Reklama:

Jaroslav Černý - kettlebell lifting

2.807 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Zapomenutí siláci (I.): Gustav Frištenský
Jak na OCR překážky (VIII.): Atlas Carry

Kettlebell, tedy železnou kouli s uchem, Vám jistě není třeba představovat. Možná Vám něco říkají i cviky, jako je snatch, clean a nebo jerk. Nejspíš jste ale nevěděli, že už více než půl století existuje i sport zvaný kettlebell lifting, ve kterém se kettlebell zvedá na výkon, a že na nedávném mistrovství Evropy nás úspěšně reprezentoval český závodník Jaroslav Černý!

S Jarkem jste se na Ronnie.cz setkali nedávno v tréninkové sérii Jak na OCR překážky, kde radil se zvládáním strongmanských disciplín, které bývají součástí překážkových závodů. Tehdy mi také poprvé zmínil, že se jako jeden z mála Čechů věnuje kettlebell liftingu a že během tréninku nazvedá až 13 tun železa. Odtud byl už jen malý krůček ke vzniku dnešního videa. Samotný kettlebell lifting (rusky гиревой спорт [girjevoj sport]) vznikl v Rusku, které je i domovinou kettlebellu, na konci 40. let minulého století a v 60. letech pak získal i konkrétní soutěžní pravidla.

S Jarkem jsme natáčeli v kolínské "nefalšované tělocvičně" 2HaSance (čti "druhá šance"), která je věnovaná odkazu starých českých sportovců, především památce siláka Gustava Frištenského. Jarek se tehdy připravoval na zmiňované mistrovství Evropy v kettlebell liftingu, které proběhlo od 28. do 30. května v ruské Kazani. Na konci tréninkového videa proto uvidíte i krátký sestřih ze soutěže, na níž Jarek vybojoval skvělou stříbrnou medaili! Kompletní záznam jeho výkonu na soutěži pak najdete ve druhém videu v tomto článku spolu s Jarkovým vyjádřením k průběhu a výsledku celého mistrovství. A ve třetím videu v článku Vám pak Jarek samotný kettlebell lifting také představí. A já ještě připomenu, že pokud se chcete více dozvědět o starých českých silácích, třeba právě o Gustavu Frištenském, je tu pro Vás náš seriál krátkých videí Zapomenutí siláci!


Jaroslav Černý - kettlebell lifting


Mistrovství Evropy v kettlebell liftingu 2021 očima Jaroslava Černého

[Text: Jaroslav Černý] Vycestovat dnes do Ruska není vůbec jednoduché, nicméně když jsem zjistil, že by ta možnost byla, že bych se mohl poměřit s Rusy na ruské půdě, byla to ohromná motivace. Navíc jsem skoro 2 roky neměl možnost závodit. Proto jsem prostě musel.

Organizace závodu byla naprosto perfektní. Kazaň je bohaté město a organizátoři chtěli prezentovat sport v tom nejlepším světle, což se jim povedlo. Vše od první minuty šlapalo, žádné zpoždění. Bylo přihlášeno kolem 300 závodníků z 13 zemí.

Přiletěli jsme v pátek ve 2:00 ráno a v 8:00 následovalo vážení, kde jsem navážil 94,5 kg, což znamenalo váhovou kategorii do 95 kg. Normálně chodím 95+. Závodit jsem měl další den (sobota) po 10:00. Po cestě jsem byl celkem unavený, ale říkal jsem si, že se dospím a bude dobře. Na spánku si hodně zakládám, protože to je prostě ten nejsilnější suplement.

V pátek, cca v 19:00, jsme dostali info, že nám ruší let a že let domů se nekoná. To člověku na klidu nepřidá, navíc v pátek večer (o víkendu se moc nemaká). Plán byl takový, že odzávodím a pojedeme to na letiště vyřešit. No, nebudu lhát, usnul jsem asi ve 3 ráno a v 7 jsem vstával. Kombinace nervozity a informace o letu mě asi trochu rozhodila. Probudil jsem se a necítil jsem se vůbec špatně, říkal jsem si, že by to mohlo jít.

Cca 45 minut před závodem jsem se začal připravovat. 20 minut kardio práce, potom lehké rozházení s kettlebelly, příprava kettlebellů a jde se na věc. Je to tu, konečně závod, v krásné hale, super kettlebelly, krásná kulisa = značka ideál.

Začínáme. První tři minuty paráda, cvičí se mi fakt dobře. Čtvrtá, pátá, šestá minuta držím v klidu tempo, cítím se relativně dobře. Sedmá minuta bývá hodně kritická, i tu zvládám celkem dobře. Říkám si už jen tři minuty a tempo je fajn. Osmá minuta, i tu zvládám, ale najednou se něco začíná dít. Už to fakt bolí a tuhne mi levá ruka. Jako bych měl najednou místo 2x 24 kg v ruce 2x 100 kg, prostě vím, že je zle. Bojuju, dejchám jak ženská těsně před porodem, hlava moc chce, furt si přeříkávám v hlavě heslo Gustava Frištenského a myslím na holky doma. To už dám, to už dám. Jenže každá další sekunda trvá jako hodinu a v čase 8:35 mi najednou zničehonic vypne levá ruka a já, jako bych neměl ruce ve své moci, prostě pokládám a končím. K tomu všemu mám 3 noncounts (špatná technika). Odcházím z pódia a v hlavě si tak hrozně nadávám, tohle jsi fakt pos*al... Ještě, že tam se mnou byl Ondra, který mě rychle uklidnil, navíc jsme měli před sebou ještě jeden důležitý úkol, dostat se vůbec domů, což se nakonec povedlo. :-) A když jsme se vrátili s letenkou jen s jednodenním zpožděním do haly, tak jsem zjistil, že ani soupeři nepředvedli žádný super výkon a mně můj výkon, který by normálně nestačil ani na první pětku, stačil na 2. místo, což bylo hustý. Medaili beru s velkou pokorou a díkem. Říkám si, že to je odměna za tvrdý trénink a lapálie, kterými jsem musel projít, abych se tam vůbec dostal.

Svůj cíl jsem nesplnil, a proto vím, že budu pokračovat ještě usilovněji k tomu mému magickému číslu 90.

Když to shrnu, bylo to úžasné. A kdo tvrdí, že je Rusko zemí bla bla bla, tak je to člověk, který tam s největší pravděpodobností vůbec nebyl a papouškuje jen to, co si přečte. Lidé v Rusku jsou otevření, komunikativní, a hlavně nám pomohli vždy a všude, nic nebyl problém. A pokud jde o Kazaň, pokud máte možnost toto hlavní město Tatarstánu navštívit, tak neváhejte.

A teď zpět k tréninku a tvrdé práci.

J.A.R.E.K.


Jaroslav Černý na European Kettlebell Championship Kazan 2021


CKC - jak to vidí J.A.R.E.K.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Pavel Beran (04/...
ygg (17:32) • Rando sem bude psát ještě z hrobu, o to nemusí mít nikdo strach. Jen by mu měli moderát...
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (04/...
Muriel (14:21) • Pozerám zrazu 9 komentov ..ale nenašiel som som tam ani jeden že by niekto napísal že j...
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (04/...
Hockey1000 (14:10) • `Majte sa` znamená, že odcházíš a už sem nebudeš nikdy psát?
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (04/...
PrivateBlueVenusTV (14:05) • Čo čakať od povrchnej komunity, ktorej jediná `duchovnosť` je (a aj to v tom lepšom prí...
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (04/...
Hockey1000 (12:57) • @w3rmer Reaguješ na člověka, co tu už X-krát přispíval pod množstvím přezdívek a co je...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie