Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

CrossFit Games 2021 očima závodníka Františka Heribána

5.511 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Je to vynikající úspěch! František Heribán, soutěžící za brněnskou tělocvičnu CrossFit Destiny, vybojoval na Games 2021 šesté místo v kategorii muži 35 - 39 let. Znamená to, že je v této věkové hladině šestým nejlepším crossfitovým atletem světa, a to i navzdory tomu, že závodil se zraněním, které ho v mnoha workoutech bolestivě omezovalo.

František začal s CrossFitem v roce 2014, ovšem v tu dobu nebyl žádný sportovní začátečník. Od mládí se věnoval orientačnímu běhu a delším běhům vůbec, závodil na mezinárodních soutěžích a může se v této sportovní disciplíně pyšnit titulem mistra a vicemistra SR. Jako dorostenec pak hrál první a druhou ligu ve fotbale a v dospělosti druhou národní ligu ve futsalu. Všechny tyto sportovní zkušenosti mu pomohly excelovat i v CrossFitu. A nejen to. Pomohly mu také k tomu, že velice dobře zná své tělo, a tak si velice úspěšně připravuje své tréninkové plány sám, což mezi špičkovými atlety rozhodně není obvyklé. Že má František také obrovskou tréninkovou disciplínu, snad ani není třeba dodávat. Disciplína, talent a láska ke sportu, to vše v kombinaci vede k sportovnímu úspěchu. A také schopnost unést bolest. Tu si František Heribán při svém startu na největší crossfitové akci planety otestoval nad poměry.

Františku, když se podíváme na výsledkovou tabulku Games 2021 v kategorii muži 35 - 39 let, uvidíme na předních pěti příčkách jednu americkou vlaku za druhou, na příčce šesté ale vlajku Slovenska, která tam visí Vaší zásluhou. Jak si ceníte tohoto umístění v rámci všech svých sportovních úspěchů, kterých jste v životě dosáhl?

Pro každého crossfiťáka je snem dostat se na Games a zazávodit si tam. Šesté místo pro mě ale je a není úspěch. Určitě mě těší být nejlepším Evropanem na závodech a úplně se neztratit v konkurenci zvučných jmen. Nemohu ale říct, že bych tohle umístění považoval za nej z mých sportovních úspěchů. Na 1. místo bych určitě zařadil vítězství na CrossFit Lowland Throwdown 2019. A hned za něj vítězství na EMT 2018 v Maďarsku. Takže 6. místo na Games bych dal asi až na 3. příčku.

Dostat se letos na Games bylo těžší než obvykle. A nemluvím teď o kvalifikaci na závod, jako spíš o tom vůbec do Států kvůli restrikcím spojeným s koronavirem docestovat. Co všechno jste pro to musel udělat?

Vyřizování všech povolení zabralo cca měsíc a ještě pár dnů před odjezdem nebylo jisté, jestli vůbec pojedeme. Do toho bylo potřeba se naočkovat aspoň 21 dnů před příjezdem do USA, abych se vyhnul avizované karanténě . Byl to maraton denních mailů, hovorů a nejistoty, jestli nám vstup do země povolí. To byl i jeden z faktorů, který myslím, že v konečném součtu přispěl k horšímu výsledku v závodech, než na jaký jsem měl.

Jaké jste měl pocity, když jste nakonec stanul v madisonském Alliant Energy Center? Zaslouží si dle Vaší zkušenosti Games označení crossfitová olympiáda?

Určité zaslouží. Stát v aréně je skvělý pocit, navíc mít vedle sebe - proti sobě gamesové legendy jako Kasperbauer, Hobar, Sulon, Konway… To jsou kluci, na které jsem se koukal v letech 2014 - 2015, když já s CrossFitem začínal na Bestii Open. (závody pro začátečníky, pozn. red.) A pak to vše kolem. Rozcvičovny, organizace, timing. Pro mne velká škola.

Games jsou vrcholným závodem kariéry crossfitového atleta a jako takové na něj jistě kladou i velký psychický tlak. Jak jste unesl celé to "haló" velkého závodu?

Jak jsem už zmiňoval, velký tlak byl celý poslední měsíc ohledně vyřizování povolení pro vstup. 10 dnů před závodem zranění prstu. Tohle byly velké stresové faktory, které se podepsaly na pohodě celého závodu. Samotný závod už tak stresující nebyl. Vstupoval jsem ze 16. pozice. Věděl jsem, že nechci být poslední a cíl byl top 10.

Úvodním eventem byl běh na 7,2 km. Přál byste si i delší, ale přesto jste byl rád, běh je Vaše silná disciplína. Velmi mě ale pobavilo Vaše vidění průběhu tohoto prvního závodu, jak jste ho popisoval na svém FB, a tak si kousek s dovolením vypůjčím:

…s koučem F3 děláme taktiku. 5 min/km prvních 5 km, pak dle potřeby zrychlíme. Nenecháme se strhnout davem, ale ať nám neutečou. V rozcvičovně Zátopek, Pribilinec a Kipčoke, kam se jen podíváš. 3, 2, 1, píp. Běžím - neee, my sprintujem. Buď já, nebo oni si nepřečetli vzdálenost... První kolo 4:50 - 1200 m.
Tohle se nedá udržet…

No, jenže Vy jste to udržel a běh ve své kategorii vyhrál! Jak se Vám to podařilo? Bylo to vydřené, nebo jste tam zažil onen mystický flow fenomén, kdy sportovec předvede skvělý výkon, a přitom má pocit, jako by to šlo samo?

Bylo to vydřený. Nejhorší bylo asi první kolo, kdy jsem se musel dostat do tempa pod 4 min na km. Když mám dobrý den, tak jsem schopen běhat 4 min/km na vzdálenost kolem 5 km, tady jsem věděl, že pojedu ještě o 2 km víc. Takže cca první 3 km to bylo o hledání vhodné délky kroku, tempování dechu a srovnávání si všeho v hlavě. Flow fenomén moc nezažívám. Věřím tomu, že vše je v hlavě a že člověk se sám sebe limituje jenom strachem z bolesti, která ale stejně v závodech jako Games přijde.

Do jaké míry na běhu ve svém tréninku makáte a nakolik těžíte ze své běžecké minulosti?

Běh je nedílnou součásti mých tréninků, běhám minimálně 2x týdně. Jednou delší vzdálenosti 10, 12, 15 km v tempu kolem 5 - 5:30. Druhý trénink je spíše na kratší úseky 400 - 800 m, zaměřený na dynamiku pohybu. Určitě těžím ze své běžecké a fotbalové minulosti, ale také je to o tom, že běhu přikládám stejnou váhu v přípravě jako třeba gymnastice a vzpírání, a to mě odlišuje od většiny, pro které je trénink běhu zlo a spíše jej považují za active recovery než za samostatnou disciplínu.

V dalších workoutech na Vás čekaly takové věci jako šplh na laně, deadlift, maximálka na snatch, chůze po rukou atd. Běžné věci na CF závodech, ALE! Vy jste měl zraněný prst - vytažený kloub z pouzdra a pohmoždění okolního vaziva. Který cvik nebo workout jste si nejvíce protrpěl a kde si myslíte, že byste bez zranění dosáhl lepšího výsledku?

Nejvíc jsem trpěl ve finále. Ruka už nefungovala a oba cviky byly zaměřené na tlak v zápěstí, pro mě smrtelná kombinace. Na lepší výsledek bych si věřil v druhém workoutu, kde byly moje oblíbené DL a rope climb. Tady si troufám říct, že umístění v první trojce by bylo reálné. Stejně tak WOD 6 - veslo, C&J a sled push. Tlaky nad hlavu mi dělaly problém, na top 3 by to nebylo, ale kolem 5. místa určitě ano.

Na pátý event, kterým bylo 500 m plavání na volné vodě, jste si moc nevěřil, a proto bylo nejspíš překvapení i pro Vás samotného, že jste ho nakonec vyhrál. Jak jste to, chlape, zase udělal?

Byla to shoda náhod a taky dobře zvolená taktika. Plavec nejsem a nebudu se tady prsit, i když právě prsa mi vyhrála tenhle WOD. Čtyři předchozí workouty byly o ramenou a od heatu před námi jsem věděl že zhruba po 150 m je úsek, kde je spousta řas a chaluh, které se namotávají na ruce. Bylo zřejmé, že kluci to rozjedou ve velkém tempu a všichni pojedou kraul. Takže bylo jasné, že únava se podepíše a dřív nebo později někteří odpadnou. Řekl jsem, si že pro mne bude lepší jít prsa od začátku a doufat, že někteří se přecení a já je ve stejném tempu přeplavu. Vše se naplnilo. Po prvních cca 200 m jsem byl někde uprostřed pole, po obrátce na 250 se to ale začalo trhat. U většiny se kraul změnil na plácaní a pokoušení se dostat řasy z rukou. To stálo dost sil. Jel jsem stejné tempo, řasy rozhrnoval rukama a snažil se soustředit jenom na dýchání.

Takže že byste se dal na plaveckou dráhu, neplánujete.

To určitě ne, jsem realista.

Event 6 byl přesně pro Vás - bar muscle-up, ski erg, double unders. Užil jste si tenhle workout, ve kterém jste sklidil druhé místo, vůbec nejvíc ze všech workoutů Games?

Určitě ano. Tenhle WOD byl pro mne. Jediná hrazda na Games a já gymnastiku miluju. Užil jsem si WOD a jsem za něj moc rád. Druhý nejpříjemnější byl pro mě WOD 2 - DL a rope climb, třetí byl běh.

Vím, že dříve jste si připravoval celý svůj programming sám, ale teď jsem četla, že s Vámi byl ve Státech Filip Trojovský. Navázali jste nějakou spolupráci?

To bylo tak. Já na Games tenhle rok nechtěl, nebylo to v plánu. V listopadu 2020 přišel Filip s podnětem, že se chce připravit na Open, a jestli mu s tím nepomůžu po kondiční stránce jako sparing při trénincích. Open a Regionals jsou vždy loterie, je to o tom, jak vám sednou workouty. A tenhle rok to sedlo mně. Být tam ale 1RM snatch nebo C&J, tak určitě na Games nejedu, ale právě možná Filip nebo jiní borci. Jinak tréninky jsem si dělal celou přípravu sám. Za těch pár let, co CrossFit dělám, už vím, jak moje tělo funguje a na co je potřeba se zaměřit. Řídím se pravidlem, že na velkém eventu s deseti workouty bude maximálně jeden na maximální lift, ale alespoň 6 - 7 zaměřených na kapacitu a kardio. A tímhle směrem se ubírá i můj trénink.

Jaké jsou Vaše celkové pocity po Games? Budete mít ještě chuť se tam vrátit a ukázat soupeřům, co od Vás mohou čekat, když Vás neomezuje zranění, nebo Vám jedna zkušenost z Games stačila?

Vše bude záležet na okolnostech. Určitě bych se na Games jednou rád vrátil a pokusil se o bednu. Vím, že je mnohem těžší se tam dostat než pak uspět v samotném závodě. Nebudeme si nic nalhávat, je to hodně i o financích. Games na 10 dnů jsou za 100 000 korun. Takže bez sponzorů to nepůjde a uvidíme, jak na tom budu zdravotně.

Tak přeji, ať seženete dobrého sponzora a ať tam jednou padne ta bedna na Games. A hlavně, ať drží zdraví!Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 148 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie