické zdroje:

 • Bodybuilder John Meadows’ Cause of Death Related to His Illness [online] [cit 2021-08-09]. Dostupné na https://usdaynews.com/
 • Meadows, J.John Meadows [online] [cit 2021-08-09]. Dostupné na https://mountaindogdiet.com/
 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2021-08-09]. Dostupné na http://www.musclememory.com
 • Plicní embolie [online] [cit 2021-08-09]. Dostupné na https://www.ikem.cz/

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  09.08.14:37Patrick - Claridovi pomahal Popri Jansenovi Jeden z mala lidii v ..+1
  09.08.10:019027 - Terrence Ruffin, Missy Truscot (miss olympia) Fouad Abiad...+1
  09.08.09:50Arnold Strong - Jake závodníky připravoval na zavody?
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie